Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ochrona powrotu-prośba o pomoc.


mik90

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam pytanie dot. ochrony powrotu, a raczej sposobu na ochronę powrotu. Otóż posiadam na powrocie pompę, która pełni rolę ochrony powrotu, ale mam też zawór 4D. W momencie, kiedy ochrona powrotu realizowana jest tylko przez pompę(w chwili obecnej pompa na powrocie załączy się po spadku o 2st. o temp. zadanej powrotu) praca zaworu 4D jest bardziej stablina- pilnuje tylko temp. zadanej na grzejniki, ale za to pompa musi dłużej pracować, aby uzyskać wymaganą temp. powrotu(ja zadałem 55st.). W przypadku pracy tej pompy i zaworu 4D równocześnie jest problem właśnie z pracą tego zaworu, tzn. działa poprawnie, ale można powiedzieć, że kręci co chwila i nie potrafi puścić stabilnej temp. na grzejniki.

Moje pytanie jest takie jak to zrobić, aby było korzystniej dla całego procesu ogrzewania oraz dla kotła. Czy pilnować powrotu tylko pompą na powrocie czy może również zaworem 4D? Jeśli jednym i drugim to może wybrać różne zakresy temp? Jak to ustawić aby "miało ręce i nogi"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Ksieciunio napisał:

Pompa na powrocie ma pracować cały czas, dla tego wariuje 4d.

Tego nie wiedziałem. Czy wówczas temp. Nie będzie zbyt wysoka na kotle lub na powrocie? Pytanie jeszcze bardziej techniczne..jak ja załączyć żeby pracowała cały czas? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na powrocie nigdy za wiele takze tym sie nie martw. Na kotle bedzie tyle ile na nim ustawisz z delikatną odchyłką. Pompe kotłową na stałe załączysz albo ustawiając bardzo wysoką temp. Powrotu w sterowniku albo wpinasz ją razem z pompą grzejnikową w to samo gniazdo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, KubaSko napisał:

albo wpinasz ją razem z pompą grzejnikową w to samo gniazdo

Jak sterownik zamknie mieszacz to wyłączy i pompę CO, i przewałową, a ta ostatnia powinna wtedy pracować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie będzie dobrze jeśli ustawie na powrocie na pompie temp. np. 78st i na 4d ja wyłącze? Gdzieś w opcjach widziałem że ochrona powrotu na tej pompie ma Max temp. 80st. ale nie pamiętam czy mozna zwiększyć. Wowczas praxa zaworu 4d będzie bardziej stabilna? Pewnie kotla też? Bo obecnie szarpie temp. Ustawione 61 a temp od 58 do 70..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, KubaSko napisał:

Ale w tym przypadku wylaczasz ochrone powrotu w sterowniku, 4d realizuje tylko instalacje grzejnikową 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak bedziesz musial tak czy siak wylaczyc ochrone powrotu na 4d bo jak ustawisz wysoką (nieosiąglaną) to sterownik bedzie ci zamykal zawor 4d na obieg kotlowy. Napisz jaki to sterownik bo moze sie okazac ze jak ustawisz powrót na 78 to sam bedzie podbijał temp. zadaną na kotle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w sterowniku Iryd PID FL mam ustawione 50 stopni na powrocie. Kocioł Skamp PV, ekogroszek. Jeśli temperatura jest niższa to sterownik tak kręci siłownikiem zaworu aby osiągnąć tą temperature. Bardzo dobrze to widać podczas rozpalania kotła po czyszczeniu,gdy jest wychłodzony. Zawór/sterownik nie puści ciepłej wody na obieg do czasu,aż temperatura 50 stopni na powrocie zostanie osiągnięta. Pompa chodzi cały czas. Dodatkowo pompa obiegu CWU podczas swojej pracy podnosi temperaturę powrotu. Temperatura powrotu równa się temperaturze wody wychodzącej z kotła. Instalacje mam zrobioną według schematu zaczerpniętego z tego forum, wszystko działa jak należy. Zdjęcia z montażu instalacji i schemat który lekko przerobiłem, ponieważ mam tylko same grzejniki.ed35035c130829a3279597ecbe8429cd.jpg7ee9f0df536d5cba8ccdb88fe6ef3fb7.jpg0026ecc99f8cfc7741a0e61b4cb0385c.jpg

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, KubaSko napisał:

Tak bedziesz musial tak czy siak wylaczyc ochrone powrotu na 4d bo jak ustawisz wysoką (nieosiąglaną) to sterownik bedzie ci zamykal zawor 4d na obieg kotlowy. Napisz jaki to sterownik bo moze sie okazac ze jak ustawisz powrót na 78 to sam bedzie podbijał temp. zadaną na kotle

Mój sterownik to K1Pv4 wer. 3.4.0. Ustawiłem powrót na 70st..

Będzie ok?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź jaką temperaturę powrotu masz zalecana w instrukcji/DTR kotła. Moim zdaniem 70 stopni to za dużo. Sterownik będzie tak kręcił siłownikiem zaworu 4D aby osiągnąć tą temperature,co w rezultacie będzie skutkowało brakiem grzania obiegu CO/OP .

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.