Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ocena schematu instalacji, układ zamknięty, sprzęgło


Rafal2021

Rekomendowane odpowiedzi

Bardzo dziękuję za doradzenie w budowie schematu.

Dobrze, że trafiłem na to forum, gdzie ludzie znają się z praktyki na instalacjach C.O.

Pozdrawiam.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W starej instalacji jest na piętrze podpięta mała łazienka, wymiary jakieś 120x180cm i jest tam podłogówka. Rurki widzę, że są wpięte do instalacji grzejnikowej i na wyjściu rurek podłogówki jest RTL. Działać to działa, jednak jak się paliło mocniej w piecu to podłoga robiła się aż parząca. Trzeba by to naprawić. Może zawór 3D termostatyczny załatwi sprawę ?

Proszę o zerknięcie czy tak może to być podpięte, żeby na podłogówkę szło tylko 35 stopni.

 

schemat instalacji CO 4D.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten filtr do gorącej wody to po co? On jest dla celów filtracji gorącej wody w kuchennym zlewie a nie do instalacji CO. Znacznie ogranicza przepływ i chwila moment zapchą się syfem z wody kotłowej. Co będzie jak zapcha się w środku nocy jak każdy śpi a instalacja powinna działać? Tam powinien być zamontowany separator cząstek stałych i nic innego. Można dać też separator powietrza, albo 2w1. W bojlerze nie ma ZB 6 bar i przepływowego naczynia przeponowego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymienię zawór RTL na nowy i odpuszczę sobie ten zawór termostatyczny, skoro wymaga zamontowania dodatkowej pompy za zaworem 3D.

 

schemat instalacji CO 4D RTL.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem dobrze z tym ZZ, zaraz usunę ze schematu.

Dziękuję za zwrócenie uwagi, że od odcinku powrotnym od kaloryferów do zaworu 4D trzeba dać filtr skośny, bo tam może się oderwać jakiś większy kawałek czegoś i jak pójdzie to zaworu 4D i dalej na pompę i ZZ to może coś się uszkodzić czy zablokować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, sambor napisał:

Ja przy starych instalacjach i nowej kotłowni dawałem filtr skośny na powrocie wody z grzejników np przed 4-D.

 

9 godzin temu, emigrant napisał:

Tam powinien być zamontowany separator cząstek stałych i nic innego

Separatory w takich instalacjach to przerost formy nad treścią

Fajne są zawory skośne z magnesem R74M - koszt za calowy chyba z 80 zeta.

Co do zaworów bezpieczeństwa - dasz 2 to tragedii nie będzie, przydaje się to zwłaszcza jak jest jakiś baniak.
Najważniejsze jest naczynie przeponowe i to, żeby ZB nie był odcinany od kotła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna osoba mi jeszcze doradziła, żeby za pompą na obiegu grzejnikowym dodać zawór zwrotny,  żeby pozbyć się krążenia grawitacyjnego wody do grzejników w okresie letnim.

Poprawiłem schemat według sumarycznych waszych rad.

 

schemat instalacji CO 4D.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W okresie letnim piec na ekogroszek będzie chodził cały czas, żeby grzać bojler, jak nagrzeje to przejdzie w podtrzymanie. 

Byłoby trochę niekomfortowo, jakby grawitacyjnie kaloryfery zaczęły grzać w ciepłe letnie dni.  

Nie ja wymyśliłem, żeby ten zawór zwrotny dodać, ale jakiś sens w tym jest.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytam o różne sprawy na forum elektroda.pl i osoba, która mi tłumaczyła o tym zaworze zwrotnym przedstawiła to w taki sposób, wklejam:

 

Screenshot_2.png.d277e3306631a12d0306d0916c5917c6.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może opisał 1 konkretny przypadek, a u ciebie przestawiasz zaw 4-D na zero i masz blokadę CO.

Ponadto zgodnie z tym co napisał ci kolega z elektrody - woda krąży grawitacyjnie nie od powrotu , tylko od zasilania - przez pompę i dalej rurami do grzejników, przez zaw zwrotny itd.

Od cofania się wody z kotła zabezpiecza zaw zwrotny za pompą kotłową 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Machnij na standardzie ze 2 zawory sprężynowe na obiegu, zapuść pompę elektroniczną i sprawdź zużycie ?
Zwrotniaki mają spore opory przepływu i na kilku watach Ci takiego zaworu nie przebije...

Zamiast gdybać to rozrysuj jak ta woda miałaby gdzieś tam krążyć? otworzysz zawór 4D to zwrotniak nic Ci nie da - w końcu normalny kierunek wody. Zamkniesz 4D to nie ma jak się woda dostać na instalację.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję użytkownikom forum za pomocne uwagi, chyba już schemat skończony. Dodałem zawór schładzający, żeby układ zamknięty miał drugie zabezpieczenie.

 

 

 

schemat instalacji CO.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedno pytanko odnośnie pompy na powrocie, gdyż jakiś tam specu z elektrody skrytykował mi schemat.

Nie jestem hydraulikiem , więc proszę pomóżcie przetłumaczyć to na prostszy język, albo zaopiniujcie czy gościu ma racje czy bredzi.

cytuje fragment:

cwu-dodatkowa-pompa.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Facet bredzi - to mało powiedziane, on po prostu pxxxxxxx.

Nie zna zasady działania zaw 4-D , wiec dajmy temu spokój.

Pozostała część jego wypowiedzi to szok! - to lecenie w kulki pływające i tonące.

Tak to jest jak się chce zrobić dobrze a nie ma się pojęcia gdzie szukać.

Ja czasem jestem na elektrodzie , ale jak naprawiam radio czy wzmacniacz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Rafal2021 napisał:

więc proszę pomóżcie przetłumaczyć to na prostszy język

Jak bedziesz się trzymał dwóch srok, to nic nie zrobisz i nic nie zrozumiesz, ale skoro wklejasz tu wypowiedzi z innego forum, to pewnie robisz to w dwie strony. 

Dziwie sie, że jeszcze Ci pomagają w takiej sytuacji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.