Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wykres słupkowy elicznik


Rekomendowane odpowiedzi

Z tą dotacją to trzeba uważać. Jak jest net-biling, to jak najbardziej. Jak net-metering to można wyjść jak Zabłocki na mydle.

50 minut temu, sambor napisał(a):

Masz np takie jasolar 380.pdf, one są do kupienia, a firma jest OK

A tu masz wykres z dnia dzisiejszego właśnie z tych paneli i falownika FoxESS. Zero słońca, deszcz, 8 sztuk paneli na stringu. Przy 10 sztukach na 100% uzyskasz ponad 300V zawsze.

image.png.7ae9aab12c320e673c047e3435baa4ba.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież nie mówię o dotacji, a odliczeniu od podatku!

Zresztą berthold jest w nowym systemie, więc spokojnie mogłby wziąć te 6tyś, ale on jest na nie! 

Dlaczego to jego sprawa i w sumie nic nam do tego.

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam fakturę na falownik jakieś konstrukcję i jak dokupię kolejne 10 lub 11 paneli to też na fakturę i z podatku pewnie odliczę ale dotacji nie chcę bo nie chyba głupi jestem ale tak mam.

Albo iść po bandzie i 10 szt takich zapodać a w zgłoszeniu że to 400 watt i tak tego nikt nie sprawdza na dachu ,naklejki odkleić i tyle

https://sklepsolar.pl/wp-content/uploads/2022/11/JKM545-565M-72HL4-V-PL.pdf

Edytowane przez omama
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Ty myślisz że idioci przychodzą na takie kontrole? Jeden rzut oka na panel i masz określoną moc z błędem 50Wp.

Jak będzie jakaś niezgodność, to można przemierzyć taki panel. Na chwilę obecną są kontrole, ale w przypadkach, gdzie ewidentnie jest coś nie tak. Poza tym, jak będzie jakaś awaria na transformatorze, to śmiało mogą powiedzieć że to Twoja wina, bo masz przewymiarowane, nie zgłoszone PV i nie wiedzieli że trzeba dostosować moc transformatora. Ale to trzeba mieć bardzo dużego pecha. 🙂 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko zachodzi pytanie po co mieliby mnie kontrolować skoro falownik wypuści tylko tyle ile zgłaszam czyli 8kw więcej nie puści a napięcia nie muszę podnosić bo u mnie nigdy raczej się nie wyłącza .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.10.2023 o 08:43, omama napisał(a):

Albo iść po bandzie i 10 szt takich zapodać a w zgłoszeniu że to 400 watt i tak tego nikt nie sprawdza na dachu ,naklejki odkleić i tyle

https://sklepsolar.pl/wp-content/uploads/2022/11/JKM545-565M-72HL4-V-PL.pdf

Powiedz mi skąd biorą się u Ciebie takie idiotyczne pomysły?

 

Przecież zgłoszenie dodatkowej mocy nic nie kosztuje? Po co kombinujesz? siedzi Ci w głowie cały czas PRL i wieczne kombinacje? PRL`u nie ma już ponad 30lat.

Edytowane przez o6483256
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z czego się biorą takie pomysły ? już ci odpowiadam że z tego co czytałem to każdy zaleca mieć większą moc paneli o 30-40 procent względem mocy falownika podobno lepsze uzyski rano i wieczorem a w dzień tyle ile falownik pozwala ale co ja poradzę że ktoś tam czyha na to ile paneli a nie moc oddawana , co kogo (zakład energetyczny) powinno obchodzić jakie i ile paneli ? dla nich wyznacznikiem powinna być moc falownika i stąd te kombinacje  bo jak założę tyle ile pisze na panelach to z teoretycznych 8kw zostanie pewnie z 6,5 kw.chyba że coś poknociłem to mnie wyprostuj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy piszą, że trzeba przewymiarować PV w stosunku do mocy falownika, twierdzą, że to zwiększa sprawność, tylko nikt nie sprawdził tego doświadczalnie, przez ostatnich kilka lat. 10-15 lat temu może był problem z tą sprawnością, a teraz?! Teraz różnica będzie może 2-5%, czyli pomijalnie mała.

Teraz zadam Ci jeszcze raz pytanie, bo nie rozumiem twojej wypowiedzi. Dlaczego chcesz oszukiwać ZE na takiej banalnej sprawie? Jesteś w nowym systemie, nic nie tracisz przy zgłoszeniu, więc DLACZEGO?!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, omama napisał(a):

co kogo (zakład energetyczny) powinno obchodzić jakie i ile paneli ? dla nich wyznacznikiem powinna być moc falownika i stąd te kombinacje  bo jak założę tyle ile pisze na panelach to z teoretycznych 8kw zostanie pewnie z 6,5 kw

Maksymalna moc instalacji PV podłączonej do sieci energetycznej nie może przekraczać mocy przydzielonej podanej w umowie o dostawę en el.

Nie jest to równoważne z mocą całej instalacji PV , gdyż część paneli PV może wprost zasilać np grzanie wody.

Natomiast zgodnie z nowymi przepisami, każda instalacja o mocy powyżej 6,5 kWp , musi zostać uzgodniona z Rzeczoznawcą ds. zabezpieczeń ppoż. i zgłoszona do organów Państwowej Straży Pożarnej właściwej dla danego obiektu.

https://www.gov.pl/web/kppsp-sroda-slaska/zgloszenie-instalacji-fotowoltaicznej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o6483256

Tu nie chodzi o zwiększenie sprawności tylko po prostu falownik wstaje przy napięciu znamionowym jeśli dasz więcej paneli szybciej wstanie i będzie produkował cokolwiek, z drugiej strony mało kiedy jest taka pogoda aby panele dawały max mocy więc falownik i tak nic nie ucina. Kwestia jest taka czy warto dawać ponad zakres PV czy nie lepiej dołożyć drugi falownik?

Chyba nikt nie próbował tego dokładniej sprawdzać co jest bardziej ekonomiczne. Najważniejsze jest to aby falownik wstawał przy jak najniższym napięciu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

image.png.4d080ebe4c61bc4f798d825e33954a11.png

 

Instalacja 6kW, falownik 10kW

image.thumb.png.86d54740292a7e28092216e4cc5e9cc0.png

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, o6483256 napisał(a):

Wszyscy piszą, że trzeba przewymiarować PV w stosunku do mocy falownika, twierdzą, że to zwiększa sprawność, tylko nikt nie sprawdził tego doświadczalnie, przez ostatnich kilka lat. 10-15 lat temu może był problem z tą sprawnością, a teraz?! Teraz różnica będzie może 2-5%, czyli pomijalnie mała.

Teraz zadam Ci jeszcze raz pytanie, bo nie rozumiem twojej wypowiedzi. Dlaczego chcesz oszukiwać ZE na takiej banalnej sprawie? Jesteś w nowym systemie, nic nie tracisz przy zgłoszeniu, więc DLACZEGO?!

No to co mam w końcu zgłosić 10 kw bo tyle paneli a falownik 8 kw ? jakiś bezsens w tym widzę ,co kogo obchodzą moje panele wg mnie mogę ich mieć tysiąc byle falownik nie puszczał więcej jak 8kw bo taki mam i tyle chcę zgłosić więc dlaczego ktoś mi zabrania założyć więcej paneli ? i co to powinno obchodzić ZE ? oto mi cały czas chodzi .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, omama napisał(a):

i co to powinno obchodzić ZE ? oto mi cały czas chodzi .

Interesuje ich, bo muszą dostosowywać na bieżąco infrastrukturę. Każda instalacja PV powinna być odpowiednio dobrana i skonfigurowana. Przewymiarowanie falownika jest zalecany tylko i wyłącznie dlatego, żeby wykorzystać go w 100%. Przewymiarowanie o 30% to przesada. Najlepsza konfiguracja to przewymiarowanie o 10%. Chodzi tu o całokształ, czyli koszt inwestycji, realne uzyski, zwrot inwestycji. 

Z tego co wywnioskowałem, to masz 4kWp. Chcąc przewymiarować o 40% tymi panelami z linku, to musiałbyś założyć 13 paneli. 13*41V=533V Masz już napięcie w normie. A dokładając jeszcze trzy takie panele, będziesz miał 650V i moc 9kWp, czyli idealnie. Te dziesięć na sprzedaż, lub dokupić falownik 3 kW. Wszystko zgłosić do ZE i spokojnie spać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wacio nie chcę aż o 40 proc przewymiarować ale spece tak gadają że niby dobrze , ja mam tylko problem z doborem paneli bo o podobnych parametrach co te 10 mam nie mogę dostać (narazie) a inne to drugi string się kłania czyli znów strata bo ten obecny ma 10 paneli 400 watt ale napięcie pod obciążeniem to max razem 280-290 volt i w maju max 3,6kwp a im dalej tym mniej obecnie w największe słońce to max 2,2kwp i jak tak mam działać to z falownika 8kw uzyskam 6,5 latem a w podobnej porze co teraz 4,5 kwp  i dlatego ciągle pytam jak to okroczyć aby sens tego był bo jak się wnerwię to hyba 1 fazową hybrydę kupię i zasilę pompę ciepła czy co tam bo skoro na pół gwizdaka ma to działać w dodatku 1/10 tego mają płacić to średnio trochę , wpadł mi do głowy jeszcze jeden pomysł czyli kupno używanego falownika max 3,5 kw i tyle a kasę wpakować w nowe auto 40-te chyba już he he.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, omama napisał(a):

napięcie pod obciążeniem to max razem 280-290 volt

I wystarczy, rób drugi string.

Ja mam na stringu 8 paneli o optymalnym napięciu 32V. Napięcie uruchomienia falownika 200V, jest osiągane momentalnie, jeszcze zanim jakąkolwiek produkcje zaczyna rejestrować, tak samo jak dla Stringu który ma 400V.

I jak widać na wykresie też, ten żółty, mniejszy string pomimo, że jest na wschód, cały czas trzyma napięcie, gdy już słońca dawno na nim nie ma.

Wykres wczorajszy i słońca, to za bardzo nie było widać.

 

image.thumb.png.90892d5ca3951a64b004bc2eeb162ad9.png

Ja to bym się upatrywał Twoich problemów gdzie indziej, bo to nie jest kwestia napięcia stringu.

Jeżeli masz 4kWp na stringu i w największe słońce 2,2kW mocy, to co coś tu jest innego , co na to wpływa.

Ja mam na stringu 8x395W=3,16kWp i to przy niższych napięciach mi daje w słońcu 2,4kW i to jest 15 Września, gdzie słońce już jest o wiele niżej niż optymalnie. Najwyższe moce na tym Stringu to 2,8kW, niezależnie, czy to maj , czy sierpień.

image.thumb.png.bd015a8cd577fe945428271f9e15f0c2.png

Edytowane przez esselite
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobię drugi string na dachu z paneli 550 watt tak do mocy dopuszczalnej bez straży pożarnej a obecny na wiacie zostanie jako drugi ,latem jako ofgrid basen pompy,bojler etc a zimą oba do kupy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, omama napisał(a):

kupno używanego falownika max 3,5 kw

A mi wpadł do głowy pomysł sprzedania falownika 3kW. 🙂 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.10.2023 o 11:04, omama napisał(a):

Zrobię drugi string na dachu z paneli 550 watt tak do mocy dopuszczalnej bez straży pożarnej

4kW już masz, więc do 6,5kW brakuje 2,5kW. Aby zmieścić się w tych kW, to na dach założysz tylko 4 panele po 550kW.

Totalny bezsens. Będziesz miał drugi string z niskim napięciem. Tym razem nawet 200V nie przekroczy. Chyba że chcesz wyrejestrować te 4kW, to zmienia postać rzeczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sambor to byłoby najlepsze ze wszystkiego tylko nie wiem po co ja akurat te panele kupiłem a nie inne , te moje mają duży prąd i nie widziałem lub jeszcze nie wiem o podobnej mocy ale powoli oswajam się z myślą a niech tam stracę po 1 czy 2 ampery na prądzie ale napięcie z 20-tu paneli może dać 600-700 volt a to przekłada się na lepszą sprawność w sensie wczesnego wstawania i prawie do zmroku coś tam skrobią , chyba w tą stronę pójdę .

4 godziny temu, wacio1967 napisał(a):

4kW już masz, więc do 6,5kW brakuje 2,5kW. Aby zmieścić się w tych kW, to na dach założysz tylko 4 panele po 550kW.

Totalny bezsens. Będziesz miał drugi string z niskim napięciem. Tym razem nawet 200V nie przekroczy. Chyba że chcesz wyrejestrować te 4kW, to zmienia postać rzeczy.

No na dach miałoby iść nowa partia paneli , pewnie pójdzie ale chyba tylko 10 szt tylko gdzie znaleźć panele które dają 13 amper .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.