Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Różnica między dmuchawami


GrzegorzSG

Rekomendowane odpowiedzi

Pompa jest na 2, dławików nie ma. Mi się wydaje że piec jest typowo miałowy i dlatego tyle bierze. Nie wiem też czy cała instalacja nie jest skopana. Bojler na ciepłą wodę jest podłączony na powrocie z grzejników, i jak wyłączam piec na noc to działa jak bufor ciepła. Rano wodę mam letnią, to może być powód dlaczego temperatura spada tylko o te 2-3°.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co sprawdzałem, to na oko w nieocieplonym domu na m2 wychodzi jedno żeberko. Plus 1-2 żeberka zapasu. U mnie tylko salon i łazienka ma zapas, pokój, sypialna ma na styk a kuchnia ma 2 za mało. Więc to może być powód że na niskich temperaturach nie jestem w stanie ogrzać domu. Możliwe że musiał bym dołożyć kilka żeberek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kręcisz się w kółko przy piecu a cudu jak nie było tak  nie ma.

Przyjdzie wiosna będzie cieplej i zapomnisz o problemie, dopiero następny sezon grzewczy zbudzi Cię znowu, do wyciskania "cukru w cukrze" z tego węgla, jak kocioł zacznie szarpać kasę jak pies boczek.   

Termodernizację czas zaplanować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kręcę się teraz bo dobre 2 miesiące temu kupiłem tą chatę, i miało być lepiej z piecem ( słowa sprzedawcy). Na wiosnę już mam zaplanowane dołożenie ocieplenia stropodachu, montaż termostatów i przy okazji dołożę tych żeberek. Do tego zmniejszenie pojemności tłoka, by podawał mniejsze ilości opału ( będę mógł precyzyjniej podawać opał). Zrobienie Z w kotłowni bo nie ma. I nie wiem czy nie pobawię się z palnikiem, ale o tym muszę poczytać.

A wieksza termomodernizacja będzie jak będą fundusze.

Edytowane przez GrzegorzSG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, GrzegorzSG napisał:

I nie wiem czy nie pobawię się z palnikiem, ale o tym muszę poczytać

Nie czytaj bo wiele o tloku dobrego nie znajdziesz . Jeśli konstrukcja kotla pozwoli to zastap to co masz palnikiem retortowym . Taka zwykla nie obrotowa faja będzie chętniej z tobą współpracowała .

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, GrzegorzSG napisał:

Do tego zmniejszenie pojemności tłoka, by podawał mniejsze ilości opału ( będę mógł precyzyjniej podawać opał).

W tłokowcu nie da się precyzyjnie dodawać opału, to przeżytek, kosztowne urządzenie dla bogatych.

A czy ty może z  województwa śląskiego lub podkarpackiego?

Od 1 stycznia 2022 r. w województwach śląskim i podkarpackim).  nie będzie można  stosować kotłów starszych niż 10 lat lub bez tabliczki znamionowej.  

https://serwisy.gazetaprawna.pl/samorzad/artykuly/8270023,wymiana-zrodla-ogrzewania-piece-pompy-ciepla-kotly-grzywny.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba też sprawdzić, do kiedy będziesz mógł tym kotłem ogrzewać domek. Może lepiej pomyśleć o nowym kociołku, zamiast pakować kasę w sprzęt którym nie będziesz mógł za jakiś czas palić.

Kolega chwilkę szybszy 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szczęście województwo wielkopolskie, więc jeszcze trochę tym piecem popale. Ale droga przeróbka już raczej się nie opłaca. Co do przeróbki tloka, to nie będzie droga a będę mógł podawać częściej w mniejszych ilościach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Województwo wielkopolskie

Terminy wymiany kotłów i pieców w województwie wielkopolskim:

 

  • Od 1 maja 2018 nie można już w nowych budynkach montować ogrzewania niezgodnego z uchwałą.
  • Do 1 stycznia 2026 używać można pieców i kominków niespełniające docelowych wymogów uchwały, po tym terminie albo należy je wymienić, albo doposażyć w instalację filtrującą spaliny do poziomu wymaganego przez ekoprojekt (EcoDesign), chyba że urządzenie będzie osiągało sprawność min. 80%.
  • Od 1 stycznia 2028 wprowadza się zakaz używania kotłów i pieców spełniających wymogi emisyjne klas 3 i 4 normy PN-EN 303-5:2012 na terenie całego województwa.

Kalisz

  • Do 1 stycznia 2024 mieszkańcy Kalisza zmuszeni są do wymiany kotłów niespełniających wymogów emisyjnych i sprawności żadnej z klas normy PN-EN 303-5:2012.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkopolskie uchwały antysmogowe

W województwie wielkopolskim podjęto trzy uchwały antysmogowe.

Poznań

Uchwała nr XXXIX/942/17 Sejmiku Województwa Wielkopolskiego z dnia 18 grudnia 2017r. dotyczy obszaru Poznania.

Docelowo w Poznaniu eksploatowane mogą być kotły na węgiel i drewno:

  • spełniające wymogi emisji i sprawności wg ekoprojektu (kotły 5. klasy zainstalowane przed wejściem w życie uchwały mogą pracować do końca swych dni),
  • wyłącznie z automatycznym podawaniem paliwa lub zgazowujące,
  • pozbawione rusztu awaryjnego i możliwości jego montażu.

Piece i kominki docelowo będą musiały spełniać wymogi i sprawności wg ekoprojektu. Urządzenia niespełniające tych wymogów muszą albo osiągać sprawność min. 80%, albo zostać doposażone w instalację odpylającą spaliny do poziomu emisji wg ekoprojektu.

Od 1 maja 2018 nie będzie można spalać w Poznaniu:

  • mułu i flotokoncentratu oraz ich mieszanek,
  • węgla brunatnego oraz jego mieszanek,
  • węgla kamiennego, w którym frakcji o uziarnieniu poniżej 3mm jest więcej niż 15% masowo,
  • węgla kamiennego o wartości opałowej poniżej 23MJ/kg lub zawartości popiołu wyższej niż 10% lub zawartości siarki wyższej niż 0,8%,
  • drewna (biomasy) o wilgotności powyżej 20%.

Nowością niespotykaną w innych uchwałach są ograniczenia w spalaniu węgla i drewna w dni o dużym zanieczyszczeniu powietrza. Kotły, piece i kominki niespełniające docelowych wymogów uchwały nie będą mogły być rozpalane danego dnia, jeśli dzień wcześniej przekroczona była norma dobowa pyłu PM10 i prognozowane jest utrzymanie przekroczeń – rzecz jasna pod warunkiem, że w danym obiekcie jest zainstalowane inne źródło ciepła spełniające wymogi uchwały, wtedy to z niego należy korzystać.

Terminy wymiany kotłów i pieców w Poznaniu:

  • Od 1 maja 2018 nie będzie można w nowych budynkach montować ogrzewania niezgodnego z uchwałą.
  • Do 1 stycznia 2024 mieszkańcy Poznania będą musieli pozbyć się kotłów niespełniających wymogów emisyjnych i sprawności żadnej z klas normy PN-EN 303-5:2012.
  • Do 1 stycznia 2026 będą mogły być użytkowane piece i kominki niespełniające docelowych wymogów uchwały, po tym terminie albo należy je wymienić, albo doposażyć w instalację filtrującą spaliny do poziomu wymaganego przez ekoprojekt, chyba że urządzenie osiąga sprawność min. 80%.
  • Od 1 stycznia 2028 nie będzie już można użytkować kotłów i pieców spełniających wymogi emisyjne klas 3. i 4. w/w normy.

Kotły klasy 5. są uznawane za równoważne kotłom z Ecodesign i mogą być eksploatowane do końca ich żywotności.

Kalisz

Uchwała nr XXXIX/943/17 Sejmiku Województwa Wielkopolskiego z dnia 18 grudnia 2017r. dotyczy obszaru Kalisza.

Docelowo w Kaliszu eksploatowane mogą być kotły na węgiel i drewno:

  • spełniające wymogi emisji i sprawności wg ekoprojektu lub klasy 5. normy PN-EN 303-5:2012,
  • wyłącznie z automatycznym podawaniem paliwa lub zgazowujące,
  • pozbawione rusztu awaryjnego i możliwości jego montażu.

Piece i kominki docelowo będą musiały spełniać wymogi i sprawności wg ekoprojektu. Urządzenia niespełniające tych wymogów muszą albo osiągać sprawność min. 80%, albo zostać doposażone w instalację odpylającą spaliny do poziomu emisji wg ekoprojektu.

Od 1 maja 2018 nie będzie można spalać w Kaliszu:

  • mułu i flotokoncentratu oraz ich mieszanek,
  • węgla brunatnego oraz jego mieszanek,
  • węgla kamiennego, w którym frakcji o uziarnieniu poniżej 3mm jest więcej niż 15% masowo,
  • węgla kamiennego o wartości opałowej poniżej 23MJ/kg lub zawartości popiołu wyższej niż 10% lub zawartości siarki wyższej niż 0,8%,
  • drewna (biomasy) o wilgotności powyżej 20%.

Terminy wymiany kotłów i pieców w Kaliszu:

  • Od 1 maja 2018 nie będzie można w nowych budynkach montować ogrzewania niezgodnego z uchwałą.
  • Do 1 stycznia 2024 mieszkańcy Kalisza będą musieli pozbyć się kotłów niespełniających wymogów emisyjnych i sprawności żadnej z klas normy PN-EN 303-5:2012.
  • Do 1 stycznia 2026 będą mogły być użytkowane piece i kominki niespełniające docelowych wymogów uchwały, po tym terminie albo należy je wymienić, albo doposażyć w instalację filtrującą spaliny do poziomu wymaganego przez Ekoprojekt, chyba że urządzenie osiąga sprawność min. 80%.
  • Od 1 stycznia 2028 nie będzie już można użytkować kotłów i pieców spełniających wymogi emisyjne klas 3. i 4. w/w normy.

Reszta województwa wielkopolskiego

Uchwała nr XXXIX/941/17 Sejmiku Województwa Wielkopolskiego z dnia 18 grudnia 2017r. dotyczy obszaru województwa wielkopolskiego z wyłączeniem Poznania i Kalisza.

Docelowo w województwie wielkopolskim eksploatowane mogą być kotły na węgiel i drewno:

  • spełniające wymogi emisji i sprawności wg ekoprojektu lub klasy 5. normy PN-EN 303-5:2012,
  • wyłącznie z automatycznym podawaniem paliwa lub zgazowujące,
  • pozbawione rusztu awaryjnego i możliwości jego montażu.

Piece i kominki docelowo będą musiały spełniać wymogi i sprawności wg ekoprojektu. Urządzenia niespełniające tych wymogów muszą albo osiągać sprawność min. 80%, albo zostać doposażone w instalację odpylającą spaliny do poziomu emisji wg ekoprojektu.

Od 1 maja 2018 nie będzie można spalać w województwie wielkopolskim:

  • mułu i flotokoncentratu oraz ich mieszanek,
  • węgla brunatnego oraz jego mieszanek,
  • węgla kamiennego, w którym frakcji o uziarnieniu poniżej 3mm jest więcej niż 15% masowo,
  • węgla kamiennego o wartości opałowej poniżej 23MJ/kg lub zawartości popiołu wyższej niż 10% lub zawartości siarki wyższej niż 0,8%,
  • drewna (biomasy) o wilgotności powyżej 20%.

Terminy wymiany kotłów i pieców w województwie wielkopolskim:

  • Od 1 maja 2018 nie będzie można w nowych budynkach montować ogrzewania niezgodnego z uchwałą.
  • Do 1 stycznia 2024 mieszkańcy województwa wielkopolskiego będą musieli pozbyć się kotłów niespełniających wymogów emisyjnych i sprawności żadnej z klas normy PN-EN 303-5:2012.
  • Do 1 stycznia 2026 będą mogły być użytkowane piece i kominki niespełniające docelowych wymogów uchwały, po tym terminie albo należy je wymienić, albo doposażyć w instalację filtrującą spaliny do poziomu wymaganego przez Ekoprojekt, chyba że urządzenie osiąga sprawność min. 80%.
  • Od 1 stycznia 2028 nie będzie już można użytkować kotłów i pieców spełniających wymogi emisyjne klas 3. i 4. w/w normy.

Godzinę temu, GrzegorzSG napisał:

Na szczęście województwo wielkopolskie, 

Trzy ustawy poczytaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dobrze widzę to do 2024 muszę pozbyć się pieca, ale dalej pisze że do 2026 można jeszcze używać pieca niespełniającego normy. To teraz nie wiem czy mam 2 czy 4 lata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki Ty masz ten kociol?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł robiony w Pleszewie nie ma żadnej plakietki, z podajnikiem tlokowym. Nic więcej o nim nie wiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupię to tylko kwestia czasu, pytanie ile go mam. Bo trochę dziwne że do 24r. trzeba wymienić stary piec, ale piecem niespełniającym norm można palić do 26r. Jak dla mnie to każdym można palić do 26r.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie dziwne te zapisy.  Nie zmienia to faktu, że lepiej dopasować używaną retortę ( którą czasem można kupić za niewielką kasę), niż szarpać się z ustawieniami tłoka.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mam 2-4 lata to lepiej wymienić piec na efektywniejszych, i spalanie na to 30kg na dzień powinno zejść. A 2 lata mogę się przemęczyć ze spalaniem i zrobić wcześniej zaplanowane sprawy.

Edytowane przez GrzegorzSG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, GrzegorzSG napisał:

Kocioł robiony w Pleszewie nie ma żadnej plakietki, z podajnikiem tlokowym. Nic więcej o nim nie wiem

Do 1 stycznia 2024r.

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, GrzegorzSG napisał:

 ale dalej pisze że do 2026 można jeszcze używać pieca niespełniającego normy. 

Piec.

https://ireland.apollo.olxcdn.com/v1/files/hiji6w6iagyg1-PL/image;s=1000x700

Kocioł 

http://www.kaczmarek-pleszew.com.pl/wp-content/uploads/2014/08/Bez-nazwy-1.png

 

  • Lubię to 1
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli mam 2 lata, a mój kocioł to taki wynalazek.IMG_20220109_202446.thumb.jpg.7c81f82ffd693ef78820be251686d48b.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Animus.

Antysmogowy bełkot i urzędnicze zidiocenie.

https://warszawa.naszemiasto.pl/warszawa-ponosi-porazke-w-wymianie-kopciuchow-aktywisci-i/ar/c1-8455001

60ton pyłu/ rok. Ło cie panie drogi... sufit w miejscu podłogi. 5 ton opału na zimę. 500kg popiołu. pyłu w spalinach 30mg/m^3 w kwicie z labu w kotle z III klasą(badanie z 2005roku wg  normy 303-5:2002) I co? muszę wymienić, bo ma więcej niż 10lat. I jeszcze czytam zidiocenie, że ta III klasa najbardziej emisyjna i strasznie truje. Przyjdzie urzędnik da mi mandat, którego nie przyjmę. Kocioł 5 klasy przebadany w 2018 czy 2019 wg PN303-5:2012 tego samego producenta ma identyczny palnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze instalacje FV  każą zwijać  z dachów..takaemotka.gif.34443f94561d304b2bbe326a0eb09f5d.gif  

Godzinę temu, GrzegorzSG napisał:

Czyli mam 2 lata, a mój kocioł to taki wynalazek.IMG_20220109_202446.thumb.jpg.7c81f82ffd693ef78820be251686d48b.jpg

Z mordy wygląda jak stary: 

KTM Tlgner   albo  KWSP Marciniak Pleszew

Gdzieś koło 15 lat ma.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, GrzegorzSG napisał:

nie ma żadnej plakietki, z podajnikiem tlokowym.

To tym bardziej jego dni są policzone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.