Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Lazar smartfire 15w wyczyść popielnik, ciagle komunikaty


Snav22

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, posiadam kocioł Lazar smartfire 15w, w ubiegłym grudniu serwisant od Lazara stwierdził, ze wszystko jest Ok i faktycznie do dnia wczorajszego nie miałem większych problemów. W piątek wszystko zaczęło wariować. Kocioł praktycznie ciagle pokazuje błąd, żeby wyczyścić popielnik, który jest pusty. Zauważyłem, ze pellet nie spała się do końca a w kominie jest sadza. Pompa wody odpala się, dobija do zadabej temperatury po czym się wyłącza i wraca do 0. Od początku używam Barlinka wiec to nie wina pelletu (raczej). Jakieś rady? Aktualnie piec jest wyłączony bo i tak nie potrafi zagrzać domu, tylko traci pellet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak masz ustawioną częstotliwość czyszczenia w sterowniku na ile kg  sprawdzałeś w serwisowych ?

Jak masz lambdę w kotle to sprawdź uszczelnienie palnika w komorze paleniska czy na wskutek odkształceń paleniska nie masz przedmuchów pod sznurem uszczelniającym . Było już o tym w postach o tym kotle . Nieszczelność w tym miejscu powoduje oszukiwanie lambdy i generalnie złe spalania .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam sondę lambda. Czyszczenie palnika jest ustawione na 6h. Czy to o czym mówisz może powodować powstawanie sadzy? Sprawdziłem rurę która wychodzi z pieca i idzie do komina, garście papkowej sadzy 

Oto i papki, które goszczą w rurach 

D9D9BC10-40D9-4648-9314-89EA0D19C4F5.jpeg

Edytowane przez Snav22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedobrze to kondensat z komina , zobacz dolną wyczystkę komina to mogło zaklajstrować wszystko w kotle łącznie z sondą lambda . Może być za niska temperatura na kotle a spaliny prawdopodobnie poniżej 100 C na wylocie komina stąd ten kondensat . W denku wkładu kominowego powinieneś mieć odprowadzenie skroplin na zewnątrz komina poniżej dolnej wyczystki . Nie wygląda to dobrze . Jak zalepiło sondę to spalanie do d..y i stąd sadza .Wszystko do czyszczenia łącznie z kotłem + kontrola komina . Nie chodzi mi o czyszczenie palnika tylko czyszczenie kotła ( poszukaj w sterowniku ) 6 godzin powoduje że co 6 godzin kocioł się wyłącza i czyści ruszt w palniku ( ruszt sie chowa i ewentualne spieki spadają do popielnika )ale jest druga funkcja /czyszczenie kotła po spaleniu określonej ilości paliwa w kg .

Edytowane przez mac65
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Miałem stary komin z cegły do którego wsadzili wkład kominowy chyba z nierdzewki. Byłem na dachu i na wylocie konina tez jest sadza ale nie wyglada na to, żeby był mokry. Teraz pytanie co powoduje problemy i kto dał ciała. Czy rck pomoże?

Edytowane przez Snav22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno stwierdzić jednoznacznie bo kondensat w kominie to zazwyczaj efekt skraplania sie pary wodnej z paliwa ale pelet powinien być suchy więc raczej nie w paliwie problem . Kondensat w dolnej wyczystce komina również jest naturalny w przypadku kotłów 5 klasy ale może go nie być wcale jeśli kocioł pracuje stale a spaliny są na tyle gorące że nie dochodzi do wykraplania w kominie . Jeśli komin w dolnej wyczystce jest suchy a kondensat jest tylko w kotle to znak że nie działa ochrona powrotu kotła i kocioł jest zalewany zimną wodą co powoduje wykraplanie wody na ściankach wymiennika a mokre ścianki łatwo gromadzą pył na swojej powierzchni tworząc takiego gluta jak na fotce .

 Dużo rzeczy ma wpływ na wodę w kominie bo to może byc również deszczówka ale ona nie powinna znaleźć się w kotle a najwyżej w skraplaczu komina na samym dole pod dolną wyczystką .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RCK nic tu nie pomoże. Produkcja tej czarnej mazi, to efekt wędzenia opału. Sonda jest, ale czy dobrze koryguje dawką powietrza. 

Jak jest możliwość, aby podejrzeć płomień, to zaobacz czy nie robi sie w pewnym momencie ciemno żółty/pomarańczowy. Trzeba obserwować dluzszy czas. 

Edytowane przez Trener40
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sonde wylacz i sprobuj bez.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie piec działa, wszystko wyczyściłem, piec nie był w złym stanie tylko lekko czarny z sadzy. Niestety pompa wody nie działa. W sensie, wchodząc w sterowanie ręczne pieca gdy włączę pompę to załącza się i jest Ok ale gdy chodzi piec to się nie włącza. Pompa cwu chodzi normalnie, piec nagrzewa się do 75 stopni a pompa wody leży. Teraz nie wiem czy piec nie wysyła do niej sygnału czy ona sama leży. Pompa wody to diamond rs25/60el/180

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opcji jest kilka albo wszystkie razem .

Kocioł wszedł w tryb lato jeśli jest czujnik pogodowy ( jeśli jest tak skonfigurowany sterownik )

Jest włączony priorytet CWU z dużym opóźnieniem dla pompy  CO

Jest włączona opcja termostatu pokojowego w sterowniku kotła  /wyłącz pompę CO/ po zadziałaniu termostatu pokojowego ( temperatura w pomieszczeniu osiągnięta )

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiałem z lazarem, serwisant myśli, ze pompa raz działa a raz nie, faktycznie tak może być wiec muszę skontaktować się z ekipa, która mi to robiła. Z tego co zauważyłem to komin jest mokry. Z ciekawości poszedłem zobaczyć jaki wylatuje dym z komina i jest on czarny ze względu na kondensat. A może to pellet? Miałem 3 tony Barlinka, piec pracuje od grudnia i dopiero teraz byłyby takie problemy z pelletem? Coś musi ta czarna breję robić 

Edytowane przez Snav22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie potrzebujesz, aby kocioł grzał, to go wył. Niech przyjedzie serwis i sprawdzi jak pracuje palnik. Najlepiej zmierzyć tlen oddzielnym urządzeniem. Czarny dym= złe spalanie paliwa. O tej porze nie powinno byc w ogóle dymu ( ewentualnie przy rozpalaniu) 

W dniu 1.05.2022 o 20:09, Snav22 napisał:

 Czyszczenie palnika jest ustawione na 6h. 

 

Samo czyszczenie nie wyczyści otworów napowietrzających. To trzeba by bylo jeszcze sprawdzić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie mam pellet Barlinek. Zadzwoniłem tam z pytaniem czy mieli takie sytuacja jak moja. Miły Pan powiedział, ze maja dwie fabryki, jedna w Polsce a druga chyba na Ukrainie. Przeglądając moje zamówienie stwierdził, ze jedna tonę (ta która teraz używam) mam z Ukrainy i do niej trzeba dostosować piec bo właśnie robią się takie rzeczy jak u mnie. Doradził zmniejszenie podawania a zwiększenie powietrza. Teraz kurde gdzie to zrobić w Lazarze. To moje ustawienia, ktoś doradzi czy są w miarę odpowiednie dobrego co mówił Pan z Barlinka?

2887D507-E76A-4980-AF6F-F0FF34FAFE27.png

4C6CF4A0-83FA-412E-9371-D0F8889B47CA.png

5924EC21-EF7C-43B1-8B16-9F3D1BF12D57.png

Edytowane przez Snav22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.