Skocz do zawartości
IGNOROWANY

SAS Efekt 14kW, zbyt mały ?


engance

Rekomendowane odpowiedzi

Nie miał żadnych problemów żeby zrobić to tak jak ja chce. Na koniec okazało się ze wyświetlacz w sterowniku jest padnięty. Czekam na serwisanta sasa. Tu jednak musze pochwalić za szybką reakcje, i jutro ma być, by wymienić ekran. 

IMG_1152.jpeg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to super, teraz tylko pozostaje ci czekać na sezon. Będzie zabawa z ustawieniami ale pamiętaj zanim zaczniesz coś zmieniać sugerując się innymi użytkownikami tego pieca (z moich stron) zacznij od ustawień fabrycznych i ewentualną korekta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kociolek hula aż miło. Trochę chyba zadziałałem wczoraj z ustawieniami, i teraz rodzi się pytanie. Czy jesli przywrócę sterownik do fabrycznych ustawień, musze ustawiać na nowo całą prace pomp, i inne tego typu ustawienia? Czy zrestartuja sie tylko ustawienia które ja zmieniłem, typu ustawienia PID, moc kotła itp 

 

zdjecie w jakim stanie zastalem kocioł po pół dnia palenia na próbę na grzejniki i CWU 

IMG_1208.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawienia fabryczne przywracają wszelkie ustawienia do domyślnych.

Na moje oko za dużo żaru masz na palniku. Skróć czas podawania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalator zostawił go na pracy ręcznej, ja później spróbowałem przestawić go na tryb pracy letniej w PID, i obawiam się ze trochę sie zagalopowałem. 
pewnie nie będzie to jedyny raz, wiec i tak będę musiał nauczyć się wprowadzać te ustawienia od nowa. 
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W trybie lato powinna chodzić pompa powrotu i cwu, zawór jeśli masz już siłownik powinien się zamknąć, jeżeli nie zrób to ręcznie. Po podłączeniu siłownika sprawdź czy kierunek zamykania i otwierania się zgadza jeżeli nie zamień kable na podłączeniu. Można to sprawdzić w trybie ręcznym "zawór" - zamykanie otwieranie stop. Co do ustawień, w trybie lato zanim zaczniesz zmniejszać dawkę(być może niepotrzebnie) sprawdź w trybie ręcznym parametry podtrzymania a w pid nadzoru. Bo kiedy kocioł osiągnie zadaną w podtrzymaniu zbyt często lub zbyt dużo mu dokłada groszku stąd tyle żaru. W sterownikach tech stosowana są dawki 1s co 3 min ale u ciebie może być inaczej. Jeżeli jest tak jak pisze wydłużają tylko czas np. 6,9 min i obserwuj palenisko. Co do pid najpierw odczytaj parametry pracy jakie są wtedy można będzie ci coś doradzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miej przy kotle notatnik i zapisuj ustawienia wraz z uwagami.
Dla pracy recznej potrzebujesz regulować 3 parametrami: czas podawania, czas przerwy i siła nadmuchu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serwisant był, wymienił wyświetlacz i przywrócił kocioł do ustawień fabrycznych. 
w trybie letnim w PID mam ustawienia jak poniżej. 
dopiero uruchomiłem kocioł po wizycie instalatora, od 3 godzin trzymał żar, i teraz rozpala się sam. Jestem w szoku 😊:

Współczynnik PID 

Moc kotła 100%

Korekta wentylatora dolna 0

Korekta górna 0

PID nadzór 

Czas podawania 2s

Przerwa 5min

Czas pracy wentylatora 10s

Czas przerwy wentylatora 7minut

Obroty 45%

Ustawienia serwisowe 

Parametry pracy

Min praca podajnika 1s

Maksymalna 10s

Minimalna przerwa 45s 

Maksymalna 70

Min. Wentylator roboczy 20% 

Maksymalny 38%

Min obroty 700

Max 1950

maks temp spalin 220

na aktualnych ustawieniach przy pracy, palnik wyglada jak na zdjęciu poniżej. 

IMG_1215.jpeg

Edytowane przez engance
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli standard. Jeżeli grzejesz bojler w pid to tak jak pisałem wcześniej . Będzie za dużo żaru lub za duży kopiec zmień w nadzorze np. czas na 1s. I tyle teraz nie ma co cudować. Miarodajnie będzie w sezonie. Pompa powrotu chodzi cały czas ? Wg obrotow w pid widzę że masz dmuchawę z hallotronem a nie z przepływomierzem( taki wiatraczek na wylocie dmuchawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze dwa ostatnie zdjęcia. Piec wszedł w nadzór, do wieczora zostawię go z tym podawaniem 2s, jeśli zacznie przesypywać węgiel to zmienię na 1s. 
dmuchawa z hallotronem

pompa powrotu chodzi cały czas 

IMG_1220.jpeg

IMG_1218.jpeg

Edytowane przez engance
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elegancko. Teraz teraz zwróć uwagę na te czarne węgle ich nie powinno być, bo stojąc w nadzorze one się nie palą tylko kopcą, a to już błąd. Dlaczego są ano dlatego jak pisałem podaje w nadzorze zbyt dużo albo zbyt często dlatego moja propozycja była 1s co 5 min ale w nadzorze -pracy nie ruszamy. 

Druga uwaga dlaczego masz wypięty przewód hallotronu ta wtyczka telefoniczna. W takim układzie sterownik nie ma możliwości modulowania obrotami. Zobacz teraz jak się włączy praca i jak będzie wyglądała po podłączeniu tego kabelka. Druga sprawa to hallotron można wyłączyć w sterowniku więc to też sprawdź bo nie wiadomo co tam serwisant pozmieniał.

Mozesz  wrzucić zdjęcie sterownika ale kiedy piec jest w pracy najlepiej w końcowej fazie, chodzi mi głownie o temperaturę spalin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niepodłączony telefoniczny to coś od pelletu, może wiązka jest standardowo przygotowywana dla groszku i pelletu. Hallotron jest podłączony. 

IMG_1221.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ok, chyba jest jak piszesz ,powtorzę pytanie .Mozesz  wrzucić zdjęcie sterownika ale kiedy piec jest w pracy najlepiej w końcowej fazie, chodzi mi głownie o temperaturę spalin. Ile czujników było w zestawie 4 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuje go ustrzelić kiedy będzie w trybie pracy. Wczoraj kiedy go testowaliśmy na CWU i CO, jeśli dobrze pamietam było koło 110’. 

2/3h temu zmieniłem podawanie na 1s, poniżej efekty.Wielkiej zmiany chyba nie ma, sprawdzę jutro rano. 

co do czujników, na pewno zauważyłem czujnik na powrocie, temperatura spalin, jeden idzie do bojlera pod płaszcz, i pogodówka 

Edit:

trafiłem go podczas pracy, temperatura na wylocie 80/83 stopnie  zdjęcia ze sterownika poniżej 

IMG_1222.jpeg

IMG_1231.jpeg

IMG_1230.jpeg

IMG_1229.jpeg

Edytowane przez engance
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze powinien być czujnik zaworu 4d potrzebny do startowania siłownikiem. Pogodowka bez siłownika też nie będzie działać.

Ogólnie ładnie wypalony groszek a i na ścianach jasny nalot. Jest dobrze ale dalej czarny węgiel na wierzchu. Jak zobaczysz rano i będzie to samo to do wydłużenia czas nadzoru. Ja przykładowo mam 1s co 10 min. Jeżeli dalej to samo no to będzie inna rada. To wynika z tego że piec mało traci ciepła bo jest małe zużycie gorącej wody. W sterowniku masz jeszcze coś takiego jak ekran serwisowy na którym możesz podejrzeć aktualne parametry pracy. Tj obroty dawka przerwą i wiele innych, bardzo pomocne do ewentualnej korekty ustawień fabrycznych. Od siebie mogę doradzić abyś dobrze poznał wszystkie funkcje sterownika, trochę czasu minie ale to podstawa.

Odnośnie sterownika teraz dopiero wskoczyły mi zdjęcia,jutro coś napiszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego właśnie wacham sie pomiędzy wygaszeniem pieca i załączeniem grzałki w bojlerze. Jest nas dwójka do kąpieli, wiec tej wody nie idą kolosalne ilości. Z drugiej strony chęć poznania możliwości i zasady działania tego pieca skłania mnie ku temu żeby jednak palić dalej. Co do czujnika zaworu 4d, instalator mówił ze siłownik Afriso nie mógł dogadać sie ze sterownikiem albo pompą, i czeka na inny, który ma być kompatybilny. 
Ogólnie jestem bardzo zadowolony, kocioł po przywróceniu fabrycznych ustawień i zmianie podawania działa naprawdę świetnie 

Czy pompa która działa na ochronie powrotu działa w odpowiednim trybie ? Widzę na wyswietlaczu ze pobiera miedzy 15/20W

IMG_1234.jpeg

Edytowane przez engance
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogodówka nie jest potrzebna by siłownik działał poprawnie.
Bez czujnika pogodowego będzie utrzymywana stała żądaną zadana temperatura za zaworem.

Co do siłownika i problemów. Siłownik najlepiej taki który jest dedykowany do zaworu (tego samego producenta). Ważne jest jak zostanie ustawione zwierciadło zaworu. Jak ono będzie błędnie ustawione to faktycznie problemy są duże.
W sterowniki trzeba zdefiniować czas otwarcia z etykiety zaworu. Najczęściej jest to 120s. Jak i poprawnie go podłączyć do płytki z boku kotła. Pompa winna się włączyć po uzyskaniu odpowiedniej temperatury wody na kotle. Chyba że instalator coś źle podłączył, albo np czujnik temperatury zaworu nie został zamontowany za pompą zaworu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, engance napisał(a):

Co do czujnika zaworu 4d, instalator mówił ze siłownik Afriso nie mógł dogadać sie ze sterownikiem albo pompą, i czeka na inny, który ma być kompatybilny.

Bzdury plecie. To czujnik sie nie “dogadal” czy silownik czy raczej hydraulik? Moze po prostu mial nie ten typ czujnika lub nie wiedzial gdzie podlaczyc i jak skonfigurowac sterownik.

30 minut temu, engance napisał(a):

Czy pompa która działa na ochronie powrotu działa w odpowiednim trybie ?

Ustawiona jest na regulacje max stalocisnieniowa. Mozesz zmienic na stala predkosc ( I lub II lub III). Im nizszy bieg tym wieksza roznica temperatur miedzy zasilaniem z kotla a powrotem - no i mnie pradu pobiera. Ja bym probowal od najnizszego zaczac a pozniej zwiekszyc jesli jest potrzeba.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po całej nocy kopczyk ewidentnie większy. Puściłem ręcznie dmuchawę żeby go lekko przepalić i zmieniłem  przerwę podawania z 5 na 6 minut. 
co do siłownika zaworu 4d. Jutro ma być inny wiec będę wiedział co i jak. 
pompkę zmieniłem na I, będę obserwował co się dzieje 😊

IMG_1235.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

🐣 Witajcie panowie w te słoneczną Wielkanoc ! 
sezon grzewczy już praktycznie za nami, więc pewnie wielu z was przestawiło kociołki na tryb letni, ja również spróbowałem. I o ile PID mega poradził sobie przy grzaniu mieszanym na CO i CWU, o tyle z samym CWU, mam mieszane uczucia. 
ustawienia pid na zimę 

podawanie 2-7, przerwa 42-75, korekty wiatru na 0

Na CWU zmieniłem 1-4, 42-120, korekta dolna na +2. Teraz wszedłem do kotłowni i kociołek wygaszony. Starczyło go rozdmuchać i hula dalej. Ale co zrobić żeby tak nie było? 
W trybie letnim zostawiacie nadal PIDc, czy dwustan nie będzie lepszy na lato ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lato czy zima ,tylko Pid. Trzyma temperaturę , podajnik nie przegrzewa się 34 st. Co zmieniłem?  Dawki nie. Przerwą tak. Wentylator roboczy tak. Obroty tak. Tryb nadzoru tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poki spi,to spi.Ty rozdmuchales,to sam tež daje rady rozdmuchac,poki bedzie potrzebne obudzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.