Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Gruntowna pompa ciepła vitocal 300-g


hary77

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,mam pytanie dla kolegow z forum,czy taka pompa ciepła jak w temacie bedzie dobrze wspołpracowała w starszym budownictwie o powierzchni 160 metrow kw.

Na parterze mam 6 pomieszczen i w tym 2 pomieszczenia kuchnia i salon z ogrzewaniem podłogowym a reszta czyli 4 pomieszczenia grzejniki.

A na 1 piętrze mam na całosci ogrzewanie podłogowe.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Głownie chciałbym sie dowiedziec czy ten koszt sie kiedys zwroci,z tego co mi powiedzieli z tej firmy przez telefon to koszt samej pompy to około 40 tys + odwierty w granicach 30 tys,razem 70 tys.Dlatego chce trochę popytać fachowców na forum czy warto pakować sie w taką inwestycję.Dodam że budynek jest ocieplony styropianem 15 cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, hary77 napisał:

teraz ogrzewam węglem i drzewem,roczne koszty około 5 tyś,a gdy zainstaluje pompe ciepła to chce zaraz zainstalowac tez fotowoltaike żeby mieć swój prąd.

No to już masz porównanie. 25lat czas zwrotu. Kolejna sprawa 15cm styroi koszty ogrzewania 5k. Na sezon.... Przecież to 2x za dużo. Dociepl strych bo inaczej pójdziesz z torbami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego strych mam bardzo dobrze ocieplony wełna 25 cm,w tych 5 tys rocznie jest doliczona moja robota z drzewem itp bo samo sie nie natnie i nie połupie na drobne.Węgiel kosztuje mnie 2,5T= 2,5 tys +5 metrów drzewa = 1 tys wychodzi razem 3,5 tys + moja robota z tym przez cay rok.

A tak zainwestuje raz i mam święty spokuj z robotą i brudem!,dołanczyć trzeba do tego serwis kóry trzeba zrobic raz w roku w sierpniu przed okresem zimowym,koszt od 400 zł do 1000 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać nisko się cenisz! Skoro za 6miesiecy doglądania Co i CWU wyceniasz raptem na 1,5k. Jakbyś to policzył nawet za minimalną krajową to by było coś okolo12-15k wtedy czas zwrotu by był po 4-5latach. Zatem zaiwestuj raz i nie zawracaj sobie tym głowy. Zakładam też milcząco, że skoro stać ciebie na przeglądy 400-1000zl rocznie to zainwestowałes już podobne pieniądze w wykonanie audytu energetycznego. Wtedy będziesz miał wszystko czarno.na białym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61
4 godziny temu, hary77 napisał:

Głownie chciałbym sie dowiedziec czy ten koszt sie kiedys zwroci,z tego co mi powiedzieli z tej firmy przez telefon to koszt samej pompy to około 40 tys + odwierty w granicach 30 tys,razem 70 tys.Dlatego chce trochę popytać fachowców na forum czy warto pakować sie w taką inwestycję.Dodam że budynek jest ocieplony styropianem 15 cm.

TY dobrze szukasz ? poszukaj firmy konceptus oni robią na gotowo 8,3 kw z odwiertami itp za 33 tys zł a ty chcesz wywalać tyle kasy ? choćbyś wzioł większą pompę to tyle nie zapłacisz , oni robią odwierty koszowe max do 10 metrów i po pierwsze tańsze a po drugie lepsze od głębinowych .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, hary77 napisał:

w tych 5 tys rocznie jest doliczona moja robota z drzewem itp bo samo sie nie natnie i nie połupie na drobne.Węgiel kosztuje mnie 2,5T= 2,5 tys +5 metrów drzewa = 1 tys wychodzi razem 3,5 tys + moja robota z tym przez cay rok.

Nie chcę się czepiać, ale... się przyczepię ?

Do kosztów ogrzewania węglem liczysz swoją pracę, a nie wiesz jak policzyć, czy pompa się zwróci?

 

Poza tym ja mam dom 250m2 na ścianach 12cm styropianu i rocznie spalałem trzy tony węgla za 2400zł. Jak widzisz nic tu się nie zgrywa z Twoją sytuacją - więcej metrów i mniej ocieplenia a za węgiel wychodzi mniej złotówek, choć spalone było więcej. Z tego wynika, że ciężko będzie o odpowiedź na forum - tym czy innym. Chcesz wydać ponad 100 tysięcy więc chyba warto zrobić audyt czy OZC.

 

A spokój z robotą i brudem jest w tym wszystkim najlepszy.

Czemu nie powietrzna pompa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Także nie chciałbym się czepiać, ale wtrącę swe trzy grosze.

10 godzin temu, hary77 napisał:

,,, i jest tutaj jeszcze opcja chłodzenia latem.

Jakoś sobie nie umiem wyobrazić, by w Twoim przypadku (podłogówka, grzejniki) wykorzystać pompę ciepła w funkcji chłodzenia.

Chłodzenie pomieszczeń w upalne dni ( i nie tylko), to także osuszanie ciepłego i wilgotnego powietrza.
Więc bez dodatkowych klimakonwektorów (z odprowadzeniem skroplin) się nie obejdzie. Najtańsze przyścienne to koszt (od) 1200 zł. 

ps.
Za koszt poniesiony za wykonanie tego otworu geotermicznego, kupisz drugą wypasioną pompę ciepła P/P lub dwie średniej jakości pompy P/P.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, hary77 napisał:

powietrzna pompa ma ten minus ze przy - 15 stopni na zewnątrz włancza sie grzałka

Nie wiem skąd masz takie info.

Ja mam Panasonica T-CAP, który podobno ma działać do -28 stopni na zewnątrz. A temperaturę załączenia grzałki mogę sam zmieniać w ustawieniach pompy. Trzeba też policzyć ile byś wydał na prąd dla grzałki z własnej instalacji fotowoltaicznej. Czy to przypadkiem nie będzie mniej niż wydasz na odwierty?

Z tymi grzałkami, to chyba lepiej przed zakupem poszukać instrukcji do wybranej pompy i sprawdzić jakie masz opcje regulacji. W mocniejszych T-CAPach można wybrać też moc grzałki, a jak jest u innych producentów, to nie wiem.

Nie chcę Cię namawiać, bo nic mi z tego nie przyjdzie, ale może warto chociaż zaprosić jakąś firmę do swojego domu i niech instalator zaproponuje coś od siebie. Jak zbierzesz kilka takich propozycji to może coś sensownego uda się wybrać. Ja wysłałem zapytania do kilku firm i chyba 5 firm napisało, że przyjadą i za darmo na miejscu przedstawią ofertę. Część firm instaluje pompy różnych typów i różnych producentów to też mogą powiedzieć o różnicach. I to zazwyczaj są autoryzowani instalatorzy, którzy realizują gwarancje, więc powinni tak doradzić, żeby mieć spokój (oczywiście nie wszyscy - ale to dotyczy wszystkich rynków).
 

10 godzin temu, hary77 napisał:

jest tutaj jeszcze opcja chłodzenia latem

Przy pompach powietrze-woda też jest opcja chłodzenia, ale to raczej wiele nie da. Trzeba mieć specjalne "grzejniki", które popchną zimne powietrze do domu. Bez wentylatorów będziesz miał tylko mokre grzejniki. A na 1 piętrze będziesz miał zimną podłogę i ciepłe powietrze pod sufitem - w stopy zimno a w uszy gorąco.

Jak Ci jakiś instalator powie, że wstawi pompę ciepła i będziesz miał chłodzenie latem (przy Twoich grzejnikach i podłogówce), to może poszukaj innego. Albo przynajmniej tej opcji nie traktuj poważnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

te specjalne grzejniki nazywają się klimakonwektorami, możemy kupić sobie cos takiego zamiast grzejnika:

Klimakonwektor przypodłogowy BM150 - Klimakonwektory - Pompy ciepła -  Hewalex.pl

 

albo:

klimakonwektory ścienne

 

i ten drugi typ sam będę montował.

 

 

Chłodzenie podłogówką podobno działa, ale nie jest przyjemne. Jak sprawdzę osobiście, to coś napiszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Łukasz85 napisał:

Nie wiem skąd masz takie info.

Ja mam Panasonica T-CAP, który podobno ma działać do -28 stopni na zewnątrz. A temperaturę załączenia grzałki mogę sam zmieniać w ustawieniach pompy. Trzeba też policzyć ile byś wydał na prąd dla grzałki z własnej instalacji fotowoltaicznej. Czy to przypadkiem nie będzie mniej niż wydasz na odwierty?

Z tymi grzałkami, to chyba lepiej przed zakupem poszukać instrukcji do wybranej pompy i sprawdzić jakie masz opcje regulacji. W mocniejszych T-CAPach można wybrać też moc grzałki, a jak jest u innych producentów, to nie wiem.

Nie chcę Cię namawiać, bo nic mi z tego nie przyjdzie, ale może warto chociaż zaprosić jakąś firmę do swojego domu i niech instalator zaproponuje coś od siebie. Jak zbierzesz kilka takich propozycji to może coś sensownego uda się wybrać. Ja wysłałem zapytania do kilku firm i chyba 5 firm napisało, że przyjadą i za darmo na miejscu przedstawią ofertę. Część firm instaluje pompy różnych typów i różnych producentów to też mogą powiedzieć o różnicach. I to zazwyczaj są autoryzowani instalatorzy, którzy realizują gwarancje, więc powinni tak doradzić, żeby mieć spokój (oczywiście nie wszyscy - ale to dotyczy wszystkich rynków).
 

Przy pompach powietrze-woda też jest opcja chłodzenia, ale to raczej wiele nie da. Trzeba mieć specjalne "grzejniki", które popchną zimne powietrze do domu. Bez wentylatorów będziesz miał tylko mokre grzejniki. A na 1 piętrze będziesz miał zimną podłogę i ciepłe powietrze pod sufitem - w stopy zimno a w uszy gorąco.

Jak Ci jakiś instalator powie, że wstawi pompę ciepła i będziesz miał chłodzenie latem (przy Twoich grzejnikach i podłogówce), to może poszukaj innego. Albo przynajmniej tej opcji nie traktuj poważnie.

Instalator z Weissman ma byc u mnie zobaczyc to wszystko i doradzi mi co bedzie dla mnie najlepsze,jezeli by była tez taka opcja jak w twoim przypadku ze od - 28 stopni to bym tez zalozył to co ty kolego.Bo wiekszosc słyszałem od kolegow ze grzałka zalancza sie od -15 stopni a co do tego chlodzenia to mi tylko tyle powiedzieli przez telefon ze z opcja chłodzeniea bedzie to drozsze ale na razie tej opcji nie musze zakładac ,tylko oni mi dobiorą taką pompe zeby kiedys morzna było te chłodzenie zainstalowac.Podaj mi namiar na  twojego sprzedawce pompy na pw,zadzwonie tam i sie dopytam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Witek-z-Ulicy napisał:

,,, ps.
Za koszt poniesiony za wykonanie tego otworu geotermicznego, kupisz drugą wypasioną pompę ciepła P/P lub dwie średniej jakości pompy P/P.  

Muszę poprawić mego posta, ponieważ pomyliłem się, pisząc szybko z rana.
Powinno być.

Za koszt poniesiony za wykonanie tego otworu geotermicznego, kupisz drugą wypasioną pompę ciepła P/W lub dwie średniej jakości pompy P/W.

ps.
Kolego @hary77 zadaj pytanie w sieci o aktualny stosunek sprzedaży pomp ciepła powietrznych do pomp ciepła gruntowych.
Tylko zaznacz, by wyszukiwarka uwzględniła wybór, tylko (na przykład) do ostatniego roku.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No bo teraz to nie jest coś niezwykłego dla pomp powietrze-woda. I pewnie dlatego powietrzne pompy sprzedają się w Polsce lepiej niż gruntowe.

sprzedaz_pc_2020.jpg.2e0997372c4f6613df06312087ac3f3e.jpg

https://portpc.pl/108-wzrostu-sprzedazy-pomp-ciepla-typu-powietrze-woda-w-2020-r-w-polsce/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.