Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam wszystkich.Po wymianie kotła ,chciałbym założyć termostaty na grzejnikach i zawór 3 drożny.Czy w tej instalacji i w tym miejscu bedzie działał dobrze?dziękuję.20231106_091426.thumb.jpg.4d920d73e26bfda210fa40b4b8b4d73c.jpg

Opublikowano

Dodam tylko,że to wszystko działa,wszystkie grzejniki są gorące,układ oczywiście otwarty.chodzi o to żeby zwiększyć temperaturę na wejściu do kotła.Mógłbys podpowiedzieć co poprawić?

Opublikowano

Do zbiornika wyrównawczego nie może być żadnego zaworu (automatycznego czy ręcznego). Inaczej grozi to zagotowaniem wody w układzie gdy takie zawór będzie zamknięty, a o skutkach można się domyśleć lub przeczytać w necie. U ciebie zostaje założenie zaworów termostatycznych lecz w jednym grzejników nie może być (np. w łazience), by pompa mogła pracować bez przeszkód. Chyba że poprowadzisz osobną rurę 1cal do zbiornika wyrównawczego to wtedy inna kwestia.

Opublikowano

Rozumiem.ostatnie pytanie brzmi.Jaką temperaturę zadaną trzymać na kotle z tymi trzema termostatami na grzejnikach,żeby było w miarę ok?

Opublikowano

Termostat swoją drogą, a kocioł swoją. I każdy powie że pilnujemy temperaturę powrotu na kocioł taki jak producent każe i to jest mniej więcej w przedziale 55 - 65 st. Czyli temperatura na wyjściu z kotła może być wyższa niż na powrocie, ale zaznaczę jeszcze raz jest ważny powrót do kotła.

Opublikowano

@Lukaszzz81 najprostszą i najmniej kosztowną ochronę powrotu zrobisz poprzez : włączanie pompy przy np. 70' a wyłączenie przy 65' ( histereza załączania pompy 5' , pompa na 1 biegu) - działanie będzie zbliżone do grawitacji ( taki prosty  sterownik do załączania pompy z czujnikiem temperatury na wyjściu z kotła na alledrogo ok 30 zł).  Temperatura na kotle 75-80' . Głowice termostatyczne na grzejnikach zrobią resztę. Mam tak od kilkunastu lat i działa bardzo dobrze - nie ma się co popsuć.

Opublikowano (edytowane)

Do ochrony powrotu služa zawory.Pompka zal/wyl jest system z ubieglego stulecia.Najlepszym rozwiazaniem jest zawor 4drožny.Zapewni jak sterowanie temp.grzejnikow,tak powrotu.O mniejszym zužycju opalu nie mowiac.Pusczac 75-80 teraz na grzejniki jest marnotratstwom bez wzgladu na glowice,jak juž kilkukrotnie juž tu pisalem.

Edytowane przez bercus
Opublikowano
15 minut temu, bercus napisał(a):

Pusczac 75-80 teraz na grzejniki jest marnotratstwom bez wzgladu na glowice,jak juž kilkukrotnie juž tu pisalem.

Ja tam puszczam i 90 i nic się nie dzieje. 

Opublikowano

Puszczaj,puszczaj.Twoja wola.Mi wystarcza teraz 32-34 na grzejniki spokojnie.Kto z nas wiecej traci i nie ma w domu ciepelnej stabilnosci?

Opublikowano

Nie chodzi o  stabilność i komfort cieplny w domu tylko o komfort  cieplny w pomieszczeniach. Jak się nie ma głowic termostatycznych to trzeba puszczać na cały dom  32- 34' i w sypialni, i w łazience czy korytarzu jest taka sama temperatura - to jest dopiero marnotrawstwo, a o komforcie cieplnym można zapomnieć. Przy głowicach termostatycznych w każdym pomieszczeniu może być inna temperatura ( sypialnia, łazienka, korytarz) niezależnie ile jest na kotle i to jest oszczędność. 

Opublikowano (edytowane)

Možne pusczac na CO 32-34,na kotle 70 i zaraz miec glowic w pomieszczeniach by nie byly grzejniki raz gorace i raz chlodne.

Ja mam w obu "mieszkaniach" i wszystkich pomieszczeniach kompletno to samo cieplutko,nie lubie ciagle zamykanie drzwi,prosto otwarte i gyt,preciež žyjemy pospolu.Sa chwile,kiedy ktos chce miec priwatno(lazienka,wc to jasne),ale z powodu temperatury nie zamykamy.

Edytowane przez bercus
Opublikowano

@bercusNo właśnie o tej różnicy pisałem - żeby nie trzeba było otwierać drzwi od łazienki czy innych pomieszczeń, bo za gorąco. 

Taka sama temperatura w łazience i w sypialni to nie jest komfort cieplny, ale do wszystkiego można się przyzwyczaić.  

Przy głowicach grzejniki nie są raz gorące, a raz zimne. One cały czas grzeją - tylko mocniej lub słabiej aby utrzymać zadaną temperaturę pomieszczenia. Rozkład temperatury w takim grzejniku po przymknięciu głowicy jest jak w buforze np. góra 40', środek 30' dół 20'.  Nie grzeją zero-jedynkowo. 

Jak założysz sobie to sam zobaczysz. Opału znacznie mniej Ci pójdzie niż teraz jak puszczasz taką samą temperaturę na cały dom.

Opublikowano

Polaczcie obie sprawy (regulacja temperatury czynnika CO = pogodowka i regulacja temperatury w pomieszczeniach = np. glowice) i bedzie git. Jak brakuje jednego i/lub drugiego to szkoda tej wytworzonej energii.

Opublikowano

Nie chodzi o "temperaturę w pomieszczeniach" tylko w danym pomieszczeniu ( łazienka, korytarz, sypialnia). Komfort cieplny wymaga żeby temperatura była różna w w/w pomieszczeniach, a nie w całym domu taka sama.

Mnie nie obchodzi jaka jest pogoda tylko jaka jest temperatura w danym pomieszczeniu. Czy jest +5' czy -10' na zewnątrz temperatura w danym pomieszczeniu  jest taka sama. Różnica jest tylko w zużyciu opału przy +5' i -10' 

Pogodówka i regulacja temperatury w pomieszczeniach to nie to samo co głowice, bo przy głowicach mniej zużyjesz opału przy zachowaniu komfortu cieplnego poszczególnych pomieszczeń.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.