Skocz do zawartości
IGNOROWANY

SAS Efekt 14kW, zbyt mały ?


engance

Rekomendowane odpowiedzi

Witam panowie. Jestem nowy na forum. Jestem tuż przed wymiana pieca na eko groszek 5 klasy. Padło na SAS Efekt 14kW. Wypełniając formularz na ciepło właściwe wyszło mi 10.8 kW, ale czytając wasze posty, wielu z was ma piece dużo większe. Bałem się przewymiarowania kotła. Teraz martwię się czy nie dobrałem zbyt małego. 
https://cieplo.app/wynik/1p3sk. W piwnicy ogrzewana jest tylko pralnia i „Piwniczna kuchnia”, parter caly. Na pietrze pomieszczenia są ze skosami, wiec kubatura grzania wychodzi jeszcze mniejsza. Co sądzicie? 
stary piec to Viadrus podobno 24 kW

Edytowane przez engance
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie instaluj,bo ten kociol w obciaženiu bedzie mogl ci dzialac na 14ci kilowattach 24/7.To przy zasypowcu nie možliwe.Nawet poki wychodzilo z cieplowl. 10,to w wiekszosci sezonu (85%) bedziesz grzac mniej,niž 3mi kilowattmi i z tym mialbys duže problemy na wiekszym kotlu.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odpowiedz! Wybierając kocioł wlansie kierowałem się tym, ze jeśli tydzień czy dwa trafia się faktycznie zimne, mówię tu o -20, to kociol pracując na 100% powinien sobie z tym poradzić. Jego minimalna moc to 4kW, i nadal zachowuje sprawność na poziomie 88%.
Mam jeszcze jedno pytanie, chodzi mi konkretnie o ochronę powrotu, pytałem instalatora, i powiedział ze za zaworem 4d powrót Do pieca rozwiązany będzie grubszą rurą, czytałem ze wielu forumowiczów doradza by zamontować tam dodatkowa pompę na ochronę powrotu. Naciskać na instalatora na montaż dodatkowej pompy? Czy powrót powiedzmy 6/4 powinien wystarczyć ?

pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ten 4d jakiej średnicy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bawienie się z grubszymi rurami bez sensu. Wystarczy zawór 1" i oczywiście pompa na powrocie. Nie daj się wrabiać w grubsze rury. Jeżeli tzw Mały obieg kotłowy ma być na grubszych rurach to zawór również 6/4. Ale ten układ i tak jest mniej sprawny jak z pompa na powrocie. Chociaż znajdą się i tacy co nie będą podzielali tej opinii.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem ze 4d leży już w garażu przy piecu, ale to siłownik właśnie tego zaworu. W takim razie powiem instalatorowi żeby dołożyć jeszcze pompę na powrót. Macie jakieś konkretne typy które sprawdza się w tej roli? Do CWU wykorzystamy starą pompę CO Wilo, do CO nową pompę, również Wilo, zdjęcia poniżej. 

IMG_0538.jpeg

IMG_0537.jpeg
kociolek tez już czeka w garażu 

 

IMG_0106.jpeg

Edytowane przez engance
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwykła 25/40

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elektroniczna, najlepiej też Wilo. Weź pod uwagę że pompa na powrocie chodzi cały czas. Przy ustawieniu metr 1-1.2 wysokości podnoszenia będzie ci pobierała ok 10 W . Zwykła na 1 biegu 30-35 W więc różnica jest znaczna. Sam używam Wilo janos Piko x3 . Bojler 9W,c.o różnie 12-20 w zależności od otwarcia zaworów termostatycznych przy grzejnikach, powrotu 8-10 W. Jak widać trzy pompy zużywają trochę wiecej co jedna zwykła na 1 biegu. Rachunek jest prosty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiałem z instalatorem, domówimy drugą pompę Wilo Para taką jak do CO, ale zapytał mnie czy chce tam montować zawor temperaturowy ATV, korzystacie z tego? Czy temperaturę powrotu ustalicie ustawieniem zaworu 4D, zawor będę miał z silownikiem wiec myśle ze da radę to wyregulować bez ATV

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ATV to nie potrzebny 4d a 3D , do kotła na pellet to lepsze rozwiązanie do groszku może być i ten 4d bo te kotły chodzą na okrągło a pelleciaki się wygaszają i odpalają .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to się instalator popisał, dokładać do zaworu 4 drogowego zawór ATV.🤦‍♂️ Miszcz !!!. Przy zaworze 4 drogowym i pompie na powrocie nic nie musisz nic ustawiać. Z reguły różnica pomiędzy zasilaniem a powrotem Wacha się w granicach 5 stopni. Żeby czasami cię nie kusiło włączać w sterowniku ochronę powrotu, bo taka funkcja tam jest. Z uwagi jw. funkcja ta jest bezużyteczna.

Siłownik z zaworem reguluje temperaturę cieczy na kaloryfery no chyba że włączysz ochronę powrotu to tak. Ale będziesz miał problem z zagraniem pomieszczeń bo wtedy priorytetem dla sterownika będzie temperatura powrotu. To tak dla ciekawości jakbyś chciał sprawdzać.

Edytowane przez 1mps
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Kociołek już stoi, jutro instalator jeszcze przyjedzie kończyć i odpalamy. Na ochronę powrotu daliśmy nową Wilo Yonos. 
W tym tygodniu głoszą po 28’ wiec raczej ciężko będzie pobawić się opcjami sterownika. Wiec czekam na pierwsze chłodniejsze dni. 
W kotłowni czeka na mnie również 2 tony pułkownika. Także pewnie będę prosił o pomoc w sprawie optymalnych nastaw. 
cale życie mieszkałem w bloku, i palenie to dla mnie trochę świeży temat. 😊

dzieki za rady i pozdrawiam ! 

IMG_1133.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko fajnie tylko znowu instalator się nie popisał.!!! 🤕 współczuję kolego. Pompa ochrony powrotu powinna być na powrocie z zaworu 4 drogowego do kotła. Gościu wstawił ci zupełnie niepotrzebnie b-pas, i oczywiście dodatkowe koszty materiałów. Jak jeszcze nie skończył niech to zmieni. Na czerwono tam powinna być pompa. , Oczywiście zawór z sitkiem i zawór zwrotny.IMG_20230905_200019.thumb.jpg.bcab7dfc953ac565c129c061c397fa15.jpg

Tematów związanych z zaworem 4 drogowym i montażem pompy na powrocie znajdziesz na forum sporo. Podsyłam 2 dodatkowe schematyScreenshot_2023-09-05-20-24-29-28_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.thumb.jpg.e9127e9600ede82284e8339e841fa590.jpgScreenshot_2023-09-05-20-25-35-08_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.thumb.jpg.5c95f08194074a6b614cf15e3a75ed16.jpg

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, 1mps napisał(a):
Wszystko fajnie tylko znowu instalator się nie popisał.!!!  współczuję kolego. Pompa ochrony powrotu powinna być na powrocie z zaworu 4 drogowego do kotła. Gościu wstawił ci zupełnie niepotrzebnie b-pas, i oczywiście dodatkowe koszty materiałów. Jak jeszcze nie skończył niech to zmieni. Na czerwono tam powinna być pompa. , Oczywiście zawór z sitkiem i zawór zwrotny.IMG_20230905_200019.thumb.jpg.bcab7dfc953ac565c129c061c397fa15.jpg
Tematów związanych z zaworem 4 drogowym i montażem pompy na powrocie znajdziesz na forum sporo. Podsyłam 2 dodatkowe schematyScreenshot_2023-09-05-20-24-29-28_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.thumb.jpg.e9127e9600ede82284e8339e841fa590.jpgScreenshot_2023-09-05-20-25-35-08_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.thumb.jpg.5c95f08194074a6b614cf15e3a75ed16.jpg


Kolego to dlaczego jak z bloku to nie zainwestowałeś w bez obsługowe ogrzewanie?

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brakuje jeszcze odpowietrznika na samej górze kotła chociażby ręcznego. Z tą pompa kotłowa jako osobny obieg poza zaworem 4d to ten instalator popłynął. Albo taki osobny obieg kotłowy i zawór 3d chociażby temperaturowy na grzejniki/podłogówkę lub pompa kotłowa na powrót z zaworu 4d. W ten sposób co zrobił to woda może krążyć na odcinku zaworu 4d i powrót i tak w kółko a przez kocioł to już w niewielkim stopniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli przeniesiemy pompę na powrót z 4d, to co jest zaznaczone na biało powinno być wpięte przed 4d bez pompy ? Czy w powrót ? Pompa Na dole realizuje CWU, przed 4d. 

IMG_1137.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, MikiQ napisał(a):


Kolego to dlaczego jak z bloku to nie zainwestowałeś w bez obsługowe ogrzewanie?

Mieszkałem to czas przeszły 😊

1 minutę temu, 1mps napisał(a):

Patrz ostatni schemat i porównaj z instalacją będziesz miał odpowiedź.

Na powrocie z 4d za pompą kotłową? Dobrze główkuje ? 
automat do odpowietrzania w miejscu jak na zdjęciu ?

IMG_1138.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba źle piszesz. Pierwsza z lewej u góry to pompa zasilająca bojler, druga instalacje c.o. i ostatnia notka od ściany to powrót z instalacji. Czyli tak jak pisałem wcześniej i gdzie na rysunku zaznaczyłem gdzie ta pompa z domu ma być przeniesiona i tyle. Pierwsza pompa u góry ma odpowietrznik i jest zamontowana przed zaworem 4d i to właśnie jest zasilanie bojlera a nie tak jak pisałeś że ta na dole. Możesz jeszcze wstawić zdjęcie z boku od ściany( przodem do zaworu. To na biało tu ma być odpowietrznik jak zauważył wcześniej kolega, chyba jest tam nawet przygotowany trójnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatrudnilem żonę do zdjęć. . Wyglada na to ze jest jak mówisz. I pompy powinny być zamienione miejscami 

IMG_1140.jpeg

Edytowane przez engance
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

🤕nie wiem o czym rozmawiałeś z instalatorem jak widzę to co napisałem i tak powinno być. Skoro jest jat twierdzisz to odpowiedź sobie na pytanie po co jest ten zawór 4 d !!!!. Jak już chcesz być pewien idź i sprawdź po rurze od tej zielonej pompy u góry dokąd ona prowadzi bo ja widzę że biegnie do bojlera .

No ładne zdjęcia robi żona👍 .Tu należy przepiąć pompę, myślę że teraz wszystko jasne. No i zobacz ile zmarnowanego materiału.

IMG_20230905_220515.thumb.jpg.aab1625764c59afef7bc578b5fbc0848.jpg

Tak podłączona pompa ciągnie gorąca wodę z pieca i zimna z powrotu. Ta od c.o. też ciągnie gorąca z pieca u zimna z powrotu i na tym polega mieszanie i utrzymywanie stałej temperatury. Jeszcze co mógł bym ci doradzić to załóż siłownik na zawór 4d. O zaletach nie będę pisał bo są one oczywiste.

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, 1mps napisał(a):

🤕nie wiem o czym rozmawiałeś z instalatorem jak widzę to co napisałem i tak powinno być. Skoro jest jat twierdzisz to odpowiedź sobie na pytanie po co jest ten zawór 4 d !!!!. Jak już chcesz być pewien idź i sprawdź po rurze od tej zielonej pompy u góry dokąd ona prowadzi bo ja widzę że biegnie do bojlera .

No ładne zdjęcia robi żona👍 .Tu należy przepiąć pompę, myślę że teraz wszystko jasne. No i zobacz ile zmarnowanego materiału.

IMG_20230905_220515.thumb.jpg.aab1625764c59afef7bc578b5fbc0848.jpg

Tak podłączona pompa ciągnie gorąca wodę z pieca i zimna z powrotu. Ta od c.o. też ciągnie gorąca z pieca u zimna z powrotu i na tym polega mieszanie i utrzymywanie stałej temperatury. Jeszcze co mógł bym ci doradzić to załóż siłownik na zawór 4d. O zaletach nie będę pisał bo są one oczywiste.

Przekazałem konkretne informacje, jutro ma Być poprawione. Siłownik będzie, dzisiaj po prostu juz nie zdążył zamontować. 
dzieki wielkie za pomoc ! 🍻

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtry skośne są poprawnie żałosne pod względem przepływu, ale odwrotnie pod wzgledem czyszczenia. Cały syf zamiast wylecieć na zewnątrz wpada do środka. Można się ratować odkręcając zawór ale niewsaystkko wyleci.
Na moje oko zawór zwrotny zamontowany za blisko pompy. Miałem tak samo lub 10cm dalej. Jak doszło do chwilowego zagotowania się wody w kotle przy pracy na 100% to zapowietrzały mi się pompy. Właśnie przez zawory zwrotne które miałem zbyt blisko pompy. Po przeniesieniu ich kawałek dalej + trójnik z odpowiednikiem problem się rozwiązał na dobre. Niewiem może to taka miałem konstrukcje kotła.
ZZ bardzo przydatne ale jak zamontowane w niewłaściwym miejscu potrafią przysporzyć problemów.



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa została zamontowana na powrót z 4d, z tego miejsca gdzie mówiliście o odpowietrzniku widzę ze został zamontowany manometr i rura która idzie do zbiornika na strychu 

mam nadzieje ze teraz będzie już jak powinno być 🥹

IMG_1148.jpeg

IMG_1147.jpeg

IMG_1149.jpeg

Edytowane przez engance
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.