Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł węglowy - czy sens zostawiać? Ustawa antysmogowa


ldonut

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Nie mogę podiąć decyzji wiec stąd to pytanie.

Dom 200m2,lata 80, nieocieplony, obecnie stara instalacja z piecem 23kw Sas z 2016 roku, teoretycznie trzeba go wymienić za ok dwa przyszłe sezony.

Chciałbym nową instalację z kotłem gazowym, w przyszłości ocieplić dom i pewnie wymienić okna.

1) Czy sens jest zostawić piec węglowy i wpinać w nową instalację, liczyć że będzie można w nim palić, raczej tylko duże mrozy?

2) Czy na razie go nie wpinać w układ, zostawić na wszelki wypadek?

3) Inne rozwiązanie?

Schemat poniżej, głównym źródłem ma być gaz, o ile rachunki nie będą kosmiczne.

gaz.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy starą instalację chcesz wymienić ze wzgl estetycznych, cos cieknie, przerdzewiało?  Dodałes podłogówkę? Czy tylko czesc instalacji w kotłowni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacje jest obecnie na grubych rurach, grawitacja lub pompka, cześć z lat 80, część wymieniana jakieś 15 lat temu. Piec z 2016 roku. Obecnie tylko grzejniki.

Chciałbym pochować te rury które widać i dać podłogówkę na parterze. Instalacja będzie cała wymieniana na miedz chyba.

Nie dodałem że w kominie mam wkład ok 5 lat, wymiana go wiążę się z rozkuciem sciany w kotłowni i korytarzu ściany. Od góry dwa najbardziej wystające elementy rozwarstwione na zgrzewie. Nie wiem czy nie trzeba by go było wymienić. Kolejny minus dla węglowca, tylko na ile na 5 lat znowu?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to, że masz starą instalację to wcale nie jest źle. Złóg wodny co prawda spowoduje dłuższe nagrzanie instalacji ale też z drugiej strony wolniejsze wychłodzenie, co w przypadku kotła kondensacyjnego wcale nie jest złym rozwiązaniem.  Druga sprawa grawitacja. Czy zastanawiałeś się co w przypadku awarii zasilania w sytuacji palenia w węglowym? U mojego sąsiada instalator zainstalował kocioł węglowy z gazowym w jednym układzie zamkniętym i rozwiązanie w przypadku takiej awarii jest wyjątkowo proste, szybciutko do kotła usunąć wszystko z paleniska bo rozwali układ. No ale wg mnie to takie średnie rozwiązanie.

Jak już koniecznie chcesz zostawić węglowca, wepnij w istniejącą instalacje kocioł gazowy poprzez wymiennik płytowy. Jeden układ będziesz miał otwarty a drugi zamknięty.  Jest to wyjątkowo proste rozwiązanie i do tego bezpieczne, gdyż w przypadku awarii zasilania w przypadku palenia w węglowym całe ciepło pójdzie w obieg grawitacyjnie. 

Poza tym jak sam napisałeś masz "Dom 200m2,lata 80, nieocieplony" i może się okazać, że palenie gazem to nie będzie tanim rozwiązaniem.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może zacznij od telefonu lub maila do Wydziału Architektury i Urbanistyki i dowiedz się czy możesz zostawić kocił na węgiel i czy w ogóle musisz go wymieniać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, mahony napisał:

to, że masz starą instalację to wcale nie jest źle

to właśnie miałem na myśli, koszty wymiany orurowania,grzejników to ciężkie dutki,jakieś koszmarnie wyglądające rury zaizolować porządnie i obudować kartongipsem. Ja tak miałem w dwóch miejscach,teraz wygląda estetycznie, rury i grzejniki na pietrze zostały (dół już nowa instalacja), wraz z dużym zładem. Teraz grzeje także parter,temperatura wszędzie się wyrównała,jest cieplej. Dobry materiał do ew podpięcia kotła gazowego czy podajnika. O 400 L wody w układzie się nie boję,to żaden problem, a możne nawet zaleta. Jednak wg mnie jakiekolwiek grubsze inwestycje w dom zacząłbym od ocieplenia,będzie drożej,ale bez ocieplenia przerabianie starej,działającej instalacji na nową mija się z celem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ocieplenie to dobry pomysł, ale instalacja gazu związana jest z rodzicami, którzy nie wiadomo ile będą mogli w piecu węglowym palić. A przy okazji chciałbym wymienić instalację elektryczną. Nie wiem co mam teraz zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, maniek83 napisał:

Jeśli kocioł ma być wpięty w instalację to i tak będziesz musiał go wymienić ale sprawdź czy czasem nie masz 3 klasy kotła bo wtedy możliwe, że masz trochę więcej czasu.

chyba jednak źle zrozumiałem ustawę, piec jest 3 klasy, dzięki za naprowadzenie

poniżej ustawa w przystępnej wersji

Cytat

Uchwała wchodząc w życie wskazała jednocześnie terminy wymiany kotłów i pieców w Województwie xxx, które zostały zakupione przed 1 czerwca 2018r., i na dzień dzisiejszy nie spełniają standardów  zgodnych z 5 klasą  pod względem granicznych wartości emisji zanieczyszczeń:
Terminy wymiany kotłów:

  • do 1 stycznia 2022 r. dla kotłów eksploatowanych ponad 10 lat od daty produkcji lub nieposiadających tabliczki znamionowej,  
  • do 1 stycznia 2024 r. dla kotłów eksploatowanych od 5 do 10 lat od daty produkcji,
  • do 1 stycznia 2026 r. mieszkańcy województwa będą musieli pozbyć się kotłów eksploatowanych do 5 lat od daty produkcji,
  • dopiero od 1 stycznia 2028 r. nie będzie można użytkować kotłów spełniających wymogi emisyjne klas 3. i 4. normy PN-EN 303-5:2012.
     

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, ldonut napisał:

Witam Nie mogę podiąć decyzji wiec stąd to pytanie.

Czy na razie go nie wpinać w układ, zostawić na wszelki wypadek?

Kocioł gazowy musi wisieć w oddzielnym pomieszczeniu z wentylacją i kominem spalinowym, w dodatku jak chcesz dostać dotację to musisz wyciąć śmieciucha i wywieźć na złom tam dostaniesz kwit potrzebny do dotacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
W dniu 11.02.2021 o 21:44, zwalonygrat napisał:

Czy ja wiem, czy jest sens? Dzisiaj w mojej okolicy pytałem na różnych składach i węgiel wesoła/staszic za tone kostki 1100, a za tone orzecha 1050 zł. Ceny dowalone, nie??

prawie 2x tyle co płaciłem za tone orzecha w zeszłym roku...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.