Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Defro eko lux 25Kw i stara instalacja


Dawid1989oo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,na wstępie dodam że trochę znam się na podłączeniach kotłów na paliwo stałe.

A teraz do rzeczy,mam do wymiany w tym roku stary kocioł na nowy,jest nim Defro komfort eko lux 25kw(już zakupiony)

Ogrzewać nim będę jakieś 190m2, + CWU 120l,dom powojenny,1 piętrowy,nie ocieplony,grube mury,poddasze(nie ogrzewane,nie ocieplone),wymienione tylko okna na plastik i nowe drzwi zewnętrzne x2.

Aktualnie ogrzewanie jest grawitacyjne otwarte,i takie zamierzam mieć, ale chcę dodać jedną pompę CO do obiegu żeby woda szybciej się rozprowadzała do kaloryferach, oraz zawór czterodrożny aby ogrzać powrót kotła.

W piwnicy mam rury stalowe średnicy 1 1/2", w nowym piecu również mam 1 1/2".

Czym to podłączyć,miedzą czy stalą? i jaką średnice zastosować,myślałem nad tym aby trochę zmniejszyć średnicę zasilania(koszty trochę się różnią) i powrotu ale czy to nie wpłynie na obieg wody w instalacji?

Jaką średnice zastosować w przypadku miedzi a jaką w przypadku stali, żeby nie było później problemu?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam obieg kotlowy,4d i polaczenie w stara gruba instalacja zrobione w miedzy 28mm,pompa kotlowa(powinna byc) i pompa CO.Bezproblemowo szmiga,stare rury CO przy kotlu sa 4cal i w nich wpiete te cienke - przyspawane kapeluszki z gwintami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z jedna pompka powrot przy 4d nieutrzymasz.Jescze powiem -przy stali bedziesz dosyc slychac pracy kotla w kaloryferach.W poczatku mialem tak zrobione i po przerobke w miedž jest cicho.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego jak zastosujesz zawór 4D to musisz dać pompę która będzie wyciągać z niego wodę i pchać ją w obieg CO. Piszesz że chciałbyś zadbać o temperaturę powrotu. Ale sam zawór nie zapewni ci tej ochrony. Musi być pompa kotłowa. Więc nie kombinuj tylko zrób zgodnie ze sztuką. Tu masz schemat jak to powinno wyglądać. Co do średnic to zrób minimum 1" stal lub 28mm miedź. Pompy mają gwint 1" więc jak zrobisz większą średnicą to i tak one będą ją zmniejszać.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka



40ff196ab28b0758fe1e6ec8983cf78d.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3d steruje lub temperature grzejnikow,lub ochroni powrot,dla tego jak zamontowany.4d z dwoma pompkami tak jak na wykresie wyžej zrobi robote za 2 wentyly 3d.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zrobisz wszystko na 1,5 cala i obieg kotłowy poprowadzisz prostą  drogą między zasilaniem-4d i powrotem, to wszystko będzie działać bez dodatkowej pompki. U mnie tak właśnie jest zrobione z identycznym kotłem (ale 9kW) na 120m2 przedwojennego domu bez jakiegokolwiek ocieplenia i działa perfekcyjnie, a zużycie węgla jest krępująco niskie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, HarryH napisał:

Jeśli zrobisz wszystko na 1,5 cala i obieg kotłowy poprowadzisz prostą  drogą między zasilaniem-4d i powrotem, to wszystko będzie działać bez dodatkowej pompki. U mnie tak właśnie jest zrobione z identycznym kotłem (ale 9kW) na 120m2 przedwojennego domu bez jakiegokolwiek ocieplenia i działa perfekcyjnie, a zużycie węgla jest krępująco niskie. 

Obieg kotłowy,masz namyśli pompę na C.O?zasilanie jestem zmuszony zrobić w dwóch kierunkach(lewo,prawo) bo tak mam rozdzielone, muszę dać trójnik na zasilaniu i powrocie ale to chyba nie robi znacznej różnicy.Wrzucam zdjęcie pieca,tak to mniej więcej wygląda,trochę może nie wiadomo o co chodzi bo wszystko jest zaizolowane, ale są po dwie rury po każdej stronie zaśilanie i powrót.20171206_173610.thumb.jpg.906e8a6c915a1e8899fb9407c2c163fc.jpg

4 godziny temu, Popcorn1 napisał:

Kolego jak zastosujesz zawór 4D to musisz dać pompę która będzie wyciągać z niego wodę i pchać ją w obieg CO. Piszesz że chciałbyś zadbać o temperaturę powrotu. Ale sam zawór nie zapewni ci tej ochrony. Musi być pompa kotłowa. Więc nie kombinuj tylko zrób zgodnie ze sztuką. Tu masz schemat jak to powinno wyglądać. Co do średnic to zrób minimum 1" stal lub 28mm miedź. Pompy mają gwint 1" więc jak zrobisz większą średnicą to i tak one będą ją zmniejszać.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka



40ff196ab28b0758fe1e6ec8983cf78d.jpg

To co tutaj widzę,to musiał bym użyć trzy pompy tak?jedną na zaś.CWU,drugą  na C.O a trzecią na powrót?jest możliwość pooprawiania tego schematu na 1 pompę tylko na C.O?gdzie ją zamontować? w przypadku zaworu 3 drożnego,bo już sam nie wiem jaki zamontować ;/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjście z kotła - zawór 4d - powrót do kotła - to musisz zrobić na 1,5 cala, tak prostą drogą jak sie da. Wtedy wszystko będzie działać bez pompy kotłowej i będzie działać dobrze. To nazwałem obieg kotłowy - tu musisz walczyć o jak najmniejsze opory przepływu.

Wyjście z zaworu 4d potem łaczysz do zaś. co (jak nazwałeś na rysunku) - tu i tak będziesz miał pompę. Cwu zasilasz bezpośrednio z kotła (przed zaworem 4d).

To na pewno będzie działać, sterownik sobie poradzi, wszystko będzie idealnie. Kiedyś wrzuciłem na to forum zrzuty ekranu z emodul - powrót był dogrzany.

Problemy są przy zaworach 4d małych lub przy podłogówce - wtedy 3 pompa jest koniecznością. Sterownik obsługuje do 4 pomp i 1 zawór. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jeżeli masz otwartą instalację CO to powinieneś mieć naczynie wzbiorcze otwarte w najwyższym punkcie instalacji i powinien do niego być podłączony bezpośrednio kocioł rurą bez żądnych zaworów i innej armatury i wtedy wzrost ciśnienia i wybuch nie grozi, jak to masz ty podłączone?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, user2018 napisał:

Jeżeli masz otwartą instalację CO to powinieneś mieć naczynie wzbiorcze otwarte w najwyższym punkcie instalacji i powinien do niego być podłączony bezpośrednio kocioł rurą bez żądnych zaworów i innej armatury i wtedy wzrost ciśnienia i wybuch nie grozi, jak to masz ty podłączone?

Mam to podłączone tak  że z 3 pionów wychodzą rury zaś. na strych i są podłączone do zbiornika wyrównawczego i z tego zbiornika wyrównawczego rura przelewowa na dach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

są 4 piony wyprowadzone zasilaniem przez 2 stropy(parter,1 piętro)2 z nich są zakończone na 1 piętrze odpowietrznikiem(łazienka i taka dobudówka).a pozostałe 2 piony z tych zasileń są poprowadzone przez strop(na poddasze) z do tego zbiornika przelewowego(czyli nie ma jednej rury do zbiornika od kotła)trudno to narysować.i z tego zbiornika jest wyprowadzona rura przelewowa na dach pod spadem 40 stopni na zewnętrzny dach przez ścianę na te dobudówkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Witam,napisze w tym temacie,nie będę otwierał nowego.Więc tak, mam już zamontowany nowy piec Derfo eko komfort lux 25kw,ale czy ktoś mógł by mi wytłumaczyć dlaczego po nagrzaniu pieca do 63* i osiągniętej temperaturze zadanej na grzejniki 45*,piec przełącza zawór 4d na ogrzanie powrotu bo do 45*(taka ustawiona minimalna temp.)i momentalnie spada temperatura zadana na grzejniki do 35* i tak w kółko,czy to może być spowodowane wychłodzeniem pomieszczeń?bo jak było trochę cieplej na zewnątrz to tak się nie działo i ładnie trzymał.Nie wiem czy nie wyłączyć ochrony powrotu, czy to coś da ;/ już nie mam siły do tego.proszę o pomoc.Mogę dołączyć fotki jak coś by miało bardziej pomóc w ustaleniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Efekt wykonania instalacji po" kosztach". Miałeś podany na tacy przez Popkorn 1 wzór więc jak zrobiłeś po swojemu to będzie trochę bolało, pewnie przeróbka nie unikniona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze pytanie,czy zrobiłeś instalację zgodnie z tym schematem,który Ci podałem?
Drugie pytanie,czy masz w sterowniku wyłączoną opcję OCHRONA POWROTU?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc tak,robiła mi to firma więc jestem w miarę spokojny,wrzucam zdjęcie instalacji,a co do pytania Popcorn1 no nie mam wyłączonej bo nie wiem właśnie czy ją wyłączyć i czy warto to zrobić,wiadomo zimniejszy powrót?

2 sprawa, jak pierwszy raz zakupiłem 2t ekogroszku palił super od września do początku listopada(jeszcze mi tona została mniej więcej,nie liczyłem),ale idzie powoli zima więc zakupiłem dodatkowe 2t z tego samego składu ale w innym kolorze worków i wsypałem go do podajnika,i zaczęły mi się robić ogromne spieki aż pod deflektor,i wydaje mi się że z tym węglem jest coś nie tak,ale wyrzucał go już nie będę bo drogi, wczoraj pokombinowałem trochę w ustawieniach,ale na pidzie za bardzo nic nie zdziałam,ale udało mi się dojść do lepszej temperatury podawanej na grzejniki więc jest w miare OK,ale te spieki to jakaś masakra,nie wiem czy dać mniej powietrza?Co wy o tym sądzicie koledzy?pomocy jak coś dodam kolejne zdjęcia z ustawień.

20211119_201028.jpg

20211118_175410.jpg

20211119_201038.jpg

20211119_201110.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.