Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja CO, sterowanie dwoma układami podłogowymi? Czy warto?


razz1987

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jestem na etapie budowy domu (140m2 parter + poddasze). Bedzie ogrzewany podłogówką. Kocioł na pellet 12kw. Instalację podłogową mam już rozłożoną (8 sekcji góra, 6 dół). Początkowo chciałem rozdzielić układy w kotłowni poprzez zastosowanie dwóch grup pompowych i sterować nimi dwoma sterownikami pokojowymi. Sam kocioł zabezbieczyć sprzęgłem i zaworem temperaturowym. Teraz jednak myślę, że może za bardzo kombinuję.... może jednak lepiej pójść w jeden zawór 4D i jedna grupa pompowa dla całej podłogówki, a ewentualne różnice w temp. poszczególnych pomieszczeń ustawić na rotametrze, po prostu? Będę wdzięczny za wszelkie sugestie. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dom jest w miarę równomiernie ocieplony czyt. 15 /20 styro i ze 25/30 wełny to możesz zrobić to na jednym układzie.
Czasem zdarzają się jeszcze domy, gdzie jest 15 wełny na górze i tam ciężko to wyregulować.

Jak masz 4D to jaka grupa pompowa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładałem, że jeśli zastosuje zawór 4d do ochrony powrotu to i tak zastosuję pompę kotłową. Za zaworem 4d chciałem wtedy założyć pompę na układ CO z zaworem termostatycznym 3D dla sterowania temperaturą zasilenia podłogówki. CWU zasilę w tym wypadku przed zaworem 4D.

Edytowane przez razz1987
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

A mam takie jeszcze pytanie, czy możliwe jest sterowanie temperaturą powrotu na obiegu kotłowym oraz podłogi za pomocą tylko zaworu 4D, jeśli w domu wystepować będzie tylko podłogówka? Czyli zawór utrzymuje temp. podłogi np. 26st, oraz temp. powrotu obiegu kotłowego 65st.

Edytowane przez razz1987
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Założyłem, że temp. zasilania będzie ustawiona na 70-75st. wtedy powrót o 10 mniej, dla dobrego wygrzania kotła. Chyba jednak zostanę przy sprawdzonym sprzęgle z zaworem atv. Za nim pompa z zaworem 3d i siłownikiem dla sterowania temp. podłogi. W tym wypadku kocioł będzie pracował na temp. 65st, a zawór atv poda na powrót 55st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za sugestie. Mam jeszcze jedno pytanie. Jeśli założę sprzęgło z zaworem atv oraz pompą kotłową, a za sprzęgłem rozdzielę układy na podłoga góra i podłoga dół, poprzez zastosowanie zaworów mieszających 3D i siłowników, to czy sterownik (obsługa 5 pomp, oraz możliwość podłączenia dwóch dodatkowych urządzeń) pozwoli na swobodne sterowanie temp. podłogi góry oraz dołu niezależnie? Zakładając, że siłowniki będą wpięte jako te dwa dodatkowe urządzenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam, generalnie to poszukiwałem odpowiedniego miejsca, by prosić użytkownika Sambor o radę. Może tu mi się uda. Mianowicie posiadam kocioł Immergas victrix. Mam w domu 4 obiegi, każdy obieg  musi mieć swoje niezależne sterowanie, ponieważ 3 rodziny i lokal użytkowy. Obecnie  całe co sterowane jest regulatorem pokojowym w jednym z pokoi. Jest to uciążliwe i mało komfortowe. Chce to rozwiązać za pomocą sprzęgło rozdzielacza. Na każdym obiegu pompa sterowana regulatorem pokojowym. Byłem przekonany, że odłączę przewód od pieca, który aktualnie jest połączony z jedynym regulatorem temperatury. Wtedy nastawię bezpośrednio na piecu temperaturę np 50 stopni. Piec stał by się w takim wypadku stało palny i grzałby do momentu, póki nie przekroczy tej zadanej temperatury, a pompy na każdym z obiegów połączone z regulatorami pokojowymi działały by po prostu włącz, wyłącz. Tak przynajmniej myślałem, ale dowiedziałem się, że pompy powinny był połączone z jakimś dodatkowym przekaźnikiem przy kotle gazowym. Nie bardzo rozumiem po co, no i jaki trzeba zastosować regulator ? Problem jest jeszcze z jednym z obiegów ponieważ na nim jest tylko jeden grzejnik, starsza Pani mieszkająca samotnie. Na tym obiegu montować dodatkową pompę tylko dlatego, by ta Pani miała samodzielne sterowanie. Myślałem, żeby ten obieg zrobić bez pompy, ale co jak nie będą grzały pozostałe 3 obiegi i kocioł się wyłączy? Może jakiś elektrozawór, termostat, nie wiem....Dołączyłem szkic jak to u mnie wygląda, może nie jest profesjonalny, dlatego z góry za to przepraszam. Sambor bardzo proszę napisz jak to widzisz, a może jeszcze ktoś cos doradzi? 

Scan4444444.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.