Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Projekt instalacji w kotłowni


snhxzr

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Zabieram się w tym miesiącu do podłączenia instalacji w kotłowni.

Budowa nauczyła mnie ograniczonego zaufania do fachowców; chciałbym wierzyć na słowo mojemu hydraulikowi, że "wszystko będzie dobrze".Jednak w praktyce wiemy, że bywa różnie. Czytając różne wątki na tym forum tylko się utwierdzam w tym przekonaniu...

Do rzeczy.

Potrzebuję pomocy ze stworzeniem projektu / schematu instalacji urządzeń w kotłowni (pieca, bufora, pomp zaworów, itd.)

Chciałem później taki schemat wręczyć hydraulikowi, żeby nie było później problemów i niedomówień.

Na początek kilka faktów:

  • Dom parterowy 196m2; ogrzewane 160m2 (kotłownia i garaż nie są ogrzewane)
  • Ogrzewanie podłogowe rozłożone w całym domu; jest tylko jeden kaloryfer drabinkowy w łazience
  • Zainstalowana wentylacja mechaniczna (Rekuperacja)

W kotłowni na podłączenie czeka:

Ogrzewanie podłogowe:

Projekt podłogówki:

fd8a65567a4fd0ee9ce1747a67df9fbc.png

Dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.

Czy na tym rysunku bojler jest przed buforem? Czy będę mógł w ten sposób ogrzewać sam bojler bez bufora, jeżeli zajdzie taka potrzeba?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze dopytam, póki mam mam śmiałość jeszcze zadawać tak banalne pytania:

  1. Te dwie strzałki na rysunku poniżej, co to jest dokładnie? Naczynia wzbiorcze?
  2. Czy polecasz jakieś konkretne modele pompek? Na rysunku jest jedna czy dwie pompki?
  3. Czy to jest kompletny schemat, czy brakuje tutaj czegoś?


f1f4d93437d15808ea0a2741c394aa4d.png

Dziękuję za cierpliwość!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brakuje filtrów osadnikowych przed każdą z pomp i zawór odcinających przed i za filtrem aby móc od czasu do czasu przeczyścić sitko filtra.Filtry powinny być montowane sitkiem w dół.Na schemacie jest 4szt.pomp z tym że jedna z nich ta za zasobnikiem to od cyrkulacji CWU stosuje się ją jak masz zrobiony obieg cyrkulacyjny ciepłej wody przydatny gdy punkty poboru CWU są daleko od zasobnika co by mieć ciepłą wodę od razu po odkręceniu kurka.Polecam pompy Grundfos Alpha 1L Dobre są też Wilo,LFP,DAB.Nie masz grzejników z zaworami termost.wiec funkcja autoadapt nie jest ci potrzebna.

wvw.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym projekcie podłogówki jako pokrycie podłogi masz wszędzie panele?(oprócz oczywiście łazienki)Podejrzanie we wszystkich pokojach jest ten sam rozstaw rur 15cm.Czy ten kto robił ten projekt podał również średnicę rur do rozdzielacza?oraz przepływy w poszczególnych pętlach?Dobrał pompę i zawór 3D?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W narożnych oraz zewnętrznych pokojach są strefy brzegowe, tylko że wtedy odstęp powinien być nieco mniejszy. Ale zwróć uwagę, że  te strefy mają inne rozprowadzenie rur, nie w "ślimak" a to powoduje inny rozkład temperatury w przewodach i podłodze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie można nazwać strefą brzegową bo takowa powinna mieć mniejszy rozstaw rur niż w pętlach w strefie głównej np.w tym przykładzie 10cm a tu wszystkie mają 15cm

Zresztą przy tak dobrze ocieplonych budynkach na dzień dzisiejszy wg.WT2017 nie ma sensu stosowania stref brzegowych,to relikt przeszłości gdy budynki miały większe straty ciepła.Lepiej mieć równomierną temp.podłogi na całej powierzchni danego pomieszczenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, odpowietrznik napisał:

W tym projekcie podłogówki jako pokrycie podłogi masz wszędzie panele?(oprócz oczywiście łazienki)Podejrzanie we wszystkich pokojach jest ten sam rozstaw rur 15cm.Czy ten kto robił ten projekt podał również średnicę rur do rozdzielacza?oraz przepływy w poszczególnych pętlach?Dobrał pompę i zawór 3D?

1) Płytki zaznaczyłem kolorem. Reszta to panele.

2) Przy projekcie podawałem dosłownie wszystko, przenikalności cieplne praktycznie wszystkiego (okna, drzwi, strop, wełna, styropian, suporek, panel, płytka, itd.). Zapotrzebowanie wyszło około 10kW.

3) Nie otrzymałem informacji na temat średnicy rur do rozdzielacza, przepyłów, pompy, zaworów. Napisałem maila do projektanta w tej sprawie.
11a91e138145c43d9d4259145a1fc176.png

dd64f12e2b13e371620c5b60632703c8.png

Uporządkowałem to wszystko do wydruku:

c92ebf9164abd2f4ac884b5843c8b7ff.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś mi się nie podobają te rozstawy rur w tym projekcie,są zbyt optymistyczne.Nie wiem dlaczego ktoś się posługuje terminem "temperatura odczuwalna" w projekcie się podaje temp.pomieszczenia która zazwyczaj wynosi 20st.Owszem przy podłogówce temp.odczuwalna jest o ok.2st.wyższa.Weźmy np.pokój 4 o zapotrzebowaniu na ciepło 700W.temp.zasilania=35st pokrycie podłogi panele(i to cienkie+średniej klasy podkład) co daje opór cieplny ok.0,1m2xK/W temp.wewnętrzna=20st. I przy powyższych założeniach wychodzi mi że pomieszczenie jest niedogrzane w17%=119W

 

Proj SDG 1.jpg

Proj SDG 2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za zwrócenie uwagi.

Podłoga będzie klejona bezpośrednio do podłoża. Bez mat i bez podkładów.

Do podłogi (panel fornirowany Venifloor) zostały przyjęte następujące dane:


78bd18a9f80175c29ab9311d4b9e353e.png

Wysokość pomieszceń to 290cm, nie 260cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysokość pomieszczeń akurat jest tu nieistotna mogę sobie wpisać i 100m;) Żeby program dobrał rozstaw rur w pętli(tlach) wystarczy że wpiszę ręcznie projektowe obciążenie cieplne dla danego pomieszczenia jak je znam(tu 700W)Gdybym nie miał tej wartości to owszem wtedy wysokość pomieszczenia ma znaczenie bo wtedy program oblicza straty ciepła.Dodam że ten program to wersja uproszczona(do obliczeń tak na szybko) Chcąc podejść na poważnie do tematu  należy korzystać z programów bardziej zaawansowanych.Ja używam do tego celu Audytora OZC i CO

Czy kocioł będzie w układzie zamkniętym czy otwartym?Rozumie że nie ma dostępu do gazu że padł wybór na kocioł na pellet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projektant jest bardzo doświadczony, więc mam nadzieję, że nie popełnił jakiegoś większego błędu.

Szczerze powiedziawszy to nie wiem.

Na schemacie powyżej mamy układ otwarty, prawda? (jest naczynie wzbiorcze).

Czy układ zamknięty jest bardziej bezobsługowy? 

Co byś zalecał w moim przypadku?

Dzięki jeszcze raz za dotychczasowe porady!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie chodzi o bezobsługowość.Jak masz taką możliwość to zrób w otwartym.Wiadomo naczynie musi być w najwyższym punkcie instalacji,do niego rura stal 1" lub Cu 28 i taka sama przelewowa.Należy zadbać o to by naczynie przypadkowo nie zamarzło.

Gdybyś się jednak decydował na układ zamknięty to musisz mieć zabezpieczenia w postaci:zaworu bezpieczeństwa,naczynia przeponowego o odpowiedniej pojemności,urządzenia do odprowadzenia nadmiaru ciepła w razie "W" czyli wężownicę schłądzajacą lub zawór dwufunkcyjny DBV(tu koniecznie woda z sieci,przypadkowo nie z hydroforu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jakieś konkretne argumenty przemawiają za otwartym vs zamkniętym?

Czy zamknięty układ drożej mnie wyjdzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Układ otwarty cechuje prostota działania,właściwie jak wykonany zgodnie z obowiązującą normą to jest w 100% niezawodny.

tylko przy tym zaworze VTC i pompie na powrocie naczynie musi być dość wysoko nad najwyższym grzejnikiem(lub bojlerem bo i tak może się zdarzyć  że on wyżej niż grzejniki) powiedzmy 2m.

Układ zamknięty wyjdzie drożej 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bojler niestety będę miał podwieszony pod sufit, nie mam innej opcji, za mało miejsca w kotłowni. Wyżej niż bojler nie dam rady naczynia wstawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, snhxzr napisał:

Projektant jest bardzo doświadczony, więc mam nadzieję, że nie popełnił jakiegoś większego błędu.

Szczerze powiedziawszy to nie wiem.

Na schemacie powyżej mamy układ otwarty, prawda? (jest naczynie wzbiorcze).

Czy układ zamknięty jest bardziej bezobsługowy? 

Co byś zalecał w moim przypadku?

Dzięki jeszcze raz za dotychczasowe porady!

Te wszystkie porady i odpowiedzi na twoje pytania  oraz prawidłowy schemat twojej instalacji powinien podać ci w projekcie ten  "doświadczony"  projektant, ale jak widać coś z tym doświadczeniem u niego kiepsko!.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, snhxzr napisał:

Bojler niestety będę miał podwieszony pod sufit, nie mam innej opcji, za mało miejsca w kotłowni. Wyżej niż bojler nie dam rady naczynia wstawić.

No to "problem" się sam rozwiązał,zrób w zamkniętym.Producent kotła SAS dopuszcza swój kocioł do pracy w układzie zamkniętym.Tysiące takich instalacji funkcjonuje i jest OK.Zadbasz tylko o potrzebne zabezpieczenia,nawet możesz dołożyć do tego wszystkiego "upieska" ze stałą sinusoidą,będziesz miał tzw.full wypas i możesz spać spokojnie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, sambor napisał:

Te wszystkie porady i odpowiedzi na twoje pytania  oraz prawidłowy schemat twojej instalacji powinien podać ci w projekcie ten  "doświadczony"  projektant, ale jak widać coś z tym doświadczeniem u niego kiepsko!.

Projektant robił mi projekt podłogówki, nie kotłowni, od początku tak było to ustalone.

Odpowiedzi od projektanta:

1. Średnica rur zasilanie / powrót do rozdzielacza ogrzewania podłogowego: rura miedziana fi 28mm w otulinie izolacyjnej

2. Przepływy – w systemie ze sterowaniem termostatami przepływy ustawia się tak, że obwody poniżej 70m długości 1,5l/min , obwody powyżej 2l/min, temp zasilania na zespole pompowo-mieszającym tzw. Isothermie 35oC. Nie potrzebuje pan dodatkowego zespołu pompowo-mieszającego, który jest na schemacie, bo one się niepotrzebnie dublują. Bufor grzeje pan do 60C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, snhxzr napisał:

2. Przepływy – w systemie ze sterowaniem termostatami przepływy ustawia się tak, że obwody poniżej 70m długości 1,5l/min , obwody powyżej 2l/min, temp zasilania na zespole pompowo-mieszającym tzw. Isothermie 35oC. Nie potrzebuje pan dodatkowego zespołu pompowo-mieszającego, który jest na schemacie, bo one się niepotrzebnie dublują. Bufor grzeje pan do 60C.

Największa bzdura jak ostatnio padła na tym forum!,!!!

To jest właśnie taki projektant o którym pisałem bodaj wczoraj - dorwał się do programu a pojęcia nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.