Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki rozmiar naczynia przeponowego C.O?


Rafal2021

Rekomendowane odpowiedzi

Witam forumowiczów. Przygotowuję remont w starym domu jednorodzinnym.

Proszę o pomoc w doborze rozmiaru naczynia przeponowego C.O. w układzie zamkniętym.

Podaje co jest w instalacji:

- 1 kaloryfer blaszany o szerokości 1 metr., ma 2 płyty.

- 1 kaloryfer łazienkowy rozmiar 50x100 cm.

- 10 kaloryferów aluminiowych - sumarycznie mają 136 żeberek.

- podłogówka w małej łazience 1,5 x 1,5 metra.

- piec na ekogroszek o pojemności 68 litrów wody.

- bojler 300 litrów z wężownicą 1 cal, odległość od pieca 8 metrów

- stare rury miedziane w kotłowni przy piecu 28 mm a dalej od kotłowni są już cieńsze do kaloryferów.

Na parterze domu jest piec, bojler i 3 kaloryfery, na piętrze są 4 kaloryfery, na poddaszu 2 kaloryfery.

Weterani instalatorzy pewnie na kolanie potrafią policzyć mniej więcej jakie naczynie przeponowe C.O. potrzeba.

Z góry dziękuję za pomoc.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Znalazłem na sieci konkretny kalkulator do obliczania pojemności naczynia przeponowego, podaje link:

http://kalkulatorprojektanta.pl/kalkulatory/k1-tlocznej

Nie jestem pewien, czy dobrze wszystko wpisałem, ale wyliczyło mi potrzebne naczynie na 30 litrów. W sklepach sprzedają naczynia 35L, więc nie ma co szukać więcej.

 

 

dobor_naczynia.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naczynie może być zawsze o większej pojemności, przewymiarowane niż wynika z obliczeń, ale nigdy mniejsze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie " zapomnieli" w ogóle o dodatkowym naczyniu przeponowym. 

Pracuje wszystko ale gdy na zimnej instalacji mam powiedzmy 1 bar, przy 45 gdy pracuje kocioł, dochodzi do 1.8-1.9 bar. Mieści się w granicach podanych przez producenta ale takie skoki dają do myślenia. Co jeśli podniose zadana ? Do jakiej wartości podskoczy ciśnienie? Zastanawiam się czy by jednak nie dołożyć małego naczynka by ustabilizować ciśnienie. Co wy sądzicie? Jest coś na rzeczy czy odpuścić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla świętego spokoju warto jednak dołożyć małe naczynko. Nie wiesz na ile skoczy ciśnienie gdyby komuś zachciało się podnieść temperaturę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopóki wystarcza pojemność mniejszego naczynia to ciśnienie wzrasta powoli, gdy całe wypełni się wodą to ciśnienie wzrośnie dramatycznie, zadziałają zawory bezpieczeństwa i nastąpi wyrzut wody. Jeśli nie zadziałają to nastąpi uszkodzenie instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • marcin zmienił(a) tytuł na Jaki rozmiar naczynia przeponowego C.O?

Chyba lepiej nie sprawdzać co wytrzyma większe ciśnienie, zacięty zawór, wymiennik czy grzejnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.