Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Połączenie pompy ciepła za kotłem gazowym.


bobbuilder

Rekomendowane odpowiedzi

 Dzień dobry wszystkim,

w przyszłym roku planuję kolejną modernizację instalacji C.O.

Dotychczasowa pompa ciepła, idzie po 3 latach na obsługę wyłącznie CWU, a do CO trafia propanowa.

Korzystam zarówno z pompy ciepła i kotła gazowego. Dom stary, 180 m.kw., zapotrzebowanie na energię do CO ok 120 kWh/m.kw./rok

Instalacja stara , grzejniki< duża pojemność ( 400 l), radzi sobie bez bufora. Jeden obieg cały dom, bez rozdzielaczy.

Dotychczas miałem takie rozwiązania:

1.pompa (monoblok) na małym obiegu przez wymiennik płytowy(roztwór glikolu) z buforem 140 l , kocioł gazowy w dużym obiegu, woda w grzejnikach.

nie sprawdziło się - utrata temperatury z pompy na wymienniku do 5 st, średnio 3 stopnie - negatywny skutek przy grzejnikach.

2.Teraz pompa i kocioł gazowy podłączone poprzez zawór trójdrogowy z siłownikiem (działa albo jedno lub drugie) sterowane ręcznie, całość instalacji zalana roztworem glikolu.

Mam pomysł (oparty na filmikach szkoleniowych z Afriso), aby zastosować sprzęgło hydrauliczne (może takie z kierownicami przepływu), dwa wejścia (pompa i kocioł), jedno wyście na obieg CO.

Przed sprzęgłem, na zasilaniu z pompy i kotła gazowego zawory zwrotne.

Za sprzęgłem mocna pompa obiegowa ( zapobiegająca podmieszaniu zasilania z powrotem i strat temperatury na zasilaniu grzejników).

Zasada działania:

działa zazwyczaj pompa, kocioł gazowy załączony (działanie pompy w kotle tylko z palnikiem), kocioł gazowy sterowany regulatorem pokojowym ustawionym na 21,5 stopni, gdy pompa nie da rady i temp. spadnie poniżej 21,5 stopnia kocioł gazowy wspomaga pompę.

Jeżeli temp. zewnętrzna spadnie poniżej np. - 10 st.  lub  skończy się magazyn z fotowoltaiki :), grzeje sam kocioł gazowy.

Czy w takim rozwiązaniu, gdy pompa podawać będzie np. 45 stopni, to tyle trafi też na grzejniki, czy też trzeba liczyć się ze stratami?

Dziękuję za przeczytanie i proszę o ewentualną krytykę rozwiązania  ( może być bolesna) oraz pytania jeśli coś ująłem niejasno. 

Zawsze to lepsze, niż kolejne modernizowanie instalacji.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.