Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Stary dom a piec z podajnikiem


Marlud91

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
chciałbym, a właściwie muszę wymienić piec na kocioł V generacji. Obecnie posiadam 20-letni piec Zębiec 21kW, który ulokowany jest w starej łazience. 
Według moich obliczeń nie zmieści się tam piec z podajnikiem :( .
Brak piwnicy, strychu, ocieplonych ścian, plastikowych okien.
Nie ma również w mojej okolicy gazu. Czym mógłbym jeszcze zastąpić mój stary piec, żeby było ekologicznie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie masz wymiary tego pomieszczenia i jaką powierzchnię ogrzewasz?

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka





Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Malutkie,rozumiem że ta toaleta jest w jednym pomieszczeniu z kotłem. Czyli żartując...załatwiasz dwie sprawy jednocześnie,podkładasz do kotła i...A jeszcze napisz co ty tam ogrzewasz tym 21kW kotłem,jaki metraż, czy jest ocieplenie itp itd.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moj kociol i "každy" nie bywa dlugszy niž 160 z podajnikom,u ciebie wystarcza isto mniejszy,cienszy.Možno problem bedzie tylko z serwisom,no podajnik možno po kawalkach wyjac...Ja tež myslalem,že scianka zburzyc,no wyjalem slimaczika z kotla zaraz z rura i palnikom,nie bylo dužo roboty.Posiedzisz na toalecie može i z podajnikowcom ?

W takim domu daj 10 Kw,zmiejscisz,dopasujesz sia...

Edytowane przez bercus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

120m² bez ocieplenia to wystarczy kocioł max 15 kW. Jak ocieplisz to 9-10 kW. Teraźniejsze 21kW to na dwa takie domy powinno wystarczyć. Teraz kolejne pytanie.
Węgiel (ekogroszek) czy pellet? Sorry że tak wypytuje ale dzięki temu będziemy mieli jakąś wiedzę i łatwiej będzie można coś doradzić. Już na przykład wiemy że masz za duży kocioł.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli kocioł z podajnikiem piątej klasy to zapomnij o paleniu drewnem na ruszcie,nie ma tam takiej możliwości. Można kupić kocioł zasypowy 5 klasy,ale do niego trzeba dokupić bufor. A to kolejny koszt i potrzeba na to miejsca,którego u Ciebie brak. Co do paliwa ekogroszek kontra pellet to:
- ekogroszek wieksza kaloryczność ale też większy bałagan,palisz pewnie węglem to wiesz.
- pellet mniejsza kaloryczność,więcej kilogramów go może pójść w stosunku do węgla,wieksza czystość w kotłowni.
Musisz też rozważyć dostępność tych paliw w swojej okolicy. Jeśli masz w dobrej cenie eko,a drogi pellet to wiadomo co wybierzesz. Analogicznie jeśli jest odwrotnie.


Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bufor to taki duży zbiornik z wodą w instalacji, który magazynuje nadmiar energii wytworzonej przez kocioł,który później jest wykorzystany w instalacji CO. Kocioł zasypowy aby spełniał normy 5 klasy musi pracować mocą maksymalną,nie można w nim jak to się mówi potocznie kiśić opału. Gdy pracuje na mocy maksymalnej to spala czysto i wytwarza sporo energii, którą instalacja musi odebrać,jeśli tego nie zrobi to zagotuje wodę w układzie. Zaleta że palisz tylko wtedy gdy jest potrzeba zagrzać bufor do wymaganej temperatury. Później kocioł wygaszasz do momentu kiedy znowu trzeba naładować bufor. Wada to koszt podobny do kotła z podajnikiem,obsługa czyli nic nie dzieje się automatycznie i potrzeba posiadania większej ilości miejsca.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledze pewnie chodziło o to, że badania w labie pod emisję są wykonywane na określonym paliwie (wysokokaloryczny). We wszystkich DTR jakie widziałem jest wzmianka o węglu o kaloryczności minimum 27-28 MJ/kg. Idą za tym odpowiednie emisje poszczególnych zanieczyszczeń. Myślę, że nie bez powodu tak jest. Słabszy węgiel to więcej spalonego towaru i więcej produktów ubocznych. Czy znaczy to, że automatycznie zejdzie emisjami poniżej 5 klasy? Niekoniecznie, aczkolwiek producenci nie będą ryzykować, że ktoś im potem taki produkt będzie kazał odwalić ze sprzedaży, bo coś się nie zgadza. Oni mają dupochron, a to czym pali użytkownik to już nie ich sprawa. 

Generalnie jeśli kolega nie zamierza brać dopłaty do wymiany źródła ogrzewania to bym się tym nie przejmował. Sam myślę i przeanalizowałem czy brać coś z dopłatą czy też nie. Przy moich zarobkach, a burżujem się nie czuję i nie jestem, dostanę jakieś marne grosze i w zamian 5 lat palenia tym co jest na tabliczce, bo w razie kontroli będzie przypał. Słaby deal, wolę dołożyć, mieć ich gdzieś i  palić słabszym grochem jeśli mam na to ochotę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.