Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Nowy kocioł (dolniak) czy pompa ciepła


diterus

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry.

Chciałbym skonsultować problem opłacalności finansowej instalacji nowego dolniaka czy też może pompy ciepła. Zdaję sobie sprawę, że jest zbyt wiele niewiadomych związanych z dostępnością węgla, jego ceny; a z drugiej strony cen energii elektrycznej.

Mam 61 lat, od 11 lat palę HEFem 18kW, ocieplony dom piętrowy o pow. 300m2 + cw 100L + podłogówka w łazience 8m2. Niestety na pietrze mam straty-szybciej się wychładza. Ogólnie w sezonie zimowym spalam ok 3 T węgla z Marcela przekładanego 3-5 kubikami drewna sosnowego.

W pompę ciepła ciśnie mnie żona, bo wygoda, tani prąd etc Na dachu mam fotowoltaikę o mocy 5,34kwp. Rozmawiałem z pewnym instalatorem pomp Stiebe-Eltron, który orientacyjnie wycenił montaż kolejnych 5 kwp paneli+ pompy na ok 80tys zł. Nowy dolniak 5 generacji 18-20 kw to wydatek ok 10tys zł.....

Będę wdzięczny za wszystkie odpowiedzi i uwagi. To dzięki radom tego forum w 2011 kupiłem tego 18kw HEFa!!!!

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja proponuję rozwiązanie pośrednie. Kocioł zgazowujący i bufor taki aby wystarczyło na tydzień. U mnie trzeba 7 tyś.  Oczywiście jak jest miejsce na montaż. Ocieplenie około 60 cm perelit zasypany ciśnieniowo z cysterny. Bufor z używanej cysterny można kupić za około 10 tyś, piec na 60 kw za 20 z hakiem. Czy to ma sens? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.02.2023 o 20:42, diterus napisał(a):

Zdaję sobie sprawę, że jest zbyt wiele niewiadomych związanych z dostępnością węgla, jego ceny; a z drugiej strony cen energii elektrycznej

Prąd jest produkowany z węgla, więc jest to powiązane i węgiel pozostanie jeszcze jakiś czas jako surowiec do produkcji prądu. Korzystanie z surowca zawsze było tańsze niż korzystanie z gotowego produktu, bo jego produkcja pochłania wiele kosztów producenta i dystrybutorów, a odbiorca końcowy płaci za wszystko.  Zależy czy kieruje Tobą ekonomia? Czy wygoda, która ma wysoką cenę? Czy podporządkowanie się przepisom? Każdy ma inne priorytety. Jednak przy zmieniających się cenach i obecnych limitach prądu pompa bez PV na starych zasadach nie będzie wyglądała tak różowo jak nagonka na pompy w reklamach. Umowne  zasady z państwem są wysoko nieprzewidywalne i zmieniają się dość szybko.

Moim wyznacznikiem jest koszt kWh/zł, inni stawiają na wygodę, bezobsługowość nie zważając na koszty, więc priorytet każdego jest inny i wyznacza kierunek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze inni dążą do tego, aby PV zaspokoiło 100% potrzeb budynku. Na starych zasadach zrobię to. Po 2035 roku pewnie już będą magazyny energii rozpowszechnione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To by było idealnie, ale rząd na pewno coś zrobi żebyś dalej gonił króliczka i wydawał kupę kasy na ideę. W końcu to oni mają mieć z tego profity, a nie Ty i o to zadbają. Każdy magazyn można zrobić wcześniej niż 2035r - kwestia opłacalności. Jak by słońce świeciło zimą kiedy mamy zapotrzebowanie  tak jak latem to by było idealnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, wacio1967 napisał(a):

A jeszcze inni dążą do tego, aby PV zaspokoiło 100% potrzeb budynku. Na starych zasadach zrobię to.

Dużo osób już tak zrobiło a i tak coś tam płacić trzeba .Oby nie doszło do takiej sytuacji że każdy ma albo większość a i tak płacić będzie trzeba nie mało bo z czego się utrzyma ZE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Beda oplaty z instalowanych  KWp,czy ceny mimo sezon kilkukrotne.Darmowy prad u každego w przyslosci ? hehe.Juž kilkukrotnie pisalem-bede jak u nas.9Kč wg.doplat IN i 2Kč OUT taki jest wygodny taryf solar.Do tego fotobaroni maja gwarantowana,dotowana cene 14,bo ich prad jest isto wiecej eko.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to wszystko do tego zmierza. W ogóle dziwi takie zróżnicowanie - jedni mają lepsze warunki bo szybciej założyli, a drudzy gorsze, bo zrobili to później pomimo że więcej kasy na to wydali. Jedni są bardziej Eco od drugich? Niebawem zrównają wszystkich, a argumentem będą wysokie koszty przesyłu, potrzeby modernizacji linii przesyłowych itp. 

Na zwykłym rachunku za prąd to widać. Co z tego że ogłaszany oficjalny koszt kWh jest x jak z rachunku wynika że koszt wraz z całą litanią jest dwa razy x, a dla firm to chyba mają jakieś ekskluzywne linie przesyłowe i osobne bloki energetyczne, a to napędza wyższe koszty produkcji, usług i w efekcie inflację. 

Opłaty z prądu, gazu, węgla, benzyny i wszelkich modernizacji wynikających z ustaw antysmogowych to przychody do budżetu państwa, a grabie grabią do siebie Gonienie króliczka czy pędzenie stada w jedynym słusznym kierunku ( słusznym z linią władzy) będzie jeszcze trwało.

Edytowane przez Piecuch19
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Piecuch19 napisał(a):

a grabie grabią do siebie.

Ja chyba kupiłem nie w tym sklepie co trzeba. 🙂 Wszystko co zrobiłem chce się zemścić wysokimi kosztami.

Są dwa wyjścia. Poddać się, albo jeszcze doinwestować i płacić tylko abonament.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potem znów doinwestować w magazyn i odciąć się od sieci, a jak się wszystko uczciwie policzy to wynik wyjdzie niekorzystny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Piecuch19 napisał(a):

to wszystko do tego zmierza. W ogóle dziwi takie zróżnicowanie - jedni mają lepsze warunki bo szybciej założyli,

Przeważnie tak bywa że ci co są na samym początku mają lepsze warunki ,potem jest przeludnienie i pchanie w nowy kierunek podobnie dzieje się teraz z samochodami elektrycznymi a było na początku tak tanio.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka promocja, która nie trwa wiecznie.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.