Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Palenie mieszanką zrębki z ekogroszkiem


Adrian81

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Czy ktoś z Was lub Waszych znajomych palił mieszanką zrębki z ekogroszkiem na palniku sv200? Jak to się spisuje i w jakich proporcjach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Ja palę, ale starszym palnikiem, staram się mieszać pół na pół, choć czasem podaję więcej zrębek, trzeba oczywiście zmienić parametry podawania, przedmuchu, szczególnie przy podtrzymaniu; dla tych co chcą mieć wygodę z automatu, temat mieszania zrębek i ekogroszku jest bardzo trudny, np. zrębki z ogrodu z rozdrabniacza mają różną wartość energetyczną. Eksperymenty z paliwami biomasy z ekogroszkiem to wieczne eksperymenty i nauka na własnych błędach. Mamy połowę stycznia zaoszczędziłem ok. 1,5-1,7 tony ekogroszku. 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pale na retorcie.Kiedy mam zrebke z ogrodu prosto wysype na wegiel i laduje w kociol jak na lopate wchodzi,wiecej,niž 1/3 zrebke to ale nie jest.Mam lambde braggera i ta daje rady,doda troche wiecej opalu,kiedy szybczej sa wypala.Kiedy niemialem sonde,troche uprawilem nastawenie,teraz nie trzeba i moge zasobnik pelnic halabala.Czy osczednim nie wiem,ale zimno sa isto z tej zrebki nie robi.

Edytowane przez bercus
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Pewnego dnia mi się nudziło i pociąłem płytę wiórową z odpadów  w kostke 20x20x18mm ,zmieszałem wiaderko około 5l z węglem . Wartość energetyczna przypuszczam na 19MJ podobnie jak pelet. Poszło przez palnik i mało popiołu z tego , tak na testy. 

Potem naciąłem tego cały worek i fakt oszczędność jest ale czas pracy nieadekwatny do oszczędności. 

Zrębkę też trzeba przepuścić przez rębak. Jeśli ktoś ma czas i lubi takie zabiegi to na pewno odciąży budżet . Zrębka to materiał odnawialny lecz problematyczne suszenie jest tego i magazynowanie . Mieszanie zrębki, peletu, pestek owoców wiśni .owsa  czy nawet takiej opcji jak ja wykonałem z płytą wiórową prasowaną jest jak najbardziej wskazane . Są dni ciepłe np. wiosną kiedy mamy małe straty cieplne budynku ,wtedy możemy używać domieszki niskoenergetycznej biomasy. 

To wykorzystanie biomasy zaoszczędzi nasze pieniążki które wydalibyśmy na ekogroszek. Proporcje dowolne wg. Życzeń.

Wtedy trzeba zrobić korekcję ustawień w sterowniku aby nie wygasło, gdyż jest to opał o niższej wartości energetycznej niż pseudo eko. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, CIHYMUR napisał:

jak ja wykonałem z płytą wiórową prasowaną jest jak najbardziej wskazane

Nie mogę uwierzyć w to co czytam. Może weź to popraw.
Palenia płytą wiórową (ta zawiera kleje) w piecu domowym jest nielegalne i nieekologiczne. Teoretycznie taki wpis to jakbyś złożył samodonos na siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko co jest spalane nie jest eko. Najważniejsze to spalać tak żeby nie było dymu. Każdy dym to niespalone części lotne. Każdy dym powinien przejść przez drugą warstwę żaru aby się dopalić.  

Spokojnie , nie spalam płyt jak Kowalski w kotle zasypowym . 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy sortować opał na palony w dzień i palony w nocy, wtedy nawet z ciętych opon nie ma dymu 😅

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a dlaczego nie założą nam na komin specjalnych filtrów??? np:) żeby nie dymiło....w samochodzie mamy dpf, w elektrociepłowniach też coś zakładają.... to takie moje przemyślenia 🙂 pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, radziol napisał:

a dlaczego nie założą nam na komin specjalnych filtrów??? np:) żeby nie dymiło....w samochodzie mamy dpf, w elektrociepłowniach też coś zakładają.... to takie moje przemyślenia 🙂 pozdrawiam

Elektrofiltry to próbowała firma Zgoda Wieprz jakieś 5-8 lat temu i to się głównie psuło.

Teraz ponoć nadal mają w niektórych modelach, ale jak z jakością filtrowania i bezawaryjnością to nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.