Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Za Mały Piec


args

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

W zeszłym roku zakupiłem piec na ekogroszek 25kw a mam do ogrzania 450m kwadratowych.

Przez zime spaliłem 16 ton ekogroszku, kiedy były mrozy -23 piec nie dogrzewał max temperatura 52 stopnie.

Chcem teraz sprzedać ten piec i kupić taki jaki ma być czyli 50kw ale w takiej mocy spalanie podają 8kg na 1h

to jest jeszcze więcej. Czytam na forach, że spalacie średnio 25kg na dobę przy domach około 200m a więc ile powinien spalać ekogroszku taki piec 50kw, dodam, że nie grzeje wszystkich pomieszczeń.

Jeszcze pytanie chcę zakupić piec klimosz ling duo 50kw co sądzicie o tym modelu.

Za wypowiedzi z góry dziękuję i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co opisujesz podejrzewam że masz ogromny dom w dodatku nieocieplony ze starą stolarka okienną. Jeżeli tak jest ja zamiast wymiany tego kotła zainwestował bym w docieplenie domu i wymianę okien. Po termomodernizacji zapotrzebowanie na energię cieplna zdecydowanie zmaleje i możliwe ze ten kocioł co masz będzie wystarczający.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet jak ociepli nie ma szans aby 25 kW starczyło na taką powierzchnię i ogrzanie CWU. Kotły warte polecenia to do niedawna Hef Eko - Plus "U". Zrobili nową linie tego produktu ale firma kuleje i nie mają kasy na nowy certyfikat. Poprzedni wygasł w maju zeszłego roku. Może jest to stan przejściowy i podniosą się na nogi. Czas pokaże. Defro Duo dosyć ładnie wygląda, marketing też maja dobry ale jakość kotła i tak zweryfikują użytkownicy. Sas ma dosyć porządne kotły ale nie mają dodatkowego paleniska w podajniku ślimakowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden dom mam 350m jest z plastikowymi oknami i dobrze ocieplony, a drugi 150m nieocieplony z oknami plastikowymi. W tym pierwszym nie grzeje wszystkich pomieszczeń czasami odkręcamy kaloryfer a czasami nie, natomiast w tym drugim wszystkie kaloryfery są odkręcone ciągle.

Chodzi mi głównie o piec KLIMOSZ LING DUO 50kw czy ktoś ma taki piec, ile może on palić przy oszczędnym traktowaniu???

A jak nie ten to jaki inny tylko problem jest w tym żeby gabarytowao nie był za duży bo kotłownie mam malutką. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście nie jestem za kotłem tłokowym. Prawdopodobnie dla tego gdyż miałem sporo problemu przy serwisie tłokowców z Hefa. Konstrukcja kotła SAS wygląda na bardziej przemyślaną.

A czemu nie produkują kotłów z szufladą o możliwości przepchnięcia groszku większego sortymentu niż 25. Prawdopodobnie dla tego ,iż najpierw był kocioł z podajnikiem ślimakowym gdzie podawanie węgla o większym sortymencie było trudne technicznie i nie uzasadnione ekonomicznie. A gdy ktoś chce palić węglem kupuje kocioł zasypowy albo automat z dodatkowym paleniskiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, montowali go hydraulicy (monterzy) z firmy.

Mówili też, że jest za mały ale wcześniej miałem zwykły kocioł 30kw taki wszystko palny i tam jak się napaliła to nie było kłopotu z uzyskaniem tempratury tylko komin był gorący :)

Niestety z retortowym jest inaczej, jak były mrozy grzał max 52 stopnie, a jak słaby opał 46 lipa straszna.

U mnie jest rosyjski eko groszek po 520zł tona i ludzie nim palą i nie narzekają, ja nie mogłem na nim rozgrzać pieca, nie wiem chyba za mała ta retorta czy co?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, montowali go hydraulicy (monterzy) z firmy.

Mówili też, że jest za mały ale wcześniej miałem zwykły kocioł 30kw taki wszystko palny i tam jak się napaliła to nie było kłopotu z uzyskaniem tempratury tylko komin był gorący :)

Niestety z retortowym jest inaczej, jak były mrozy grzał max 52 stopnie, a jak słaby opał 46 lipa straszna.

U mnie jest rosyjski eko groszek po 520zł tona i ludzie nim palą i nie narzekają, ja nie mogłem na nim rozgrzać pieca, nie wiem chyba za mała ta retorta czy co?

 

Retorta zapewne nie jest niczemu winna. Musisz kupić lepszy opał. Z tego co wiem to czeski , rosyjski czy syberyjski nie jest najlepszej jakości. A i jeszcze jedno mało kto wie ,iż przy zakupie węgla do kotła retortowego trzeba tez zwrócić uwagę na współczynnik spiekania się węgla. Tym bliższy 0 tym lepszy. Ostatnio widziałem atest węgla sprzedawanego w Tarnowskich Górach RI 33 co jest niedopuszczalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój problem to za duży kocioł i z chęcią bym się go pozbył.

Przyznaję się do błędu że sam uznałem że kocioł o mocy 30 kw Zębiec będzie dobry do domu o mojej powierzchni tj ok 180 m..

Po zakupie tego kotła okazało się że kocioł ma moc max 34 kw(producenci podają 80 % mocy z jaką prawidłowo powinien pracować prawidłowo).

Okazało się że Zębiec podaje że ten kocioł wystarczy do ogrzania 7 cm styropianu to 350 m,a 10 cm to 450 m.

Wystawiłem go na sprzedaż choć zdaję sobie sprawę że nie ma szans go sprzedać choćby ze względu na wagę.

Grzeję nim na pół gwizdka gdyż jak bym mu ustawił temp 70 to osiągnie bez problemów jednak zużycie węgla byłoby straszne.

Ustawiłem mu w okresach przejściowych tj jesień ,wiosna 47 stopni i zużywa około 25 kg na dobę.

Myślę że go zeżre korozja ,ale po nim nie widać tego (chyba robi mi na złość).

Ja nie czytałem internetu i teraz żałuję .

Piszę ku przestrodze że nie zawsze lepszy jest większy.

Kolega ma trochę inny problem .Tak czasami bywa że nie chcemy słuchać dobrych rad :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z kolei uważam że warto wybrać właśnie piec z podajnikiem tłokowym, użytkuję taki juz przez dwie zimy i jak najbardziej polecam, zwłaszcza że cena miału jest sporo niższa i nie jesteśmy skazani tylko na jeden rodzaj opału, a w miom tłokowcu paliłem zwykłym groszkiem z Katowickiego Holdingu Węglowego, ma on w miarę zbliżoną granulację do ok 5 cm i paliło się bez żadnych przykrych niespodzianek, lecz najlepiej taki piec spisuje się przy paleniu miałem jest najtaniej a o to mi najbrdziej chodzi i myslę że nie tylko mi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Witam i zwracam się z prośbą Zamierzam zakupić kocioł skam-p remium 17 KW i moje pytanie jest takie czy ten piec wystarczy na ogrzanie mojego domu czy może trzeba by wybrać skam-p remium 25 KW. Nie jestem w tej branży fachowcem ale po przeanalizowaniu doszedłem do wniosku ze skam-p 25 może przez większość okresu grzewczego pracował nieekonomicznie. Jednak boję się sytuacji że w duże mrozy skam ? p 17 ,,może sobie nie poradzić??. Dom posiada trzy kondygnacje piwnica parter i poddasze każda z kondygnacji po 100m2 powierzchni całkowitej czyli 200 m2 domu plus 100m2 piwnicy- piwnice zamierzam tylko lekko dogrzewać max 15 stopni Celsjusza. Bryła budynku po zewnętrznej to 9X12 m, piwnica 1 metr zagłębiona w ziemi. Wysokość piwnicy 2m, parteru 2,65, poddasza 2.50. Zwarta bryła budynku z dwuspadowym dachem. Przeciętna ilość okien ?m okna plastikowe pięcio komorowe dwuszynowe. Budynek usytuowany na granicy Kujawsko ? pomorskie ? Wielkopolska. Dom pobudowany z silki 25 cm, ocieplony styropianem 15cm-0,33(piwnica ocieplona styropianem 12cm), na posadzce w piwnicy 5cm styropianu natomiast na posadzce parteru nad piwnicą 7 cm styropianu. Poddasze zamierzam ocieplić ok. 25-30 cm - 0,33 wełny mineralnej. W projekcie domu zapotrzebowanie na ogrzanie domu to 16,8 KW przy -20 stopni na zewnątrz, natomiast zalecany kocioł to 24 KW. Zmieniłem kilka rzeczy w projekcie ilość ocieplenia zasadniczo zwiększyłem jednak nie winem czy wyeliminowałem mostki termiczne tak jak w projekcie. Nadmieniam że c.w.u. będzie grzana w okresie grzewczym w/w kotłem dla 4 osób ( bojler 100-200l) Za odpowiedz z góry dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kotły osiągaja swoja najlepszą sprawność w poblizu mocy nominalnej im mniejsza moc w danej chwili tym niższa sprawnośc

skoro masz policzone dla standardowych warunków 16,8KW a Ty zwiększyłeś jeszcze ilość ocieplenia to będziesz potrzebował jeszcze mniej.

nie widzę zatem sensu zakupu kotła większej mocy. będzie przez większość sezonu pracowal w minimalnym zakresie mocy z kiepską sprawnością co może oznaczać większe zuzycie paliwa niz przy kotle o mocy 17KW

efektem ubocznym pracy z mocą powyżej nominalnej może być wzrost zuzycia opału( ale nie do kosmicznych ilości) i szlakowanie ale myślę że ta sytuacja Ci nie grozi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.