Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Malina 25kW - mój kłopot, ignorancja i zimno lub sauna w domu - pomocy


Kinnia

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry wszystkim

jestem zdesperowana i zła

nie radzę sobie z piecem - ustawieniami i całą resztą

jak mnie ktoś by zapytał jak uruchomiłam podłogówkę to odpowiedź brzmi - nie wiem, z you tube  w ręku i wku...wem w głowie

pewnie dlatego nie pamiętam jak

i saunę w domu zrobiłam jak już udało mi się rozpalić

i cały dzień wietrzyłam 

i zadymę w piecu też zrobiłam

kataklizm jakiś .... zrobiłam

pomocy potrzebuję bardzo

jak to ustawić - sterownik iryd rtz soo-s4,15 piec malina 25 kw na ekogroszek (wszystko spisane z natury)

chałupa ma ok. 200m2, 80 m2 podłogówki, reszta grzejniki z termostatami

 

pytajcie, wskazujcie, ale mówcie jak to zrobić aby było ciepło i bez dymu

 

Kinnia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest prosta sprawa. I bez ogarniętego gościa na miejscu raczej ciężko wykonalne. Ważna sprawa czy i ewentualnie jak spieprzona jest instalacja. To musiałby ktoś ocenić. Jak przebiega sterowanie obiegami. Jaka jest filozofia grzania. I jakie nastawy palnika. I jak w związku z tym zachowuje się węgiel na palniku. Ja osobiście nie podejmuję się próby pomocy z racji chociażby słabej znajomości podłogówek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co od razu pisać o spiepszonej instalacji która może być dobra. Tu chodzi bardziej o jej obsługę.
Napisze może co robiłaś że doszło do tej sytuacji a my postaramy się wytknąć błędy.
Jeśli nie pamiętasz to wrzuć jakieś zdjęcia ustawień.
Kto zostawil cię samą z tym problemem i kłopotem uruchomienia tej instalacji bez nauczenia jej obsługi.
Wysłane z mojego M2004J19C przy użyciu Tapatalka







Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, julo23 napisał:

Nie ma co od razu pisać o spiepszonej instalacji

 

10 minut temu, Outsider napisał:

Ważna sprawa czy i ewentualnie jak spieprzona jest instalacja

Spróbuj przeczytać jeszcze raz ze zrozumieniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego mówię, nie ma co straszyć od razu dziewczyny

Wysłane z mojego M2004J19C przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zostałam z tym sama - to fakt

myslę, że chodzi o moją ignorancję co do ustawienia tego

nie mam o tym pojęcia

muszę się nauczyć - tylko to nie jest proste dla całkowitego ignoranta

yt pomaga, ale osobom, które maja chociaż podstawową widzę

ja tego nie potrafię ustawić 

 

co zrobiłam

włączyłam podajnik gruszku - na yt kazali czekać aż będzie delikatnie wystawał nad to coś , nastepnie zgodnie z instrukcją zrobiłam dołek, wsypałam trochę pelletu i podpałkę

i dalej z instrukcją z yt czekałam aż się rozpali, zamknęłam piec

otworzyłam zawór podłogówki i w drugiej skrzynce zawór na piętro na grzejniki, i  na górze zawory na poszczególne pomieszczenia i  ustawiłam na 5 to coś co nazywa się afrischo w skrzynce podłogówki

na piecu jest sterownik

tam ustawiłam mieszacze na 20 st, - tyle wykopałam na yt aby rozumiec o co chodzi

 

i na tym moje logiczne działanie się skończyło

ustawiłam podajnik groszku na 94 sek ale on się przestawił w innym miejscu na 5 minut, dmuchawę na 8 bieg i cos tam jeszcze i wyszła z tego kurzawa w piecu - czarny, gryzący dym, z komina również pełzająca czarna smuga, 

przestawiłam dmuchawe na 18 bieg - na yt ktoś mówił o za małym przepływie powietrza

a ona się przestawiła na 29 bieg

ale wtedy już się zaczęło palić i nie było czarno 

ale ogień był też w tej środkowej komorze pieca

bałam się już grzebać przy tym

wyszła sauna - bo wyłączyłam piec gdy temperatura doszła do 65 st. - duża cyfra na wyświetlaczu sterownika nie wiem od czego 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się to czyta to jakieś szaleństwo po prostu. Potrzebujesz iść do kogoś kto ma podobną instalacje i musi cię nauczyć podstaw.
Nie wiem co to jest to 5 co ustawilas. Czy to 5 bieg pompy czy otwarcie zaworu na 5.
Tak czy inaczej na podłogę musi być dużo mniej niż na grzejniki. Jeśli 5 ,to jest max to musisz zmniejszyć otwarcie na np. 2
Sterowanie kotłem to już wogole pojechałaś po bandzie. Jak nie wiesz jak było to przywróć ustawienia fabryczne.
Nie znam tego sterownika i czy ma PiD czyli automatyczne sterowanie podawaniem węgla i nadmuchu. Jeśli nie masz to musisz wprowadzić jakieś rozsądne ustawienia ale podawanie węgla to wystarczy 5sekund i do tego przerwa w granicach 60sekund.
Tym się steruje moc kotła. Proporcja długości podawania do jego przerwy w podawaniu. Im krótsza przerwa tym większa moc.
Nadmuch trzeba ustawić tak żeby płomień był dobry, nie za bardzo poszarpany ani nie leciały iskry zbyt duże ale też żeby płomień nie był zbyt ciemny. To też się poznaj po rodzaju popiołu jaki zostaje. Ale to może się ktoś wypowie, kto używa ustawień ręcznych bo ja mam automat PiD . Po popiele pozna się że jak kalafiory się robią to nadmuch za duży to spieka węgiel w zbyt dużej temperaturze,a jak są niedopałki węgla to zbyt niski nadmuch.

Najpierw trzeba się zorientować jaką masz instalację, bo niektórzy mają bardziej zautomatyzowane inni mniej, no u mnie mieszacze sterowane są przez siłowniki i nie muszę ich ustawiać bo działają automatycznie. Takze najlepiej jak nie wiesz na jakiej zasadzie to działa ani co masz w kotłowni to wrzuć jakieś zdjęcia to może ktoś się podejmie ocenic to na odległość.
Najlepiej jakby ktoś mógł podejchac i dać kilku rad oraz pokazać co i jak działa i jak się obsługiwać na miejscu.

Wysłane z mojego M2004J19C przy użyciu Tapatalka









Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok czyli to jest mieszacz, czyli zawór 3d lub 4d.
Nie znam fachowej nazwy bo nie jestem hydraulikiem.
Zmniejsz z 5 na mniej bo teraz całe ciepło idzie na podłogę a nie można tak wysokiej temperatury na podłogę dawać, dlatego masz saunę w domu.



Wysłane z mojego M2004J19C przy użyciu Tapatalka



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmniejsz na tym zaworze podłogowki z 5 na niższą wartość.
Musisz wiedzieć który jest na kaloryfery a który jest na podłogę.
Przy tym na kaloryfery musi być więcej niż na podłogowym bo na kaloryfery musi iść cieplejsza woda nic na podłogowke.
Jeśli masz PiD to sam steruje nadmuchem


Więc na podłogę daj np. 1 lub 2
Na kaloryfery daj np 3 lub 4



Ale sprawdź też czy może nie są sterowane
Przez sterownik. Może wystarczy to zmienić na sterowniku kotła. Po co zmienić ręcznie.
Wydaje mi się po zdjęciu że to są siłowniki do zaworu 4droznego i nie musisz zmienić tego manualnie tylko na sterowniku kotła albo jeśli masz jakiś sterownik w pokoju to tam.


Wysłane z mojego M2004J19C przy użyciu Tapatalka











Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pid to tryb automatyczny działania palnika, którym steruje sterownik kotła zależny od poboru mocy (modulacja mocą palnika) na podstawie predefiniowanych ustawien. Podawanie, przerwa podawania, nadmuch jest korygowany porzez sterownik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli przyjmiemy że to są siłowniki to one sterują automatycznie zaworem mieszającym.
Więc trzeba wejść w sterownik kotła i poszukać ZAWÓR 1 lub zawór 2. I tam zmienić żądaną temperaturę.


Jeśli masz PiD i zawory mieszające to jesteśmy w domu, a ty masz bardzo wygodną instalacje. Wystarczy ją tylko skonfigurować
Wysłane z mojego M2004J19C przy użyciu Tapatalka







Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura na podłogówkę powinna być sterowana przez sterownik. Mieszacz, który był na zdjęciu powinien być podłączony do sterownika. A w tym powinien być uruchomiony tryb pogodowy. O ile oczywiście sterownik ma podłączony czyjnik temp. zewn. Wtedy jeżeli na dworze jest chłodniej to na podłogę leci troche cieplejsza woda. I odwrotnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, warto sprawdzić czy masz termometr podłączony. No czy pokazuje gdzie w menu temp zawnetrzna ?

Wtedy skonfigurujemy pogodówke jeśli nie jest już wcześniej ustawiona i nie musisz nic zmieniać. Poza tym że trzeba ją włączyć w sterowniku i skonfigurować.
Sam korzystam z tej opcji i świetnie to działa.

Tylko pytanie czemu się zrobiła w domu sauna.
Wrzuć jakieś zdjęcia, dużo zdjęć też z ustawień sterownika i będziemy wiedzieć na czym stoimy.

Wysłane z mojego M2004J19C przy użyciu Tapatalka

Albo inaczej.. powiedz jak zmieniłaś z 5 na 2 ?

Wysłane z mojego M2004J19C przy użyciu Tapatalka
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To można dołożyć, sterownik pokojowy co prawda kilka stówek ale termometr to chyba groszowe sprawy. Gorzej z przeciągnięciem kabla, no chyba że bezprzewodowy.

Wysłane z mojego M2004J19C przy użyciu Tapatalka


Napisz w jakiś sposób zmienialas z 5 na 2?
Ręcznie na tym siłowniku ? Tam jest przełącznik z boku, taka rączka i tylko wtedy można go przesuwać. Jeśli jest na auto to nie przesuwaj bo może się rozkalibrować lub w najgorszym wypadku uszkodzić.
Czy na sterowniku kotła po prostu zmieniałas z 5 na 2 ?
Nie znam tego sterownika. U mnie jest tak że podaje wartość w stopniach Celsjusza.

Wysłane z mojego M2004J19C przy użyciu Tapatalka





Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taki na kotle więc możemy porównać ustawienia.

Przydały by się zdjęcia z poszczególnych pozycji menu 

Sterownik może sterować zaworem mieszającym w trybie pogodowym

lub według nastawionej stałej temperatury.

Bez zdjęć instalacji ciężko będzie się domyśleć co tam siedzi.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to popsułam - ręcznie przesunęłam
 
dokładnie taki
Może nic się nie stało. Trzeba jakos spróbować skalibrować, wtedy "system wie" kiedy jest pełne otwarcie a kiedy zamknięcie. Co jakiś czas chyba też sam kalibruje. Np po wyłączeniu i włączeniu pieca

Wysłane z mojego M2004J19C przy użyciu Tapatalka



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No bardzo ładnie coś już widzimy.

Są 2 pompy przy kotle czy jeden obieg (wyjście z pompy i dalej rura) idzie na zbiornik ciepłej wody ? Może iść z jednej pompy do skrzynki podłogówki a z drugiej pompy na grzejniki.

Czy w kotłowni jest naczynie baniak w kolorze czerwonym z manometrem wskazującym ciśnienie ?

Zawór który jest zaraz nad kotłem lepiej nie ruszać bo nie wiadomo czy to układ zamknięty czy otwarty a nie widzę rury do naczynia nigdzie poniżej pomp.

Zawór 3 drożny w skrzynce ma napęd więc będzie nim sterował sterownik nie ma potrzeby nim kręcić ręcznie

albo jest sterownie pogodowe albo stałe ustawienie w sterowniku temperatury.

Popiół nie wygląda źle trochę niedopalonych koksów.

Jakoś dajesz rade nie jest źle.

ps.

Obecnie zawór mieszający w podłogówce jest przekręcony na sterownie ręczne więc na pewno nie uległ uszkodzeniu napęd. Czy tak był ustawiony od początku ? Można go przestawić monetą (jak tak było niech zostanie )ale trzeba ustalić od początku historię tej instalacji bo przy kotle też coś jakby jeszcze nie dokończone.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.