Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki zestaw wybrać


Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym poprosić o pomoc.

Słabo się znam na panelach i falownikach, chce rzucić na dach instalację ale nie wiem na co się zdecydować.

Coś tam przeglądam po forach ale w większości to znajduję posty sprzedawców.

Dostałem takie coś:

1)Panele fotowoltaiczne - Jinko 410Wp JKM410M-54HL4-V BF TIGER PRO
Inwerter -
FoxESS T5.0
5,74kw - 28800zł

2)Selfa SV108M.3.3-410
Selfa SFT.1- 6kw
5,74kw - 31490

3)BRUK-BET PEM.WB-375
HUAWEI SUN2000-5KTL-M1
5,25kw - 33700

4)Bluesun 410 Full Black Shingled
Solax Power
5,7KW - 29750

Edytowane przez Pankiew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napiszę krótko.

FoxESS T6-G3 - 4500 zł

Panele JaSolar 380Wp x 16 szt = 11000 zł

Konstrukcja około 2000 zł

Zabezpieczenia i przewody około 2000 zł.

To wszystko z 23%VAT. Jak firma będzie montować to będzie 8%VAT. Te ceny to i tak dość wysokie podałem.

Teraz policz sobie ile biorą za robociznę (max trzy dni jak będą jakieś problemy). 🙂 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To pewne że biorą dużo. Tylko co teraz z tego wynika. Mam zrobić sam, jak ani trochę się nie znam na tym? Póki co dostaję oferty tylko wyższe. I to jedyne oferty od firm, które przyjechały i zobaczyły jak wygląda sytuacja na miejscu, a nie w ciemno rzucają cenami. Trochę lipa wziąć byle co i wtopić 30 tyś. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 szt. paneli firmy JASOLAR 405 W, kolor SILVER, kolor ramy BLACK,, moc instalacji 4,86 kW , falownik trójfazowy firmy FOX ESS T5-G3 - 1 szt. 

Koszt instalacji to  24.000,00 zł brutto (z 8% VAT) 

a na 5,6 kW 26.500 dostałem ofertę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze dostałem taką ofertę:

panele Austa AU144 MH

falownik Sofar Solar 5.5 KTL-X

26750 - ale nikt nawet nie zobaczył jak wygląda sytuacja. Tylko rzucona cena przez internet i tyle. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cokolwiek byś nie wziął z tej oferty, to wszystko będzie działać.

Jako użytkownik FoxESS i Huawei następnym razem wybrałbym FoxESS.

FoxESS ma wyświetlacz, Huawei nie ma wyświetlacza.

Oba mają dostęp do podglądu pracy przez internet. Według mnie strona Huawei jest ładniejsza.

Obsługa Huawei w PL chyba żadna dla zwykłego użytkownika. Do FoxESS dzwonisz i rozmawiasz po polsku.

Gwarancja FoxESS 12 lat z możliwością przedłużenia do 15 lat. Huawei 5 lat (ja tak mam) teraz jest 10 lat.

Co do paneli, to wszystkie części są produkowane w Chinach. Niektóre firmy składają później takie panele u siebie i nazywa się że są niemieckie, austriackie, polskie itp.

1 godzinę temu, Pankiew napisał(a):

ale nikt nawet nie zobaczył jak wygląda sytuacja. Tylko rzucona cena przez internet i tyle. 

Teraz robimy dokładnie to samo. Nikt nie wie jaka jest sytuacja, a mamy pomóc w doborze oferty. Najlepiej jakbyś znalazł jakiegoś znajomego co już ma PV i jest zadowolony z wykonania.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję. 

Chciałem bardziej doradzić się w sprawie sprzętu zaoferowanego przez handlowców, bo dla mnie nic nie mówią nazwy paneli. 

Ja się mogę wypowiadać o jakiś spawarkach czy innych technicznych rzeczach, ale z panelami do czynienia nie mialem.

Znajomi co mają to kie mają bladego pojęcia mówią, że podłączone i działa, więc nic ich więcej nie interesuje. 

A dobrze by było wiedzieć czy warto dopłacić do tych paneli bruk bet. W pracy szef zachwala Huawei, w internecie poczytać można że nie ma szału, zresztą poniekąd potwierdzasz pisać o FoxEss. 

Znowu w tej ofercie za 29 mam panele gontowe z technologią schingled czy jakoś tak i też nie wiem czy to jakiś atut względem reszty. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te wszystkie nowe panele są do siebie bardzo zbliżone wydajnościowo. Co wybierzesz, będzie ok. 

Falownik kup FoxEss, tani i dobry. Chyba nic lepszego nie kupisz w tej cenie. Jak miałby być magazyn energii i UPS`ować dom, to Sofar robi takie falowniki, ale drogie w porównaniu do zwykłego FoxEss.

Tych co rzucają oferty przez net traktuj jedynie jako firmy służące do porównania cen.

Oni w swoich wycenach już potrafią zawrzeć twoją dotację (6tyś) na PV 😂

 

PS PV na gruncie, czy dachu?

 

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dachu, wschód zachód, z czego zachód w tej chwili o 14 zacieniony bo mam las dookoła domu. Ze zdjęć to w kwietniu o 17 cienia jeszcze nie było od zachodu, dlatego chcę po 7 paneli na każdą stronę rzucić, z czego od zachodu mają być jeden obok drugiego na samej górze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego pytam? Montaż na dachu jest bardziej problematyczny niż na gruncie, to i cena nieco wyższa.

Postaraj się, aby panele bezpośrednio nie przylegały do dachu. Ja mam szczelinę ok 25cm. Lepsza wentylacja, lepsza sprawność w upały. Ładnie to nie wygląda, ale coś, za coś.

Edytowane przez o6483256
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PV to spory wydatek, ale za dużo nie analizuj, bo "kręćka" dostaniesz. Tylko na wszystko bierz faktury. Niech są zgodne z właścicielem/właścicielami budynku, tak, aby nie było problemu z dofinansowaniem.

 

 

Jakie masz teraz roczne zużycie energii elektrycznej?

PC planujesz założyć?

 

Jak będziesz chciał rozbudować instalację, pomyśl, nad trochę mocniejszym falownikiem. Wtedy podczas montażu, nie od razu założą więcej stelażu na panele.

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś koło 3000 kwh rocznie, średnio 260 wychodzi na miesiąc. 

Ale założyłem klimę i chce nią dogrzewac w okresie przejściowym, na mrozy jeszcze zostaje ekogroszek, chcociaz w innym temacie pisałem że myślę o pompie albo przerobieniu klimy na pompę. Dom 100m2 i 100% podłogówka więc dużo nie powinno ciągnąć prądu, zwłaszcza że dołożę teraz na wiosnę welny na strop i drzwi wejściowe wymienię, uszczelki w oknach też wymienię na nowe. 

Jeszcze z paneli che grzać bojler latem, bo nudzi mi się rozpalanie pieca co 2 dzień. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To licz 6tyś kWh na sezon.

 

Czyli ok 6kW powinieneś mieć instalację. 

Taka instalacją powinna kosztować w granicach 30000zł, na gotowo.

Od tego odliczysz 6tyś dofinasowania i podatek to w sumie będzie~ 8tyś mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ceny dobrze wychodzą jak tak, bo 29,31,33 tys. 

I właśnie patrzyłem instalacje w okolicy 5-6kw.

I faktycznie za dużo analizuje, bo dostałem "kręćka". Dlatego zapytuję hehe. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robota też kosztuje, do tego dobra firma powinna Ci wysłać wszystkie papiery do ZE i złożyć wniosek o dofinasowanie. Ciebie nic nie interesuje oprócz pieniędzy na koncie, ze zwrotu.

 

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to wszytkie oferty mają to uwzględnione w wycenie. Jeszcze najdroższa zrobiła przelot dronem i jeszcze mają coś za jego pomocą sprawdzać po instalacji, czy wszystko ok. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przelot dronem, dobre! 😁

 

Dużo masz wokoło instalacji PV, transformator radzi sobie z odbiorem? Przyłącze masz 3-fazowe i wystarczającą moc deklarowaną (zabezpieczenia główne powinieneś mieć 20-25A)?  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moc mam 15kw podpisana. Instalacji mam mało ale jestem tak czy tak ostatni na linii energetycznej. Nikogo za mną nie ma, a ja jestem sam z 2 km dalej niż przed ostatni dom. Światła tylko mi mrugają jak zalacza się pompa od studni głębinowej. Awarie prądu miałem może z 1 na 5 lat. Albo tylko tyle odczułem. 

A instalacja 3f. Zabezpieczenie 25. Mam jeszcze licznik 1f ale idę go zlikwidować bo więcej kosztuje jego utrzymanie niż place rachunków za prąd. 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Pankiew napisał(a):

No to wszytkie oferty mają to uwzględnione w wycenie. Jeszcze najdroższa zrobiła przelot dronem i jeszcze mają coś za jego pomocą sprawdzać po instalacji, czy wszystko ok. 

Możliwe że chcą się upewnić czy ewentualnej fuszery nie będzie widać. Na dobrą sprawę nie mam pojęcia co można sprawdzić za pomocą strona. Taka atrakcja może dla zwiększenia odczucia profesjonalizmu firmy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dron i PV, to pic na wodę. Klient ma odnieść wrażenie profesjonalizmu firmy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i wygląda to bardziej profesjonalnie, a może chcieli sprawdzić jak leci linia energetyczna.

5 godzin temu, Pankiew napisał(a):

Na dachu, wschód zachód, z czego zachód w tej chwili o 14 zacieniony bo mam las dookoła domu. Ze zdjęć to w kwietniu o 17 cienia jeszcze nie było od zachodu, dlatego chcę po 7 paneli na każdą stronę rzucić, z czego od zachodu mają być jeden obok drugiego na samej górze. 

To są akurat bardzo ważne informacje. W takim przypadku dobrze jest założyć optymalizatory. W ten sposób każdy panel będzie niezależny od reszty. Łącząc panele w łańcuch bez optymalizatorów, PV jest tak wydajne jak najsłabszy panel.

Jak słońce przysłoni kawałek jednego panela, to wydajność spadnie na całym łańcuchu.

Przykład: 10 paneli, każdy po 400 Wp

  • Bez optymalizacji. Słońce zasłania jeden panel na 1/4 powierzchni. Moc panela spada do 300 Wp. Cały łańcuch ma teraz moc 10 x 300 Wp = 3,00 kWp
  • Z optymalizacją. Słońce zasłania jeden panel na 1/4 powierzchni. Moc panela spada do 300Wp. Cały łańcuch ma teraz moc  9 x 400 Wp = 3,60 kWp + 300 Wp = 3,90 kWp

Jeżeli zacienienie to standard u Ciebie, to lepiej zainwestować w optymalizację.

Optymalizacja nie musi być na wszystkich łańcuchach. Na jednym może być, a na drugim nie musi.

Jak w przyszłości będziesz myślał o magazynie energii, lub instalacji off-grid, to lepiej teraz o tym pomyśleć. Są falowniki które to bez problemu obsłużą, ale są droższe. Taki falownik kosztuje około 10000 zł, więc ponad dwa razy drożej niż zwykły.

Co do CWU. Jak masz miejsce na kilka dodatkowych paneli, to są bardzo tanie rozwiązania. Grzałka 2 kW za 200 zł + sterownik za 500 zł + przekaźnik za 20 zł.

Jeżeli nie to, to sterowniczek który będzie sprawdzał produkcję PV i jak przekroczy jakąś zadaną wartość, to włączy grzałkę i będzie grzał do zadanej temperatury. To też jest dobre rozwiązanie, które działa również w zimie.

Dodatkowo jak masz bufor, to nadmiar energii w okresach przejściowych możesz pakować w OP. Nie będziesz musiał rozpalać w piecu, a klima nie będzie Ci szumiała.

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy obecnych rozwiązaniach diod bocznikujących w panelach, optymalizatory swoją ceną nie robią szału. Ich wpływ w porównaniu do otrzymanych zysków może być symboliczny. Wszystko rozbija się o fakt jakimi modelami paneli dysponujemy, jakie są marginesy rzutu cienia i parametry samych optymalizatorow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego przy takich instalacjach trzeba trafić na dobrą firmę, która nie wciśnie badziewa, lub niepotrzebnych podzespołów.

Jak ja zakładałem, to SolarEDge chcieli mi wcisnąć. Zbytek luksusu na mój daszek. 🙂 Jak wszystko objaśnił, jak to będzie działać w porównaniu do innego falownika, to byłem za. Cena mój zapał ostudziła i się zainteresowałem co w trawie piszczy. I okazało się że za tą cenę mógłbym mieć dwa razy większą instalację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, wacio1967 napisał(a):

Co do CWU. Jak masz miejsce na kilka dodatkowych paneli, to są bardzo tanie rozwiązania. Grzałka 2 kW za 200 zł + sterownik za 500 zł + przekaźnik za 20 zł.

Jeżeli nie to, to sterowniczek który będzie sprawdzał produkcję PV i jak przekroczy jakąś zadaną wartość, to włączy grzałkę i będzie grzał do zadanej temperatury. To też jest dobre rozwiązanie, które działa również w zimie

Co to dokładnie za sterownik i przekaznik? 

O optymalizatorach mówił człowiek w czasie spotkania, żeby potraktować nimi zachodnia stronę ale mówił też, że jak w kwietniu już nie mam zacienionego dachu, to nie wie, czy warto zakładać, to muszę sam się zastanowić. 

W zdjęciach pokazałem jak wygląda moja zachodnia strona z okna. Na dachu nie ma co, bo słońca nie ma. 

 

1677855972004556828710491061401.jpg

16778560403974020945813046956642.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.