Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Dolnego Spalania-proszę O Porady.


jaceskor

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...
Kocioł DS Viadrus U24, temp. spalin przy mocy znamionowej to 280st C.

Jak czytam posty, to większość zaraz płacze, że duża strata kominowa itp. itd. to co w końcu by się chciało? perpetuum mobile?

Jak w górniakach się pali takimi temp., że rękę na czopuchu można położyć, to jaka tam jest temp.?

Znowu wszystko się uogólnia :mellow: cytat: nowe wynalazki zbyt mocno schładzają spaliny, a ja się pytam czy wszystkie te wynalazki tak robią?

Proszę o trochę obiektywizmu!

 

Tia, to rzeczywiście trafne. Jakoś ludzie nie potrafią sobie uświadomić, że kocioł ma określoną sprawność - rzędu 80%. Czyli przy paleniu, jedna czwarta mocy generowanej uchodzi niejako bokiem - trochę przez obudowę kotła, a większość przez komin. Jak ktoś pali i generuje moc 10kw, to w kominie ma "grzałkę" około 2,5kw - czyli solidną opalarkę do drewna. Dla 24kw już lekki kosmos - 6kw - tyle wystarczy żeby ogrzać dobrze ocieplony mały domek (100m) w spore mrozy. Po prostu tak musi być - fizykie Panie nie oszukasz, czopuch musi być gorący i basta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tia, to rzeczywiście trafne. Jakoś ludzie nie potrafią sobie uświadomić, że kocioł ma określoną sprawność - rzędu 80%. (....) (....)czopuch musi być gorący i basta.

 

Naprawdę wierzysz w te 80 %, kiedy każdy milimetr osadu na ściankach kotła potrafi "ukraść " 25- 30 % sprawności ? Bez przesady z tą "sprawnością". Przecież nie napiszą już o niższej, ale REALNEJ, bo nikt nie kupi...

 

Czopuch musi być gorący, tu zgoda, ale: jak bardzo gorący ? Może warto walczyć o każdy stopień tej temperatury zawartej w każdym litrze spalin ?

 

Chyba jestem blisko- powoli finalizuję sposób dokładnej regulacji i kontroli temperatury spalin trafiających do komina - w tym widzę zyski z cennych kalorii. Napiszę o efektach, sam jestem ciekaw. HS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądzę że będzie ciężko z tym odzyskiem spalin, ze względu na spadek ciągu przy odzysku takiego ciepła. Czopuch musi być tak gorący, aby przy danym kominie zapewniał odpowiedni ciąg. Mniemam że jak zrobisz to się pochwalisz - bo też nie wiem co kombinujesz. U mnie najskuteczniejszym sposobem obniżania temperatury spalin jest częste czyszczenie wymiennika - tobię to co 2-3 dni :mellow: - mam łatwy dostęp, więc to pięc minut roboty. Jak nie czyściłem ze dwa tygodnie, to masakra jakaś była - palę drewnem.

 

Pozdrawiam

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 lat później...

Dlaczego na podstawie jednego kotła, wkładasz wszystkie dolniaki do jednego worka.

Mam kocioł dolnego spalania i uważam, że jest bardzo dobry. Nie musiałem robić żadnych przeróbek, wstawiłem do kotłowni i to wszystko. Oczywiście musiałem się nauczyć jak w nim palić, ale to dotyczy każdego kotła, a obsługa jest bardzo prosta, nie porównywalna do kotłów retortowych, czy z jakimikolwiek sterownikami.

Dlatego nie zgadzam się z tym co napisałeś o kotłach dolnego spalania.

 

Pozdrawiam

potwierdzam wypowiedż przedmówcy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Ja z kolei po 7 letnim paleniu w górniaku kupiłem kociołek dolnego spalania wyprodukowany przez naszego forumowego kolegę. Oczywiście kanał dopalająci wyłożony szamote, powietrze wtórne itd. Czyszczenie kotła dosłownie 3 min. Rozpalanie bajecznie proste, temp cały czas 70 stopni. Kociołek 14kw ogrzewa dom o powierchni 180m2 i wydaje mi sie, że jest nieco za duży. Podsumowując: zero dymu po około 20 min palenia. Węgla zużywam 18-20kg na dobę, w domu 21-23 stopnie /dla mnie idealna temperatura. Do kotłowni idę 2 razy dziennie. Rozpalić i po około 5-6 h przerusztowac koscoł. Za nic nie powrócę do górnego spalania. Ciąg naturalny zamontowany miarkownik analog. + zawór 4d. Palę węglam sortu orzech. Pozrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.