Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja Co Grawitacyjna, Ochrona Powrotu, Schemat


Rysio1478

Rekomendowane odpowiedzi

Przejrzałem sobie jeszcze internet i zamiast mojego rozwiązania, niezliczonej ilości kształtek (nie liczyłem ile kosztują) takie coś nie zastąpiło by tego wszystkiego wpięte w specjalną pętlę czy też w powrót z CWU, choć właśnie naszła mnie myśl, że lepiej na specjalnej pętli za pętlą CWU, bo po nagrzaniu CWU odcinał bym ją (elektro)zaworem.

http://allegro.pl/silownik-herz-zawor-3-d-2-sterownik-tech-st-431n-i5091272214.html

Czy taki sterownik obsłuży jeszcze pompę CWU i jeszcze jakiś (elektro)zawór do odcinania zasilania CWU?

 

Taki zawór działa również ręcznie, prawda? To już na wypadek braku prądu przez tydzień  :mellow: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Izydorze

Narazie zaworem 3D usiłuję sterować ręcznie tzn. Uzyskać 55* na powrocie i grzać dom. Schemat instalacji podobny do tego z mojego tematu tylko zamiast kulowego zawór 3D i bypass jest na zewnątrz obiegu CWU i nie.ma kotła gazowego.

Do ochrony powrotu kotła stosuje się zwykle zawory termostatyczne typu ESBE vtc 312 bądź podobne. Taki zawór automatycznie dobiera i miesza wodę gorącą i zimną by uzyskać minimum wybite na tabliczkach. U mnie przy starcie kotła gdy temperatura na kotle jest poniżej minimum zaworu to załączona pompa mieli wodę w samym kotle i dopiero gdy wzrośnie temperatura zaczyna dobierać tę z układu. Jakoś nie widzę w tej roli zaworu sterowanego ręcznie i nie do końca rozumiem co chciałeś przez jego zastosowanie osiągnąć. Powrót z bojlera mam nadzieję, że masz przed 3d? Tzn wszelkie powroty, zawór 3d, pompa, kocioł?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Po dłuższej przerwie załączam zdjęcia mojej instalacji.

Niestety nie działa zgodnie z moimi założeniami. Tu zacytuje moją wcześniejszą wypowiedź z innego wątku: 

 

Ochrona powrotu jest na zewnątrz obiegu CWU, tym samym temp. wody zasilającej CWU jest równa temp. kotła, choć przepływ przez boiler już nie jest maksymalny.

Obieg CWU i bajpas wykonany jest z rury 1". 

Różnica temperatur między zasilaniem a powrotem jest nie mniejsza niż 10* - 20* na pompce, tym samym nie do końca wychodzi mi ochrona powrotu kotła, Tzn. muszę mieć na kotle 75* żeby powrót miał 55*, co na dzień dzisiejszy trochę za dużo.

Przy całkiem zamkniętym zaworze 3D. powstaje takie zjawisko, że gorąca woda idzie sobie do góry w 2" rurce tak jak np. w garnku (na początku tj po 30 minutach góra rury jest ciepła a spód chłodny) i grzeją grzejniki w pionach najbardziej pionowo nad kotłem.

Podejrzewam, że bajpas jest na za małej średnicy i pompka nie ściąga (dwiema rurkami 1") wystarczającej ilości wody wychodzącej z kotła.

Mam jeszcze taki ciekawe zjawisko, że ograniczając prawie całkowicie powrót z instalacji dolne grzejniki przestają grzać, a górne zawsze grzeją na max.

Mam pewne wnioski z działania mojej instalacji, ale są tak skrajne, że nie będę ich przytaczał.

Dodam, że w mojej instalacji jest ok 500l wody i 200 żeberek aluminiowych i jak sobie policzyłem zagotowanie w niej wody 30kW kotłem (bez strat) trwa 3h co nie bardzo odbiega od praktyki.

 

Proszę o podpowiedzi w rozwiązaniu mojej instalacji, bo trochę mi nie wyszła modernizacja kotłowni...

post-64609-0-08746300-1474575771_thumb.jpg

post-64609-0-58983000-1474575783_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.