Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem z hałasującym podajnikiem ekoenergia+basel


Patryk2k2

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, posiadam piec na ekogroszek który niemiłosiernie hałasuje. Aktualnie wyłączam go na noc, ale z racji tego że robi się zimno, a reszta domowników protestuje, trzeba przedsięwziąć jakieś inne kroki. Temat pojawiał się już na tym forum, ktoś napisał że pomogła wymiana motoreduktora na niemiecki BHF, ale niestety nie mogłem takiego w internecie znaleźć (czyżby producent przestał je produkować). Aktualnie posiadam motoreduktor ekoenergia cm030 oraz silnik basel 0,18kw. Zmierzyłem parametry poboru prądu przez silnik i pobiera on 181-187w, czy nie jest to trochę za dużo?

Nagranie pracy podajnika:

Pozdrawiam

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Największym problemem jest buczenie silnika i wibracje które on generuje, są słyszalne w całym domu i przez to nie można spać, bo około 2-3 w nocy kiedy podajnik zaczyna pracować błyskawicznie się budzę. Sam dźwięk kruszenia węgla czy praca dmuchawy nie jest problemem bo poza kotłownią jej nie słychać, silnik podajnika słychać w całym domu. Zbiornik na węgiel na pewno pomaga w roznoszeniu się dźwięku, bo gdy jest pełny jest ciut lepiej, ale dużej różnicy nie ma.

Zastanawiałem się właśnie nad wymianą motoreduktora, co polecacie? Silnik chyba nie będzie buczał aż tak bardzo gdy będzie mniej obciążony, więc może jakaś przekładnia o mniejszym przełożeniu? Wybaczcie ale kompletnie się na tym nie znam 😄

Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam./

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póki działa, nie ruszaj motoreduktora. Dolej z 200ml oleju jadalnego (może być zużyty) do zasypu.

Podłóż pod nogę podajnika kawałek twardej gumy.

 

Pobór prądu przez podajnik jak najbardziej w normie.

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnia tež halasowalo na caly dom-w rurach bylo slychac i tež jakoby z domu od podstawy-betonowej podlogi piwnicznej.Przy przerobke na 4d podložylem kociol,noge podajnika pasami gumy z opony i jest cicho,miedz przy 4d odslonila halas w rurach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 2.12.2022 o 17:08, Patryk2k2 napisał(a):

Silnik chyba nie będzie buczał aż tak bardzo gdy będzie mniej obciążony,

I tu się mylisz. Wymontuj silnik, połóż go gdzieś na jakimś stole i podłącz do prądu.
Dlaczego tak buczy?. Ano dlatego, że są to silniki 3-fazowe. Dlaczego takie? Ponieważ nawet na jednej fazie mają lepszy moment rozruchowy niż silniki jednofazowe. A przy napędzie podajnika groszku to bardzo istotny parametr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odizoluj silnik od kotła i podłącz go przez sprzęgło kłowe. To rozwiąże problem. Są gdzieś instrukcje jak to zrobić. Jak znajdę to Ci podeśle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy palnikach żeliwnych, czyli ekoenergiach, brucerach, burnerach, ewmarach itp. połączenie z klasycznym motoreduktorem na silniku "bajzel" = buczenie.

To "małżeństwo" tj besel z motoreduktorem + palnik żeliwny tak ma. Kombinować można z ustawianiem kotła na gumach, co kiedyś było elementem zapisu instrukcji kotłów z palnikami żeliwnymi. Montaż sprzęgła kłowego cos pomaga. Generalnie mniejsze lub większe buczenie wynika z kiepskiego wyważenia, czy też braku osiowości stojana silnika Besel.

 

Najbardziej pomocna jest wymiana motoreduktora na inny. Cichy będzie np. niemiecki BHF, ale nie grzeszy trwałością, dystrybucja na Polskę głównie Meblomark, dalej jest bdb polski motoreduktor firmy JanPa MS-03 na silniku 120W, wymagający jednak montażu z silnikiem w górę - a na to nie każdy palnik żeliwny pozwala (wadzi kosz). JanPan są bardzo dobre, trwałe i przy żeliwnym podajniku względnie ciche. Stosowane fabrycznie na żeliwnych palnikach batory.

Dalej są jeszcze klasyczne motoreduktory zalane jednym olejem , one zostały hurtowo wyparte przez energooszczędne oparte na silnikach Linix zestawy z silnikami 40W bardzo cicho pracujące. Okreslane sa najczęściej mianem walcowo-ślimakowych. Są także droższe hipoidalne, chociażby markowane przez wloskie Chiaravalli, ale tutaj kłopotem jest wysokie przełożeniem najczęściej ok 4obr/min a typowo do podajników mówimy o 1,1obr/min.

Najbardziej popularne, ciche obecnie przez większość producentów palników stosowane są oparte o linix 40W np .Ewmar-Ness - cenowo ok 800zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam meblomark. U mnie też buczy, ale sam silnik. W lato odkrecilem go od przekładni i podłączyłem na stole i gdy tylko odłączylem fazę to buczenie znikało zanim silnik przestał się kręcić. 

Pytanie: czy zastosowanie innego konsensatora, np. innej pojemności lub tej samej ale innego producenta, coś w ogóle pomoże? 

Ostatnio jeden z moich klientów skwitował te dźwięki, że tam w kotłowni to raczej jakaś prasa ten wegiel wypycha, a nie podajnik ślimakowy. 😆

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kondensator nie pomoże , sprzęgło kłowe coś tam daje ale silnik z przekładnią trzeba też jakoś  połączyć ,ja zastosowałem kiedyś tuleję z tworzywa sztucznego i śruby z wibroizolatorami .Coś ciszej było ale najciszej było jak silnik zasprzęgliłem  wężem gumowym a trzymałem go w rękach.Nie próbowałem go tylko połączyć na kardanie poza domem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na długi wałek i za płot do sąsiada, niech jemu buczy. 🤣😜

A tak na serio, to pewnie trzeba rozejrzec się za motoreduktorem abm. One pracują niemalże bezgłośne. Przy nich szum dmuchawy to warkot. 

Edytowane przez Dozy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.