Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Modernizacja instalacji


Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry. 

Budynek 5 rodzinny, ocieplony 20cm styropianem, strop drewniany. Posiadam mieszkanie 72m² na pierwszym piętrze, ogrzewane kotłem na węgiel z pompką obiegową, który znajduje się w kuchni. W każdym pomieszczeniu znajduję się grzejnik. Chciałbym się doradzić jakie nowe ogrzewanie wybrać? Nie wiem na co się zdecydować... Piec na pellet, który zainstalować w piwnicy, piec elektryczny do istniejących grzejników lub podlogowka lub może jakieś inne rozwiązanie. Dodam, że chciałbym żeby mieszkanie było ogrzewane jak nikogo nie ma w domu, a nie dopiero jak wrócimy z pracy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznij od obliczenia zapotrzebowania na ciepło / sezon grzewczy

Ile jakiego opału zużywasz rocznie w tym kotle który masz do tej pory?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie palę drewnem i węglem jeżeli jest minusowa temperatura i jakoś dużo nie zużywam, bo też jest palone dopiero po godzinie 15 jak wracam do domu, więc pewnie czego innego bym nie wybrał to wyjdzie więcej ze względu na to, że będzie pracowało ogrzewanie cały dzień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś mi się wydaje że nie wiesz ile opału zużywasz...

A szkoda bo nie ma jak wyliczyć zapotrzebowania, na podstawie zużycia opału.

Na 70m2 chyba nie będzie dobrym pomysłem ciągnięcie rur z piwnicy, zbyt duże straty.

Jeżeli jest dostępny gaz to raczej jakiś mały gazowy kocioł gazowy kondensacyjny - max 10kW - powieszony w miejsce dotychczasowego zasypowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zeszłym roku spaliłem okolo 6m drewna i 250kg węgla. I to było palone po 15 godzinie w dni robocze, a weekend tak od godziny 11.

Niestety gazu nie mamy, bo w takim wypadku miałbym już rozjaśnioną decyzję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

drewno liściaste wartość grzewcza na metr przestrzenny objętości jest z 2100 kWh/mp 

iglaste ze średnio 1600 kWh/mp

ilość energii uzyskanej  z 1 kg węgla, wartość opałowa wynosi ~8 kWh/kg.

Pozostaje pompa ciepła bo na samych grzałkach zbyt drogie w eksploatacji choć można dobrać sobie taryfę

Z tych danych policz sobie wstępnie  a dodatkowo poproś o konsultację jakiegoś dobrego fachowca montera.

PS.Może ktoś z kolegów jeszcze dorzuci jakieś uwagi

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co z grzejnikami? Wiem, że pompa lepiej pracuje jeżeli grzejniki są grzane niższa temperaturą. A jeżeli chciałbym piec elektryczny to w porównaniu z pompą ciepła wydatki mogą być podobne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.12.2023 o 19:52, Szymek090 napisał(a):

Dzień dobry. 

Budynek 5 rodzinny, ocieplony 20cm styropianem, strop drewniany. Posiadam mieszkanie 72m² na pierwszym piętrze, ogrzewane kotłem na węgiel z pompką obiegową, który znajduje się w kuchni. W każdym pomieszczeniu znajduję się grzejnik. Chciałbym się doradzić jakie nowe ogrzewanie wybrać? Nie wiem na co się zdecydować... Piec na pellet, który zainstalować w piwnicy, piec elektryczny do istniejących grzejników lub podlogowka lub może jakieś inne rozwiązanie. Dodam, że chciałbym żeby mieszkanie było ogrzewane jak nikogo nie ma w domu, a nie dopiero jak wrócimy z pracy.

 

Pytanie czy umiesz sam coś zrobić czy raczej kiepsko jeśli nie boisz się i coś tam umiesz to zrób podłogówkę nawet się nie zastanawiaj to priorytet a co do grzania bardzo łatwo da się przerobić klimatyzator dobrej klasy energetycznej np innova titanium 3,5 kw lub jego klon gree amber prestige też 3,5 kw do tego kilka pierdołek dokupić i szafa gra , ja czujesz się na siłach to pisz na PW doradzę co i jak schematy też i masz tanio i bardzo dobrze a dlaczego 3,5 kw ? ano dlatego że te podane przezemnie maja podwójną sprężarkę i mają jeszcze 80 procent mocy przy mrozie minus 30 stopni a podane 3,5 w zasadzie ciągnie do 7kw bez problemów i wież mi więcej nie potrzeba , cała przeróbka w okolicach 6,5 tysiaka wyjdzie . a jak nie czujesz się na siłach to nie pisz innych też proszę bez docinek .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc tylko pompa ciepła ma sens w moim przypadku? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się wydaje

Tylko trzeba policzyć grzejniki które masz czyli jakie, jakiej mocy dla określonej temperatury.

Bo przy PC nie ma co liczyć na temperaturę wyższą niż 40*C . Oznacza to że grzejniki typu Purmo lub podobne muszą być przewymiarowane co najmniej dwukrotnie,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego pc jest lepsza niż piec elektryczny? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo pompa ciepla troche take nowoczesne perpetum mobile.Zrobi z jednej KWh elektryki 2-5 KWh ciepla.Niefortunnie jest mniej korzystna czym wieksza zima na dworze,ale zawsze wiecej niž grzalka w piecu elektrycznym.

Edytowane przez bercus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie trochę mnie obawia ta wydajność pompy w trakcie mroźniej zimy, bo nie raz słyszałem, że pompa nie daje rady nagrzać domu jak jest mroźno. A co z tymi grzałkami w piecach elektrycznych? Są awaryjne czy o co chodzi? 

Jeżeli chodzi o piec elektryczny to na pewno łatwiejsza będzie dla mnie instalacja go w zamian istniejącego i do tego myślałem żeby wymienić grzejniki na aluminiowe żeby szybciej się nagrzewały.

I może skusilbym się na założenie pv co na pewno by obniżyło koszty.

Edytowane przez Szymek090
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.