Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Gaz w instalacji CO


rafal875

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam problem z instalacją CO. W instalacji grzejniki aluminiowe instalacja w stali miedzi i w pex (stary dom).

Grzejniki na poddaszu wymagały codziennego odpowietrzania. Po podpaleniu gaz zapalił się niebieskim płomieniem. Zastosowano inhibitor 2x 0.5l afriso bci (trudno mi powiedzieć ile litrów ma moja instalacja mam około 170 zeberek w domu) i trochę podłogowki w łazience).

Uspokoiło się na jakieś 2 tygodnie (nie całkowicie ale rzadziej musiałem odpowietrzac- po 2 tygodniach wszystko wróciło - znowu pełno gazu w grzejnikach)

Teraz podczas odpowietrzania - woda z instalacji ma lekko pachnący zapach (nie wiem czy to przez ten inhibitor ?)

Kupilem kolejne 2 opakowania innego inhibitora Noksonn - dostanę go w piątek 

Nie wiem jak rozwiązać mój problem. Proszę o pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacja otwarta, przelew ze zbiornika połączony z odpływem do szamba. 

Mogę dodać że wcześniej instalacja pracowała bez zarzutu ( parter na stali piętro na miedzi ) nie gazowała.

Problem pojawił się w tym roku kiedy zaadoptowano poddasze w pex. Gazują wyłącznie grzejniki na poddaszu.

Zbiornik wyrównawczy ok 2 m powyżej grzejników na poddaszu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodałem zdjęcie z podłączeniem  instalacji. Od lewej obieg cwu / środek zbiornik wyrównawczy / prawy obieg co.

Zbiornik wyrównawczy jest wpięty na końcu do jednego z pionów.  ( Pion ten zasila 3 grzejniki )

Pompy obiegowe evosta 40-70/180dpc w trybie dynamicznym na 2 biegu z 6 

Manometr pokazuje jakieś 0.7bara. 

Woda podczas remontu była w całości spuszczana - Po napełnieniu nie wygrzewalem wody CO. Instalacja pracowała w temp 38-42C (aktualnie 38) 

IMG_20230412_202259.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może  jeszcze jakiś czas gazować - woda musi zrzucić  tlen,   jakby można podgrzać pod 50 C będzie szybciej. Na tej mieszance  metali  generuje się między innymi wodór - jednak niebieski płomień może być po prostu płomieniem bogatszym w tlen własnie.  Na tym przelewie do szamba warto by jakiś syfon założyć aby nie zasysało czasem smrodów i metanu przy różnicach ciśnień. Syfon-  nie zawór.  

Edytowane przez Gruner
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to faktycznie  powinno być już wygrzane  -widocznie jednak trwa elektroliza pomiędzy miedzią  a aluminium, choć wydaje się że tego gazu trochę za dużo -możliwe też że któraś pompa  kawituje mając duże opory przepływu - jednak to  powinieneś usłyszeć stając przy pompie  -przy dobrze dobranych  obrotach  pompy są niesłyszalne. Jeśli są gdzieś filtry a powinny być przed pompami warto sprawdzić czy nie zostały zapchane resztkami z montażu instalacji i zwężają przepływ powodując własnie kawitowanie pompy.  Również zbyt mocne pompy moga mieć kłopoty na zwężeniach  więc warto posprawdzać  o się dzieje na najwolniejszych nastawach a co na szybkich. Zauważyłem na foto że masz zawory z filtrami zamontowane pionowo - w tej pozycji ten filtr nic nie daje poza osłoną przed okretem podwodnym  cała reszta zanieczyszczeń spada na dół po każdym wyłączeniu pompy. Z czasem tam na dole może utworzyć się korek. 

Edytowane przez Gruner
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sytuacja wygląda tak - w piątek zaaplikowałem 2l Inhibitora Noksonn (czyli łacznie już 1l Afriso + 2l Noksonn).

W niedziele z dwóch grzejników na poddaszu - kolejne opróżnianie gazu. - może inhibitor nie został jeszcze dobrze rozprowadzony ? 

Pompa obiegowa CO - praktycznie jej nie słychać.

Nie wiem co robić - boje się że po jakimś czasie będę miał całkowicie zdegradowaną instalację CO. Które elementy ulegają korozji? Rury miedzianie / połączenia stal/miedź czy same grzejniki i pierwsze przecieki pojawią się właśnie na nich ? 

Proszę o propozycje rozwiązania problemu 

 

---------

U jednego z producentów inhibitorów przeczytałem coś takiego 

  • Rozprowadzenie preparatu następuje w ciągu 1 do 6 tygodni.
  • Po 2-3 dniach od zastosowania inhibitora należy odpowietrzyć kaloryfery i powtórzyć tę czynność po kolejnych 2-3 tygodniach

Może powinienem być cierpliwy - z rozprowadzeniem teraz na pewno będzie gorzej ze względu na to że jest ciepło i termostaty odcinają grzejniki 

Edytowane przez rafal875
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to elektroliza  to potrzebne sa elektrody do odprowadzenia ładunków podobne do  tych stosowanych w bojlerach CWU . Tu niestety potrzebny by był specjalista. Szereg elektrochemiczny metali ma w tym swój udział.

warto poczytać  

https://magazynprzemyslowy.pl/artykuly/ochrona-antykorozyjna-rurociagow

Edytowane przez Gruner
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Swego czasu miałem taki sam efekt. Gazy były palne o zapachu zgniłych jaj.
Na ok 100l wody w instalacji dodałem ok 1.2l inhibitora. Problem ustąpił po ok 2 tygodniach.
By preparat się dobrze rozprowadził nawet teraz kiedy nie grzejesz włącz pompę i wszystkie termostat na 5. I niech się miesza z miesiąc czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.04.2023 o 18:49, rafal875 napisał(a):

Instalacja otwarta, przelew ze zbiornika połączony z odpływem do szamba. 

Pewnie z szambo nachodzi do instalacji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nierealne. Szambo musiało by być szczelnie połączone z rurką przelewu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.