Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Malina 25kW - mój kłopot, ignorancja i zimno lub sauna w domu - pomocy


Kinnia

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, Kinnia napisał:

z pompą na czym?

na bajpasie?

 

No tak, bo woda może płynąć na dwa sposoby. Jeżeli pompa jest włączona to ten zawór różnicowy się zamyka (na zasadzie różnicy ciśnień właśnie). Jeżeli pompa się wyłączy to zawór się otwiera i woda może grawitacyjnie przez niego płynąć. Tylko do tego potrzebne są małe opory w instalacji, a to oznacza duże przekroje rur no i kocioł musi być tak z 2m poniżej grzejników (najlepiej w piwnicy). Kiedyś tak właśnie robiło się instalacje. U mnie pierwotnie była czysto grawitacyjna, na kotle zasypowym. Trzeba było bardzo długo czekać, zanim gorąca woda rozeszła się po instalacji. Dlatego też dorzuciliśmy pompę i żeby nie przeszkadzała obiegowi grawitacyjnemu w razie wyłączenia zasilania, to zamontowaliśmy właśnie taki zawór różnicowy.

A teraz od dwóch lat to mam pełen "wypas" na sprzęgle hydraulicznym z dodatkową pompą kotłową, zaworem termostatycznym, z nowym sterownikiem na kotle i jeszcze sondą lambda. Ale jak wyłączą zasilanie, to będę się mógł teraz tylko przy kotle pogrzać.

Czy kocioł pali mniej? Trudno powiedzieć, bo każdy rok jest inny pogodowo, inny węgiel wrzuca się do kotła, no i nie grzeję nim CWU latem. Ale za to jaka frajda podyskutować o tym tutaj na forum 🙂. Zresztą przez sterownik właśnie trafiłem na to forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiesz co, to ja chyba wiem, dlaczego ten zawór jest zamontowany

na górze mam sypialnie a tam grzejniki

piec jest co najmniej 2 m poniżej nich

chałupa stoi na wsi, na którą się z radością wyniosłam, bo miasta mam baaardzo dosyć i z ulgą z niego codzinnie po pracy wyjeżdżam

ale 

zawór zapewne jest dlatego, ponieważ tam czasami brak jest prądu

np. tego lata kilka razy nie było po 1,5-2 godziny

 

 

 

 

 

 

 

chyba dojrzałam do zamknięcia tematu klasy mojego potworka

idę grzebać w papierach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie mogę jej znaleźć

 

huuuuuraaaaaa

jestem wielka 

mam hydraulika w rozsądnej cenie 

fakt- za 3 tygodnie

ale jest

 

 

a w ogóle

jakoś cicho się zrobiło po tym moim 'rysowaniu'

jest tak  źle, że wszystkich zamurowało z wrażenia?

no to ładnie 😞

 

 

 

dodam jeszcze, że uruchomiłam dziada bo temp. spadła

i jakoś sobie radzę z nim

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kinnia jak masz hugraulika to niech narysuje schemat i daj go na forum to sie okarze co to za hydraulik a nie po fakcie jak wezmie pienadze i zostawi z bobba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"marekd" Proszę pisz poprawnie bo strasznie w oczy kole.

"Kinnia" z tego rysunku trudno coś zrozumieć. Dołóż jeszcze zdjęcia z dalszej perspektywy. Wrzuć je na "Painta" i opisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

marekd

hydraulik przepnie mieszacz - zdjęcie skrzynki już jest wstawione

tyle na początku ponieważ 'wciska' mnie pomiędzy klientów

 

gersik

rysunek poprawię i opiszę tak, aby było czytelnie

 

dzisiaj musiałam siedzieć w domu przez tego 'potwora' - rozpaliłam ponieważ temp. spadła do 20 st. a to dla mnie za chłodno

z pomocą i dzięki opiece udało mi się spacyfikować go

jeszcze chwila i będę wolna 

:)

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok ze przepnie ale czy zgodnie z zasadami jak rozpalilas piec a 3d zle podlaczony to moze nie uda sie przegrzac podlogi o tym pamietaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Kinnia" z twojego schematu wygląda że podłogówka jest pociągnięta prosto z kotłowni. Jeżeli tak to zawór 3d z pompą niech przeniesie do kotłowni a nie zostawia w skrzynce. Niech Ci zrobi schemat. U Ciebie żywcem instalacja prosi się o sprzęgło. Malinę z kominkiem podpinasz z jednej strony sprzęgła a grzejniki i podłogówka z drugiej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie gersik

Z kotła wychodzi rura która przebita jest przez ścianę idzie po ścianie garażu i wchodzi do podłogówki

Do tej rury od podłogówki podpięty jest kominek

Czyli mieszacz od podłogówki i pompa od podłogówki musiałyby wisieć na ścianie w garażu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech zrobi raz a poprawnie, albo szukaj dalej 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak podsumowując, jeżeli czegoś zapomniałem to dopiszcie:

  1. Poprawić grupę pompową na podłogówkę która jest w skrzynce - pompa ma być za zaworem 3d, na wyjściu z niego (jeżeli tę podłogówkę zasila kominek jeszcze, to chyba pompa musi zostać w skrzynce, ale to musi ocenić hydraulik, czy da radę to przerobić)
  2. zrobić poprawne podłączenie naczynia przelewowego, tak by nie było żadnej armatury po drodze, w szczególności wszelkiej maści zaworów
  3. zrobić zabezpieczenie temperaturowe powrotu kotła (ważne ze względu na gwarancję kotła): zawór termiczny 3D (np ATV55) + pompa kotłowa. Być może dorzucić sprzęgło-rozdzielacz, żeby nie było przeciągania wody przez  obieg grzejnikowy i podłogowy. Pogadać z hydraulikiem, jeżeli ogarnięty to na pewno coś zaproponuje.
  4. wykorzystać ten częściowo podłączony zawór 3d przy kotle, do zrobienia grupy pompowej na grzejniki, tak by była na nich osobna regulacja temperatury. Jeżeli na grzejnikach są termostaty to nie jest to potrzebne.
  5. zadbać o zawory odcinające  i zawory zwrotne - był tutaj rysunek
  6. Jeżeli sterownik na kotle potrafi ogarnąć sterowanie 2 zaworami 3d (co nie jest standardem) to wpiąć się do niego. Jeżeli nie to są siłowniki zaworów z wbudowaną automatyką
  7. Na jednym z poniższych filmów są separatory powietrza i cząstek stałych. Nie wypowiadam się na temat skuteczności tego typu elementów, bo nigdy ich nie używałem. A mam jeszcze działającą pompę która chodziła u mnie ponad 20 lat (jest z lat 90). Teraz już chyba takich nie robią, bo producent by zbankrutował.
  8. Nie wypowiadam się na temat podłączenia solarów i kominka w tej instalacji, bo nie mam i się nie znam. Jak ktoś wie jak to poprawnie zrobić, to dorzućcie tutaj swoją odpowiedź.

I teraz tak: elementy tej kotłowni można zmontować ręcznie, albo zbudować z gotowych klocków. Klocki dają bardzo kompaktowe rozwiązania. Oczywiście wszystko kosztuje, więc dużo zależy od budżetu. Nie chodzi o to by coś takiego kupować, ale abyś wiedziała o czym w ogóle z hydraulikiem można rozmawiać. Grupy pompowe są niezależne od sposobu zasilania, więc w razie wymiany kotła na coś innego, one powinny pozostać.

Poniżej filmik, gdzie do sprzęgła są dołączone 2 grupy pompowe

I budowa instalacji z klocków, tylko że na kotle gazowym:

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.10.2021 o 20:01, Emilien napisał:

 

Zamieszczam wyciąg z instrukcji. Tylko trzeba pamiętać że zamienione jest wyjście na instalacje z powrotem kotła porównując do przykładu z instrukcji i opisu. 

 

 

afriso opis.png

afriso.png

 

W dniu 10.10.2021 o 19:44, Kinnia napisał:

 

DSC_0365.JPG

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje zdjęcie odnosiło się do zaworu który jest na wyjściu z kotła.

Tam zawór działa jako rozdzielający a w skrzynce podłogówki jako mieszający i wtedy jest inaczej podłączony.

 

Więc nie łącz tych dwóch zdjęć razem bo można pomyśleć że jest dobrze założone 

 

To schemat kiedy zawór działa jako mieszający:

afriso.png

Edytowane przez Emilien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tez nie wiem

ale gościu tak motał, że nie zdzierżyłam i podziękowałam 

nie wiem jaki miał cel w tym motaniu i jojczeniu o braku miejsca i nie wiem jaki miał być efekt końcowy jego tyrady

nie zdzierżyłam i podziękowałam

 

w ogóle każdy zaczynał od tekstu 'ciasno tu'

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.