Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór komina i pieca


vasteq

Rekomendowane odpowiedzi

Dom podpiwniczony, 120m2 parter, 120m2 piwnica i poddasze chwilowo nieużytkowe 70m2. Dom budowany od 2019 r, ocieplenie 20cm, gazobeton, ogrzewanie w całości podłogowe poza kilkoma miejscami jak łazienka gdzie będą grzejniki. W przyszłości rekuperacja. Staram się omijać mostki termiczne. Pytania:

1. Jak dobrać do takiego domu moc pieca na pellet? Czy uwzględnia się ocieplenie i materiał z jakiego jest postawiony dom?

2. Chcę grzać parter ale w przyszłości również piwnice i poddasze. Czy mam wybrać większy, przyszłościowy przewymiarowany kocioł pod 300m2?

 

3. Czy komin systemowy wybrać ceramiczny czy jakiś inny? Bo cały czas myślałem o ceramicznym ale ktoś zasiał mi niepewność że na pellet powinien być komin z nierdzewki?

4. Jakie modele kotła polecacie?

Edytowane przez vasteq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stoje przed podobnym wyborem, 

1 komin ceramiczny najlepszy do wszystkiego.

2 Ja u siebie na podobny metraż będę kupował max 15kw , Mam stary budynek z lat 80, u ciebie bym dał slimko 12kw albo 16 max 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ceramiczny najlepszych do nowoczesnych kotłów na pellet to nie wiem już sam bo czytałem wypowiedzieć, dyskusję że dłużej się na drzewa taki komin nagrzewa. Nowoczesne kotły mają wysoką sprawność przez to niską temp spalin (70st) a taka ceramika długo się nagrzewa i pobiera znaczą część ciepła a przez to że komin długo się nagrzewa to jest gorszy cug (różnica temp) więc podobno, ale niech mnie ktoś poprawi lepiej sprawdzaja się kominy nierdzewne izolowane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe który piec idą pełna para ma 70 stopni, po drugie wklad się zawsze może przepalić prędzej czy później a.ceramika nigdy ..... po 2 niegrzejemy chyba domu kominem ?co ma jego temperatura ?cug zawsze będzie to nie od temperatury zależy tylko wysokości i szerokości 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale czy kondensat który się wytwarza przy niskotemperaturowym piecu nie jest kwaśny lub nie zawiera czegoś co niszczy ceramikę?

Pisze tylko to co zasłyszałem od kogoś kto pracował jako technolog (podobno) w Defro. I podał przykład że nawet Defro poleca wkłady z nierdzewki. Więc liczę na jakąś dyskusję na argumenty. 

 

A czy taki komin z dostawą powietrza z góry jest dobrym rozwiązaniem? Czy przy niekorzystnych warunkach nie zaciągnie spalin z powrotem do pieca?

 

jawar-nord31.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem ten kwas prędzej zje nierdzewke i kwasowke niż ceramikę,  zresztą ekogroszek jest gorszy i do niego polecają ceramike bo niby te wkłady czy to kwasowki i wgl max 5 lat więc daje to do myślenia  ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem będzie ciekło z tego skroplinami kondensatem . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, vasteq napisał:

czy do takiego komina potrzebny jest kocioł z zamkniętą komorą spalania?

Tak i dodatkowo wentylator ssący w kotle , inaczej powietrze samo tam nie poleci.

To rozwiązanie nie nadaje się do zwykłego kominka, który wymaga dużych ilości podanego powietrza, przeważnie dolot do paleniska ma wymóg ok 200cm2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A myślałem że to działa na zasadzie różnicy ciśnień. Nie ma podanej średnicy kanału dolotowego. Czyli do niczego się nie nada? Nawet na kocioł na pellet? Myślałem o Ferroli Biopellet 18 o mocy 19kW.

Piec będzie w piwnicy więc nie musiałbym robić Zetki

Edytowane przez vasteq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie kominy dwuścienne są tylko do kotła z zamkniętą komorą spalania - gazowych lub olejowych kondensacyjnych lub nie kondensacyjnych - idzie o to aby oddzielić kotłownię od kotła, choć czasem są takie przyłącza, że kocioł pobiera powietrze z kotłowni, wszystko zależy od układu kominowego.

Dla Ferroli 80mm to średnica przyłącza kotła do komina.

A ważne są wymagania co do ciągu kominowego!, ma być min 12Pa. 

Ta średnica -50mm jest dla krótkiej rurki - do 1-1,5m długości i pewnie do kotła o mniejszej mocy.

A dopływ do pomieszczenia powietrza o przekroju 150cm2 , jest niezgodny z polskimi przepisami!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Średnica 50mm jest właśnie dla 19kW ale długość maks 1,5m. Czyli pozostaje montaż Zetki. A czy sądzisz że pod pellet lepiej ceramika czy 1mm nierdzewka? Bo już gdzieś tutaj wklejałem opinię jakiegoś technologa co sądzi że pod pellet lepiej nierdzewka z uwagi że obecne piece mają wysoką sprawność i nierdzewka szybciej się nagrzewa przez co praca pieca jest stabilniejsza (ceramika pożera dużo ciepła). Gdy kocioł osiągnie zadaną temp przechodzi w stan podtrzymania i wtedy temp spalin wynosi ok 60-70 st, co sprawia że ceramika nie może się dobrze wygrzać i ma gorszy cug (ciąg??) Z tym że ceramika ma chyba jednak dłuższą żywotność?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakiś polecany w Polsce producent kominów? Czy to bez znaczenia? Wobex, Biawar, Brata, Hoch?

W takim razie może zamiast podwójnego komina i zetki pociągnąć rurę przez ścianę piwnicy (piwnica wystaje 100 cm ponad ziemię) o średnicy 5cm bezpośrednio do kotła? I jak zachować Polski standard 200cm2 jeśli to jest 14cm a do kotła wchodzi 5cm?

Chodzi mi o to żeby przez zetkę pomieszczenie się zbytnio nie wychładzało no i może kiedyś w piwnicy będzie rekuperacja więc zetka by raczej przeszkadzała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze muszę trochę pomarudzic. Jeśli nie jestem pewien co do mocy pelletu to czy mogę w ciemno zamontować komin systemowy ceramiczny o średnicy 200mm i do tego RCK? Chodzi mi też o to że jeśli kiedyś przejdę z pelletu na gaz to będę mógł umieścić w tym nierdzewke. Tylko że gazowy będzie pewnie wymagał komina z dopływem powietrza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.