Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zapowietrzajaca się instalacja


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

prosze o wsparcie 

Instalacja co zapowietrza sie za pompa. W tym miejscu dałem nawet odpowietrznik automatyczny. Możliwe że się zepsuł, ale to też nie powinno powodować takiego problemu. W miejscu zaznaczonym na rysunku w sumie po wyłączeniu pompy brakuje wody, tak jakby poziom był za niski. A gdy napełniamy instalacje to aż się wylewa. Rozszerzalność temperaturowa wody te z nie powinna mieć znaczenia, bo instalacja ma poniżej 600 l pojemności a dwa naczynia wzbiorcze mają pojemność 55 l. Możliwe że naczynie nad kotłem jest za nisko, pompa na powrocie a naczynie ok 70 cm powyżej najwyższego punktu. Planuje pompę przenieść na zasilanie, to powinno problem rozwiązać. W załączniku rysunek który powinien wszystko wyjaśnić.

 

 

 

 

 

private.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten schemat oddaje rzeczywisty stan instalacji?

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak możesz to zrób zdjęcia i wrzuć tu na forum. Zobacz jak wygląda ten schemat instalacji.5d57e0636cf3b086c6de3489c5fa692c.jpg

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam zdjęcia ale schematycznie to co mam jest podobne, z tym że są dwa naczynia wzbiorcze, nad kominkiem nie miałem miejsca na jedno duże naczynie. Naczynie wzbiorcze nie może być bezpośrednio nad kominkiem bo wyjście z płaszcza jest z tyłu, ale jest w linii prostej w najwyższym punkcie.

Untitled.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widzę tego błędu, powrót na kocioł to zawór trójdrożny, pompa, odpowietrznik i już. Nie ma nic więcej. Przed zaworem trójdrożny jest wejście do bufora i podłączenie drugiego naczynia wzbiorcze go żeby kompensować rozszerzalność termiczna 

2 minuty temu, Andreee napisał:

Nie widzę tego błędu, powrót na kocioł to zawór trójdrożny, pompa, odpowietrznik i już. Nie ma nic więcej. Przed zaworem trójdrożny jest wejście do bufora i podłączenie drugiego naczynia wzbiorcze go żeby kompensować rozszerzalność termiczna 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naczynie jest pod sufitem czyli górna wysokość przelewu to ok 260 cm dodaje uproszczony schemat instalacji

Untitled 2.png

Wysokość kominka to ok 80-90 cm czyli ok 170 cm nad kominkiem jest naczynie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drugie naczynie jest na niemalże identycznej wysokości, bufor wysokość ok 180 cm, a separator niezbędny nie jest ale naczytałem się o zapowietrzqajacych się instalacjach i zamontowalem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I ten separator powoduje wyrzucanie wody przez naczynie.

Naczynia są za nisko, powinny być ok 2m nad najwyższym punktem instalacji, którym jest bufor, a separator przez swoje opory przepływu wymusza na pompie więsze ciśnienie dyspozycyjne i wyrzucanie wody przez naczynia.

Wniosek - wywalić separator i obniżyć bieg na pompie, na buforze zainstalować odpowietrznik aut.

Albo podnieść naczynia - oba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, 

Zdemontuje separator powietrza, to będzie mały problem. Na buforze już jest odpowietrznik automatyczny. Jeśli to nie pomoże może trzeba dać pompę na zasilanie nie na powrót? Przy pompie na zasilaniu naczynie może być 30 cm nad najwyższym punktem. Przy pompie na powrocie 0.7 x maksymalna wysokość podnoszenia. Przy pompie na 1 biegu wysokość podnoszenia jest ok, 1m wysokości podnoszenia x 0.7 to 70 cm, jest więcej, ale jeśli separator powoduje opory może rzeczywiście jest to przyczyna.

Naczynia są się podnieść ale było by to ekstremalnie trudne. Dużo łatwiej jest wyrzucić separator, ewentualnie dać pompę na zasilanie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa na zasilaniu nie obsłuży ochrony powrotu ponadto naczynia musiałyby być podłączone przed pompą, czyli do kominka a nie do bufora.

Co do różnicy wysokości to liczy sie odległość między najwyższym punktem instalacji i najniższym punktem naczynia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wysokością naczyń to fakt 

Tak licząc jest mniej niż 70 cm, więc to problem. Ale jeśli przerobie to według tego schematu to powinno być chyba lepiej z tego co czytałem, bo wtedy wysokość naczynia to min 30 cm powyżej najwyższego punktu prawda?

Untitled 3.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że tak napisałeś, i nawet nie kłócę się że nie masz racji, po prostu nie rozumiem tej zależności. Czy to znaczy że pompa musi być za 3 d żeby wodę zaciągała, nie można tego przerobić by tłoczyła wodę przez 3 d? Czy w takiej sytuacji trzeba było by zamontować 4 d? Czy moze zadziałają schematy które teraz załączam? 

 

IMG_20210402_163847.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, sambor napisał:

Przecież już pisałem że wtedy nie ma ochrony powrotu! i zaw 3-D nic nie da!

Czyli przeniesienie pompy na zasilanie nic nie da? Ok myślałem że da to możliwość niższego zamontowania naczyń 30 cm powyżej najwyższego punktu. Czyli usunąć separator powietrza. Jak nie pomoże podnieść naczynia wzbiorcze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór który w przypadku wzrostu temperatury schładza płaszcz wodny. Powyzej 85 stopni zrzuca gorącą wodę do odpływu i dopuszcza zimna w te miejsce. To pomysł " specjalisty" który wyceniał mi instalacje. Myślę że nie powoduje żadnego problemu. Dopóki nie wzrośnie temperatura nie działa. Jest mechaniczny.

Nie powoduje też oporów bo w miejscu sondy temperaturowej zwiększyłem średnicę przekroju rury do 1 i 1/4 cała albo 1.5 cała.

Jest odprowadzenie gorącej wody na górze kominka, na dole doprowadzenie zimnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.