Skocz do zawartości
IGNOROWANY

spalanie gazu


Kudlaty81

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich

proszę powiedzcie ile mam się spodziewać spalania gazu na dobę.

poniżej dane mojego budynku i pieca.

Mam założony piec de Dietrych evo 3 MRC 24 kw. całość to ogrzewanie podłogowe. 3 obiegi grzewcze. sterowniki tech i2 a w domu na każdy obieg dodany zostały Salus. dom jeszcze nie jest zamieszkały ocieplony 15 cm styropianu, w podłodze styropian, wylewka anhydryt, ogrzewanie rozpocząłem w październiku 2021. na salusach temperatura po 19 st. 

proszę o info jak na wstępie, ile gazu spali piec na dobę przy powyższych parametrach.

z góry dziękuje ze jakiekolwiek informacje i sugestie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę mało danych żeby cokolwiek powiedzieć. Jakie dokładnie ocieplenie, podłoga, ściany, strop dach, jakie okna. Jak grzejemy od października to mniej więcej wiesz ile gazu idzie dziennie/tygodniowo czy miesięcznie. Pierwszego sezonu w ogóle bym nie brał pod uwagę bo napewno spalisz więcej niż w kolejnych latach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ściana protherm 25 cm, ocieplenie ze styropianu grafitowego 15 cm. w podłodze całość ok 10 cm styropianu. strop lany 25 cm, do dnia dzisiejszego 1500 m3 gazu spaliłem. czy to dużo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  •  

Tutaj przykładowe wyliczenia dla domu 200-210 metrów  https://cieplo.app/wynik/n1p9   9,1kW to niezbędna moc grzewcza (C.O. + CWU) dom  zaliczany  do klasy B 45-80kWh/m2 rocznie  w tym konkretnym przypadku 75w/m2


Dom około 210 m2 - dzienne zapotrzebowanie na energie to 3,9kW w normalny dzień (średnia dobowa temp około 0-1C)  Dom energooszczędny

zużycie gazu w taki dzień przy sprawności kotła o sprawności 104% wynosi 0,44m3 na godzinę x24 godziny daje  10,56m3 lub z innej strony  uwzględniając współczynnik konwersji  (11.1) wychodzi 8,4 m3

czyli dla takiego budynku zużycie gazu będzie wynosić między 8,5 - 10,5 m3 na dobę około 255-315m3 na miesiąc.
 
przyjmując cenę  3,59zł/m3 gazu (po podwyżkach bez  ulgi rządowej   )  otrzymujemy 915zł do 1130 zł  na miesiąc  z ulgą należało by przyjąć 3,15zl/m3...

strony z których korzystałem do obliczenia zużycia przy konkretnej mocy kotła   pracującej na krzywej grzewczej 24 godziny na dobę.



1 strona https://czips.pl/kalkulator-zuzycia-godzinowego-gazu-przez-kociol-kondensacyjny/

2 strona https://enerad.pl/gaz/kalkulator-gaz-m3-kwh/

fizyki nie oszukasz w mały dom może spalisz mniej ale większy musi mieć większe zużycie.
Nie wierz we wszystko co piszą w internecie bo niektórzy dogrzewają kominkiem itd 
tutaj masz suche wyliczania

 

Edytowane przez zip20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy nowo wybudowanym domu gdzie jest duzo wilgoci musi spalic duzo wiecej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie od września na ogrzewanie poszło do dzisiaj 960m3 

CWU i kuchnia 235m3.

Ogółem 1195m3.

Dom 45 lat totalnie nieocieplony. Ale to jest taki test calosezonowy, jak to wygląda realnie. Na wiosnę wnioski i pewnie wprowadze jakies usprawnienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.01.2022 o 10:38, Kudlaty81 napisał:

dziękuje za odpowiedzi.

a jak sprawdzić ustawienie pieca. tak jak wspomniałem dom jest jeszcze nie zamieszkały wiec wszystko pozamykane.

 

Kolego pierwsze co zrób, to  zobacz jakie masz dzienne zużycie w takich temperaturach koło 0C  zanotuj stan licznika o określonej godzinie  i sprawdź na drugi dzień. 
Jaka jest powierzchnia domu po podłogach ?

Ocieplenie masz bardzo podobne do mojego 
 

Edytowane przez zip20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam Wszystkich,

Ocieplenie domu: 

Podłoga - 15 cm dobry grafit 

Ściany - 15cm dobry grafit 

Strop - 10cm  dobry grafit ( tyle na stropie ze 

              względu na ukrycie rur rekuperacji.

Dach - pełne deskowanie, piana 25 cm, 

            Ocieplone ściany szczytowe od góry, 

Okna - dobre 3 szybowe.

Instalacja - sama podłogówka ( parter i piętro ). Powierzchnia ,,montażu" rurek do podłogówki  210 m2 ( będą zabudowane skosy ) Obecna  powierzchnia do ogrzania  po podłogach 240 m 2. 

Kocioł - Termet Ecodens GOLD 25. Sterowanie pogodowe.

Pierwszy sezon grzewczy. Dom jeszcze nie zamieszkany. Obecnie nie grzeje wody użytkowej.  Brak drzwi wewnętrznych pomiędzy drzwiami wejściowymi, a rzeczywistym domem, tak samo brak drzwi  2 sztuki pomiędzy garażem, a rzeczywistym domem w ( łapaczu / sieni ). Garaż jest ogrzewany tak do temp. około 14-15 st.

Średnie zużycie dobowe gazu przez ostatnie 22 dni na poziomie 7,7m3. 

Proszę o ocenę, jaki to wynik.  Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor - W........w, a taki Ktoś pomógł. DZIĘKI

Do kolegi Raidenx - może troszkę źle napisałem. W garażu jest 14-15 stopni, bo tak ustawiłem przepływ.  W domu przy tym co napisałem ( brak drzwi wewnętrznych, dom ,,świeży" )  mam 21 st. Są rezerwy na pewno, bo jak zamontuje drzwi wewnętrzne mniej będzie ,,ciągnęło " zimnem z garażu i drzwi wejściowych. Chociaż nie koniecznie, bo jak odpalę rekuperację, to pewnie na jedno wyjdzie. 

Edytowane przez dimek
Błąd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Dzisiaj mniej więcej po roku mogę zweryfikować poprzedni wynik. 

Obecnie temat wygląda tak: W domu wewnątrz zamontowane wszystkie drzwi, rury CWU i CO w kotłowni dalej nie ocieplone, rury zasilanie/ powrót do rozdzielczy też nie ocieplone. Cyrkulacja działa w domu przez cały dzień około 6 minut, grzeje wodę przez godzinę rano, pół godziny w poludnie i godzinę wieczór. Ilość kąpieli ( prysznic) branych codziennie od 4 do 6 przez różnych domownikow. W domu 21,8- 22 st. Przez ostatnie 51 dni średnia spalania to 7,9 m3. Ktoś napisze, że dużo, ale chyba nie jest źle..... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, dimek napisał(a):

Dzisiaj mniej więcej po roku mogę zweryfikować poprzedni wynik. 

Obecnie temat wygląda tak: W domu wewnątrz zamontowane wszystkie drzwi, rury CWU i CO w kotłowni dalej nie ocieplone, rury zasilanie/ powrót do rozdzielczy też nie ocieplone. Cyrkulacja działa w domu przez cały dzień około 6 minut, grzeje wodę przez godzinę rano, pół godziny w poludnie i godzinę wieczór. Ilość kąpieli ( prysznic) branych codziennie od 4 do 6 przez różnych domownikow. W domu 21,8- 22 st. Przez ostatnie 51 dni średnia spalania to 7,9 m3. Ktoś napisze, że dużo, ale chyba nie jest źle..... 

Chyba że mieszkasz koło Wrocławia to duże spalanie tam jest 10C ciepłej jak u nas na Warmii mi wyszło 6.1m3 za grudzień 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor/ W.....k tak myslałem, ze cos urwe, jak ocieple, ale myślę, ze beda to pewnie  ,,symboliczne" korzysci i sie tak zbieram. Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.