Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Grzałki w PC i ich załączanie


sambor

Rekomendowane odpowiedzi

Midea M-Thermal 

- parametr do jakiej min t zewn grzejemy

-parametr od jakiej t zewn możliwe załączenie grzałek wew

-parametr histerezy w dół od akt zadanej t wyjściowej wody poniżej której możliwe załączenie grzałek

-parametr opóźnienia czasu, który musi upłynąć po spełnieniu powyższych war, kiedy możliwe załączenie grzałek

-dipami na płycie można ustawić ilość grzałek 0-1-2-3 stopni grzania 0-3-6-9kW

Po spełnieniu wszystkich war załącza pierwszy stopień grzania i obserwuje przez czas opóźnienia efekt w postaci temperatury na wyjściu, jak nadal poniżej histerezy, to dołączy kolejny stopień, jak przekroczy zadaną, to wyłączy stopień. W zal od ustawienia pierwszego parametru grzałki mogą działać równolegle ze sprężarką, dostarczając brakującej mocy podczas dużych mrozów, bez konieczności przewymiarowania całej PC.

Analogicznie działa wyjście 1 stopniowe on/off -zewn źródło ciepła AHS i ma swoje niezależne 3 parametry temperatury, czasu i histerezy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Czyli, jak mi wychodzi na Ciepło Właściwe maks moc grzewcza (razem z cwu) 18.5kw, a przeciętna 9.5 (razem z cwu), to mogę celować w taką około 10kw i w razie draki załączy wbudowane grzałki i też da radę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu właśnie nie ma jedynego standardu nazewnictwa. Teoretycznie powinni deklarować dla +7, a na praktyce każdy sobie rzepkę skrobie. Jedni deklarują 9kW dla +7, a inni nazywają 9 pompę 16kW, której moc min przy +7 wynosi ponad 5kW. 

Spada wszystkim tak samo, to prawa fizyki. Jedynie są pompy które mają dotryski typu EVI lub inne poszerzające kopertę pracy podczas dużych mrozów poprzez dodatkowe chłodzenie sprężarki, są też pompy dwustopniowe, kaskadowe, ale to drogi i nie bardzo efektywny sposób. 

Trzeba szukać tabel wydajności i mieć trochę wiedzy, by móc sobie samemu wybrać odpowiednią moc i wyznaczyć punkt biwalętny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najważniejszy w PC jest szum medialny i mydło na oczy, a nie technika czy dodatki.

Niestety taka jest prawda i tu nic nie zmienimy, w technice PC jest dużo więcej blagi niż w kotłach "klasy 5", spalających ze sprawnościami prawie kosmicznymi.

Ten temat został założony też pod tym kątem aby kupujący byli świadomi co kupują lub co oferuje producent, gdyż sprzedawca PC rzadko kiedy jest w pełni obiektywny.

Np Panasonic podaje moce z grzałką i bez grzałki 

image.thumb.jpeg.57e138502ed82bb0194de661f5a911c8.jpeg 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zgodzę się z tezą o szumie. Szum jest bo dla wielu PC stanie się jedyną alternatywą po wycofaniu paliw stałych i gazu. Problem w tym, że faktycznie jest bardzo wielu typowo sprzedawców nastawionych jedynie na sprzedaż, bez późniejszego serwisu przez siebie zamontowanych sprzętów. Po pierwszych telefonach w kwestii problemów kontakt się urywa. Z drugiej strony jest też wiele pomp z problemami, czy chorobami wieku dziecięcego, tak naprawdę testowanych i doopracowywanych na klientach. Dla klientów w większości PC to niemal czarna magia, poziom wiedzy jest bardzo ograniczony co powoduje, że niektórzy z tego korzystają wciskając różne kity i mity. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stopniowe załączanie to najlepsza opcja. Mając do wyboru Althermę z grzałką np. 6kW obciążającą jedną fazę idę w kierunku wersji 3-6-9 na 3. fazach. Od Daikina mam tabele dla splitów 8 i 11kW. W obu przypadkach podają moc maksymalną osiąganą bez grzałek, a minimum modulacji to 20% od maxa. Sterownik umożliwa wybranie punktu, przy którym grzałki mogą iść w ruch, do tego jest też ograniczenie prądowe/opcje zarządzania energią no i tak jak piszesz plusem jest załączanie grzałki w zasobniku/buforze. Altherma ma tych opcji sporo, m.in. harmonogram (przydatny przy dezynfekcji), ustalenie priorytetów działania grzałek, timer, tryb awaryjny, kompensacja temperaturowa (jak wężownica nie grzeje) - za dużo wklejania tutaj, wygodniej to przejrzeć w instrukcji. Ps. @sambor czyżbyś przechodził na PC ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Patrol napisał:

czyżbyś przechodził na PC ?

Raczej idę w kierunku odwrotnym - z pelletu na drewno opałowe - już sezon za mną i widzę, że da się przepalać co dzień od 17-22.

Co do PC to raczej sonduję rynek od strony praktycznej - gdyż np grzałka jest u mnie czynnikiem decydującym co do mocy i modelu PC.

Ponadto niestety w okresach grzewczych mam częste zaniki prądu - nawet na 2-3 dni, a wtedy to agregatem PC nie uruchomię.

Więc powstał kolejny pomysł na  "fikołka w tył " - zamiast palnika na pellet wstawić do kotła oryginalny palnik na olej opałowy i będzie kocioł olejowy zasilany z agregatu/UPS-a i to będzie działać.

Spełni wszystkie wymogi ekologii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W PC z mocami w okolicy 8kW, którym się przyglądałem, najlepsza opcja to było zestawienie 3x1kW + 3x2kW  czyli łącznie 9kW. Trzy grzałki po 3kW też można ogarnąć ograniczając ich moc/ tj. kaganiec poboru prądu (o ile sterownik ma taką funkcję). Ja jeszcze kombinuję z małym magazynem energii, ale najpierw PC musi stanąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Patrol napisał:

Mając do wyboru Althermę z grzałką np. 6kW obciążającą jedną fazę idę w kierunku wersji 3-6-9 na 3. fazach.

Tylko nie wiem jak można nazwać taką konstrukcję - czy PC 8kW ze wspomaganiem grzałkami ( 9kW)  czy to kocioł elektryczny 9kW ze wspomaganiem PC 8kW.

Obecnie coraz więcej producentów i to nie tylko tych skośnookich, robi sobie "jaja" z PC dostawiając grzałek ile wejdzie w obudowę.

A w kontekście wykorzystania grzałki jako źródła szczytowego istnieją jasno określone wytyczne. Są to niemieckie wytyczne VDI 4546 oraz 7. część wytycznych Organizacji PORT PC. Te wytyczne stanowią, że aż 95% energii w ciągu roku musi zostać dostarczone przez pompę ciepła. To oznacza, że absolutna granica wykorzystania grzałki elektrycznej jako źródła szczytowego wynosi 5% energii dostarczanej w trakcie sezonu grzewczego. W jaki sposób to określić?

Wybierając właściwą granicę biwalencji i zdrowego rozsądku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mając do wyboru czy do zaproponowania PC 8Kw z grzałką 1 stopniową 3kW i 3 stopniową 9kW, wybrałbym i zaproponował 9kW. 

Po pierwsze 9kW "ogrzeje" dom przy temperaturach poniżej - 25C, gdy sprężarka się wyłączy. 

Po drugie ogrzeje dom w razie awarii 23 grudnia i pozwoli komfortowo przetrwać do czasu naprawy. 

Po trzecie taka grzałka pozwala zaproponować mniejszą PC do tego samego domu, która suma sumarum w rachunku rocznym okaże się bardziej efektywna niż o rząd wielkości większa PC z grzałką 3kW.

Pierwsze wersję M-Thermal były z grzałką 3kW 1,5+1,5kW, następnie Hyundai 6kW, a teraz chyba wszystkie klony i sama M-Thermal ma 9kW 3f.

Swoja drogą chyba w każdej PC da się grzałki przełączyć na osobna fazę niż sprężarka. 

Co do procentów, to zależy od zimy. Ta ostatnia miała spore szanse zmieścić się w 5% zużycia przez grzałkę. Trochę mrozów było tylko w grudniu i to chyba 2 dni. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak braknie prądu to odpalasz ds czy coś innego i po sprawie , dlatego nie chce pompy ciepła jako jedyne źródło ogrzewania ,nie w tym kraju i nie w tych czasach .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na nasz rynek to chyba powinny iść tandemy albo po prostu osobna jednostka na cwu i c.o. W takiej Holandii gdzie prąd mają tani to mogą się grzać wyłącznie elektrycznie i nikt tam nie musi się przejmować wielkością przyłącza czy w ogóle zużyciem en.el. U nas wszystko powywracane. Mając te 9kW w grzałkach wiele gospodarstw i tak miałoby problem z uciągnięciem tego wraz z potrzebami bieżącymi, ale chociaż idzie to stopniować i ograniczać. Są przypadki kiedy inwestor dostaje ofertę na model 6kW i droższą opcję 9kW - wybiera 6-kę bo po co ma dopłacać do "niepotrzebnych" 9kW, tylko nie idzie za tym info, że szóstka jest 1fazowa i w sumie na to chciałem zwrócić uwagę. Awaryjnie to już się robią faktycznie kociołki elektryczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, sambor napisał:

Jak braknie prądu, częsta rzecz w mojej okolicy to co?

I gdzie tu smartfona naladowac i „wiadomosci” posluchac 😉

UPS do pompek i „kotla awaryjnego” jesli jest. Po dluzszym czasie agregat i podladowac ups i na bierzaco korzystac.

Do bardzo dlugiego braku pradu kominek/piec i jedna izba.

Tutaj nikt niczego innego nie wymysli. PC to XXI, wiec bez pradu nie da rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W lutym nie miałem prądu przez 4 doby - wszystko działało na agregacie i UPS-ach.

W moim przypadku brak prądu to brak wody dla koni - woda jest z hydroforu- trzeba to jakoś organizować - wiadra, beczki, noszenie, itd......

 

A na zewnątrz minusowe temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, esselite napisał:

A Panasonic w swoich materiałach ,,, 

,,, Czyż to nie zakrzywiają rzeczywistość?


Nawet takiego Panasonica możemy obecnie bez żadnego problemu sprawdzić (skontrolować).
Stosując na przykład taki, pasywny Kontrwywiad Obywatelski

źródło:
https://meteomodel.pl/dane/srednie-miesieczne/?imgwid=350190560&par=tmn&max_empty=3


ps.
Można zmieniać dane. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.