Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa + bufor + kolektory słoneczne


Ksieciunio

Rekomendowane odpowiedzi

Źródło ciepła do nowego domu, rozkminy, jak to ogarnąć ?

Jestem na etapie papierów z budową domu, ale już myślę nad ogrzewaniem by później nie obudzić sie z ręką w nocniku.

 

Moje założenia

1. Wybudować kominek w salonie, taki podstawowy który ogrzeje salon gdy nie będzie prądu,

2. Główne źródło to pompa ciepła typu split,

3. Kolektory słoneczne plus bufor,

Plan jest taki aby kolektory nagrzewały wodę w buforze, która będzie wykorzystana do ogrzewania domu, w całym domu ogrzewanie podłogowe. Gdy zabraknie wody o zadanym parametrze powinna załączyć się pompa.

Jest możliwość wykonać w/w założenie bez użycia wymienników dla pompy ciepła, tak by ona bez strat ogrzewała dom ?

- Zastosować zawory zwrotne ?

- Jak duży musi być bufor ? Dom około 125m2,

- pod bufor trzeba budować fundamenty ?

- rozumiem, że musi być zasilanie awaryjne w postaci UPS na takie panele

- jakie inne zabezpieczenie powinno być dla paneli by woda się nie zagotowała i coś nie wybuchło,

Jest to opłacalne, ktoś ma takie rozwiązanie ?

 

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad 1 OK

Ad 2 OK

Ad 3 Bufor do  pompy i kominka jak najbardziej. Za to kolektory będą działać latem. Zimą uzyski będą śladowe. Pomysł nietrafiony. Można je zastosować do grzania CWU latem. Ale jest kilka potencjalnych problemów, Przy pełnym nasłonecznieniu kolektorów nie da się zatrzymać A glikol może się zagotować i dupa blada.Żeby zminimalizować ryzyko koniecznym jest posiadanie dużego boilera min 200L. Za to zimą taki boiler przy ewentualnie niedużym zużyciu CWU będzie generował stratę i potrzebował dużej ilości energi do zagrzania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Outsider napisał:

Ad 3 Bufor do  pompy i kominka jak najbardziej

Kominek bez płaszcza wodnego. Ma on być taki na serio w razie W.

7 minut temu, Outsider napisał:

Zimą uzyski będą śladowe

Dzisiaj np.temp.bliskie zeru a skończę ładnie daje od rana.

Myślałem, też by grzać CWU z tych paneli, tylko właśnie, może zbiornik 100 litrów by zima nie robić strat i do tego bufor ?

 

Znajomy ma bufor 1000 litrów plus 300 na CWU ale do tego kocioł (kopciuch).

Panele grzeją wpierw zbiornik CWU a jak jest za wysoka temperatura to woda jest pompowana do bufora.

Zima może i ok, ale latem ? Grzać bufor dla idei ?

Muszę pojechać do niego na wudeczke i dopytać o zimę, jak to wygląda.

Miesiące przejściowe (październik, listopad, marzec, kwiecień) może i by zaoszczędził na prądzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
W dniu 13.02.2022 o 11:35, Outsider napisał:

...Bufor do  pompy i kominka jak najbardziej. Za to kolektory będą działać latem. Zimą uzyski będą śladowe. Pomysł nietrafiony. Można je zastosować do grzania CWU latem. Ale jest kilka potencjalnych problemów, Przy pełnym nasłonecznieniu kolektorów nie da się zatrzymać A glikol może się zagotować i dupa blada.Żeby zminimalizować ryzyko koniecznym jest posiadanie dużego boilera min 200L. Za to zimą taki boiler przy ewentualnie niedużym zużyciu CWU będzie generował stratę i potrzebował dużej ilości energi do zagrzania.

Nie do końca jest tak, że kolektory tylko latem. Właśnie mamy okres pogodowy, gdy w dzień słoneczko pięknie grzeje, a w nocy jest mróz. Sezon grzewczy na całego, a można by się kolektorami podpierać. Na forum muratora natknąłem się niedawno na całkiem współczesną dyskusję w tewmacie wspomagania ogrzewnia solarami:

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?370736-Energia-cieplna-ze-Słońca-Instalacja-Solarna-2021

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponizej cytat z przeprowadzonej analizy dla kolektorow solarnych:

Analizując wyniki symulacji komputerowej łatwo uzyskamy odpowiedź czy warto inwestować w instalację kolektorów słonecznych do ogrzewania budynku. O ile przy ogrzewaniu wody użytkowej kolektory w ciągu roku pokrywają zapotrzebowanie na ciepło na poziomie ok. 60%, to przy wspomaganiu ogrzewania budynku pokrycie potrzeb wynosi do 3%. Jak łatwo zauważyć, oszczędności na kosztach ogrzewania budynku będą niewielkie i nie zrekompensują wysokich nakładów finansowych poniesionych na wykonanie instalacji solarnej. Natomiast instalacja kolektorów tylko do ogrzewania wody użytkowej przyniesie wymierne korzyści. Jest stosunkowo niedroga w wykonaniu i w zupełności wystarczą do tego kolektory płaskie.

Zrodlo: https://www.fachowyinstalator.pl/ile-ciepla-z-kolektorow/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się pod temat, ponieważ zastanawia mnie opłacalność tych kolektorów latem, kiedy pompa ciepła będzie mieć COP na poziomie 7 niezależnie od zachmurzenia, czy się mylę? Wtedy to cwu takie drogie nie będzie przecież.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
W dniu 13.02.2022 o 11:22, Ksieciunio napisał:

Źródło ciepła do nowego domu, rozkminy, jak to ogarnąć ?

Jestem na etapie papierów z budową domu, ale już myślę nad ogrzewaniem by później nie obudzić sie z ręką w nocniku.

 

Moje założenia

1. Wybudować kominek w salonie, taki podstawowy który ogrzeje salon gdy nie będzie prądu,

2. Główne źródło to pompa ciepła typu split,

3. Kolektory słoneczne plus bufor,

Plan jest taki aby kolektory nagrzewały wodę w buforze, która będzie wykorzystana do ogrzewania domu, w całym domu ogrzewanie podłogowe. Gdy zabraknie wody o zadanym parametrze powinna załączyć się pompa.

Jest możliwość wykonać w/w założenie bez użycia wymienników dla pompy ciepła, tak by ona bez strat ogrzewała dom ?

- Zastosować zawory zwrotne ?

- Jak duży musi być bufor ? Dom około 125m2,

- pod bufor trzeba budować fundamenty ?

- rozumiem, że musi być zasilanie awaryjne w postaci UPS na takie panele

- jakie inne zabezpieczenie powinno być dla paneli by woda się nie zagotowała i coś nie wybuchło,

Jest to opłacalne, ktoś ma takie rozwiązanie ?

 

Witaj,

chciałem podpytać na czym się skończyło?
 

U mnie plan jest podobny, poza tym, że:

Ad. 1: nie tyle kominek, co piec akumulacyjny

Ad. 2: PC gruntowa z wymiennikiem poziomym kładzionym pod przydomową oczyszczalnią ścieków (w lato w sytuacjach skrajnych upałów wymiennik planuję wykorzystać do pasywnego chłodzenia podłogówki lub nawiewu rekuperacji)

Ad. 3: wciąż się zastanawiam czy jest sens 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.02.2022 o 11:35, Outsider napisał:

Ad 1 OK

Ad 2 OK

Ad 3 Bufor do  pompy i kominka jak najbardziej. Za to kolektory będą działać latem. Zimą uzyski będą śladowe. Pomysł nietrafiony. Można je zastosować do grzania CWU latem. Ale jest kilka potencjalnych problemów, Przy pełnym nasłonecznieniu kolektorów nie da się zatrzymać A glikol może się zagotować i dupa blada.Żeby zminimalizować ryzyko koniecznym jest posiadanie dużego boilera min 200L. Za to zimą taki boiler przy ewentualnie niedużym zużyciu CWU będzie generował stratę i potrzebował dużej ilości energi do zagrzania.

Mam kolektory 8 lat jeszcze się nie zdążyło aby glikol się zakotowal czy woda w bojlerze 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...
W dniu 3.08.2022 o 22:16, Andrzej1977 napisał:

Mam kolektory 8 lat jeszcze się nie zdążyło aby glikol się zakotowal czy woda w bojlerze 

Jaki masz zniornik i ile kolektorów ? 

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Wczoraj miałem 300 litrowy zbiornik a teraz 400 litrowy nierdzewka z wężownicą do pompy ciepła i solarów przyjmuje się jeden panel solarny na 100 l i wtedy nie ma problemów 

Teraz będę miał trochę niedomiarowaną instalację solarną

Edytowane przez Andrzej1977
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Ksieciunio wyłącz zasilanie solarów na 8h w czasie upałów to się przekonasz ile glikolu Ci wyleci z zaworu bezpieczeństwa. I to nie to że wzrosło cieśninie a to że glikol się gotował na samej górze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tak jak byś powiedział wrzuć wsteczny w czasie jazdy 

Napisz w jakim celu miał bym wyłączać zasilanie? 

Pewnie zaraz napiszesz ze przecież są nieraz  przerwy w dostawie prądu 

To ja Ci odpisze że są ups—y 

I mam takiego od 6 lat i jeszcze się nie przydał 🙂

33 minuty temu, Przemyslaw85 napisał:

@Ksieciunio I to nie to że wzrosło cieśninie a to że glikol się gotował na samej górze.

Czy ty aby przeczytałeś co napisałeś? 😂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach




Czy ty aby przeczytałeś co napisałeś?
Kurde coś nie pyklo.
Powodem wzrostu ciśnienia ponad zabezpieczenia jest właśnie bardzo rozgrzany glikol na samej górze."
Czasem nie ma sensu kupowania UPS gdy dłuższe zaniki prądu są od wielkiego święta jak np u mnie. A awarie niestety się zdarzają.
Ojciec od ok 10-12 lat solary próżniowe które były liczone na 5 osób. Aktualnie kiedy to zostali sami we 2 te 300l gorącej 70-80* wody jest za dużo. I czasie dużych opałów czasem trzeba włączyć obieg grzewczy przez drugą wężownicę by zbić temp.
Gdyby był bufor nadmiar ciepła możnaby było inaczej spożytkować np na podłogówkę w łazience.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.09.2022 o 16:45, Ksieciunio napisał:

Jak to się sprawdza u Ciebie,  bo rozumiem ze ogrzewasz tym dom w czasie przejściowym. 

Wygląda to tak że poza sezonem grzewczym nie grzeje wody niczym innym . Tylko gdy już leje kilka dni pod rząd włączam grzałkę 

A w sezonie piec miał sporo lżej bo nie musi grzać wody od 8 stopni 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.09.2022 o 11:25, Andrzej1977 napisał:

Do Wczoraj miałem 300 litrowy zbiornik a teraz 400 litrowy nierdzewka z wężownicą do pompy ciepła i solarów przyjmuje się jeden panel solarny na 100 l i wtedy nie ma problemów 

Teraz będę miał trochę niedomiarowaną instalację solarną

Stoję przed tym samym dylematem. Obecnie mam zbiornik CWU 300l i podpięte 3 solary. Woda grzeje się aż miło. Ale zachciało mi się pompy ciepła i okazuje się, że obecny zbiornik ma za małą wężownicę. 

I teraz dylemat, które rozwiązanie wybrać:

1. Czy zostawić obecny zbiornik i PC podpiąć pod wężownicę 1,4 m2? 

2. Czy dostawić drugi zbiornik do PC i przełączać zaworami? (już mi się nie chce a co dalej)

3. Czy wymienić na nowy zbiornik 2w1? (tu jest problem z dostępnością 300l, mam możliwość zakupu 400l (Dimplex) z wężownicą do PC 3,2m2 ale się zastanawiam czy 400l to nie za dużo. Fajny jest Galmet Maxi Plus ale w wersji 300l ma tylko 2,2 m2 wężownicy do pc a w wersji 400l ma już 3,8m2. Tylko znowu to 400l a nie 300l)

Nie dość, że ciężko się zdecydować to jeszcze dostępność znikoma... 

Edytowane przez Damiano
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie kupiłem 400l a również miałem 300l i mam 3 panele 

Na razie się nie wypowiem jak to działa bo zrobili mi to w piątek a od niedzieli jestem w Chorwacji 

Ale wyszedłem z założenia iż dotychczas solary nagrzewaly 300l do 70- 80 stopni  ale najszybciej grzały do ok 45-50  potem dojście do 70 trwało już długo więc jak będzie nagrzewaly 400l do 60  będzie wystarczająco 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Andrzej1977 napisał:

Ja właśnie kupiłem 400l a również miałem 300l i mam 3 panele 

Na razie się nie wypowiem jak to działa bo zrobili mi to w piątek a od niedzieli jestem w Chorwacji 

Ale wyszedłem z założenia iż dotychczas solary nagrzewaly 300l do 70- 80 stopni  ale najszybciej grzały do ok 45-50  potem dojście do 70 trwało już długo więc jak będzie nagrzewaly 400l do 60  będzie wystarczająco 

 

 

 

Ok, a jaki zbiornik udało Ci się kupić?

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.