Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ile zużyły wasze pompy - sezon 2022-2023


ameno25

Rekomendowane odpowiedzi

5 godzin temu, esselite napisał(a):

To jest temat do pisania o zużyciu energii przez Pompy Ciepła. Wróćcie do brzegu.

Od samego początku ten temat nie był tylko o tym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Patrol napisał(a):

W kuchence kierunek wirowania i kolejność faz nie mają żadnego znaczenia, a napis 400V wynika tylko z tego, żeby wymusić na użytkowniku podłączenie do instalacji 3f i rozkład obciążenia na dwie dowolne fazy, tym samym wymusza się zastosowanie odpowiedniego zabezpieczenia (eliminuje się tu od razu pomysł podłączenia urządzenia na różnych obwodach zasilanych z tej samej fazy)

Jak nie mylić ?? Nie mam sprężarki jednofazowej, więc tak - moja akurat potrzebuje "380V". To, że jakiś producent wypuszcza konstrukcje zwane trójfazowymi, gdzie na jednej fazie jest kompresor, na drugiej grzałka, a na trzeciej można zrobić nawadnianie ogrodu nie oznacza, że wszyscy tak mają.

Kolego jak już to inverter jest zasilany napięciem 380V a nie sprężarka , silnik sprężarki jest zasilany prądem stałym  3f generowanym właśnie przez inverter ,   nie chce mi się szukać schematu Twojej pompy bo sama nazwa 8kw Zudaban mało co mówi , ale śmiem wątpić że  ten inwerter jest zasilany napięciem 380V , chociaż mogę sie mylić ,  natomiast jesli masz zespół grzałek o łącznej mocy 8KW to każda z nich zasilana jest z osobnej fazy , coś właśnie jak indukcja  , jednak pracują one na napięcie 230V .

Sorry za  off-topic 

7 godzin temu, Patrol napisał(a):

Zwrócę uwagę, że to autor wątku zdecydował się na offtop - widocznie takie dane były mu potrzebne...

Ty wyszedłeś z inicjatywą obalania mitów ,  to nie ja zacząlem pisać nie na temat  chyba to nie podlega dyskusji ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jak nie wiesz jakie mam grzałki ani jaki jest kompresor to zostańmy przy samym zużyciu prądu i nie będzie offtopa dot. oznaczenia "3f"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Sprężarka wzięła 4825 kWh od sierpnia 2022r. CWU 4 osoby 45stC, prysznic. Powierzchnia 146 m2 grzana podłogówką do temp 24stC. Max temperatura zasilania 36stC (niestety dziurawy dach zniszczony przez kunę naprawiony po sezonie grzewczym). Ocieplenie dachu 2x 15cm wełny. Ściany 24 cm porotherm + 10 cm grafitowego styropianu. Okna trzyszybowe. Wentylacja mechaniczna. Poprzedni opał 4t wungla lub 5-5,5 t pelletu. Lokalizacja ślunsk.

Edytowane przez mikus39
  • Przydało się 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

180m2 z garażem, użytkowe poddasze. Ogrzewane 150m2, tylko podłoga.
Zwykłe 2 szybowe okna, 3 balkonowe, 2 narożne, 3 zwykle, 1 dachowe. Ściany z betonu komórkowego, 15 cm styropian, 10 cm styro w podłodze, 35 cm wełny na strychu. Zbiornik 300L, rodzina 2+2. Cyrkulacja włączona w dzień 6-22, zbiornik grzany harmonogramem, różnie, raz 43, popołudniu 50st C.

Zużycie za rok i 9 dni (stan na 1 Maja wieczorem) CWU + CO + eksperymenty z chłodzeniem podłogą w Czerwcu, Lipcu i Sierpniu:
Zużycie z podliczników:  4059 kWh + 96,5 kWh grzałka PC zasilana z osobnej fazy = 4155,5 kWh
Zużycie raportowane przez PC: 3406 kWh w tym CO-2481 kWh, Chłodzenie-55,6 kWh, CWU-869 kWh.
Jak widać zużycie rzeczywiste jest 22% wyższe niż podane przez PC.
Produkcja energii wyliczona przez PC: 14664 kWh, w tym CO-11210 kWh, Chłodzenie-492 kWh, CWU-2960 kWh.
COP liczony przez PC: 4.3 (CO-4.5, Chłodzenie-8.8, CWU-3.4) .

Wczesniej grzane gazem, zużycie w analogicznym okresie 1496 m3, co się przekłądało na 16851 kWh po przeliczeniu przez PGNiG.

  • Przydało się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

esselite, niech zgadnę, czyżby panasonic seria J ?

 

przy sprawności 100% 1496m3 gazu ziemnego to ~14250kWh ciepła

Edytowane przez der
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PC ostro potrafią podrasowywać dane, więc licznik en.el. zawsze się przyda. Jeszcze chyba nie było pompy, która wskazała większy pobór niż podlicznik ;). W moim przypadku stan aktualny z podlicznika to 3491,64 kWh, a sterownik pompy pokazuje 3336kWh, więc nieznaczna różnica w okolicach 4,5%. To dane od 25.11.2022, z czego wskazana na dziś wygenerowana energia co+cwu wynosi 13300Wh. W kolejnym sezonie będę jeszcze kombinował ze sterowaniem (m.in.autoadaptacja) i się okażę co  można ugrać, ale jak widać PC na grzejnikach też daje radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biorąc pod uwagę wasze zurzycia to u mnie jest coś nie tak z ogrzewaniem. Albo ta pompa mało ekonomiczna wbrew producentowi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wg podanego przez Ciebie zużycia opału (jeśli 5-5,5t pelletu kocioł połykał rocznie) to się wynik spina, czyli PC wg mnie nie jest tu problemem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka ilość  paliwa (5-5,5ton) ma niecałe 150m2 powierzchni to zgroza!

A kolega @mikus39 pisze że dobrze ocieplony dom, ja na 2x więcej powierzchni potrzebowałem ok 3,5t na rok- wiadomo inny kocioł itd..., ale PC powinna dać lepsze efekty z samą podłogą. 

Te 24C w pomieszczeniach robi swoje, ale coś nie tak- jak jest wentylacja mechaniczna to może ją trzeba trochę przydławić, ew poprawić izolację dachu- dołożyć wełny na strop.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu jeszcze wynik od sierpnia liczony, więc cały rok niezamknięty dla pompy, ale teraz to już tylko cwu dojdzie. Na oko to można by przyjąć o 50% za duże zużycie, a z tego sama temp. wewn. = 24C to udział raczej nie większy niż 20-25%, więc pozostałe % muszą jakoś uciekać (braki w ociepleniu,, wentylacja ...a może jeszcze dużo gorących kąpieli i się nabijają kWh)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mijający sezon był nieco dłuższy i u mnie też z podlicznika wyszło 3200 kWh wobec 2700 lekko wspomożonych kotłem w zeszłym sezonie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okna trzyszybowe. Tak jak napisałem dach był podziurawiony przez kunę. Tylko czy to powodowało duże straty ciepła? Nie wiem. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwuszybowe okna na tyle dobrze izolują, że wpływu wielkiego na wynik zużycia energii nie będą miały. 

 

Co innego stara PRL`owska stolarka, a nowe dwu, czy 3 szybowe. Różnica kolosalna.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, o6483256 napisał(a):

Dwuszybowe okna na tyle dobrze izolują, że wpływu wielkiego na wynik zużycia energii nie będą miały. 

Między 2 a 3 szybowymi jest ok 15-25% różnicy w zapotrzebowaniu na ciepło.

Nie ma różnicy jak ktoś mówi o okienku 0,5x 0,5m w kiblu, ale przy oknach takich jak obecnie się robi - czyli balkonowych 2x2m to różnica już jest i to spora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie! W większości przypadków przeszklenia w budynkach nie są duże (tym bardziej modernizowanych PRL, albo z początku lat 90), bo wtedy był problem z "wielkimi oknami", więc kwestia ucieczki ciepła w takim przypadku jest pomijalna.

W nowym budownictwie często mamy duże przeszklenie, ale standardem są już okna 3- szybowe.

Sam montowałem 1,5 roku temu okna 3-szybowe w drugim domu, bo różnica w cenie między 2, a 3 była niewielka.

 

Koledze który ma wątpliwości co do poboru prądu przez PC, polecałbym sprawić sobie jakąś tanią kamerę termowizyjną i ciepłomierz. Będzie mógł wtedy realnie spojrzeć na problem.

Przy podobnym metrażu mam zapotrzebowanie na ciepło w granicach 10tyś kWh CO+CWU- wrzesień- kwiecień

image.png.2aafb4d9e81127b342f9753c4c9ec502.png

Podzielmy to przez 3, jako COP pompy i mamy:

3500kWh energii elektrycznej.

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Termowizja pokazała duże ilości dziur. Potwierdziło się to po zdjęciu dachówek. Dach został zasypany granulatem celulozy. Mam nadzieję zatem na znaczną poprawę wyników. 

Co do przeszkleń. Mam trzy duże przeszklenia 2,5m x 2m.

Edytowane przez mikus39
  • Przydało się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie 4800kWh x 3 to ~14000kWh ciepła. To nie jest tragiczny wynik.

x2,5 to 12000kWh czyli w zupełności normalnie. Może pompa należy do tych bardziej prądożernych.

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, o6483256 napisał(a):

Może pompa należy do tych bardziej prądożernych.

Jest takie prawdopodobieństwo. Trochę nie wierzę katalogom i sprzedawcom.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamontuj ciepłomierz. 

Nowy z montażem, nie powinien kosztować Cię więcej jak 800-1000zł

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
W dniu 22.05.2023 o 20:14, der napisał(a):

przy sprawności 100% 1496m3 gazu ziemnego to ~14250kWh ciepła

Tak, zapewne masz rację jeżeli chodzi o standardowe tabelki przeliczeniowe, ale ja te 16851 kWh wziąłem z faktur PGNIG, po ich mnożeniu współczynnikiem konwersji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Przy obecnych temp. oscylujących pomiędzy 0 a 10 st. C, po gruntownym ociepleniu dachu, pompa wykazuje zużycie maks. z grzaniem CWU na poziomie max 8kW. temp w domu 22st C. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie od 01.10 poszło około 400kWh na cały domek (CO+CWU+cała reszta)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.