Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem Z Temperaturą Wody Na Powrocie


Marusz75

Rekomendowane odpowiedzi

Skoro już tu jesteś, to po kolei:

1/ najważniejsze bezpieczeństwo: zabezpieczenie bojlera musi mieć zawór bezpieczeństwa z zaworem zwrotnym, zbiornik przeponowy 

2/ zabezpieczenie kotła - naczynie wzbiorcze w najwyzszym punkcie instalacji.

3/ zimny powrót - przyczyn moze być wiele : żle podłączony i ustawiony zawór 4D, złe średnice rur lub/i złe prowadzenie rur z 4D do kotła, żle podłączone powroty, cykliczna praca pomp

 

Zrób jeszcze jedno zdjęcie z tyłu kotła, pokazujące podłączenie powrotów. Postaraj się opisać która rura to jaki powrót. Zwróć uwagę szczególnie na podłączenie powrotu podłogówki do powrotu kotła i czy jest tam zawó zwrotny, bo za pompa podłogowa go nie widać ( to akurat dobrze )

Zrobie po 16:00 i Wam wstawię 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie moi drodzy,dodaje fotki które miałam wstawić za piecem i rysunek całej instalacji jak wyglada żebyście mieli podglad całości. Mam nadzieje,ze się rozczytacie

post-71645-0-94896800-1516047261_thumb.jpeg

post-71645-0-22287000-1516047452_thumb.jpeg

post-71645-0-12333800-1516047497_thumb.jpeg

post-71645-0-00323600-1516047526_thumb.jpeg

post-71645-0-87298400-1516047560_thumb.jpeg

post-71645-0-52551100-1516047587_thumb.jpeg

post-71645-0-78818300-1516047623_thumb.jpeg

post-71645-0-68181100-1516047654_thumb.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy raz mam okazję widzieć taki piekny "amfiteatralny" schemat :) Prawdę mówiąc, wiecej mozna sie z niego dowiedzieć, niż ze zdjęć.

 

Brak jest na tym obiegu podłogówki zaworu zwrotnego - zaznaczony na powrocie.

Uzupełnianie wody w układzie wężem elastycznym z dwoma zaworami.

Zabezpieczenie bojlera zbiornikiem menbranowym oraz zaworem bezpieczeństwa z zaworem zwrotnym.

Przekreślone na brązowo odpowietrzniki co najmniej do zakręcenia. 

Na teraz  podniesienie powrotu widzę jedynie ciagła pracą pompy CWU.

 

post-51897-0-93614500-1516054364_thumb.png

 

 

Wcześniej odpowietrznik wspomniał o błędnym podłączeniu zasilania 4D oraz 3D.

Edytowane przez gmaj22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz,powinno być w jak w poniższym załączniku.Nie wiem która rura jest powrotem z podłogówki a która z grzejników może być że mogą być odwrotnie niż jak na rysunku.Plus zawór dwufunkcyjny schładzający DBV(o ile w ogóle kocioł może pracowac w układzie zamkniętym)+pompa na powrocie z 4D do ochrony kotła.Ze zdjęć raczej mało można wywnioskować,to małe fragmenty instalacji)Nie wiem w jakim celu idzie ta rura(u kol. Gmaja w kolorze zielonym) od zasobnika,jakieś dodatkowe dobicie wody do instalacji?przecież jest przy kotle zawór spustowo-napełniający

post-32948-0-56065900-1516056966_thumb.jpg

Edytowane przez odpowietrznik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę,ze czeka mnie nie mała przeróbka. Poczekamy na Gmaja co odpisze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz,powinno być w jak w poniższym załączniku.Nie wiem która rura jest powrotem z podłogówki a która z grzejników może być że mogą być odwrotnie niż jak na rysunku.Plus zawór dwufunkcyjny schładzający DBV(o ile w ogóle kocioł może pracowac w układzie zamkniętym)+pompa na powrocie z 4D do ochrony kotła.Ze zdjęć raczej mało można wywnioskować,to małe fragmenty instalacji)Nie wiem w jakim celu idzie ta rura(u kol. Gmaja w kolorze zielonym) od zasobnika,jakieś dodatkowe dobicie wody do instalacji?przecież jest przy kotle zawór spustowo-napełniający

Tak śledzę co napisaliście...czyli zawór 4D i 3D  jest też w złym miejscu? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór 4d jest dobrze. 3d jest w złym miejscu podłączony. Tak jak@odpowietrznik narysował jest ok. Możesz zrezygnować z pompy na powrocie 4d i dogrzewać powrót tak jak pisał@gmaj przez pompę CWU ale wtedy gorąca woda w zasobniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór 4d jest dobrze. 3d jest w złym miejscu podłączony. Tak jak@odpowietrznik narysował jest ok. Możesz zrezygnować z pompy na powrocie 4d i dogrzewać powrót tak jak pisał@gmaj przez pompę CWU ale wtedy gorąca woda w zasobniku.

 

A co sądzicie o tym żeby przerobić z układu zamkniętego na otwarty? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego potrzeba osobnej rury od kotła poprowadzonej ponad najwyższy grzejnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro już pojawiły się wpisy po poscie @odpowietrznika, to małe sprostowanie do jego szkicu: zawór zwrotny na powrocie z mieszacza 3D powinien być na tej krótkiej niebieskiej rurce łaczącej powrót mieszacza z powrotem do 4D z grzejników. 

 

Dorażnie, żeby to chodziło, to jeśli są termostaty na grzejnikach, dać  na stałe mieszacz 4D na pełny przepływ na instalację, zaś powrót kotła dogrzać pompą CWU.

Edytowane przez gmaj22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet nie doraźnie- ochrona przez CWU to niegłupie rozwiązanie i wcale nie generuje dużych strat. Dodatkowo nie będą potrzebne wtedy żadne przeróbki chyba że powrót CWU nie jest bliżej kotła niż powrót podłogówki to wtedy trzeba będzie zamienić i ewentualnie zawór VTA na wyjściu CWU jeśli przeszkadza gorąca woda w kranie ale to kosmetyczne przeróbki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro już pojawiły się wpisy po poscie @odpowietrznika, to małe sprostowanie do jego szkicu: zawór zwrotny na powrocie z mieszacza 3D powinien być na tej krótkiej niebieskiej rurce łaczącej powrót mieszacza z powrotem do 4D z grzejników. 

 

Dorażnie, żeby to chodziło, to jeśli są termostaty na grzejnikach, dać  na stałe mieszacz 4D na pełny przepływ na instalację, zaś powrót kotła dogrzać pompą CWU.

Termostaty są na grzejnikach,osobna pompa jest do podłogówki i osobna do grzejników czyli ta do podłogówki żeby cały czas chodziła tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa podłogówki to powinna na stałe pracować swoją drogą. Żeby dogrzać powrót dodatkowo na stałe pompa CWU

Czy powrót CWU jest bliżej kotła niż powrót podłogówki?

Edytowane przez hajtaler428
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hajtaler - popatrz na mój poprawiony "anfiteatr" . Tam najwyrażniej powrót CWU wpada bezpośrednio z drugiej strony do trójnika przy samym kotle.

Wszystkie pompy są energooszczędne, zatem pompa podłogowa na stałą charakterystykę, pompa "grzejnikowa" na zmienną, pompa cwu na najniższy bieg i obserwować temperaturę powrotu. Za dwie-trzy godziny - nie minuty ;)

Jak za ciepło od podłogówki, przykręcić TZM ,

Edytowane przez gmaj22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No na schemacie ok ale mi chodzi jak jest w rzeczywistości na tą chwilę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro autorka malowała  "z natury" - sądzę, że tak jest w rzeczywistości. Tym bardziej, że bojler jest na prawo od kotła, a pozostałe odbiory - na lewo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro autorka malowała  "z natury" - sądzę, że tak jest w rzeczywistości. Tym bardziej, że bojler jest na prawo od kotła, a pozostałe odbiory - na lewo.

WItam ponownie :)

Zrobiłam jeszce jeden rysunek, może troche dokładniejszy(z kolejnością podłaczeń).

Wychodzi na to że powrót CWU jest bliżej wejscia do pieca niż powrót podłogówki czy kaloryferów.

 

-Odłączyłam pompę podłogówki od sterownika pieca i podłączyłam ją na stałe do gniazdka. Rozumiem że mam ją ustawić na stałą prędkość a nie zmienną. Tylko jaką? Mała 7, średnia 12 czy duza 22?

-Pompę od CWU też mam odłączyć od sterownika pieca i na stałe podłaczyć pod gniazdko? Na 1 bieg?

-Ktoś pisał wyżej żeby odłaczyć sterownie pokojowe zaworu 4 drożnego i otworzyć go na max a temperaturę w pomieszczeniach regulować zaworami na grzejnikach. Czy mam tak zrobić?

-temperatura na piecu - 60 stopni.

-temperatura CWU - 48 stopni

-na podłogówkę temperatura ok 24 stopnie

-ciśnienie na obiegu grzejników wskazuje na 0,2 MPa (o ile wskaźnik dobrze mierzy)  a jakie powinno być? Bo jak dopuszczam wody to rośnie ale nie wiem do ilu może żeby nie wybuchło :(

-jak uzupełnić wodę w obiegu podłogowym i jak to sprawdzić czy jest ok?

post-71645-0-27545900-1516120319_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa podłogówki na najniższy bieg. Jak nie będzie któraś pętla grzała to podnieś.

Pompę CWU na I bieg. Możesz na stałe do gniazdka lub oszukać czujnik.

Zaworu 4d nie musisz ruszać, może obniżać temp na grzejniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z powyższego wynika, że na pewno do przeróbki będzie podmieszanie do 3D podłogówki. W tej chwili miesza z powrotem kotła zamiast powrotem podłogówki. Chyba że zmieści zawór zwrotny na rurce pokazanej czerwoną strzałką.

Proponuję zlikwidować połączenie z zaworem pokazanym zieloną strzałką, ponieważ w razie nieszczelności, może dobijać ciśnienie z sieci wodociagowej do obiegu co /podłogówki.

 

post-51897-0-86898500-1516127414_thumb.png

 

 

Edytowane przez gmaj22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z powyższego wynika, że na pewno do przeróbki będzie podmieszanie do 3D podłogówki. W tej chwili miesza z powrotem kotła zamiast powrotem podłogówki. Chyba że zmieści zawór zwrotny na rurce pokazanej czerwoną strzałką.

Proponuję zlikwidować połączenie z zaworem pokazanym zieloną strzałką, ponieważ w razie nieszczelności, może dobijać ciśnienie z sieci wodociagowej do obiegu co /podłogówki.

 

attachicon.gifmagdasz.png

Albo przerobić na "połączenie wężykowe" czyli 2zawory +wężyk 1/2"x1/2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już bede musiała wezwać jakiegoś majstra co się tym zajmie. Narazie zastosowałam Wasze wskazówki dotyczące pompek. 

Dziękuję za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już bede musiała wezwać jakiegoś majstra co się tym zajmie. Narazie zastosowałam Wasze wskazówki dotyczące pompek. 

Dziękuję za pomoc

Pompę na grzejniki daj na Autoadapt ponieważ masz zawory termostatyczne na grzejnikach,bedzie się "uczyć" ok.24h)

Edytowane przez odpowietrznik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompę na grzejniki daj na Autoadapt ponieważ masz zawory termostatyczne na grzejnikach,bedzie się "uczyć" ok.24h)

Muszę najpierw wygoglować co to jest autodapt....bo zielonego pojecia nie mam;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z powyższego wynika, że na pewno do przeróbki będzie podmieszanie do 3D podłogówki. W tej chwili miesza z powrotem kotła zamiast powrotem podłogówki. Chyba że zmieści zawór zwrotny na rurce pokazanej czerwoną strzałką.

Proponuję zlikwidować połączenie z zaworem pokazanym zieloną strzałką, ponieważ w razie nieszczelności, może dobijać ciśnienie z sieci wodociagowej do obiegu co /podłogówki.

 

attachicon.gifmagdasz.png

Czyli jak dobrze rozmimiem zawór 3D ma się mieszać  z powrotem podłogówki, a nie kotła?Sprawdzę czy tam się zmieści na tej rurce zawór zwrotny.A co ztymi innymi przeróbkami bo muszę jakiś schemat pokazać hydraulikowi jak i co ma przerobić... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.