Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ochrona powrotu


bartek611

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, czy macie w swoich kotłach włączona ochronę powrotu? Jeśli tak to na jaką temperature. Ja posiadam zawór 4d i pompę zaworu i nie wiem, czy się to opłaca ponieważ długo musi się palić zeby osiągnąć najpierw temperaturę powrotu dopiero zaczyna grzać grzejniki. Czy wystarczy jeśli temperatura powrotu będzie niższa od zasilania 15-20 stopni? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli jest pompa na powrocie od zaworu 4 drogowego nie ma potrzeby włączać ochrony powrotu ponieważ różnica temperatur w zależności od instalacji Wacha się 10-5 stopni. Tem bardziej jeżeli nie ma takiej pompy włączanie tej funkcji mija się z celem, wtedy priorytetem dla kotła jest ochrona powrotu, zamyka zawór i praktycznie chodzi na małym obiegu. A w domu lodówka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, bartek611 napisał:

 

Nie znam ale w instrukcji jest zaznaczone aby włączyć funkcję ochrony powrotu która ma zapobiegać wystudzeniu kotła przed zimną wodą powracająca z kaloryferów.

Radzę więc dobrze przestudiować instrukcje obsługi sterownika, być może prędzej  znajdziesz tam odpowiedź na postawione pytanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, bartek611 napisał:

Ogulnie jak już się pali w piecu to powrót jest około 10-15 stopni zimniejszy

Byle by nie był niszy niż 55oC.

 

21 godzin temu, bartek611 napisał:

czy jeśli na początku wleje się zimna woda z grzejników to nie zaszkodzi to bardzo dla kotła

Jeśli jest to krótkotrwałe to nie powinno zaszkodzić. Tak samo dzieje się po włączeniu pompy od CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wyskakuje Ci jakiś alarm? Ostatnio w SASie Bio Spark spotkałem się z takim komunikatem jak kocioł stał długo na 53* i nie mógł podbić to wyskoczył alarm. Ale tam ktoś sie nie popisał, duży zład wody, 4d bez przewału a na czopuchu 220*. Fajny ecodesign.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie masz pompy na powrocie to po włączeniu ochrony tak będzie. Bez dodatkowej pompy nie zapewnisz dobrej pracy kotła. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, eliks napisał:

Jeśli nie masz pompy na powrocie to po włączeniu ochrony tak będzie. Bez dodatkowej pompy nie zapewnisz dobrej pracy kotła. 

Przecież pisałem ze mam pompę na powrocie i grzeje mi wszystko ok nawet jak mam wyłączona ochronę dlatego pytam czy warto ją włączyć. Chodzi mi tylko o to czy nie zaszkodzi jeśli na jakiś czas wleci zimna woda z grzejników do kotła. Ponieważ regulator wyłącza Kocioł i pompy po dogrzaniu mieszkania i później grzejniki są już zimne a Kocioł nie stygnie tak szybko i ma około 60 stopni. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to przepraszam, niedoczytalem. Start pomp od 50*. Jeśli masz jak mówisz to ochronę możesz wyłączyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej od 50, co Ci szkodzi? Zawsze kocioł będzie bardziej wygrzany na starcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież mówiłeś że masz pompę na powrocie. Po to robisz start pomp z 50* i po to masz właśnie tą dodatkową pompę która "kradnie" ci część ciepłej wody wychodzącej z kotła żeby ten efekt zalewania chłodniejszą wodą był jak najmniejszy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zawór 4d się otworzy na 100% to możliwe że go zaleje zimną wodą. Dlatego u siebie ograniczyłem otwarcie 4d na 50% i temp spada do 45*C jak grzejniki się zagrzeją to powrót rośnie

Offtop czy można zdławić pompę zaworem przed nią, czy musi być tym za?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bartek611 czy ja niejasno tłumacze? Wszystko wytłumaczyłem w poście #21 a ty dalej drążysz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.