Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Malina 25kW - mój kłopot, ignorancja i zimno lub sauna w domu - pomocy


Kinnia

Rekomendowane odpowiedzi

bercus takie rozwiazanie robia pseudo fachowcy w profesjonalnych inst. to nie dopuszczalne no ale forum jest do negowanie jegen drugiego, tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, bercus napisał:

Czujniki przyložone odczytaja,wažne jest ich zaizolowanie,czyms owinac,by nie odchodzilo z nich odobrane cieplo z rury w okolicie.Rozgrzebac instalacju z powodu gniazdka nie potrzebne.Zrob im sweter,na rozdielaczu tež.

 

ok

z czego mam zrobić izolację? jaki materiał do tego użyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam czujniki przyložone,owiniete miedzanym drutom i zaizolowane zaraz z rurami z ta szara pianowa izolacyjna rura na rury.možno užyc na czujnik  jakikolwiek izolator.Na rury daj ta pianka i na rozdielaczu trzeba dac kus molitana,czy inny izolator(gabka do mycia naczynia jest isto w domu) i czyms owinac tylko by cieplo nie uciekalo z tej alu rureczki.

@marekdWiem,že nie to profesionalne,ale dziala.Kinnia isto nie chce ponownie przerabac instalacju z powodu montažu gniazdok czujnikow.Kiedy zaizoluje ich,bedzie miec normalny odczyt poprawnej temperatury.Ja gniazdka mam,no w nich zwykle cieplomiery i czujniki na rurach.Pokazuja to same.

Edytowane przez bercus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak rasowy desperat poszłam obejrzeć rzeczony czujnik nieco dokładniej

i dokonałam odkrycia

czujnik jest w uchwycie przyspawanym do rury podajnika

mało tego

gdybym chciała go wyjąć z tego uchwytu, to musiałabym użyć narzędzia bo swoją, gołą ręką na pewno nie wyciągnę go z tego uchwytu

więc

z całą pewnością wskazuje właściwą temperaturę

 

a żar dalej się cofa

ma wiadro 40l niedopalonego grochu z popiołem

i żar w rurze podajnika

i .....

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bylo zdemontowanego zasobnika przy poprawke instalacji? Na dole tež usczelka.Kiedy stale cofa žar,musi gdzies byc niesczelnosci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomiedzy zasobnikom i podajnikom w wiekszosci sa 4 srubiki-2x13ka klucz.I jesli dycha kolo slimaka w przylaczaniu motorreduktora,potym serwis.Jescze na zasobniku okno serwisowe do wysypania grochu,tež musi byc usczelnione.Jesli kociol starszy,zajzrij pod podajnik od kosza ku kotlu,jesli nie sypie jemny wegiel i rura nie wytarta, dziurka w niej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.11.2021 o 22:06, gmaj22 napisał:

ciekaw jestem, czy wróciłaś z niej z tarczą, czy na tarczy ;)?

 

W dniu 15.11.2021 o 09:00, Kinnia napisał:

ja zawsze wygrywam

więc z tarczą

 

W dniu 16.11.2021 o 10:11, Kinnia napisał:

Panowie

notorycznie, uparcie i do wku....

Najważniejsze, aby się nie poddawać. Przegrana bitwa nie oznacza przegranej wojny 🙂

Edytowane przez gmaj22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciezki temat z tym tematem pisalem by podac nastawy i nic w temacie ??????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko z matematyka.Liczaj siebie: Przy spalaniu 1kg w godzinie wyciagniesz z opalu okolo 7KW/godz.Trzeba zmierzyc,kilka twoj podajnik wypcha w jednostce czasu wegla i z tego przeliczac na podanie w razu sekundy(to ci tu isto ktos napisze).Z tym winikom sa juž daje ustawic jakas jescze senzowna moc kotla(przy 25 okolo 5 KW) za pomocy ustawienia podanie/pauza(gramy podane w ramcu godziny palenia,nie postoja) i do tej dobrac powietrze.

2)Nie to dla ciebie potrzebne 🙂 Trzeba tylko wydlužac czas pomiedzi powawaniem i dobierac(obnižac) powietrze dopoki kociol bedzie w stanie dogrzac i potym lekko z powrotom ujac tego czasu pauzy(zwiekszac troche zapas mocy na chlodniejszy dzien). I po nastepu mrozow ponownie zas moc zwiekszac,pauze krocic.Nastawy najliepiej zapisac,zrobic take 2-3 nastawy mocy na sezon.

3)Jesli jakis PID,czy fuzzy logic jest w sterowniku,zrobi to za ciebie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widze w tematu,že fuzzy logic jakos ustawiasz.To na 1% 3 KW(to moglby ten palnik ogarnac) i na 100% okolo 15KW ustawilbym.Bo przy 15 to juž ponad 50 kg dziennie leci.Wiecej ciažko užyjesz.Mam tež zbytno 25ku kociol i najwiecej grzalem na 13-15KW i to siberia na dworze byla..Najwiekszym problemom jest zawsze dobro dobrac powietrze do tych ustawien dolnych i gornych,bo jak w srodku przebiegu mocy bedzie to dobre,na palniku ciezko oszacowac czy dužo w malej,wysokiej mocy,czy jesli zas niebrakuje tam.To dluga droga k ekonomii 😞 Najwažniejsze niesypac niedopalu w popielnik i zbytno nierobic rakietu z palnika i nie dmuchac tak cieplo w komin,ale to mniejsza strata niž niedopal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli czasy przerwy i podania dobro ustawione (ilosc wegla na 1% / 100%),to brakuje wiatru w gornej,lub dolnej mocy.Wydajnosc podajnika maliny jest mysle okolo 15kg/hod,tzn.podaje za sekundu 4,16 grama,jesli nie tam jakis szybki motorreduktor.

1%=6podaj 174 pauze (okolo 3KW)

100%=6podaj 39 pauze (okolo 14KW)

Tak od boku wystrzelalem z kalkulatorom,tak wstepne oszacowanie.

Jak w sterowniku ustawisz,w takich warunkach bedzie dzialac,on nie ma swojej glowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bercus dobrze prawisz, ale tam trzeba najpierw potencjał podajnika dobrze zmierzyć, bo może być tak, że tam jest "szybki" motoreduktor i podaje ponad 30 kg/h.  

Najpierw wydajność podajnika, potem orientacyjna kaloryczność węgla, zapotrzebowanie na ciepło domu i dopiero wtedy możemy ustawiać dawki min/max i dobierać do nich wiatr. To wymaga trochę czasu ale też i współpracy ze strony "palacza"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli kociol jest troche "w latoch" mamy nadzieje,že bedzie tam zwykly reduktor.Najgorzej beda wyliczania do 6ti i 28 KW  :-) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.11.2021 o 16:49, bercus napisał:

Jesli czasy przerwy i podania dobro ustawione (ilosc wegla na 1% / 100%),to brakuje wiatru w gornej,lub dolnej mocy.Wydajnosc podajnika maliny jest mysle okolo 15kg/hod,tzn.podaje za sekundu 4,16 grama,jesli nie tam jakis szybki motorreduktor.

1%=6podaj 174 pauze (okolo 3KW)

100%=6podaj 39 pauze (okolo 14KW)

Tak od boku wystrzelalem z kalkulatorom,tak wstepne oszacowanie.

Jak w sterowniku ustawisz,w takich warunkach bedzie dzialac,on nie ma swojej glowy.

z poślizgiem czasowym, ale miała kłopoty innego rodzaju i piec stał się najmniej ważny puki jakoś działa

 

bercus - trafiłeś w setkę

piec ma w instrukcji 'zużycie' 15kg na dobę 

idę przestawić i zobaczymy

teraz jest dobry czas, bo będę ok. 24 godziny w domu

węgiel to karlik :)

 

W dniu 30.11.2021 o 00:01, gmaj22 napisał:

[...]

To wymaga trochę czasu ale też i współpracy ze strony "palacza"

zgadza się - to wymaga czasu

a 'palacza' nie krytykuj :)

zaczynał od kurzawy i sauny w domu oraz braku nawet bladego pojęcia o piecu czy paleniu w nim

teraz chociaż wie co do niego mówią, w domu jest ciepło a nie sauna, w piecu kurzawy nie ma

więc postępy są, a potencjał wiedzy i umiejętności rośnie

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Kinnia napisał:

piec ma w instrukcji 'zużycie' 15kg na dobę

Pamiętaj, że to zależy od granulacji, ciężaru właściwego węgla, jego wigotności itp. Ale do wstępnych wyliczeń można przyjąć tą wartość jako "około". 

3 godziny temu, Kinnia napisał:

teraz chociaż wie co do niego mówią, w domu jest ciepło a nie sauna, w piecu kurzawy nie ma

więc postępy są, a potencjał wiedzy i umiejętności rośnie

🙂

Podstawowa rzecz: "urządzenie", w którym palisz, aby w domu było ciepło to KOCIOŁ a nie "piec" 🙂

Wiedza i zapał rosną z każdą stroną tego wątku. Najważniejsze, że szukasz, pytasz i wyciągasz wnioski oraz starasz się poznać i zrozumieć "zachowanie" Twojego kotła i instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

cześć wszystkim

🙂

wróciłam, choć momentami łatwo nie było

Kocioł /hey gmaj22 :)/ wciąż ten sam

ale już się go nie boję 🙂

 

słucham tego co mówią, czytam to co piszą, rejestruję to jak decydują

i zastanawiam się jak to zrobić aby nie zamarznąć zimą

została mi tona grochu 

potrzebuję jeszcze 2 aby mieć komfort psychiczny i termiczny

poprzednio pomogliście mi - dosłownie - kupić groch z pgg

bo sierota nie widziałam co kupić i jak tego dokonać - bo tego już wtedy nie kupowało się, dokonywało się rzeczy wielkich

teraz zakup to jak cud

jak tego dokonać?

dajcie patent albo chociaż pocieszcie 

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.