Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Przeróbka instalacji


Rafał78

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

Mam pytanie do kolegów forumowiczów o doradzenie. Mam u teścia instalację CO, gdzie na jednym z pionów zainstalowane jest naczynie przeponowe. Wiem, że jest to błędne - tak kiedyś robiono. Chciałbym wymienić wszystkie rury w piwnicy i tutaj pojawia się pytanie: czy rurę wznośną bezpośrednio od pieca do naczynia przeponowego mogę poprowadzić od pieca do góry 1m, a następnie 3m poziomo do kolejnego pomieszczenia piwnicy i dopiero pionowo 3mb do naczynia. Mam tam już wykonany otwór w stropie. Bezpośrednio nad piecem mam 1 z pokoi, i byłby problem z poprowadzeniem pionowo zaraz nad piecem rury wznośnej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku tzn. Od kotła?

Ile tego pionu, czy tak jak piszę wyżej może być? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś takiego??

Piwnica 2m wysokości, piec 1,5m Wys. 

Screenshot_20210601_224343.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tu chyba czegoś nie rozumiem. Chcesz naczynie przeponowe umieścić na wyższej kondygnacji? A po kiego grzyba, za przeproszeniem, chcesz sobie życie utrudniać?
Zbiornik przeponowy (w przeciwieństwie do wzbiorczego) powinien być możliwie najbliżej kotła i najlepiej w najniższym miejscu, żeby nie było, że w kotle jest np. 0.5bar więcej niż pokazuje manometr przy grupie bezpieczeństwa.
 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

A cobyście powiedzieli, gdybym ten kocioł na ekogroszek Stalmark duo boss zamontował w instalacji zamkniętej.  Jakie wówczas zabezpieczenia byście zastosowali?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, że można to wiem. Nie stosujemy też schematu zawartego w Dtr kotła, bo jest do bani. Nie wiem co cię tak dziwi, że pytam o radę fachowców. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak demontuję u siebie, bo instaluję na pellet. Duoboss'a chcę zainstalować u teścia. Obecnie ma śmieciucha i ten mój Stalmark na razie spokojnie może wykorzystać. Jest w idealnym stanie i jak pisałem nie sprawiał żadnych problemów. 

Edytowane przez Rafał78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, sambor napisał:

Od prawie 2 miesięcy słyszę na priv i na forum, że ten kocioł demontujesz i ma być pellet.

O kurde. ? ?

Jaki dzisiaj sens w montowaniu kotła na pellet? Nie dość, że ceny zaporowe, to jeszcze trzeba kupować prawie dwa razy tyle opału.
Jak dla mnie, to cena za ową czystość w kotle i kotłowni jest co najmniej wygórowana. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

To jak z tymi zabezpieczeniami w przypadku rezygnacji z instalacji otwartej, czy zwykła grupa bezpieczeństwa wystarczy tzn. naczynie przeponowe i zawór bezpieczeństwa. Dałbym jeszcze dodatkowy zawór bezpieczeństwa na powrocie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze to czy producent zezwala na pracę w układzie zamkniętym?

Po drugie do naczynia i zb potrzeba jeszcze urządzenia do schłodzenia kotła - albo wężownica schładzająca albo zawór dwufunkcyjny dbv. 

Jeśli producent dopuszcza montaż w układzie zamkniętym to to wszystko na pewno jest w dtr

Edytowane przez hajtaler428
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni Koledzy mam pytanie odnośnie średnic rur w instalacji. Chcę u teścia wymienić bardzo grube rury z przeznaczeniem obecnie pod kocioł z podajnikiem. Od kotła zamierzam dać 1'', instalacja dalej będzie w systemie trójnikiwym. Zamierzam wykorzystać pp z włóknem. Mam pytanie, czy rozprowadzenie może być pp25, a podejścia pionowo pp20? Dom parterowy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.06.2021 o 21:54, hajtaler428 napisał:

Po pierwsze to czy producent zezwala na pracę w układzie zamkniętym?

Po drugie do naczynia i zb potrzeba jeszcze urządzenia do schłodzenia kotła - albo wężownica schładzająca albo zawór dwufunkcyjny dbv. 

Jeśli producent dopuszcza montaż w układzie zamkniętym to to wszystko na pewno jest w dtr

Tak dopuszcza. Stalmark Duo booss nie ma wewnątrz wbudowanej wężownicy schładzającej (tak mi się wydaje). Czyli musiałbym zastosować zewnętrzną wężownicę schładzająca. Z tego co czytałem, to wymaga to podłączenia do instalacji wodociągowej miejskiej. Tutaj mam problem, bo teść ma własna studnię i hydrofor. Czy w tym przypadku to zabezpieczenie będzie właściwe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Rafał78 napisał:

Tak dopuszcza. Stalmark Duo booss nie ma wewnątrz wbudowanej wężownicy schładzającej (tak mi się wydaje). Czyli musiałbym zastosować zewnętrzną wężownicę schładzająca. Z tego co czytałem, to wymaga to podłączenia do instalacji wodociągowej miejskiej. Tutaj mam problem, bo teść ma własna studnię i hydrofor. Czy w tym przypadku to zabezpieczenie będzie właściwe?

Nie bedzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety tak jak kolega wyżej zwięźle napisał - wymagana jest woda z sieci. A co do wcześniejszego pytania to zależy ile jest grzejników i jakiej mocy. Musisz wziąć pod uwagę że rozmiar rury pp to nie jej dn tylko wymiar zewnętrzny- trzeba odjąć grubość ścianki(pp 25 stabi to dn ok 18)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powierzchnia użytkowa 70m2, parterowy domek, 5 grzejników + drabinka w łazience. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli pozostaje ci montaż kotła w układzie otwartym.Jezeli nie masz możliwości zamontowania naczynia wyrównawczego w najwyższym punkcie instalacji to możesz zrobić na wymienniku plytowym.Wtedy kocioł pracuje w układzie otwartym a instalacja w zamknietym

Edytowane przez Grundfos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, sambor napisał:

Jaka ma być moc nowego kotła?

Pewnie ok 7-8kW.

Jak wcześniej wspominałem, chcę wykorzystać u teścia mojego Stalmarka Duo Boss 19 kw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz ja go użytkuje od 2013 roku nieprzerwanie (okres grzewczy i tryb letni) bez żadnego zdarzenia serwisowego, bez zerwanych zawleczek itp. Spalanie 3 tony rocznie do ogrzania 120 m2. Teść ma dom podpiwniczony wiec nie ma problemu z ekogroszkiem. Ja obecnie zmieniam na pellet, przecież nie wyrzucę kotła, który spokojnie jeszcze może zastąpić śmieciucha

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.