Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zestaw fotowoltaiczny do grzania wody


Rekomendowane odpowiedzi

@Piecuch19 mam tak u siebie, ale PV do grzania wody to całe 1600W i dla rodziny 2+3 bojler wygrzaniu do 85* a nadmiar leci w bufor. W okresie od połowy kwietnia do połowy wrzesnia chociaż podłogówka w łazience jest ciepła.
Natomiast w okresie jesień-zima ten system można traktować co najwyżej jako wspomagające. Zawsze to 1-4kWh mniej do wygrania bojlera. Rzadko kiedy się zdarza by bufor był grzany.
Natomiast gdybym miał więcej tych paneli np 3000W to ciepłej wody bym już raczej nie dogrzewał powyżej 60* a i bufor by złapał kilka kW.
W okresie letnim przy takiej mocy to sądzę że i bufor bym zagrzał powyżej 70 w przeciągu tygodnia może dwóch.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem już po wymianie grzałki w bojlerze z jednofazowej 1,5kW na 3x1kW. Czeka mnie tylko dokończenie sterowania z falownika, czasówki i różnicówki temperatur. Grzanie wody będzie po przekroczenie ustawionej mocy na falowniku, lub w razie braku słońca, po wychłodzeniu do niebezpiecznej temperatury, grzanie załączy się poprzez termostat w godzinach popołudniowych. Wyłączenie grzania też zapewnia oddzielny termostat. Pompa ciepła ma już wolne do następnego sezonu grzewczego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panele mam już na dachu 2 miesiące. 

Na chwilę obecną zasilają grzałkę 2KW w bojlerze. Jako że bojler jest mały (120 l.) nie ma najmniejszego problemu z nagrzaniem wody nawet w pochmurne dni. Bojler mam ją tym samym obiegu co ogrzewanie, więc jak było chłodniej po odkręceniu grzejników ciepła woda szła grawitacyjnie w obieg. Wykorzystywałem to do grzania w kuchni i łazience. Mocno mnie zaskoczyło to że grzejniki były naprawdę ciepłe. 

Docelowo tak jak pislaem wcześniej prąd z PV chce wykorzystać do grzania wody w buforze. Jestem przekonany że latem nie będzie z tym problemu. W inne pory roku ma to być tylko wspomaganie pieca. 

Jeszcze jedno. Prąd z paneli wykorzystuje jeszcze do zasilania narzędzi w ogrodzie. Kosiarka, aerator czy piła łańcuchowa.

Generalnie jestem zadowolony 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 paneli 550W, inwerter Volt Green Boost Pro 4000W Sinus, kable, stelaż. 

Panele , kable, stelaż kupiłem u znajomego w hurtowni, inwerter z internetu. Montowała mi to lokalna ekipa. 

Całość wyszła mi około 7 tys. 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

W temacie grzania wody fotowoltaiką dorzucę, iż na kanale youtube „To i tamto...” Jasiek71 z forum muratora buduje sezonowy magazyn ciepła tj. wielki bufor ciepła na wodę z 30 plastikowych/plastikopodobnych mauzerów (czyli chyba o łącznej pojemności 30 m3 wody) do magazynowania nadwyżek prądu z fotowoltaiki z lata w celu użycia jej w okresach przejściowych lub zimą. Na razie zbudował część bufora z 4 mauzerów (więc 4 metry sześcienne wody):

 

 

 

a tu jest artykuł o tego typu instalacji dla domu jednorodzinnego z sezonowym magazynem ciepła w postaci cysterny wody nagrzewanej kolektorami słonecznymi, która to cysterna ma latem magazynować ciepło z lata do ogrzewania domu zimą:

https://czysteogrzewanie.pl/2022/02/megabufor-czy-da-sie-w-pelni-ogrzewac-dom-sloncem/

Edytowane przez Matejko1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

To ile tej energii wyciągniesz z 4tys litrów wody?

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.