Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czy możliwe jest zapowietrzanie się instalacji CO przez naczynie przeponowe?


maly216

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

To mój pierwszy wpis na forum, wstrzymywałem się z nim dość długo, bo próbowałem rozwiązać zagadkę samodzielnie, ale póki co walka jest nierówna... W skrócie mówiąc mam problem z powoli wzrastającym ciśnieniem w instalacji CO (układ zamknięty), a powodem tego wzrostu jest stopniowe zapowietrzanie się instalacji. Co kilka dni muszę się przelecieć po wszystkich grzejnikach i odpowietrzyć je, po czym ciśnienie wraca do "nominalnej" wartości (0,8 bara). W ciągu 3-4 dni ciśnienie potrafi wzrosnąć do ok. 1,1 bara. I tutaj pojawia się moje pytanie czy jest możliwe zapowietrzanie się instalacji przez naczynie przeponowe? Obecnie jest ono napompowane do 1,0 bara. Wcześniej było 1,5 bara i instalacja zapowietrzała się szybciej niż obecnie. Będę wdzięczny za jakiekolwiek odpowiedzi/podpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy masz odpowietrzniki automatyczne na instalacji i gdzie one się znajdują , jeśli przed pompą to możliwe że przez nie się zapowietrza .

Gdzie jest pompa na powrocie czy zasilaniu ? 

Wszystkie się zapowietrzają ? wylatuje z nich powietrze ?

Jak jest dopuszczanie wody na sztywno , czy zakładasz wężyk ? 

Ciśnienie na naczyniu przeponowym powinno być mierzone po odcięciu wody i ciśnienia z instalacji .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Kordjano napisał:

Czy masz odpowietrzniki automatyczne na instalacji i gdzie one się znajdują , jeśli przed pompą to możliwe że przez nie się zapowietrza .

Tak, mam odpowietrzniki automatyczne, w sumie 5 szt. Ogólnie w instalacji jest pięć pionów, z czego trzy z nich zakończone odpowietrznikami automatycznymi. Na pozostałych dwóch pionach odpowietrzniki automatyczne są w grzejnikach, tych położonych najwyżej. Czytałem o możliwości zapowietrzania się instalacji przez odpowietrzniki automatyczne i jakiś czas temu, pozakręcałem je wszystkie, a pompkę ustawiłem na pierwszy bieg - nic to nie zmieniło, powietrza przybywało i ciśnienie wzrastało mniej więcej w takim samym tempie jak wcześniej. Na chwilę obecną pompa chodzi w trybie "Radiator Mode", odpowietrzniki automatyczne są zakręcone.

3 godziny temu, Kordjano napisał:

Gdzie jest pompa na powrocie czy zasilaniu ? 

Pompa jest na powrocie (Grundfos ALPHA1L 20-60).

3 godziny temu, Kordjano napisał:

Wszystkie się zapowietrzają ? wylatuje z nich powietrze ?

Ze wszystkich wylatuje powietrze. Ilość powietrza jest uzależniona od tego na jakim pionie grzejnik jest zainstalowany - najwięcej powietrza jest w grzejnikach zainstalowanych na pionach, które są najbliżej zasilania z kotła.

4 godziny temu, Kordjano napisał:

Jak jest dopuszczanie wody na sztywno , czy zakładasz wężyk ? 

Dopuszczenia wody zrobione na stałe (ale przez wężyk) odcinane przez dwa zawory kulowe (po obu końcach wężyka). Oba zawory są cały czas zamknięte.

4 godziny temu, Kordjano napisał:

Ciśnienie na naczyniu przeponowym powinno być mierzone po odcięciu wody i ciśnienia z instalacji .

Jakieś trzy miesiące temu, naczynie było pompowane na pustej instalacji (bez wody), bo okazało się, że jest puste. Napompowane zostało do 1,5 bara (fachowiec do takiego nabił). Pojawił się jednak problem z wzrastającym cieśnieniem, o którym tutaj piszę. Ciśnienie 1,5 bara wydało mi się jednak zbyt duże. Najwyżej położone grzejniki są na poddaszu, ok. 7-7,5 m. Upuściłem więc ciśnienia z naczynia przeponowego do 1 bara. Przed rozpoczęciem upuszczania sprawdziłem jakie jest ciśnienie i było 1,5 bara (w pracującym układzie zalanym wodą). Po upuszczeniu tego skala zapowietrzania zmniejszyła się, ciśnienie w instalacji CO już tak szybko nie wzrasta. Stąd też moje główne pytanie w temacie o zapowietrzanie się instalacji przez naczynie przeponowe.

Dziękuję za zainteresowanie się tematem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz sprawdzić to naczynie , być może powolutku powietrze uchodzi na instalacje a w przeponie gromadzi się woda , jak się całe wodą zapełni to zostaje tylko zawór bezpieczeństwa  .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1/ zbyt małe naczynie lub/i

2/ zbyt duże ciśnienie wstępne albo

3/nieszczelna membrana i brak poduszki powietrznej i/ lub nieszczelny zaworek 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Kordjano napisał:

Musisz sprawdzić to naczynie , być może powolutku powietrze uchodzi na instalacje a w przeponie gromadzi się woda , jak się całe wodą zapełni to zostaje tylko zawór bezpieczeństwa  .

Będę obserwował, demontaż chyba mnie nie ominie. Niestety nie mam żadnego zaworu przed naczyniem i wiąże się ta z opróżnieniem instalacji CO z wody.

6 godzin temu, gmaj22 napisał:

1/ zbyt małe naczynie lub/i

Naczynie ma pojemność 25 l, do instalacji wchodzi ok. 180. Wydaje mi się, że jest ok, mam rację? Powiedziałbym nawet, że jest trochę przewymiarowane.

6 godzin temu, gmaj22 napisał:

2/ zbyt duże ciśnienie wstępne albo

A jakie powinno być to ciśnienie wstępne? Tak jak pisałem wcześniej najwyżej położone grzejniki względem najniższego punktu w instalacji to ok. 7-7,5 m. Gdyby instalacja się nie zapowietrzała to miałbym cały czas ok. 0,8 bara. I tu chyba widzę mój błąd, bo naczynie mam napompowane do 1,0 bara, a chyba powinno być o ok. 0,2 bara niższe niż po stronie instalacji, czyli powinno być w nim 0,6 bara. Proszę potwierdźcie/zaprzeczcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie ciśnienie otwarcia ZB? 1,5 bara?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.11.2020 o 15:10, maly216 napisał:

Przed rozpoczęciem upuszczania sprawdziłem jakie jest ciśnienie i było 1,5 bara

to przez 3 miesiące trzymało ciśnienie to zbiornik raczej dobry

skoro zawory bezpieczeństwa masz terz1,5 bara to jak to naczynie ma działać , nabił bym do 0,8Bar - ciśnienie powietrza i 1 bar ciśnienie instalacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, mironw napisał:

to przez 3 miesiące trzymało ciśnienie to zbiornik raczej dobry

skoro zawory bezpieczeństwa masz terz1,5 bara to jak to naczynie ma działać

Bardzo dobre wnioski, dzięki za zwrócenie uwagi na to.

Dzisiaj, przed odczytaniem postu od kolegi @mironw upuściłem powietrza z naczynia do 0,6 bara a w instalacji dobiłem wody do 0,8 bara. Zmierzyłem  jeszcze raz ciśnienie powietrza w naczyniu i było już 0,8 bara, co oznaczałoby, że membrana w naczyniu wstępnie się ugięła. Przypuszczam, że jak skończy się sezon grzewczy to okaże się, że w instalacji jest za mało wody przy takich ciśnieniach jakie zastosowałem, wtedy zastosuje takie wartości ciśnień jak sugerujesz @mironw. Teraz w grzejnikach położonych najwyżej, przy odpowietrzaniu woda leje się z bardzo małym ciśnieniem, można powiedzieć, że kapie.

Nie zajmuję się instalacjami ani zawodowo ani amatorsko, na szczęście istnieje to forum i jestem trochę mądrzejszy dzięki temu wątkowi :)

Będę obserwował instalacje pod kątem problemu jaki tu opisywałem. Dam znać za jakiś czas czy jest poprawa.

Dziękuję wszystkim za pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Cześć ponownie! Wracam do tematu zapowietrzania się instalacji, ponieważ dalej walczę z tym problemem. Napiszę co sprawdziłem/wyeliminowałem:

1. Kawitacja - nie mam pojęcia ile w tym zjawisku teorii a ile prawdy dla pomp CO, ale wyłączyłem pompkę na kilka dni. Co ciekawe wszystko hulało, grzejniki grzały, może trochę mniej wydajnie, ale grzały. I układ dalej się zapowietrzał.

2. Punktowe gotowanie wody - obniżyłem na kilka dni temperaturę na kotle z 53 na 42 stopnie, układ dalej się zapowietrzał, mniej więcej w tym samym tempie.

3. Podczas odpowietrzania zapaliłem to co wydostaje się przez odpowietrznik - paliło się niebieskim płomieniem. Sam nie wierzyłem oczom. Układ CO to kształtki i rury Kan-therm Steel (wewnątrz stal czarna, zewnątrz warstwa ocynku) + w piwnicy zwykla stal czarna + grzejniki aluminiowe (większość KFA) + zawory mosiężne. Zero miedzi. Zalałem układ inhibitorem korozji, nie pomogło, w dalszym ciągu zapowietrza się.

Czy możecie podpowiedzieć mi co może być nie tak, skąd to powietrze? Inhibitor nie zadziałał? Zalałem 1 litr firmy Sunex, ma ktoś doświadczenie z nim? Jak przyciskam delikatnie zawór naczynia przeponowego to zawsze wyleci niewielka ilość wody, mniej więcej dobę muszę poczekać żeby znowu poleciało coś wody. Nie mam pojęcia czy są to skroplony czy jakaś mała nieszczelność. Jeśli nieszczelność to czy może ona działać w obie strony? Woda dostaje się do części zbiornika z powietrzem, a powietrze do instalacji CO?

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.