Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Różnica między dmuchawami


GrzegorzSG

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, palę już 2 miesiące w nowym domu i mam problem ze spiekami. Piec ok 20KW dmuchawa ustawiona na 1 przedział (0-12) mam już 3 typ ekogroszku aktualnie karlik i nie mogę pozbyć się spieków. Przy poprzednich ekogroszkach też były spieki. I tak myślę że może dmuchawa jest za mocna. Aktualnie mam założona dmuchawę 80W wydajność 320m3/h sprężanie 300Pa, ale poprzedni właściciel zostawił mi starą dmuchawę która ma 65W wydajność 280m3/h sprężanie 220Pa. I nie wiem czy nie przesadził z mocą dmuchawy, co myślicie, jakie wy macie dmuchawy? Piec jest z podajnikiem tlokowym jak by co.

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokaż jak te spieki wyglądają. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwykle producenci dają dmuchawy odpowiednie do palnika oraz sterownika. Bywa, że przy brakach dają taką, jaką mają na stanie. Napisz, jaki palnik (konkretnie typ i producent)  i sterownik.

Na początek lektura do kawy:

 

Edytowane przez gmaj22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.01.2022 o 21:51, GrzegorzSG napisał:

Witam, palę już 2 miesiące w nowym domu i mam problem ze spiekami. Piec ok 20KW dmuchawa ustawiona na 1 przedział (0-12) mam już 3 typ ekogroszku aktualnie karlik i nie mogę pozbyć się spieków. Przy poprzednich ekogroszkach też były spieki. I tak myślę że może dmuchawa jest za mocna. Aktualnie mam założona dmuchawę 80W wydajność 320m3/h sprężanie 300Pa, ale poprzedni właściciel zostawił mi starą dmuchawę która ma 65W wydajność 280m3/h sprężanie 220Pa. I nie wiem czy nie przesadził z mocą dmuchawy, co myślicie, jakie wy macie dmuchawy? Piec jest z podajnikiem tlokowym jak by co.

Dlaczego w nowym domu palisz starym kotłem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę sprostuję sytuację, kupiłem 30letni dom już z piecem. Piec jest z Pleszewa, i tylko tyle o nim wiem.

Ma około 20kw (słowa hydraulika który wymieniał mi boiler) żadnej plakietki z producentem nie ma. A dmuchawę wymieniał poprzedni właściciel, i zostawił starą w zapasie. Niby sprawna, dlaczego wymieniał nie wiem. Wiem jedno piec był źle ustawiony, bo nadmuch ma regulację od 0-12 a on miał ustawione 15. 

Co do popiołu wiadorko 1 dmuchawa ustawiona na 1, wiaderko 2 dmuchawa ustawiona na 1 ale zaklejony wlot do dmuchawy w 50%.

Widać gołym okiem że jak zaklejony wlot do dmuchawy to węgiel lepiej wypalony. Otwory palnika 6 było przytkanych, raczej za mało by miało to wpływ.IMG_20220103_101713.thumb.jpg.a2afdc208363bfbaf2ffb3e8333005f2.jpg

2 godziny temu, gmaj22 napisał:

Zwykle producenci dają dmuchawy odpowiednie do palnika oraz sterownika. Bywa, że przy brakach dają taką, jaką mają na stanie. Napisz, jaki palnik (konkretnie typ i producent)  i sterownik.

Na początek lektura do kawy:

 

Dany poradnik czytałem już kilka razy, i wiele innych porad. Ale dziękuję za linka.  Co do palnika to nie wiem jaki jest, mogę podać wymiary jak by co. A sterownik to Tango wersja do tłoka.

Edytowane przez GrzegorzSG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dmuchawa jednak dużo za duża nie jest, wystarczy że dorobię do niej jakąś przesłonę. Na ustawieniu 1 i jakieś 30% zasłoniętej przesłony wypala się w miarę, a w piecu w czysto.

 

I tak z innej beczki, czy spalanie ok 30kg ekogroszku na 14 godzin ( codzienne rozpalanie). Temperatura w domu 22°, przy ogrzewaniu 170m2. Dom nie ocieplony, na stropie wata nie wiem jak grubo.       To dużo czy to normalne spalanie. Piec pracuje w trybie ciągłej pracy, temperatura na piecu 55°.

Edytowane przez GrzegorzSG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Codziennie rozpalasz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak zostawiam na 24 godz to spala mi 55-60kg, przy większych mrozach nie wyłączam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to spalasz o wiele za dużo.  

Możesz wyliczyć zapotrzebowanie na ciepło, korzystając ze strony ciepłowłaściwie.pl

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wychodzi niby 215W/m2,  chyba że coś nie tak wpisałem. Bo chata jest z pełnej cegły, z dziurawki, z białej cegły czy jak ona tam się zwie, i z kamienia łupanego. Więc może być jakieś przekłamanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy możesz wkleić link do wyniku ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To masz jakis problem z regulacja CO.Najwygodniej grzac stalo i malo.

Edytowane przez bercus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://cieplo.app/wynik/nlzr

Link do wyniku ogrzewany metraż będzie mniejszy, bo garaż jest w bryłę budynku a go nie ogrzewam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Garaż również odbiera ciepło. 

Bez docieplenia niewiele się chyba ugra. Ten dom faktycznie pobiera ogromne ilości ciepła. 

Można pokusić się o regulacje, zawsze to może coś poprawić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ociepleniu już myślę, tylko wiadomo jakie to koszty. Nie wiem też jak z ociepleniem na kamień, czy to można kleić czy trzeba najpierw tynki położyć.

A o tej regulacji to co masz na myśli, bo ja myślę o wywaleniu powrotów z zimnej posadzki bo są nieizolowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznij od ocieplenia stropu nad pietrem. Co najmniej 25-30 cm wełny. Tam najprawdopodobniej jest szlaka żużlowa lub inny wynalazek z  lat "najlepszego ustroju"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według rysunku technicznego stropodach to fert-45 ceramiczno-żelbetowy gęstożeberkowy, ocieplany płytami suprema. A na tym z tego co udało mi się dojrzeć jest położona wata, nie wiem tylko jak grubo i czy dokładnie położona.

A może piec jest za mało wydajny i potrzebuje dużo opału by utrzymać temperaturę.

Edytowane przez GrzegorzSG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka jest ta instalacja-ochrona powrotu,3/4 d wentyl,glowice na grzejniki,pogodowka,temperatura wypuscana w grzejniki kiedy temperatura kotla 55st.to za malo dla kotla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest stara stalowa instalacja z pionami, jedna pompka, stary piec na ekogroszek bo nie ma żadnej plakietki. Grzejniki aluminiowe na górze, na dole płytowe. Wymieniłem jedynie boiler na wodę na nowy z izolacją. I wiem że 55° to mało ale instalacja nie ma żadnych zaworów i termostatów. Więc jak podniosę temperaturę na piecu to w domu będzie za ciepło, no i spalanie wzrośnie jeszcze bardziej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z brakiem regulacji to nie zrobisz nic,bo aj 55 w obieg to za dužo.U mnia tež na starej instalacji idzie przy 10° 32-34,przy 0° 40-42 stopni w obieg.Takto tracisz jak na pracy ciaglej,jak codziennym rozgrzewaniem ukladu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli co zawór 3D pomoże, podniosę tym temperaturę na powrocie. Ale znowu w układzie będzie niższa temperatura i może być chłodniej w domu. Jest sens takiego zaworu jak nie mam ocieplonego domu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem cale orurowanie gdzie nie potrzeba ciepla należy zaizolować czy to piankami specialnymi do tego czy owinąć wełną . Następne działanie to izolacja sufitów i jeśli są wysokie pomieszczenia to można od dołu a jeśli niskie to od góry . Samo grzebanie przy instalacji by zrobić dobrze kotlowi i dogrzewając mu powrót nic nie wniesie . Przede wszystkim izolacja oraz uszczelnienie domu , później hydrauliką można się bawic . A odnisnie palenia to ustawić kocioł by pracował cały czas , dobrać mu parametry i niestety nie gasić na noc . Po dogrzaniu ścian budynek zacznie współpracować z toba i będą zauważalne obniżenia spalania .

Akumulacja budynku tu ma wpływ bardzo duży .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku montaż termostatów przyniósł oszczędności w opale. Chałupa też nie jest docieplona jakoś specjalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku paliłem 24h przez jakieś 2 tygodnie. Temperatury na zewnątrz były około 15° w dzień i nocy. W domu miałem 24-25° ( i gdybym miał termostaty to bym zaoszczędził), bo  spalanie miałem w okolicy 45 kg na dobę. Ale dzisiaj gdy na dworze jest koło 0° to nie ma szans zejść ze spalaniem. Dlatego podejrzewam że dopóki nie ocieple domu, to codzienne rozpalanie jest lepszym wyborem. Bo 30kg starcza na dzień, a przez noc temperatura spada tylko o 2-3°

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.