Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Panasonic T-Cap 9kW czy LG Therma V 9kw


tederos

Rekomendowane odpowiedzi

Sławek 007. Indukcja będzie Cię kosztować mniej niż ten gaz. Ściany czyściejsze. Mniej smrodu. Same plusy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, der napisał:

Jesteś moim idolem. 

Ja na samo życie z C.W.U. więcej zużywam. 

Po pierwsze, to nie wiadomo co z czym Ty porównujesz. Dodaj w profilu opis instalacji i domu, bo teraz to tylko wiadomo że masz dom i instalację też.

Policzyłeś koszt prądu po swojej cenie, a nie wiemy ile @Duszek91płaci za jedną kWh.

Chwalisz się, że u Ciebie to się mieszka całą rodziną, a nie tylko czasem przebywa w domu. Ale to nie znaczy, że wszyscy muszą mieć tak samo. I że nie mogą się podzielić informacjami o swoim zużyciu prądu.

 

Dla porównania moje dane:

Od lutego 2021 mam pompę ciepła Panasonic T-Cap 9kW.

Zużycie prądu za ostatnie 12 miesięcy (2 z nich bez pompy): 6144kWh
Koszt prądu za ostatnie 12 miesięcy: 3008,03 zł

Od marca 2021 mam taryfę G13. Średni koszt 1 kWh to 0,49 zł

78% całego mojego rocznego zużycia to "pozostałe godziny", czyli najtańszy prąd.

Nie mam gazu w domu, wszystko grzeję prądem, mam trójkę dzieci, w domu cały czas ktoś jest. Średnio 2 razy na dzień uruchamiamy pralkę i zmywarkę. Od września 2021 mam włączoną wentylację mechaniczną, a od kilku lat działa oczyszczalnia, w której też jest pompa powietrza na prąd.

W moich wyliczeniach nie ma jeszcze dwóch zimowych miesięcy, bo jeszcze nie minął mi pełny rok z pompą ciepła. Ale zakładam, że w te dwa miesiące pompa nie zeżre więcej niż 2500 kWh. Licząc po 0,49zł to będzie 1225zł.

3008 + 1225 = 4233 zł

Po podwyżkach prądu o 27% w kolejnym roku może być 5376 zł, ale właśnie załatwiam instalację fotowoltaiczną, więc może trochę przyoszczędzę.

 

Dla porównania w poprzednich 12 miesiącach, jeszcze z kotłem węglowym i taryfą G11:
zużycie: 4048 kWh
koszt prądu: 2539,54 zł
roczny koszt węgla: 2400zł
razem na energię: 4939zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jakaś matematyka wyższego stopnia. 

Piszesz, że prądu zużyłeś 6140kWh przez rok

Nie mając pompy zużywałeś 4000kWh 

Czyli pompa zjadła ci przez 10 miesięcy 2140kWh ale przez dwa kolejne miesiące ma zużyć 2500kWh które doliczasz do obecnego rachunku? 

Sorry. Ja tego nie ogarniam. 

Już chciałem rozdrobnić te 330kWh miesięcznie na rekuperator, pompy obiegowe i oczyszczalnię, CWU i życie ale nie będę się pastwił. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, der napisał:

Sorry. Ja tego nie ogarniam. 

Widzę.

Dawniej cwu przez większą część roku było podgrzewane grzałką elektryczną. Teraz jest podgrzewane przez pompę ciepła.

Kiedyś liczyłem zużycie prądu przez grzałkę cwu i mógłbym to porównać ze zużyciem prądu przez pompę ciepłą w trybie grzania cwu, ale i tak nie uwierzysz.

 

Godzinę temu, der napisał:

Czyli pompa zjadła ci przez 10 miesięcy 2140kWh ale przez dwa kolejne miesiące ma zużyć 2500kWh które doliczasz do obecnego rachunku?

Akurat te "dwa kolejne miesiące" są najzimniejszymi miesiącami w roku. I napisałem, że zużyje "nie więcej", co nie oznacza, że ma tyle zużyć.

Godzinę temu, der napisał:

Piszesz, że prądu zużyłeś 6140kWh przez rok

Nie mając pompy zużywałeś 4000kWh 

Czyli pompa zjadła ci przez 10 miesięcy 2140kWh

Tu niestety nie wystarczy prosta matematyka.

Nie mając pompy zużywałem prąd na grzanie cwu. I to było dużo więcej prądu niż teraz ta pompa zużywa do tego samego celu. Przy kotle węglowym miałem też gorszą pompkę obiegową. Z tego się biorą moje "nieprawdopodobne" obliczenia.

No przecież nie będę Ci wysyłał moich faktur za prąd, żeby Cię przekonać.

 

Godzinę temu, der napisał:

Już chciałem rozdrobnić te 330kWh miesięcznie na rekuperator, pompy obiegowe i oczyszczalnię, CWU i życie ale nie będę się pastwił.

Przecież teraz pompa ciepła ogarnia cwu.

Jak chcesz, to możesz się popastwić, ale może załóż do tego inny temat, w innym dziale - tam Ci odpowiem. Ile Twoim zdaniem powinienem zużyć prądu na rok?

EDIT: O, właśnie zauważyłem na mejlu Twoją oryginalną wypowiedź i widzę, że ja też już jestem Twoim idolem. Fajnie 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Edytowałem. Pisałem, nie będę się znęcał publicznie. Ale zmieniam zdanie po tym jak przeczytałem że... 

 C. W. U. Grzałką? A to wszystko w 4000kWh rocznie? 

Podgrzanie 150l od 7 do 45 stopni to ~7kWh. 150l na 5 osób na dobę to pikuś. 

Od maja do września powiedzmy 4.5 miesiąca to 900kWh. 

Przez 5 miesięcy dmuchawa, pompa 45kWh x 4.5 czyli 210kWh.

2900/12 to jest 240kWh miesięcznie. 30kWh oczyszczalnia. 120kWh pralka zmywarka. 

Zostaje 3kWh dziennie na życie 5 osobowej rodziny. 

Ja nie mam nic do twoich rachunków. Ja w nie wierzę. Próbuję tylko podkreślić, że ktoś kto przeznacza 600W na funkcjonowanie jednej osoby na dobę w domu, a ma takie prawo, jest wyjątkowo mało reprezentatywnym przykładem dla potencjalnego czytelnika. Informując przy okazji o tym że T-Cap zużywa średnio 200kWh przez 10 miesięcy od marca do grudnia włącznie, wraz z C.W.U. 

Gdy okaże się, że ktoś potem założy ją do swojego 180 metrowego starego  ocieplonego domu i zamiast 2 albo 4 wyjdzie mu 6, 8MWh lub więcej

https://pvmonitor.pl/i_user.php?idinst=10238#/pc0

https://pvmonitor.pl/i_user.php?idinst=12340#/pc0

 

p. s. 

Tu jest dobry przykład użytkowania T-capa jak grzałki w buforze, walcząc o mniejsze zużycie i to w taniej strefie.  Nic to. Rocznie prawie 6MWh.

https://pvmonitor.pl/user.php?idinst=235&od=2021-12-01&do=2021-12-01#/pc0

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dogrzewałem bojler 340l codziennie lub co drugi dzień, w zależności jak szybko sie wychłodził i PC nie pobierała więcej niż 1-1,2 kWh na dogrzanie. W ciepłe dni COP wychodzi wtedy ok.5-6. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli dogrzewasz boiler bo ci sie wychlodził to znaczy ze nie zuzywasz albo malo.  Normalnie to grzac trzeba takie 340 litrow przy 5 osobach codziennie w polowie od nowa. Bo polowa cieplej wody znika. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego ważne jest ile osób i jak korzystają z ciepłej wody, co nie oznacza że się nie da jechać na niskich zużyciach prądu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No pewnie że się da. Można i bez. Ale po co wrzucać takie zajawki jako wyrocznię w temacie zużycia prądu przez pompę jakiegoś modelu. 

Jeśli ktoś w domu szczędzi to i na ogrzewaniu oraz zużyciu wody będzie szczędził nie wspominając o ogrzewaniu domu. Jego święte prawo. Pvmonitor w tym temacie jest bezlitosny. Większość nie szczędzi albo nie daje rady. T-capy żrą mniej niż Haiery ale nie dokładają do interesu. 

1kWh zagrzejesz od 7 do 45 stopni 22.5 litra wody. To, z czym, w jakim czasie się ona wymiesza nie ma znaczenia. 

Tyle klasyczny prysznic przepuści w 2 minuty. Mieszając na 38 zużyjesz to w 2.5 minuty. W typowym domostwie XXI wieku zużywa się wodę do czegoś więcej dziennie niż 2.5 minutowego prysznica. A 5 osób?

Nie nawiązuję do teoretycznego COPu pompy z wyświetlacza, bo nie bardzo rozumiem dlaczego miałby być w rzeczywistości wyższy od dedykowanych podgrzewaczy-pomp gdzie straty są zniwelowane do minimum. A tam wychodzi max 4. To jest jakieś 5kWh mocy cieplnej, czyli typowe zużycie dla góra 3 osobowego domostwa na niespełna dwa dni.

Odniosłem się tylko do wcześniejszych wyliczeń z czasów sprzed T-capa i grzania grzałką. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, der napisał:

Tu jest dobry przykład użytkowania T-capa jak grzałki w buforze, walcząc o mniejsze zużycie i to w taniej strefie.  Nic to. Rocznie prawie 6MWh.

https://pvmonitor.pl/user.php?idinst=235&od=2021-12-01&do=2021-12-01#/pc0

Fajne są te statystyki, nie wiedziałem, że takie rzeczy są publikowane. Tylko że bez dodatkowej wiedzy o rodzaju budynku ogrzewanego (powierzchnia, grzejniki/podłogówka?, rok budowy, rodzaj ocieplenia, wentylacji itp.) są bezużyteczne.

Orientujesz się czy na tej stronie są gdzieś te informacje bo nie mogę ich znaleźć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli sam właściciel instalacji użytkownik nie dodał opisu to takich  informacji jaki rodzaj budynku powierzchnia itd tam nie znajdziesz .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.