Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zakup kotła gazowego kondensacyjnego do domu. Jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny do mojej instalacji ?


MagnetoX
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez sambor,

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Czy mógłbym prosić o pomoc w doborze kotła gazowego kondensacyjnego do domku jednorodzinnego.

Jest to dom parterowy z pełnym podpiwniczeniem. Parter 140 m2 + piwnica 140 m2. Izolacja piwnicy 15cm XPS, izolacja parteru 25cm styropian. Dach wiązarowy więc strop nad parterem zostanie zaizolowany wełną 30cm lub zasypem celulozy 30-35 cm.

Na parterze mam 140 m2 ogrzewania podłogowego – 15 obiegów + grzejniki w łazience, pomieszczeniu gospodarczym, garderobie. W piwnicy mam tylko grzejniki – 6 szt.

Instalacja:
1. Rozdzielacz wody użytkowej 12 obiegów (12 obiegów zimnej wody oraz 12 obiegów ciepłej wody). Cała belka ciepłej wody jest cyrkulowana (pompka przy rozdzielaczu).
2. Rozdzielacz ogrzewania podłogowego z zespołem mieszającym – 15 obiegów, przepływomierze, wkładki termostatyczne (docelowo siłowniki) – sterowanie z każdego pomieszczenia.
3. Rozdzielacz grzejnikowy – 12 obiegów.


Wszystko powyższe znajduje się w jednym pomieszczeniu gospodarczym zlokalizowanym na parterze. I teraz pytanie. Jaki kocioł gazowy kondensacyjny kupić. Zastanawiam się nad:

1. Viessmann Vitodens 111-W B1LF 25kW

2. Viessmann Vitodens 100-W 25kW + zbiornik na cwu z wężownicą.

3. De Dietrich AMC 25kW + zbiornik na cwu z wężownicą.

 

Moje pytania:

1. Czy 46 L dla CWU wbudowane w obudowie kotła przy Vitodens 111-W będzie OK dla dwóch osób ?

2. Czy lepszym rozwiązaniem jest np. kocioł + niezależny zbiornik 100 litrów.

3. Czy niezależny zbiornik może zostać oddalony np. o 4 metry od kotła gazowego ? Czy nie będzie strat pomimo izolacji rur ?

4. Czy niezależny zbiornik lepiej kupić od producenta kotła czy może być z innej firmy ( innych firm są tańsze 🙂 )  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli patrzysz na koszty jakie będziesz ponosił przy CWU, to dla dwóch osób przepływowy podgrzewacz jest bardziej ekonomiczny. Czyli numer 1. W tym przypadku cyrkulacja co chwila by włączała piec.

Jak cyrkulacja ma się sprawdzić, to najlepiej z osobnym zasobnikiem CWU.

Jest jeszcze trzecia opcja. Tam gdzie CWU będzie potrzebna w różnych godzinach, zamontować małe przepływowe podgrzewacze elektryczne. Kuchnia, umywalki w WC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak po analizie pierwsza opcja odpada i zostaje opcja 2 oraz 3 lub ew. jakiś inny piec. Może ktoś podpowie, który ze wskazanych będzie lepszy ? Odnośnie zbiornika do CWU to opłaca się brać ze stali nierdzewnej czy normalny stalowy będzie OK ? Jakiej grubości powinna być izolacja takiego zbiornika (będzie stał w pomieszczeniu ciepłym).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MagnetoX napisał(a):

Odnośnie zbiornika do CWU to opłaca się brać ze stali nierdzewnej czy normalny stalowy będzie OK ?

I jeden i drugi będzie dobry. Ten ze stali nierdzewnej powinien dłużej wytrzymać. Na pewno jest droższy z racji materiału. W eksploatacji nie potrzebna anoda, która w stalowym powinna być zamontowana. To też są jakieś tam koszty na przyszłość.

2 godziny temu, MagnetoX napisał(a):

Jakiej grubości powinna być izolacja takiego zbiornika (będzie stał w pomieszczeniu ciepłym).

Fabryczna izolacja powinna starczyć. Ale jak jest możliwość, to można dołożyć, zawsze to będzie dodatkowa izolacja. Będzie to w ciepłym pomieszczeniu, więc ja bym nie kombinował z dodatkową izolacją. Ale to tylko moja opinia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, MagnetoX napisał(a):

Odnośnie zbiornika do CWU to opłaca się brać ze stali nierdzewnej

Tylko taki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, MagnetoX napisał(a):

Jakiej grubości powinna być izolacja takiego zbiornika (będzie stał w pomieszczeniu ciepłym).

Kolego to nie trzoda chlewna, abyś patrzył na grubość słoniny i brał najgrubszą.

Bojlery mają tzw klasę energetyczną, szukaj bojera 100-150l, wykonanego w klasie A, on będzie najoszczędniejszy.

A ze stali nierdzewnej raczej obowiązkowo!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak wspomniał kolega sambor zasobniki Joule z pojedyńczą wężownicą (pow wężownicy 0,6m2) masz z przyłączem z boku o pojemnościach 100 i 150 w klasie A oraz przyłącza z góry pojemności 125 i 150 (pow wężownicy 0,6m2) ale klasa B. Poleciłbym również zasobniki ze stali nierdzewnwj DUPLEX firmy Termatec są to zasobniki dedykowane do współpracy z PC lecz można je również zamontować z kotłami. Pojemność 250 litrów klasa A pow wężownicy 4,1m2. Bardzo szybkie zagrzanie ciepłej wody. Zamontowałem taki zasobnik u moich rodziców we współpracy z kotłem gazowym Vaillant.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno mi uwierzyć w te 24kW. Radziłbym skorzystać ze strony https://cieplo.app/ i porównać. Modernizuję obecnie kotłownię gazową w budynku starym poddanym termomodernizacji o pow 260m2. Przed modernizacją zapotrzebowanie było 23kW po modernizacji 11kW. Największa temperatura wody grzewczej to 40'C ze względu na przewymiarowane grzejniki.

Edytowane przez vps1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moc max kotła gazowego kondensacyjnego jest istotna nie tylko w kwestii zapotrzebowania na ciepło potrzebne do ogrzania budynku (CO), ale też zależy od pojemności bojlera (CWU).

Ponadto jak ma być kocioł 2F to moc kotła musi zapewnić prawidłowe grzanie przepływowe CWU.

Obecne kotły kondensacyjne potrafią mieć moce minimalne na poziomie 10-15% mocy znamionowej, a kocioł większej mocy ma większy wymiennik, co przekłada się na lepsze sprawności grzania CO przy mniejszych mocach grzewczych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, h3nio napisał(a):

Mnie bardziej ciekawi, na co komuś 12 obiegów ciepłej wody użytkowej dla dwóch osób w domu jednorodzinnym?

Jesteś zdziwiony, bo patrzysz na ilość osób. Wystarczy że te dwie osoby będą miały u góry dwie umywalki, prysznic, wanna. Do tego łazienka dla gości z dwoma punktami. Już masz 8 obiegów. Do tego na dole prysznic, umywalka, zlewozmywak, zmywarka na ciepłą wodę (są takie). Już masz dwanaście obiegów. Został jeszcze garaż i gabinet (na przykład lekarski). Jeszcze basen i w altance też ciepła woda. 

No dobra, już jest czternaście obiegów. Myślę że ilość obiegów CWU to indywidualna sprawa inwestora.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy kotle 2F przy jednym punkcie poboru będziesz miał 24kW. To jest niezależne od punktów.

Ja mam cztery punkty i 25kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, h3nio napisał(a):

Jak do obliczenia zapotrzebowania na ciepło doda się te wszystkie punkty poboru CWU, to może być 24 kW.

Tak, pod warunkiem, że wszystkie krany będziesz odkręcał jednocześnie 🙂 Ale wtedy szybko braknie tych 24kW

Edytowane przez sorier
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapotrzebowanie na CWU w tym budynku jest dla 2 osób i tak powinien być dobierany bojer, natomiast ważną sprawą są straty ciepła CWU i tu nic nie pomoże bojler klasy A , jak będzie słaba izolacja rur od CWU + pajęczyna cyrkulacji także słabo zaizolowanej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@h3nio Czytaj ze zrozumieniem. Tu nie chodzi o zapotrzebowanie na ciepło, tylko o moc kotła. To są dwie różne rzeczy.

Jakby z tego wszystkiego wyłączyć CWU, to starczy kocioł 5kW.

Teoretycznie zimę, która już jest za nami, mogłem "przelecieć" tylko na jednej grzałce 2kW, ale bez kotła 25kW nie miałbym CWU. Grzałka 2kW przepływowo też tego nie zagrzeje, ale bojler już by się na tym sprawdził, pod warunkiem że jedna osoba myje się z rana, a druga wieczorem.

Edytowane przez wacio1967
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez jaki czas Twój kocioł utrzymuje te 25 kW mocy przy dogrzewaniu CWU? Miałem do czynienia z dwoma kotłami gazowymi + zasobnik i te kotły pracowały na maksymalnej mocy może minutę, albo dwie podczas dogrzewania CWU, a tak większość czasu to 20%-30% mocy, więc jeżeli kocioł nie będzie 2F to jaki sens ma tak duża moc? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.