Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem Z Temperaturą Wody Na Powrocie


Marusz75

Rekomendowane odpowiedzi

Nie zwróciłem uwagi że to kocioł na pellet- opcja że sprzęgłem i zaworem VTC jest bardziej wskazana z tym że do kotła na pellet powrót dobrze jak by był pow 60 st a zawór z wkładką 55st zanim się przymknie to na powrocie będzie momentami 45st ale jak już masz takie to trudno.

Co do pytania odnośnie obiegów CWU i OP i CO to nic nie będzie się zakłócać bo to niezależnie układy. Dodaj to sprzęgło jak w podanym schemacie i popraw te powroty tak jak podałem na zdjęciu lub @odpowietrznik(to to samo podłączenie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz już zawór VTC do ochrony kotła przed korozją niskotemp.to dołożyłbym sprzęgło(koszt ponad 400zł) jak w schemacie nr.1 Hajtiego post#89 Za sprzęgłem podłączyć jak w załączniku z uwzględnieniem lokalizacji zaworów zwrotnych.

Niby rozwiązanie z pompą kotłową jest tańsze(musisz dać za pompą zawór grzybkowy do regulacji przepływu+zawór zwrotny)

ale raczej nie bardzo się sprawdzi dla kotła na pellet.Zawór VTC w pierwszej kolejności puszcza na obieg kotłowy do osiągnięcia temp.na powrocie w zależności do jakiej temp. jest zawór np.55st po przekroczeniu tej temp.puszcza na obieg instalacji.Sam zawór VTC masz dobrze podłączony.Jest naczynie przeponowe do CO oraz zawór bezpieczeństwa?Brak naczynia przeponowego do CWU(chyba że jest poza foto)Na dolocie zimnej wody do zasobnika powinien być zawór zwrotny,być może gdzieś tam się ukrył w gąszczu rur)Mam nadzieje że masz wodę z sieci a nie z hydroforu.

Mam wodę ze studni, pompa głębinowa, zbiornik przeponowy, zawór regulujący ciśnienie i obieg domu. Co do zbiornika wyrównawczego CO jest (zdjęcie 6) wraz z zaworem zabezpieczającym. Zbiornik wyrównawczy cwu także (zdjęcie 7).Zawór zwrotny na dolocie zimnej wody także jest, schował się w gąszczu nad zbiornikiem CWU (zdjęcie 5). Co do zaworu VTC to po podłączeniu czujnika do pieca wskazuje że puszcza mimo nie osiągnięcia 55 st.C. zauważyłem że temperatura ma nawet 45 st.C. Nie wiem czy to uszkodzenie termostatu wewnątrz zaworu czy jakieś paprochy blokują całkowite domykanie.

W mojej instalacji zawory zwrotne są nad pompami do obiegów podłogi i grzejników, czy mają tam zostać czy są tam nie potrzebne i mogę je przenieść na powrót?

Dobrym miejscem instalacji sprzęgła było by miejsce nad piecem koło komina lecz powrót z zasilaniem jest w odwrotnej kolejności, powrót na górze zasilanie na dole. Czy mógłbyś zaproponować miejsce umieszczenia sprzęgła?

Z góry dziękuję wszystkim za pomoc.

post-77039-0-52087800-1515444343_thumb.jpg

post-77039-0-37089700-1515444434_thumb.jpg

post-77039-0-13532300-1515444438_thumb.jpg

Edytowane przez Dyfergo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawory VTC zaczynają puszczać przy niższej temp, ale to margines,  pełne otwarcie jest przy temp nominalnej +5C.

 

Czyli ten twój VTC jest raczej OK, warto określić temp początku otwarcia i na taką lub 2-3C niżej ustawić start pompy która go obsługuje - wtedy szybciej się otworzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po mojemu ten VTC jest za duży i trzeba dużego przepływu, żeby to dobrze działało. I jest mankament: odpowietrznik auto między pompą a VTC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Dyfergo mam pytanie do ciebie. Ja tez mam glebinowke i po trzech latach zaczal sie problem z woda,a mianowicie strasznie syfi mi filtry takim ala szlamem. Jakiej głębokości masz ta studnie i co firma ktora wiercila sypala przed wsadzeniem pompy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widać na poprzednich zdjęciach, jest to połączone w ten sposób. O powrotach mieszaczy, zaworach zwrotnych, odpowietrzniku przed pompą juz było pisane wcześniej, ale teraz pojawiła się informacja o pompie głębinowej, a więc i hydroforze. Co w takim razie z "urządzeniem schładzającym" które jest na zasilaniu kotła? To w parze nie może iść.

 

post-51897-0-07934500-1515492949_thumb.png

Edytowane przez gmaj22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem częściowo wyprostować stwierdzenie  " że przy hydroforze nie można stosować urządzenia schładzającego wężownicą"

Przy odpowiednio dużym zbiorniku hydroforu - pojemność rzędu 200-300l i prawidłowych ciśnieniach w zbiorniku i  nastawach wyłącznika hydroforu , będzie schładzanie działać tak jak trzeba.

 

Natomiast często na terenach wiejskich sieć wodociągowa jest zasilana z tego samego źródła co domy ,

co jest jednoznaczne z brakiem zasilania w wodę przy zaniku en el.

 

A niezależnie od tego pompę zawsze może ch... strzelić, szczególnie te skośnookie produkty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawory VTC zaczynają puszczać przy niższej temp, ale to margines,  pełne otwarcie jest przy temp nominalnej +5C.

 

Czyli ten twój VTC jest raczej OK, warto określić temp początku otwarcia i na taką lub 2-3C niżej ustawić start pompy która go obsługuje - wtedy szybciej się otworzy.

Pompa pracuje ciągle, tak została ustawiona i szczerze jak ją wyłączę to nie jestem pewien czy np. załaduje mi zasobnik wody i doprowadzi wodę do obiegów. W sterowniku znalazłem ochronę powrotu ale bazuje na zaworze regulowanym którego nie mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem częściowo wyprostować stwierdzenie  " że przy hydroforze nie można stosować urządzenia schładzającego wężownicą"

Przy odpowiednio dużym zbiorniku hydroforu - pojemność rzędu 200-300l i prawidłowych ciśnieniach w zbiorniku i  nastawach wyłącznika hydroforu , będzie schładzanie działać tak jak trzeba.

 

Natomiast często na terenach wiejskich sieć wodociągowa jest zasilana z tego samego źródła co domy ,

co jest jednoznaczne z brakiem zasilania w wodę przy zaniku en el.

 

A niezależnie od tego pompę zawsze może ch... strzelić, szczególnie te skośnookie produkty.

Zbiornik przeponowy mam o pojemności 150l, ciśnienie przy jakim się załącza to 2,5 bar a wyłącza na poziomie 4bar. Pompę mam sumoto jednofazową. Do pieca zastosowałem zasilacz awaryjny (z prawie pełnym sinusem )  jeden z nielicznych, który jest w stanie popchnąć pompy kotła i jego samego przez okres 2 godz. Z tego co czytałem to zawór bezpieczeństwa, który mam zainstalowany ma spuszczać nadmiar gorącej i dopuszczać zimną wodę. Liczę że się nigdy nie przyda. Jestem na etapie modernizacji zasilania awaryjnego ( drugi UPS 2000W, 72 Ah), który będzie podtrzymywał również pompę wody. Jeśli wszystko się uda to zapewni mi energię kotłowni, rekuperatora i studni na około 5 godz. Zaniki zasilania zdarzają się często, na krótkie okresy max 2 godz.

 

Czy należy wyrzucić ten zawór odpowietrzający z krótkiego obiegu czy przenieść go w inne miejsce, jeśli tak to gdzie?

Jest opcja z priorytetem pompy CWU, wtedy wyłącza pompę kotła i pozostałe w celu załadowania szybciej CWU, czy po wyłączeniu pompy kotła obieg wody będzie możliwy i pompa nie wstrzyma wody?

Edytowane przez Dyfergo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Dyfergo mam pytanie do ciebie. Ja tez mam glebinowke i po trzech latach zaczal sie problem z woda,a mianowicie strasznie syfi mi filtry takim ala szlamem. Jakiej głębokości masz ta studnie i co firma ktora wiercila sypala przed wsadzeniem pompy?

Studnię mam na 16 m,  szlam zachodził od początku. Po około roku skróciłem wysokość osadzenia pompy na około 14 m. Filtr wstępny 100mikronów zawalał się w miesiąc co skutkowało znacznym spadkiem ciśnienia wody. Zainstalowałem odżelaziacz ,usunąłem filtr wstępny i kłopot znikł zupełnie wraz z nadmiarem żelaza i manganu. Firma studniarska ma w dupie jak i mój hydraulik, który zgotował mi taki syf w kotłowni.

Edytowane przez Dyfergo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mogłabyś odczytać z tej białej karteczki jaki jest typ zaworu zaznaczonego w kółeczku na foto?Nie widzę koniecznych zabezpieczeń dla układu zamkniętego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,to zawór 3 drożny. Zrobiłam zdjęcie karteczki oraz innych rur. Jakie to konieczne zabezpieczenia?

post-71645-0-87388100-1515947237_thumb.jpeg

post-71645-0-17868900-1515947272_thumb.jpeg

post-71645-0-45334500-1515947301_thumb.jpeg

post-71645-0-25622300-1515947345_thumb.jpeg

post-71645-0-79219900-1515947377_thumb.jpeg

post-71645-0-18844700-1515947469_thumb.jpeg

post-71645-0-50804000-1515947475_thumb.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Błędy:

1/ brak prawidłowego zabezpieczenia kotła oraz bojlera (niewidoczne podłaczenie białego reflexa- prawdopodobnie do powrotu kotła)

2/ odpowietrznik automatyczny przed pompą mieszacza termostycznego

3/ podstawowe pytanie, to czy kocioł moze pracować w układzie zamkniętym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z zakresu temperatur wnioskuję, że do podłogówki - 20-43 C. Autorka milczy na ten temat :) Zresztą pisze średnio jeden post na dwa tygodnie, więc w tym tempie to rozwiązanie może na wiosnę znajdziemy :)

Edytowane przez gmaj22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile dobrze czytam foto i o ile ten zawór z siłownikiem to 4D(nie widać bo siłownik zasłania) to instalacja powinna wyglądać jak w załączniku.+dodatkowa pompa w funkcji ochrony powrotu przed korozją niskotemp.Jak już kol.gmaj wspomniał brak zabezpieczeń dla układu zamkniętego no i oczywiście nie wiadomo czy sam kocioł może pracować w zamkniętym.

Brak filtrów przed pompami szkoda tych drogich Grundfosików ;)

post-32948-0-07526600-1515957176_thumb.jpg

Edytowane przez odpowietrznik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obrócę to zdjęcie :)

 

post-51897-0-11503200-1515956854_thumb.png

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale wcześniej autorka pisała że podłogówka jest na zaworze 4d ale to chyba pomyłka i ten VTA jest na podłogę a 4d CO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,pisze posty co 2 tygodnie bo nie dostaje powiadomień,ze wpadł nowy post. Nie wiem dlaczego,idzie to jakos ustawić żeby informacja wpadała na meila? Odpowiadam już na pytanie :

1.Co do białego baniaka przysyłam foto

2.Myslisz,ze ten odpowietrzanik jest w złym miejscu tak?

3.Piec Heiztechnika 25kw na eko groszek-pracuje tak już 8 rok.

Zawór służy do podłogówki.

post-71645-0-28563900-1515962097_thumb.jpeg

post-71645-0-60052700-1515962129_thumb.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak przepraszam zrobiłam błąd,3 drożny jest do podłogówki,a 4 drożny do regulacji temperatury wody wychodzącej i wracającej z pieca -tak bynajmniej mówi hydraulik co go montował :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To plastikowe wiaderko pod bojlerem rzuca się w oczy....Wyrzuca wodę przez zawór bezpieczeństwa? Wiesz dlaczego? Ponieważ nie masz zbiornika membranowego na dopływie zimnej wody a i sam ZZ pewnie o niskim ciśnieniu otwarcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak,tam się skrapla i nie wiedziałam dlaczego.

Napiszcie mi proszę co w pierwszej kolejności powinnam zrobić?Od czego zacząć ? Miałam już hydraulików,którzy wstawili mi ten zawór 4 drożny i tez po to aby ktoś potrafił mi odpowiedzieć na pytanie dlaczego piec tak duzo pali i ma problem z woda na powrocie. Niestety nikt nie był w stanie mi pomoc. Jak załączę ogrzewanie podłogowe to piec chodzi prawie caly czas i zżera opał jak szalony. Domyślam się,ze problemem może być zbyt wychłodzona woda,która wraca do pieca.

A z tym zbiornikiem membrany to już wogole w szoku jestem,ze wcześniej nikt mi nie powiedział widząc wiadro i wode.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro już tu jesteś, to po kolei:

1/ najważniejsze bezpieczeństwo: zabezpieczenie bojlera musi mieć zawór bezpieczeństwa z zaworem zwrotnym, zbiornik przeponowy 

2/ zabezpieczenie kotła - naczynie wzbiorcze w najwyzszym punkcie instalacji.

3/ zimny powrót - przyczyn moze być wiele : żle podłączony i ustawiony zawór 4D, złe średnice rur lub/i złe prowadzenie rur z 4D do kotła, żle podłączone powroty, cykliczna praca pomp

 

Zrób jeszcze jedno zdjęcie z tyłu kotła, pokazujące podłączenie powrotów. Postaraj się opisać która rura to jaki powrót. Zwróć uwagę szczególnie na podłączenie powrotu podłogówki do powrotu kotła i czy jest tam zawó zwrotny, bo za pompa podłogowa go nie widać ( to akurat dobrze )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma być jak w poście #116 W tej chwili jest źle,pominąwszy fakt że instalacja jest niebezpieczna,nieprawidłowo jest wpięta podłogówka(przed zaw.4D) i powrót z niej skutecznie schładza powrót do kotła.Sam zaw.4D jest za mały a rury w obiegu kotłowym są za cienkie aby obieg kotłowy działał grawitacyjnie dlatego trzeba dodatkową pompę w obiegu kotłowym

Edytowane przez odpowietrznik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.