Skocz do zawartości
IGNOROWANY

schemat instalacji CO


jary49

Rekomendowane odpowiedzi

witam wszystkich na forum , jestem tu nowy i zaczynam przygodę z instalacjami co. mam w budowie domek 100m2 wymyśliłem taki sposób ogrzewani, kocioł gazowy junkers, 20kw , jednofunkcyjny , kominek z płaszczem wodnym w systemie zamkniętym 15kw , oraz solary, posiadam zasobnik 250l joule triple inox z trzema wężownicami.chciałbym to wszystko jakoś połączyć, wymyśliłem sobie takie schematy, ale nie wiem czy to zda egzamin ,na pewno temat był już poruszany ale jeżeli kogoś nie zanudzę to proszę o ocenę i opinie za co z góry dziękuję, ten drugi schemat wykonał dla mnie specjalista , nie był to taki zasobnik jaki posiadam więc go trochę przemalowałem

20220218_094623.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj @jary49 na forum Info-Ogrzewanie.

Ja Tobie na pewno nie pomogę.
1 - nie jestem obeznany z instalacjami CO i CWU.
2 - nie jestem wstanie Tobie wyperswadować, rezygnacji z takiego projektu "komplikacji hydraulicznej" w domu o powierzchni 100 m2.
3 - nie jestem wstanie dzisiaj, potwierdzić Tobie, że kominka od jutra nie będziesz mógł już nigdy używać.  
4 - łączną kwotę za te wszystkie Twoje Fanaberie, przeznacz na lepszą izolacje cieplną (ścian, stropu, podłogi) i wentylacje mechaniczną z odzyskiem ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wolalbym to wykonac na buforze kombinowanym. To nie jest specjalna komplikacja hydrauliczna, a koszty - no coz chcac miec jak chcesz to tanio nie bedzie, ale mi sie podoba. Sterownik zeby Ci to „inteligentnie” ogarnal to zrob leiej sam. Wtedy maksymalnie wykorzystasz wszystkie zrodla ciepla i sprytnie bedziesz przelaczal wedlug potrzeb. Da sie to ogarnac.

Kolega wyzej wspomnial o zakazie uzytkowania kominkow - sprawdz lokalnie jak to wyglada. Ponizej jest podsumowanie zebrane przez innego forumowego kolege.

https://czysteogrzewanie.pl/podstawy/uchwaly-antysmogowe/

Punkt 4 wyzej bardzo trafny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, PioBin napisał:

Wolalbym to wykonac na buforze kombinowanym. ,,,


Czy taki zbiornik buforowy z warstwowym rozkładem wody wewnątrz bufora byłby odpowiedni do różnych "fanaberii hydraulicznych" ?. 

źródło:
https://afriso.pl/aktualnosci/2020-11-19-nowosc-w-ofercie-zbiornik-buforowy-abt-160

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, jary49 napisał:

 mam w budowie domek 100m2 

.............kominek z płaszczem wodnym w systemie zamkniętym 15kw , oraz solary,

To technologie z XX wieku, czy ty robisz skansen?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Witek-z-Ulicy napisał:

Czy taki zbiornik buforowy…

Raczej nie do celu jakie postawil autor.

Solary pracuja na glikorze a tam nie ma wezownicy. Chyba ze calosc CO zalac glikolem?

Liczba kroccow nie pozwala na wieksza ilosc zrodel ciepla. Ale to jest do ustalenia.

Majac „taki” zbiornik nie jest potrzebne sprzeglo/rozdzielacz. Wszystko podpinamy do zbiornika (zasilania i powroty). Wysokosci kroccow decyduja co produkuje cieplo o zadanej temperaturze. Podobnie odbiory a raczej powroty.

Przy duzym zbiorniku nie zauwazylem aby woda nie uklada sie warstwowo.

Osobny CWU? No ok - jak kto lubi.

Taki zbiornik robi sie raz na caly okres „zycia” domu - wymienia sie tylko zrodla ciepla.

Pewnie i tak o czyms zapomnialem/pominalem.


 

3 godziny temu, Animus napisał:

To technologie z XX wieku

Przy kominku to obawialbym sie ze predzej zrobi saune w salonie/domu anizeli wode zagrzeje. Po prostu wiecej ciepla jest tracone do otoczenia anizeli przekazywane do wody. Ale dzialac dziala.

Solary sa ok. ale latem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zachodzie takie rozwiązania są popularne ba nawet jest automatyka i firmowe rozwiązania takiej współpracy. 

Ale dla mnie jest problem wielkości tej instalacji grzejnej - 100m2 to przesada a dodatkowo trzeba wstawić bufor do kotła na paliwo stałe 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, PioBin napisał:

Przy kominku to obawialbym sie ze predzej zrobi saune w salonie/domu anizeli wode zagrzeje. Po prostu wiecej ciepla jest tracone do otoczenia anizeli przekazywane do wody. Ale dzialac dziala.

Solary sa ok. ale latem.

Autor tematu próbuje zabezpieczyć się przed dużymi rachunkami za gaz, a nie pomyślał o dużych kosztach inwestycji i przy braku prądu, zimny wychów. 

Solary to problemy i  przeżytek, łatwiej poradzić sobie z grzałką i ogniwami fotowoltaicznymi.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, sambor napisał:

Na zachodzie takie rozwiązania są popularne ba nawet jest automatyka i firmowe rozwiązania takiej współpracy. 

Ale dla mnie jest problem wielkości tej instalacji grzejnej - 100m2 to przesada a dodatkowo trzeba wstawić bufor do kotła na paliwo stałe 

dziękuje kolegom za troskę i odpowiedzi, ale mnie chodzi o wypowiedź w kwestii schematu czy może to działać, ewentualne wasze uwagi, jak to widzicie lub dostęp do podobnych schematów, kwestie finansowe zostawiam na boku

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki kolego bardzo fajne rozwiązania ,powiedz mi czy konieczny jest bufor , bo w moim przypadku kotłownia nie jest zbyt duża miałbym problem z upchnięciem tego wszystkiego, natomiast w drugim schemacie kominek musi pracować w systemie otwartym,i czy musi być wymiennik płytowy, chcę Ciebie zapytać czy na moich schematach ,może to działać, czy nadają się do kosza. z góry dziękuje.112618025_schematogrzewanie.thumb.jpg.620ece9e2a7262a20ae0aa9755bc0ba8.jpg20220218_094623.thumb.jpg.d5ca43898a8bdd6b7b1105d36ae2be1a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku układu zamkniętego z kominkiem to kominek musi być dopuszczony do takiej pracy, ponadto potrzebny jest układ odbierający nadmiar ciepła z kominka- czyli albo układ schładzania wodą przez zaw DBV albo bufor z zasilaniem awaryjnym np UPS.

Podłoga o powierzchni ok 100m2 ma zapotrzebowanie rzędu 4-5kW przy -20C.

Ponadto na obu schematach brak ochrony powrotu do kominka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, sambor napisał:

W przypadku układu zamkniętego z kominkiem to kominek musi być dopuszczony do takiej pracy, ponadto potrzebny jest układ odbierający nadmiar ciepła z kominka- czyli albo układ schładzania wodą przez zaw DBV albo bufor z zasilaniem awaryjnym np UPS.

Podłoga o powierzchni ok 100m2 ma zapotrzebowanie rzędu 4-5kW przy -20C.

Ponadto na obu schematach brak ochrony powrotu do kominka

dzięki  kominek który posiadam, jest przystosowany do pracy w układzie zamkniętym , posiada wężownice schładzającą zawór bezpieczeństwa, oraz został dopuszczony do użytkowania,posiada sprawność 80% i spełnia normy antysmogowe. zapotrzebowanie na ogrzewanie w projekcie mam wyliczone na 24kw .mam prośbę jak możesz mi podpowiedzieć coś o sterowaniu tymi moimi schematami .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, jary49 napisał:

 zapotrzebowanie na ogrzewanie w projekcie mam wyliczone na 24kw .

takaemotka.gif.34443f94561d304b2bbe326a0eb09f5d.gif

To co to szopa jakaś.

17 godzin temu, sambor napisał:

W przypadku układu zamkniętego z kominkiem ..................

Podłoga o powierzchni ok 100m2 ma zapotrzebowanie rzędu 4-5kW przy -20C.

Nie ma takich małych mocowo kominków, koza jakaś mała. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.