Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zakup kotła gazowego kondensacyjnego do domu. Jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny do mojej instalacji ?


MagnetoX
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez sambor,

Rekomendowane odpowiedzi

10 godzin temu, h3nio napisał(a):

Mnie bardziej ciekawi, na co komuś 12 obiegów ciepłej wody użytkowej dla dwóch osób w domu jednorodzinnym?

Mam troszkę odbiorów ciepłej wody - w sumie 10 obiegów. 2 nie będą póki co użytkowane, chyba że dojdzie dodatkowa łazienka w piwnicy.

6 godzin temu, wacio1967 napisał(a):

Przy kotle 2F przy jednym punkcie poboru będziesz miał 24kW. To jest niezależne od punktów.

Ja mam cztery punkty i 25kW.

16 minut temu, h3nio napisał(a):

Przez jaki czas Twój kocioł utrzymuje te 25 kW mocy przy dogrzewaniu CWU? Miałem do czynienia z dwoma kotłami gazowymi + zasobnik i te kotły pracowały na maksymalnej mocy może minutę, albo dwie podczas dogrzewania CWU, a tak większość czasu to 20%-30% mocy, więc jeżeli kocioł nie będzie 2F to jaki sens ma tak duża moc? 

10 godzin temu, sambor napisał(a):

Moc max kotła gazowego kondensacyjnego jest istotna nie tylko w kwestii zapotrzebowania na ciepło potrzebne do ogrzania budynku (CO), ale też zależy od pojemności bojlera (CWU).

Ponadto jak ma być kocioł 2F to moc kotła musi zapewnić prawidłowe grzanie przepływowe CWU.

Obecne kotły kondensacyjne potrafią mieć moce minimalne na poziomie 10-15% mocy znamionowej, a kocioł większej mocy ma większy wymiennik, co przekłada się na lepsze sprawności grzania CO przy mniejszych mocach grzewczych.

Kocioł będzie 1F + Bojler JOULE 125L. Zdecydowałem, że nie będę inwestował w kocioł 2F. 

Odległość Bojlera od kotła ca. 4 m (oczywiście rury będą izolowane). 

Odnośnie mocy kotła to wolałbym utrzymać te 24-25kW tak jak mam to w projekcie. Sprawdzałem aplikację, którą podesłał "vps1" i wyszło mi 9kW.

Odnośnie samych kotłów to jak rozumiem, najlepiej szukać takiego, który ma jak najniższy parametr modulacji palnika ? Np. Vitodens 200-w ma zakres znam. mocy cieplnej od 1,9 (50/30 stopni) ale jest piekielnie drogi dlatego wolałbym coś tańszego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, MagnetoX napisał(a):

Odnośnie mocy kotła to wolałbym utrzymać te 24-25kW tak jak mam to w projekcie. Sprawdzałem aplikację, którą podesłał "vps1" i wyszło mi 9kW.

To jest bez sensu co chcesz zrobić. Kocioł powinien być dobrany prawidłowo. Przewymiarownie kotła nie przyniesie Ci ani oszczędności, ani lepszego komfory cieplnego, ani komfortu użytkownia. Będzie oczywiście sobie radził z niewłaściwymi parametrami. Tylko po co ? Taktowanie, włączanie, wyłączanie, większe różnice temperatur, szybsze osadzanie kamienia, niewykorzystana w 100% kondensacja. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opiszę to na przykładzie Vaillanta 15kW bo te urządzania znam i serwisuje. Kocioł 1F 15kW w automatyce kotła serwis ustawia moc w Twoim wypadku 9kW bo tyle ciepła potrzebuje Twój budynek przy temperaturze na zewnątrz -20'C, przy temp zew 0'C będzie to ok 4,5kW a przy temp zew +5'C będzie to ok 3kW. Jeśli dasz zdecydowanie mocniejszy kocioł niż potrzeba urządzenie będzie taktowało. Teraz grzanie CWU mocą 15kW zasobnik 125 litrów wody o temperaturze początkowej 20'C podgrzanie jej do 50'C  zajmie ok 17 min lecz w praktyce grzanie zasobnika odbywa się gdy temperatura wody spadnie o 9'C od zadanej temperatury 50'C-9'C=41'C i grzanie zajmie ok 5min. Podane czasy są szacunkowe i zależą od temperatury wody jaka zasili wężownicę w zasobniku oraz od powierzchni wężownicy. 

Edytowane przez vps1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem jeszcze raz aplikację przesłaną przez vps1 wpisując precyzyjnie dane i wyszło mi:

Klasa B - dom energooszczędny , 10,6kW (szacowana moc grzewcza CO + C.W.U). Czy rzeczywiście kocioł 15kW wystarczy ? Zweryfikowałem raz jeszcze projekt i tam mam wpisane: "kocioł z zamkniętą komorą spalania o mocy nie mniejszej niż 24kW. Montaż i podłączenie kotła, zasobnika c.w.u zgodnie z instrukcją producenta."

Ponadto zauważyłem, że w dokumentacji nie mam projektu samej kotłowni. W związku z tym czy lepiej zlecić komuś zaprojektowanie takiej kotłowni gazowej (i zgodnie z tym projektem wykonać) czy zaufać instalatorowi, który zrobi to wg swojej najlepszej wiedzy ? Z pierwszych rozmów jakie przeprowadziłem, nikt nie wspominał o żadnych sprzęgłach hydraulicznych. Aktualnie posiadam już rozdzielacz do podłogówki z grupą mieszającą, rozdzielacz do grzejników oraz rozdzielacz do ciepłej i zimnej wody z cyrkulacją. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Rozwiązanie
17 minut temu, MagnetoX napisał(a):

Aktualnie posiadam już rozdzielacz do podłogówki z grupą mieszającą,

To może być ciekawie, ale najpierw to poskładaj i uruchom.

Jak potrzebujesz poważniejszej pomocy w tym temacie , to pisz na priv.

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.