Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Głowica termostatyczną,czy zawór 4d+ sterownik pogodowy


Oldeq
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez FAFAŁ,

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie posiadam kocioł na eko,nie mam zamontowanych żadnych zaworów typu N-droznych i żadnych termostatów grzejnikowych moje sterowanie to auraton podłączony do pompy CO jak to działa każdy wie(czyli bardzo słabo i żadnego komfortu) dlatego stoję przed wyborem termostaty na grzejnikach czy sterownik pogodowy,doradzcie.

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Termostaty na grzejnik, pogodówka, to zbędny wydatek.
 

Zawory kup z najpopularniejszym gwintem m30/1,5. Osobiście proponuję głowice elektroniczne (eQ-3- popularna i tania), odejdzie Ci problem zawieszających się, od nieużywania bolców zaworów termostatycznych.

Niby nie problem, zdjąć głowicę i wcisnąć czymkolwiek w celu rozruszania, ale zawsze mnie to wkurzało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mi te glowice jakoś nie służą . Mam dwie takie i jedna lidlowska . w pokoju jest ta z lidla trzyma temperature jak jaro stolek . Eq dziala na przedpokoju bo wyleciala z pokoju za kare , często się kalibruje miała problem z utrzymaniem temperatury . Druga  eq wcinala baterie i działała identycznie jak tamta . Jedynie co ma lepsze niż ta z lidla to reakcja na otwarcie okna . U mnie grzejnik jest przy drzwiach , nie raz słyszę po otwarciu drzwi jak zamyka zawór . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mówię że nie polecam . Może takie trafiłem bo opinii jest wiele . Ta na przedpokoju działa dobrze tylko kalibruje się częściej niż ta z lidla 🙂 co do lidlowskiej to bluetooth mnie skusilo , reszta jeden pies w działaniu . 

4d hmm cztery de . Dwie pompy plus pogodowy dobrze to połączyć i będzie git . Zaleta jego jest możliwość sterowania wody na c.o chociaż tu też głowice chcesz kłaść . Moim zdaniem do ochrony powrotu się też przydaje . A kolejny plus tego rozwiazania to lepsza praca sterownika kotla .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Rozwiązanie

W takim wypadku wolałbym glowice . Odpada ustawianie przepływów . Ma się pelna kontrole nad temperatura w danym pomieszczeniu . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

FAFAŁ mam jeszcze  pytania.

1-czy głowice elektroniczne

2- czy głowice zwykłe 

Jak działa głowica zwykła,a jak elektroniczna,czy działają tak że  jak przymyka się to zamyka przepływ i grzejnik robi się zimny, czy stopniowo się przymyka tak że grzejnik jest cały czas lekko ciepły.

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam zwykłe głowice, i działają tak jak napisałeś. Po nagrzaniu pomieszczenia zamykają przepływ= grzejnik zimny.

Osobiście zastanawiam się nad montażem zaworu 3 lub 4 D. 

Edytowane przez pochłaniacz
Literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Oldeq temat rozwiązany 🤕. Załóż głowice i jak szybko je założysz tak szybko będziesz myślał na zaworem 4 drogowym.

Pomyślał ktoś o zimnym powrocie i niedogrzanym piecu ?

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup sobie jedna i sprawdź czy ci odpowiada jej praca . W eq jest możliwość sprawdzenia na ile % jest otwarty zawór grzejnika . On jest przymykany stopniowo . Nie sprawdzałem czy jest to coś w stylu przymykania o kilka procent czy np pelne otwarcie później przymyka o np 25% . 

Moim zdaniem zwykla powinna przymykać stopniowo zawor i raczej nie jest zero jedynkowa . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, pochłaniacz napisał:

Po nagrzaniu pomieszczenia zamykają przepływ= grzejnik zimny.

I to jest właśnie skutek braku 4d. Jeśli do nagrzania pomiszczenia wystarczyłoby 35C, a w rurze jest 65, to nic dziwnego. Normalnie głowice pracują płynnie, tłumiąc tylko przepływ, więc właściwie wahań temperatury na grzejniku nie ma. Oczywista - nie może być żadnych zasłon, obudów itd. Jeśli są - należy zastosować głowicę z zewnętrzną kapilarą lub elektroniczną z zewnętrznym czujnikiem.

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

FAFAŁ- w moim przypadku nie mogę ot tak kupić jedną głowice i sprawdzić jak to działa, dlaczego,ano mam założone na każdym grzejniku tylko zawory motylkowe on/off i na dodatek tylko na zasilaniu, musiał bym spuścić wodę z całej instalacji zaprosić hydraulika,itp.o kosztach nie wspomnę.. muszę decyzję podjąć co kupić i jak zrobić,a przede wszystkim Zaufać wam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wszystko wiele zmienia . Nie chcąc ruszać grzejników można zrobić wszystko na 4d . Tylko zostaje klopot z utrzymaniem temperatury w danym pomieszczeniu . Zostaje ręczne kręcenie motylkiem .

Koszta  też się liczą.

Jednak osobiście nie wyobrażam sobie mieć grzejnik na motylka , może to głupie ale głowica to podstawa . A i nie kupuj jeśli zdecydujesz się najtańszych zestawów   przyłączeniowych ze względu na kijowe glowice . Ja tak kupiłem w obi i musiałem wymieniać głowice . Przez to mam  w użyciu dwie elektroniczne  a reszta używki kupione na olx . Same przylacza dzialaja jak należy .

Teraz pomyślmy nad 4d . Prostszą przeróbką to też nie będzie . Jedynie mamy w jednym miejscu pole walki . Nie wiem jaki masz sterownik kotla . Tu wielką zaletą jest sterowanie temperaturą wody wyjściowej na instalacje i przydałby się sterowniki to obsługujący . Taki który ma pid ma pogodowy i ma obsługę zaworu 4d .

Teraz pytanie z innej beczki . Co to za klasa kotla i do kiedy możesz go mieć w użyciu . 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

FAFAŁ -to że temp.w danym pomieszczeniu będzie inna przy zaworze 4d to już nie oto mi chodzi(przecież to nie APTEKA)co do kotła jakieś 10 latek go już mam i nic więcej o nim nie wiem ,też montował go nie fachowiec tylko spawacz,co do stera to GECO 403-po2 zwykły,stary i prosty,co do klasy kotła,chyba najgorsza czyli pierwsza, chociaż teraz klasa to 3,4,5..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz to ma wielki wplyw na to jak inwestować chodzi o kocioł . Wszystko zależy na jak długo i co dalej będzie z kotlami . 10 latek to nie jest jakiś stary . 

Bardziej chodzi mi o to że masz motylek . Puszczasz wode o jakiejś tam temperaturze i co teraz . Ustawisz tak i rano glowa boli bo w pokoju jest sauna . Zmniejszysz to po wietrzeniu pokój dojdzie z temperaturą na jutro . Ja to tak widze niestety . Głowica jest prosta , czuje zimno puszcza więcej wody , jest za ciepło to zamyka lub zmniejsza przeplyw . Proste skuteczne działanie . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 FAFAŁ- no tak motylek,ale (napiszę jeszcze raz) kocioł stary,w pomieszczeniu,a dokładnie w korytarzu Auraton,sterownik pokojowy bezprzewodowy podłączony do pompy CO,na auraton ustawiam 22.4st kiedy temp.w pomieszczeniu dojdzie do ustawionej na auraton to pompa zostaje wyłączona, kociął jest w podtrzymaniu i pilnuję zadanej,chyba wszyscy wiedzą jak to działa tak że nie sauna,ale komfort zerowy,niby jest 22.4 a odczucie zimna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno 4d bardzo pomoże w tym wypadku, ale nie rozwiąże problemu do końca. Piszę to ze swojego doświadczenia.
Po zamontowaniu 4d system u mnie już działał dużo stabilniej niż bez. Można ręcznie korygować temp. puszczaną na dom. Jeśli pokusisz się o siłownik na 4d, to wg krzywej grzewczej może sterować wpuszczaną temp w obieg.
Tylko u mnie tak to działało, że jak ustawiłem optymalnie na pochmurną, bezwietrzną pogodę, to przy wietrze musiałem korygować na plus temp na obieg. Przy słonecznej znowu przegrzewało pomieszczenia.
Niestety miałem wtedy dwa poziomy do ogrzania, to miały one różną temperaturę.
Końcu końców założyłem głowicę na wszystkich grzejnikach.
Przy kiepskich głowicach działających w trybie on/off 4d też pomaga. Nie ma wtedy efektu zimnego grzejnika i nie przegrzewa się pomieszczenie jak w przypadku gdy cały grzejnik jest gorący zanim głowica go odetnie.
Mam też kilka głowic które dość fajnie regulują sobie przepływ i im gorąca woda nie jest straszna. Grzeją wtedy 10 czy 20% powierzchni.
Jakbyś zakładał 4d, to nu zapomnij o pompie na powrocie.

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I sam wiesz jak jest . A jest tak że w danym miejscu jest ok a obok np kilka metrów dalej już nie . Moim zdaniem lepiej jest mieć kilka głowic niż jeden centralny punkt pomiarowy . Dobra fajnie to wygląda taki panel i tyle z jego zalet . 

Jeśli chcesz inwestować to zacznij od głowic . Później już na bogato ster i zawór . To wszystko da ci mega opcje sterowania . Chociaż już przy samych glowicach będzie luks . Tylko wtedy pompa ma działać cały czas .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterowanie temp w układ za pomocą 4D  z silownikiem  oraz głowicami na grzejnikach nie zda egzaminu. Jakoś bedzie to działać przy 4D bez siłownika i głowicach. 4D ogarnie ochronę powrotu z pompa kotłową. 

Zawory z motylkiem , nie używa sie takich gdy nie są całkowicie otwarte lub zamkniete, nie mogą być trochę zamkniete, nie sa przystosowane do tego. jesli już to grzybkowe. Co do głowic, same głowice to tylko dodatek, ważne sa zawory termostatyczne. Głowcie mozesz dać albo mechaniczne albo elektroniki. na próbe kup jedną taka i jedna taka i sprawdz jak Ci się sprawują. Nie warto brać tanich marketówek, oszukuja, długo nie posłużą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykładowo przy wejściu jeśli masz grzejnik tam elektonika . Sypialnia też . Reszta moga być zwykle . Na pewno w łazience nie dawaj elektronicznej bo tam dużo pary jest a one jak to elektronika tego nie lubią. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Zbyszko125 napisał:

Sterowanie temp w układ za pomocą 4D  z silownikiem  oraz głowicami na grzejnikach nie zda egzaminu.

Da sie, da sie, kolego!

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Zbyszko125 napisał:

Sterowanie temp w układ za pomocą 4D  z silownikiem  oraz głowicami na grzejnikach nie zda egzaminu

Nieprawda.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.