Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaka pompa ciepła do domu 170 m2?


stan12

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich  , proszę o poradę w sprawie wyboru pompy ciepła do domu o wielkości 170 m2  .

Dane budynku to :  powierzchnia ogrzewana ,parter i piętro , budynek z lat 80-tych, w całości podpiwniczony, okna 20-letnie plastikowe 2-szybowe,

ściany grubość około 50 cm w tym około 6cm pianki w pustce i 5 cm styropianu na zewnątrz , strop strychu 20 cm styropianu grafitowego, podłogi piętra i parteru około 17cm celulozy ( eko fiber) .

Instalacja : grube rury stalowe i grzejniki żeliwne , w planie dołożenie grzejników , lub wymiana na trzypłytowe 

Ciepło właściwe zleca pompę ciepła o mocy max 8kw. 

Wszelkie sugestie i porady mile widziane.

 

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze wiele wody w wiśle upłynie zanim R290 bedzie ok

proponuje sprawdzone pompy

tu sie kłania np samsung katalogowo 9kW dla grzejników 8kW

i jestesmy na granicy kolejnej mocy bo natepna moc to samsung 10kW czyli katlogowo 12 kw lub panasonic t-cap 9 ale t cap bedzie za duzy bo modulację startową ma za duzą i by cały czas taktowała

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak kontaktowałem się z kilkoma firmami , dostałem kilka wycen np. m. zubadan za 37tys, panasconic t-cap 34tys. jeszcze jakaś pompa dimplex  za 37tys. Niektóre firmy radziły wymienić instalację i dopiero wtedy montować pompę ciepła .Dostałem jeszcze propozycję montażu pieca elektrycznego kospel ,według konsultanta bardziej wydajnego od pompy ciepła .Także jest ciekawie , ciężko się zdecydować która pompa będzie odpowiednia dla mnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może polska galmet co o nich sądzicie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61
16 godzin temu, stan12 napisał:

Tak kontaktowałem się z kilkoma firmami , dostałem kilka wycen np. m. zubadan za 37tys, panasconic t-cap 34tys. jeszcze jakaś pompa dimplex  za 37tys. Niektóre firmy radziły wymienić instalację i dopiero wtedy montować pompę ciepła .Dostałem jeszcze propozycję montażu pieca elektrycznego kospel ,według konsultanta bardziej wydajnego od pompy ciepła .Także jest ciekawie , ciężko się zdecydować która pompa będzie odpowiednia dla mnie. 

W takich cenach to raczej szukałbym gruntówki od konceptusa na gotowo ale ten kocioł elektryczny też całkiem niegłupia sprawa bo zaoszczędzona kasa a jest jej sporo powyżej 30 tysi wystarczy aby grzać tzw za darmo kuupa lat .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysłałem zapytanie do konceptusa zobaczymy co zaproponują ,co do kotła elektrycznego to  wątpię czy to jest taka ekonomiczna alternatywa do pomp ciepła .Myślałem też o takiej hybrydzie  mała pompa ciepła  jakieś 5-6 kw  do -5 a jak większe mrozy to piec na drzewo z buforem oczywiście zgazowujący .Ale co by niebyło to trzeba będzie dołożyć żeberek ,to na pewno nie zaszkodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja Cię oczywiście zachęcam do złożenia zapytania również u nas. Na naszej stronie internetowej w menu, możesz skorzystać z zakładki sieć sprzedaży i wpisując adres lub kod pocztowy znaleźć instalatora pracującego na naszych produktach, w swojej okolicy. Jakbyś miał jakieś pytania dotyczące naszych urządzeń to też chętnie odpowiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja poszedłem na totalny kompromis o którym też wspominałeś.Zakupiłem monoblok Panasa 5kW i zostawiłem kociołek opalany tylko drewnem.Nie będę rozpalał kociołka do momentu, kiedy pompa nie nadąży z dostarczaniem ciepła.To będzie pierwszy sezon takiego układu i oby kociołek nie musiał pracować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie coś takiego wydaje mi się najlepszym rozwiązaniem , nie jest się uzależnionym od jednego sposobu ogrzewania , a że żyjemy w" ciekawych" czasach to lepiej mieć jakaś alternatywę . Pozostaje wybór pompy , pieca i ekipy która by to dobrze zainstalowała .  Z tym ostatnim to może być największy problem , bo po kilkunastu rozmowach z konsultantami  odnoszę wrażenie że chcą wcisnąć jak największą pompę i zapomnieć o kliencie . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez chwilę zastanawiałem się nad typem samej pompy i stwierdziłem że monoblok będzie może problemem w razie sytuacji z brakiem prądu w mroźne dni, jednak dał mi więcej plusów niż minusów dla takiego wyboru. Mogę to zamontować sam, nie potrzebuję nadzoru, a jutro sprzedać komukolwiek lub przestawić w inne miejsce bez najmniejszych problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt monoblok ma swoje plusy , nie trzeba uprawnień  na F- gazy . Ja myślałem o pompie na propan (R290) np. Kołton albo Alpha innotec . Dostałem ofertę z Konceptusa  od 46 do 48 tyś za wszystko , tylko nie znalazłem żadnych opinii  na ten temat , a nie za bardzo chcę być królikiem doświadczalnym . Wiessman proponuje mi  pompę za 39 tyś z montażem tylko też niema zbyt wielu opinii od użytkowników . A jak tam mpm się sprawuje  to jeszcze stara wersja ? Ja myślę o zakupie 18 do drewna, większa komora  załadowcza  ale to jeszcze też nie na 100%.  Co do monobloków to są też takie które całe w pomieszczeniu a powietrze jest podawane rurami z zewnątrz . I tak wychodzi ,im więcej się zagłębiam w tym temacie tym większy wybór .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ceny zaczęły od jakiegoś czasu balansować od skrajności w skrajność. Wychwyciłem ofertę za 14,600.- i dlatego  zdecydowałem się zakupić już teraz, gdyż mam w magazynie już trochę prądu do wykorzystania.

Z kociołka jestem zadowolony, rocznik 2015 po modernizacji nie stwarza żadnych problemów, a nawet kusi do dalszych modernizacji żeby poprawiać proces spalania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje pytanie może powinno być zadane w innym dziale, ale napisałem już je w "Rekuperacji", tam chyba nikt nie zagląda.

Może tutaj się ktoś wypowie:

Interesuje mnie Waszą opinia na temat klimatyzatorów firmy Hisense? Złożyłem zapytanie w pewnej firmie o multi splita i zrobili mi ofertę na Hisense 3AMW72U4 7,2 KW z trzema jednostkami ściennymi. Ceny na razie nie podam, ale interesuje mnie czy ktoś ma jakieś doświadczenia z urządzeniami tej firmy. Chodzi o jakość i trwałość. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Poszukiwań ciąg dalszy ,z pomp odpadły te które hałasują powyżej 60 decybeli  , mam wąską a długą działkę 11x 400  i blisko sąsiadów  . Zastanawiam się nad  stiebel  eletron ,buderus ,alpha innotec , te pompy mają  poniżej 55 decybeli . Ostatnio myślałem o dołożeniu grzejników  , ale kilku hydraulików z którymi rozmawiałem  doradzało wymianę na aluminowe ,albo panelowe , jeden doradzał grzejniki z firmy regulus .Podobno najlepsze do ogrzewania niskotemperaturowego .Czy ma ktoś takie grzejniki i jak się sprawdzają ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio naszły mnie myśli nad montażem kilku klimakonwerterów w pokoikach na piętrze. Jest to jakaś alternatywa dla wymiany grzejników na większe. Daje to dodatkową możliwość korzystania latem z chłodzenia pompą. Trochę odstrasza mnie cena tych urządzeń, ale zachęca prosta i skuteczniejsza wymiana ciepła wymuszana wentylatorkiem. Jedna klima na piętrze nie zapewnia takiej wymiany powietrza we wszystkich pomieszczeniach, musiałbym poprowadzić kanały do każdego pokoju oddzielnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, carinus napisał:

Ostatnio naszły mnie myśli nad montażem kilku klimakonwerterów w pokoikach na piętrze. ,,,

Pytanie, czy masz zabezpieczone termicznie otuliną kauczukową rury, którymi będziesz doprowadzał wodę lodową do klimakowektorów ?. 
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nie zamierza chłodzić bardziej bym się martwił głośnością wentylatora np w sypialni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie po to wstawiałbym klimakonwektory żeby korzystać naprzemiennie z grzania i chłodzenia, inaczej nie widzę sensu takiego zakupu. Obecnie prowadzę całą nową instalację na większych przekrojach i otulinie z kauczuku. Jestem świadomy że latem bez takiej izolacji na rurach będzie wykraplać sie woda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.