Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór pompy / pomp ciepłą do budynku nie mieszkalnego


ducker1

Rekomendowane odpowiedzi

Witam kolegów,

Mam w ogrodzie budynek 50m2 słuzący do rekreacji.

Jest on średnio ocieplony (100mm wełny w scianach, 150 w suficie i styropian 100mm w podłodze)

Chciał bym zamontować jakieś ogrzewanie, tak aby przez cały rok w miarę ekonomicznie utrzymywać temperaturę około 15-16 stopni, a w razie potrzeby w miarę szybko ja podnieść do 20.

Dodam ze w tym budynku będzie zamontowana wanna SPA około 1.1m3 oraz sauna.

Rozpatrywałem kilka wariantów ogrzewania i sam nie wiwm który wybrać.

Wariant 1:
-Pompa ciepła powietrze-powietrze około 4-5kW do ogrzewanie pomieszczeń
-Basenowa pompa ciepłą do ogrzewania wody w SPA o mocy 7kW

Wariant 2:
-Pompa ciepła powietrze woda do ogrzewania zarówno pomieszczenia jak i wanny o mocy około 5kW

Wariant 3:
- Pompa powietrze-powietrze do ogrzewania pomieszczenia a do ogrzewania wanny zamontować zewnętrzny piecyk na drewno i grzałki elektryczne i uzywać w razie potrzeby.

Wariant 4:
Kominek na pellet, lub najmniejszy mozliwy kociał co na pelet do ogrzewania zarówno wanny jak i pomieszczenia.

Nie ukrywam że najwygodniej było by zastosować wariant 2, ale nie jestem w stanie dowieść że to będzie miało ekonomiczne uzasadnienie.

Dodam tylko że w mojej okolicy średnia temperatura zimą to 0 stopni, a mrozy ponizej -10 to rzadkość.


Czy ktos z kolegów ma jakieś pomysły lub propozycje rozwiazania ogrzewania w tym budynku?

Pozdrawiam
Damian

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuję za odpowiedź

 

A jakiej mocy pompę dobrać? na jakie parametry zwracać uwagę?

Myślałem o pompie monoblok, instalacja zalana płynem chłodniczym lub innym nie zamarzającym środkiem i wymiennik ciepła do wanny. A do ogrzewania pomieszczenia jakaś nagrzewnica nadmuchowa lub kaloryfer, z tym że na kaloryfer nie bardzo mam miejsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najefektywaniejsze i najtansze bedzie tak jak koledzy radzą 2kw - a z wanną nie kombinuj - zwykly boiler i po kłopocie i tak tego nie bedziesz co dzien używać.

Zwykla klima bedzie najlepsza -ustawic na stałą temp i spokój w zimie bez obawy że mróz coś rozsadzi wew.

Z pc jest tak że lepiej 100x kupić mniejszą niż za dużą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, mikkei napisał(a):

Najefektywaniejsze i najtansze bedzie tak jak koledzy radzą 2kw - a z wanną nie kombinuj - zwykly boiler i po kłopocie i tak tego nie bedziesz co dzien używać.

Wanna ma wodę cały czas, i albo trzeba utrzymywać stałą temperaturę (jest izolowana i zamykana) albo podgrzewać w razie potrzeby. To taki mikro basen z systemem pomp, filtrów itp.

 

Jak dotąd nikt nie wspominał o pompie 2kW.

 

Cytat

Z pc jest tak że lepiej 100x kupić mniejszą niż za dużą.

Kolego, mozesz rozwinąć te myśl? Bo pewnie pomogło by mi to w wyborze pompy.

Edytowane przez ducker1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A masz miejsce na PV? Wtedy inwerter offgrid i można zasilać grzałkę. Ja brałem ostatnio to https://voltpolska.pl/fotowoltaika/inwerter-solarny-sinus-pro-ultra-6000-24230v-30006000w-60a-mppt-145v.html ale na potrzeby zasilania awaryjnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Patrol napisał(a):

A masz miejsce na PV? Wtedy inwerter offgrid i można zasilać grzałkę. Ja brałem ostatnio to https://voltpolska.pl/fotowoltaika/inwerter-solarny-sinus-pro-ultra-6000-24230v-30006000w-60a-mppt-145v.html ale na potrzeby zasilania awaryjnego.

PV już jest w drodze, ale zimą niewiele ono pomoże.

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To pójdzie z sieci przy znikomej produkcji z pv - patrz bardziej na bilans w skali rocznej. Słaba PC też niewiele da zimą, chociaż jak piszesz -10C to rzadkość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Patrol napisał(a):

To pójdzie z sieci przy znikomej produkcji z pv - patrz bardziej na bilans w skali rocznej. Słaba PC też niewiele da zimą, chociaż jak piszesz -10C to rzadkość.

 Nie mam rozliczenia rocznego a godzinowe.

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skromna ta DTR basenowej pompy ciepła, ale dobrze, że przynajmniej jest tyle danych.


Rozdział 4. Dobór pompy ciepła.
Temperatura dolnego źródła ciepła 15 *C.
Temperatura górnego źródła ciepła 26 *C.

Wspominałeś coś o temperaturze dolnego źródła ciepła o wartości -5 *C.
Jak myślisz, do jakiej temperatury ta basenowa pompa ciepła podgrzeje wodę w górnym źródle ciepła ?.

Dla porównania dołączam poniżej tabelaryczne zestawienie wydajności grzewczej popularnej pompy ciepła z średniej półki cenowej o wydajności znamionowej 8 kW.


1306334229_Haier_MocgrzewczaAU082FYCRA(HW).thumb.jpg.e7989f20018ba389d8b401a725435e9f.jpg

Edytowane przez Witek-z-Ulicy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Witam wszystkich po dłuższej przerwie. 

Badałem temat dalej i postawiłem na ogrzewanie budynku PC powietrze-powietrze, natomiast wodę w spa podgrzewał bym PC powietrze woda przewidzianą do CWU, a w sytuacjach awaryjnych mogę się ratować grzałką wbudowaną w spa.

 

Pytanie do Was, czy ta pompa podoła zadaniu, ewentualnie proszę o inne propozycje.

No i czy mogę przepuścić przez nią wodę ze spa czy stosować wymiennik? Wiem że wodę pitną można przez nią tłoczyć.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.