Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zawór temperaturowy(ochrona powrotu)


emigrant

Rekomendowane odpowiedzi

Ja posłużyłem się wzorami od Flamco. Tak mi wyszło jak wyszło powyżej. 

Od strony 20 https://flamcogroup.com/media/files/documentation/1. Flexcon naczynia wzbiorcze.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie wyszło 213 litrów :) - dla Reflex.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę mi się wierzyć, że dla 1000 czy 1300 litrów trzeba aż 200 litrowe naczynie. Nawet bez samego liczenia coś tu jest nie tak. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, emigrant napisał:

10 - 90 -> naczynie o pojemności brutto 82,3 litra

Ja mam wynik dla Ciebie ~116l przy zb=2,5bar lub ~250l przy zb=1,5bar. Naczynie po stronie ssawnej. Cisnienie naczynia 1bar.

Dopiszcie jakie ustawienie zb stusujecie!

A tak abstrahujac to kociol dopuszczony do instalacji zamknietej?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, to ciśnienie końcowe to chodzi o zb jaki jest zamontowany? No tak. Liczyłem dla 3 barów. Czemu oni tam wstawili 3 bary? Co mówi polska norma? Jakie zabezpieczenie powinno być dla układu zamkniętego? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak liczyles takie wyniki ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, PioBin napisał:

A tak abstrahujac to kociol dopuszczony do instalacji zamknietej?

Nawet moja stara Kostrzewa jest przystosowana do układu zamkniętego. Tylko trzeba coś tam zamontować - nie pamiętam co. Jaki kocioł będzie nowy to jeszcze nie wiem. Na pewno, który jest dopuszczony do pracy w układzie zamkniętym. Irleh jest - nawet fabrycznie ma w sobie wężownicę schładzającą.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Tylko to "cos tam" to zamontuj :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, stary kocioł latem idzie na złom. Do tego czasu będzie pracował na układzie otwartym. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co udało mi się wyczytać to zabezpieczenie układu zamkniętego do kotłów na paliwo stałe o mocy do 65 kW powinno wynosić 1,5 bar. To ma działać poprawnie? Załóżmy, że ciśnienie wstępne w naczyniu to 1 bar, ciśnienie napełnienia wody o 0,3 bara większe, więc przy zimnej wodzie w układzie mamy 1,3 bara. Grzejemy wodę i nawet mając naczynie przeponowe 250 litrów mamy do dyspozycji tylko 0,2 bara przed zadziałaniem ZB. Chociaż ZB pewnie nie zadziała przy 1,5 bar tylko trochę przy większej wartości? Zawory ZB 6 bar w bojlerach otwierają się przy 6,7 bar. Nie wiem jak to jest przy 1,5 bara. Jak to jest w praktyce? @sambor ma ZB 2,5 bar zamontowane. @PioBin Ty jaki masz ZB?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, emigrant napisał:

Z tego co udało mi się wyczytać to zabezpieczenie układu zamkniętego do kotłów na paliwo stałe o mocy do 65 kW powinno wynosić 1,5 bar

Ciekawe gdzie takie nowinki piszą?

Jak kocioł może pracować w układzie zamkniętym do 2,5 bar to dlaczego ktoś mu karze pracować do 1,5bar?

Przecież to nielogiczne, znajdź źródło tego przepisu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zb to taki jak producent kotla zaleca.

Wiekszego nie wolno a mniejszy po co? Juz sam se odpisze... :)

Ja mam 1,5bar. Kociol ma w dtr max. 2.5bar. Ale ze producent bufora daje 1,5bar wiec i cala reszta jest pod 1,5 obliczana. Moglbym co prawda wstawic zb na kotle 2,5 a buforze 1,5 tylko co to zmieni?

16 minut temu, emigrant napisał:

Załóżmy, że ciśnienie wstępne w naczyniu to 1 bar, ciśnienie napełnienia wody o 0,3 bara większe, więc przy zimnej wodzie w układzie mamy 1,3 bara. Grzejemy wodę i nawet mając naczynie przeponowe 250 litrów mamy do dyspozycji tylko 0,2 bara przed zadziałaniem ZB.

To co zostalo wyliczone to czysto teoretycznie. Praktycznie to naczynie powinno byc wieksze. Nie tylko z powodu otwarcia zb ale tez rezerwy czy jak zwal wspolczynnika pracy membrany. Nie jest dobrze jak pracuje w zakresie od 0-100%. Reflex to chyba uwzglednia i stad takie "wielkie" naczynia wychodza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Flamco też to uwzględnia i nazywa to współczynnikiem efektywności w swoich wzorach i obliczeniach. Czyli, jak mocno może pracować/rozciągać się membrana.

Ok, masz ZB 1,5 bara a jakie ciśnienie wstępne masz w naczyniu i jakie ciśnienie napełnienia wody?  Bo to dwie różne sprawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To być może będzie mój nowy kocioł -> http://irleh.com.pl/kotly-zgazowujace-uniwersalne-z-wentylatorem-wyciagowym.html  Kurde, 1,8 bara dopuszczalne ciśnienie - to słabiutko. To chyba źle świadczy o kotle? Nie wiem, cienkie blachy? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, sambor napisał:

Ciekawe gdzie takie nowinki piszą?

Nie chcę mi się już szukać. To na pewno nie była norma, tylko jakiś artykuł ze strony kotlarskiej. Ok, wszystko już jasne. Zależy to od producenta kotła i de facto producenta bufora na jakie ciśnienie max. pozwalają. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, emigrant napisał:

Ok, masz ZB 1,5 bara a jakie ciśnienie wstępne masz w naczyniu?  

0,6 przy kotle i 0,5 przy buforze. Naczynie od bufora jest przy suficie. Budynek parterowy. Napelnienie instalacji na zimno o 0,1 bar wiecej. Minimalna temperature przyjalem 20C. gdyz kotlownia w budynku mieszkalnym. Max temp. 90C.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, emigrant napisał:

Kurde, 1,8 bara dopuszczalne ciśnienie - to słabiutko. To chyba źle świadczy o kotle? Nie wiem, cienkie blachy? 

Nie koniecznie cienkie blachy - na to też jest norma, raczej lenistwo producenta , nie przykłada się do kontroli jakości gdyż o ciśnieniu roboczym głównie decydują spawy.

Ja bym dał ZB 2 bary, wg normy i tak każdy kocioł przechodzi próbę ciśnieniową P dop x 1,41, czy jakoś tak - nie mam teraz dostępu do normy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, PioBin napisał:

0,6 przy kotle i 0,5 przy buforze.

Czytałeś trochę tego pdf'a od Flamco?

Cytat

Minimalne ciśnienie robocze

Aby mogły funkcjonować prawidłowo, specjalne pompy obiegowe wymagają określonego ciśnienia (na przykład 1 bar) w rurze ssącej. Wiele współczesnych kotłów grzewczych jest chronionych przed niskim ciśnieniem roboczym od wartości 0,8 lub 1 bara. W przypadku zastosowania takiej pompy lub kotła w instalacji centralnego ogrzewania o małej wysokości statycznej, lepszym rozwiązaniem może być ustawienie początkowego ciśnienia w naczyniu wzbiorczym na 1 bar zamiast 0,5 bara. Należy pamiętać, że zwiększone ciśnienie początkowe nie gwarantuje obecności minimalnego ciśnienia roboczego w całej instalacji! Ryzyko powstania podciśnienia w górnych partiach instalacji podczas stygnięcia, co może prowadzić do problemów z powietrzem w obiegach, jest większe, jeżeli ciśnienie początkowe wynosi, powiedzmy, 1 bar w przeciwieństwie do 0,5 bara. Jeśli ciśnienie w instalacji spadnie poniżej 1 bara, naczynia wzbiorcze o początkowym ciśnieniu 1 bara nie mogą oddawać wody z powrotem do instalacji, ponieważ zostały już całkowicie opróżnione z wody

O ile dobrze to zrozumiałem, to 1 bar ustawiamy jak są ku temu jakieś powody - wymagania od np. pompki obiegowej, albo wymóg producenta kotła? Jak nie to lepiej mieć 0,5 bar? Wychodzi na to, że masz poprawnie ustawione. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, sambor napisał:

Nie koniecznie cienkie blachy - na to też jest norma, raczej lenistwo producenta , nie przykłada się do kontroli jakości gdyż o ciśnieniu roboczym głównie decydują spawy.

Ja bym dał ZB 2 bary, wg normy i tak każdy kocioł przechodzi próbę ciśnieniową P dop x 1,41, czy jakoś tak - nie mam teraz dostępu do normy.

Wystarczą 3 sztuki? Jeden na zasilaniu z kotła, drugi gdzieś na buforze i trzeci chyba na powrocie CO - jeszcze przed buforem? No i może czwarty w płaszczu bojlera - jest dedykowany krócieć pod ZB dla płaszcza wodnego. Jeszcze będę myślał, czy jest sens grzać bojler buforem. Chyba to trochę bez sensu.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja do tego podszedlem inaczej. Budynek parterowy, wszystko na jednej kondygnacji. Cisnienie statyczne to... max 0.2 bar. Cisnienie podnoszenia pomp CO to max 0.4bar. Daje mi to 0.6bar w instalacji aby wszystko bylo na nadcisnieniu (no chyba ze mi woda ucieknie - a tak mam bo kapie z srubunku) i spadnie temperatura w instalacji. Wtedy moze sie zdarzyc tak jak opisuja ze braknie wody i zaciagnie powietrze przez automat. Dlatego reflex przyjmuje np. xxx% (cos kolo 1-2%) na ubytki w instalacji i to kolejny punkt dlaczego takie wielkie naczynia sugeruje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co mam 300 litrów naczynie kupić do instalacji 1150 litrów? :) Aż strach zobaczyć ile to kosztuje... Przecież to już naczynia przemysłowe, nikt takich nie ma w domu :). To prawie stojące bojlery, albo drugie bufory wielkościowo :). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, emigrant napisał:

Wystarczą 3 sztuki?

U mnie sa dwa jeden kociol drugi bufor. Oba takie same. Nie licze trzeciego od CWU.

2 minuty temu, emigrant napisał:

To co mam 300 litrów naczynie kupić

A co ja Ci poradze? Przenies kotlownie na pietro pod dach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, emigrant napisał:

To co mam 300 litrów naczynie kupić do instalacji 1150 litrów? :)

Albo i więcej , mnie dla 2 bar wychodzi około 400l.

Ale dla ciśnienia 2,5 bar jest już 200l, czyli może poszukaj innego kotła albo niech producent zrobi go mocniejszego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@PioBin

Naczynie przeponowe od kotła masz wpięte w zasilanie czy powrót? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.