polek Opublikowano 26 Grudnia 2014 #1201 Opublikowano 26 Grudnia 2014 No co z tym buczeniem w piecu? Macie pomysły jakieś? Cytuj
meping Opublikowano 26 Grudnia 2014 #1202 Opublikowano 26 Grudnia 2014 Sprawdź, czy silnik pompy jest w poziomie. Co do sadzy, to w kotłach dolnego spalania jest to normalne zjawisko. Cytuj
dyferencjo Opublikowano 31 Grudnia 2014 #1203 Opublikowano 31 Grudnia 2014 Witam. Zdecydowałem się na DORa 12, ale niestety dzisiejsza noc (-14) udowadnia, że brakuje mu mocy dla mojego budynku. Mam co prawda zmodyfikowany palnik leżący na ostatnim ruszcie, ale proszę jednak o sugestie jak zwiększyć moc kotła. Oczywiście w każdej chwili mogę wrócić do wersji fabrycznej. Przeglądałem instrukcję pod kątem porównania do DORa 16, ale różnic w nich nie widzę poza materiałem pierwszej przegrody. Temp. zewn.: -14 *C Ustawienie miarkownika: 90 *C (max.) Temp. wylot kocioł: 64 *C Ustawienie zaworu 4D: 7 Temp. na grzejniki: 45 *C Proszę o podpowiedź czy da się zwiększyć moc kociołka i jak to zrobić. Pozdrawiam Cytuj
Gość Opublikowano 31 Grudnia 2014 #1204 Opublikowano 31 Grudnia 2014 (edytowane) Witam. Z tego co ja się orientuję to moc kotła reguluje się po przez ilość palącego się węgla, a co do różnic to 16 ma wyższą gardziel palnika i dlatego ma większą moc. Co do braku mocy to napisze co ja bym zrobił: 1. Sprawdziłbym czy mam czysty wymiennik. Przy kotłach na styk lub za małych każdy milimetr sadzy wyraźnie czuć. 2. Czy wrócić do wersji fabrycznej (usunąć palnik) i czy to coś da to tylko ty możesz to sprawdzić. 3. Poświęcić jakieś mniej ważne/uczęszczane pomieszczenia po przez zmiejszenie temp. na termostatach lub lekkie przykręcenie zaworów przy grzejnikach. 4. Jeśli powyższe czynności nie dadzą rezultatu to możesz spróbować zrobić ze swojego dora kociołek górno-dolny (wystarczy wyjąć blache nad wiszącym wymiennikiem między komorą spalania a zasypową) i wtedy za wymiennik robi komora załadowcza a kociołek ma większą moc. PS: Co do zaworu 4D się nie wypowiem bo nigdy z takim nie miałem doczynienia ale zakładam ze próbowałeś na nim już róznych ustawień bez rezultatu. Edytowane 31 Grudnia 2014 przez Ryszard Nie ma potrzeby cytowania poprzedniego postu Cytuj
Gość Opublikowano 31 Grudnia 2014 #1205 Opublikowano 31 Grudnia 2014 Dlaczego na grzejniki dajesz tylko 45*?,za mało dla budynku niedocieplonego. Ustawisz na 55* i będzie OK. Cytuj
dyferencjo Opublikowano 31 Grudnia 2014 #1206 Opublikowano 31 Grudnia 2014 W domu potem jest za ciepło, mam dużą powierzchnię grzejników. Poza tym to działa w dwie strony. Jak dam więcej na grzejniki to tam temp. wzrośnie, ale na wyjściu z kotła spadnie i powrót stanie się zimniejszy, kocioł tego nie może dogrzać. Cytuj
gondoljerzy Opublikowano 31 Grudnia 2014 #1207 Opublikowano 31 Grudnia 2014 (edytowane) Zerknij jeszcze raz na rysunki przekrojów 12kW i 16kW. Większy ma wyżej kończącą się pierwszą przegrodę, no i jest ona z ceramiki. Czyli przewidziana przestrzeń dla palącego się węgla jest większa i jego skłonność do rozpalania sie też jest większa. Szamot nie chłodzi zasypu. Jeśli masz u siebie zrobiony jakiś palnik szamotowy, to obszar żaru jest dodatkowo zmniejszony. Metoda na zwiększenie mocy jest prosta. Puść troche powietrza przez drzwiczki zasypowe, żeby poziom żaru się podniósł. Tylko uwaga, w ten sposób można rozpalic cały zasyp, a wtedy może dymić przez drzwiczki zasypowe. Dlatego z umiarem trzeba to zrobić, albo dorobić na szybko jakąś rurę wezyra. Edytowane 31 Grudnia 2014 przez gondoljerzy Cytuj
colover Opublikowano 31 Grudnia 2014 #1208 Opublikowano 31 Grudnia 2014 Proszę o podpowiedź czy da się zwiększyć moc kociołka i jak to zrobić. Może wystarczy dać lepszy opał? Możesz również spróbować palić groszkiem, drobniejszy węgiel bardziej gazuje i szybciej się spala. A swoją drogą jakim węglem palisz i jaką powierzchnię ogrzewasz? Cytuj
colover Opublikowano 31 Grudnia 2014 #1209 Opublikowano 31 Grudnia 2014 Jak dam więcej na grzejniki to tam temp. wzrośnie, ale na wyjściu z kotła spadnie i powrót stanie się zimniejszy, kocioł tego nie może dogrzać. Jak Ci się powrót ochłodzi, to się nic nie stanie. Na krótki czas to nie problem, tym bardziej, że palisz dość ostro, nic Ci się nie wykropli. Cytuj
tommy07 Opublikowano 31 Grudnia 2014 #1210 Opublikowano 31 Grudnia 2014 Dokładnie jak jest mróz to trzeba grzać dom a nie patrzec na temp powrotu kotła , nie popadajmy w skrajności Cytuj
tofek Opublikowano 11 Stycznia 2015 #1211 Opublikowano 11 Stycznia 2015 (edytowane) Ostatnio zaobserwowałem podczas czyszczenia kotła, że mój wymiennik jest lekko pokryty takim nagarem, próbowałem to skrobać do żywej blachy ale ciężko odchodzi. Jak tego się pozbyć, czy tak ma być i się nie przejmować. Edytowane 11 Stycznia 2015 przez tofek Cytuj
Amanda Opublikowano 11 Stycznia 2015 #1212 Opublikowano 11 Stycznia 2015 Ja kupiłem kilka szerokich dłut stolarskich po kilka zł, niektóre wygiąłem by lepiej i łatwiej skrobać w dolnych częściach wymiennika. Stosuję co kilka tygodni, gdy zbierze się grubsza warstwa nagaru, ogólnie wystarcza szczotka druciana (np fi50) :) Cytuj
polek Opublikowano 13 Stycznia 2015 #1213 Opublikowano 13 Stycznia 2015 Gdzie można dokupić cegłę szamotową (tą między komorą spalania a zasypową). Jak ktoś wcześniej pisał lubią pękać co u mnie tęż nastąpiło po 3 miesiącach użytkowania. Cytuj
colover Opublikowano 13 Stycznia 2015 #1214 Opublikowano 13 Stycznia 2015 Dotnij sobie z cegły szamotowej, bo w serwisie to jakieś chore pieniądze kosztuje. Cytuj
AdamGuitar Opublikowano 15 Stycznia 2015 #1215 Opublikowano 15 Stycznia 2015 (edytowane) Panowie - ten temat czytam już kolejny raz przykładając szczególną uwagę do postów kolegi AdamGuitar. Problem w tym, że na przestrzeni tych kilku lat nie ma w tym temacie wypracowanej jednorodnej linii odnośnie zmniejszenia mocy kotła. Rozwiązań jest dużo ale nie do końca trafionych. Adam wykonał świetną robotę ale odnoszę wrażenie, że nie znalazł rozwiązania które można uznać za ostateczne i modelowe. Możliwe, że się mylę. Bezdyskusyjnym "pewniakiem" jest na pewno uszczelnienie kotła. Ostatecznie wypracowałem koncowe rozwiązanie. Używam tylko część dużego rusztu (przedni od strony szamotu). Ponieważ mam bardzo małe zapotrzebowanie na ciepło ruszt przedni jest zasłonięty do połowy blachą , drugi od strony drzwiczek pozostał ale jest rozłączony i całkowicie zasłonięty. Oczywiscie wielkość rusztu odsłonietego zależna jest od mocy jaką chcemy uzyskać. Doszczelnć należy ruszt wiszący z rusztem poziomym (jak na rysunku poglądowym). Ponadto posiadam powiększony zasobnik 40 l co daje pojemność samego dodatkowego zasobnika 30 kg + 16 kg oryginalny (najlepiej nie schodzić do lini żaru ze zużyciem paliwa). Maksymalnie dosypałem 48 kg. takie rozwiązanie jest najbardziej optymalne. Z pozostałych rozwiązań stosowanych wcześniej pozostał jeszcze większy szamot górny, mechaniczny ruszt ze sprężyną gdyby trafił się kamień. Edytowane 15 Stycznia 2015 przez AdamGuitar Cytuj
AndrewM Opublikowano 20 Stycznia 2015 #1216 Opublikowano 20 Stycznia 2015 Witam Posiadam Bunderus Logano S 111 12(13,5) kW proszę o info jak uzyskać największą stałopalność w tym piecu, jakie najlepsze paliwo. Dzięki za wskazówki i sugestie. Cytuj
meping Opublikowano 20 Stycznia 2015 #1217 Opublikowano 20 Stycznia 2015 Najlepiej poczytać ten wątek i kilka innych o kotłach dolnego spalania, a następnie wyciągnąć wnioski adekwatne do własnej sytuacji. Cytuj
meping Opublikowano 20 Stycznia 2015 #1218 Opublikowano 20 Stycznia 2015 Temp. zewn.: -14 *C Ustawienie miarkownika: 90 *C (max.) Temp. wylot kocioł: 64 *C Ustawienie zaworu 4D: 7 Temp. na grzejniki: 45 *C Trochę późno odpowiadam, ale czy nie wydaje Ci się, że 45 st. idące na grzejniki to trochę mało przy takim mrozie? Wydaj mi się, że wystarczy pokręcić 4D aby na instalację poszło co najmniej 60-70. I jak masz jakiś palnik dorobiony to go oczywiście wywal na czas mrozów. Cytuj
Danczo22 Opublikowano 21 Stycznia 2015 #1219 Opublikowano 21 Stycznia 2015 Witam. Panowie oglądałem ostatnio filmiki na you tube o Dakonie i trafiłem na coś ciekawego ? W jakim celu jest tam ta blaszana zasłona ? Cytuj
gondoljerzy Opublikowano 21 Stycznia 2015 #1220 Opublikowano 21 Stycznia 2015 Trochę niewyraźnie facet mówi, ale cos jakby: zasłonka przeciwwybuchowa. Cytuj
Danczo22 Opublikowano 27 Stycznia 2015 #1221 Opublikowano 27 Stycznia 2015 Witam Panowie a co myślicie o podawaniu powietrza głównego z zewnątrz budynku, np. rurą pcv prosto pod klapkę PG ? Cytuj
dyferencjo Opublikowano 28 Stycznia 2015 #1222 Opublikowano 28 Stycznia 2015 (edytowane) A w jakim celu? Generalnie w celu podniesienia sprawności spalania, powietrze powinniśmy podać jak najbardziej podgrzane. Edytowane 28 Stycznia 2015 przez Ryszard Nie ma potrzeby kopiowania ostatniego postu Cytuj
gondoljerzy Opublikowano 28 Stycznia 2015 #1223 Opublikowano 28 Stycznia 2015 No, tu akurat wielkiej różnicy temperatur nie będzie, mam na myśli, względem temperatury w palenisku. Danczo22 pewnie chciał by uniknąć wychładzania pomieszczenia z kotłem. Cytuj
ksgw11 Opublikowano 28 Stycznia 2015 #1224 Opublikowano 28 Stycznia 2015 Zasilanie w powietrze zrobione mam fi160 spiro. Czerpie 2m ponad chodnikiem i od niej w dół idą dwie rury rozciągające się, całość ok 5m. Kończy się z boku kotła i nie wychładza to kotłowni, a co ważniejsze operatorowi nie wieje po plecach ni nogach. Pomimo kotła ssającego powietrze, w kotłowni działa wentylacja grawitacyjnie, czyli fi160 jest nadto. Cytuj
Danczo22 Opublikowano 28 Stycznia 2015 #1225 Opublikowano 28 Stycznia 2015 Faktyczne to zły pomysł znalazłem kilka wątków ładnie to opisujących http://forum.info-og...p?showtopic=274 http://forum.info-og...?showtopic=1195 Zmyliło mnie to że po otwarciu okna w kotłowni kocioł zaczynał wchodzić na wyższe obroty i znacznie poprawiał się ciąg, temperatura żaru rosła, powstawało coś w rodzaju przeciągu w kotle. Cytuj
Rekomendowane odpowiedzi
Dołącz do dyskusji
Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.